גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השיפור בתנאי השוק הוביל לזינוק ברווחי רשתות המזון ב-2017

התוצאות השנתיות שהציגו שופרסל, רמי לוי, ויקטורי וטיב טעם מעלות כי בדומה למצב בסוף 2016, הן ממשיכות ליהנות מתנאי שוק נוחים מאז קריסת רשת מגה ● הרווח הנקי המצרפי של 4 הרשתות עמד על 440 מיליון שקל אשתקד - עלייה של 26% לעומת 2016

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר
מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

אחרי כמה שנות תחרות עזה, נראה כי קריסתה של רשת מגה, שהתחילה כבר ב-2015, כשהייתה הרשת השנייה בגודלה בישראל, והרה-ארגון של שוק קמעונאיות המזון בעקבות זאת, ממשיכים לעשות טוב למתחרות, שנהנות מצמצום התחרות. סיכום נתוני 2017 שהציגו ארבע רשתות קמעונאות המזון הבורסאיות - שופרסל, רמי לוי, ויקטורי וטיב טעם - מעלה כי בדומה לכיוון שהציגו בסיכומה של 2016, הן ממשיכות ליהנות מתנאי שוק נוחים.

תוצאות רשתות קמעונות המזון ל-2017

אפילו רמי לוי, הרשת המזוהה ביותר עם מחירי דיסקאונט בשוק זה, מציינת בדוחותיה כי "בהתייחס לשוק קמעונאות המזון, בשנת 2017 השתנתה מגמת ההאטה שאפיינה את השוק, ובשנים האחרונות הוא מפגין סימנים של יציבות וצמיחה. אחת המגמות שאפיינו את השנים האחרונות היא שינוי בתמהיל סל הקנייה של הצרכן, בין השאר, עקב רכישת מותגים פרטיים וכן רכישה מופחתת של מוצרי בשר מעובד, שמצד אחד מקטין את סל הקנייה ומצד שני מגדיל את המרווח הגולמי".

עוד מציינת רשת רמי לוי כי "החל בשנת 2014 קיימת מגמה של ירידה במחירי המזון, לרבות במחירי הפירות והירקות, שלראשונה בשנת 2017 שינתה כיוון, ומדד מחירי המזון רשם עלייה של 0.2%".

השינוי החיובי בתנאי השוק של רשתות קמעונאות המזון בא לידי ביטוי, בין השאר, בזינוק של 26% ברווח הנקי המצרפי שהן הציגו, שהצטבר לכ-440 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-350 מיליון שקל ב-2016, שגם היא כאמור הסתיימה במגמה חיובית. זאת, כשבדרך לשורת הרווח הציגו הרשתות שיפור גם בשורות הגולמיות והתפעוליות.

1.6 מיליארד שקל זהו היקף המכירות שהציגה רשת ויקטורי בהכנסותיה בסיכומה של 2017 - סכום המשקף צמיחה של 15% ביחס ל-2016 - שיעור העלייה הגבוה מבין המתחרות.

השיפור במכירות החברה, שנמצאת בשליטת משפחת רביד, נרשם לאחר שב-2017 פתחה ויקטורי שישה סניפים חדשים, שנרכשו מרשת מגה, והגדילה את שטחי המסחר שלה (כולל שטחי אחסון) ב-11% להיקף של כ-78 אלף מ"ר, ובסיומה של השנה הפעילה 46 סניפים.

רמי לוי, שהגדילה גם היא את שטחי המסחר, הציגה מגמה דומה במכירות, שעלו ב-12% ליותר מ-5 מיליארד שקל - עלייה המיוחסת לפתיחתם של 13 סניפים חדשים מתחילת 2016.

אצל שופרסל, ששטחי המסחר שלה לא השתנו דרמטית, המכירות שמרו על יציבות ברמה של 11.8 מיליארד שקל; ואילו טיב טעם, שצמצמה את סך שטחי המסחר שלה, הציגה שחיקה קלה במכירות, המיוחסת לסגירת סניפים וכן לשינוי בתמהיל הלקוחות בפעילות הייצור ושיווק מוצרי המזון שלה.

השיפור הדו-ספרתי אצל ויקטורי ורמי לוי נרשם למרות מגמה שלילית במכירות למ"ר, שאצל ויקטורי ירדו ב-1.5% - ירידה המיוחסת לפדיון נמוך יותר בסניפים שנפתחו בשנה החולפת, בשל גודלם ובשל תחילת הפעילות.

אצל רמי לוי הירידה במכירות למ"ר התקרבה ל-3%, שנרשמה, לפי הרשת, בעיקר בשל מבצעי הורדת מחירים בתקופות החגים והורדת מחיר לפריט ממוצע, ו"בעיקר מחדירה מסיבית של מכירות המותג הפרטי".

לעומתן, שופרסל דיווחה על שיפור במכירות למ"ר, שיוחס לצמצום שטחי מסחר, אף שהפדיון בסניפי החברה נשחק קלות; ואילו טיב טעם מציגה עלייה בפדיון למ"ר וירידה בפרמטר זה בחנויות זהות.

30.5% זהו שיעור הרווח הגולמי שהציגה טיב טעם בסיכום שנתי, השיעור הגבוה מבין המתחרות, המיוחס לשיפור בתנאי הסחר, ומעיד גם הוא על השינוי החיובי בתנאי השוק שבו פועלות הרשתות.

גם בשופרסל מציינים שיפור בתנאי הסחר כפרמטר מרכזי במה שסייע לה בהמשך המגמה החיובית המלווה את פעילותה כבר תקופה לא קצרה. שיפור זה, יחד עם תרומת המרכז הלוגיסטי החדש של שופרסל בשוהם, עלייה בנתח המותג הפרטי ותמהיל מבצעים, סייעו לשופרסל להציג רווח גולמי בשיעור של 25.8% מהמכירות, לעומת 24.7% שהציגה ב-2016.

גם רמי לוי נהנתה מעלייה במכירות מוצרי המותג הפרטי, שתמכה ברווח הגולמי יחד עם שיפור בתנאי הסחר, אבל שלא כמו המתחרות, שיעורו מהמכירות נותר דומה לזה שנרשם ב-2016, ברמה שהתקרבה ל-22%. ברשת ויקטורי, שהציגה שיפור קל בשיעור הרווח הגולמי, ציינו כי הוא הושפע לרעה "מהנחות שניתנו לחברי מועדוני לקוחות", שהופסקו כמעט לגמרי עד אמצע 2017. בהתאם, מציינים בויקטורי כי בסיכום הרבעון הרביעי שיעור הרווח הגולמי שלה מהמכירות היה גבוה מהממוצע השנתי.

110 מיליון שקל, זהו הרווח הנקי שהציגה רשת רמי לוי בסיכומה של 2017 - סכום המשקף קפיצה של 16% ברווחיה ביחס ל-2016, וזאת לאחר עלייה דו-ספרתית שהציגה גם בשורת הרווח התפעולי שלה. מלבד השיפור ברווח התפעולי, רמי לוי נהנתה גם מעלייה בהכנסות המימון שלה ומירידה בשיעור המס, שתמכו בשיפור בשורה התחתונה.

עם זאת, בסיכום הרבעון הרביעי של 2017, רמי לוי סבלה מעלייה בהוצאות המכירה, שיווק, הנהלה וכלליות, שהיו גדולות מהשיפור ברווח הגולמי שלה, כך שהרווח התפעולי הרבעוני שלה נשחק ב-6%, ל-24 מיליון שקל. ואולם, בזכות העלייה בהכנסות המימון וירידה בשיעור המס גם ברמה הרבעונית, הציגה הרשת שיפור ברווח הנקי.

אצל ויקטורי הכיוון ברווח הנקי היה דומה, ועם שיפור של 14% בפרמטר זה, רווחי הרשת הגיעו ל-32 מיליון שקל; ואילו רווחי שופרסל, שצמחו ב-5%, ממשיכים לבלוט מעל כולם, ובסיכומה של 2017 הצטברו ליותר מ-270 מיליון שקל - סכום השקול לפעמיים וחצי רווחי רמי לוי - פי 8.5 מאלה של ויקטורי ופי 13 מרווחי טיב טעם.

רווחי טיב טעם, שהסתכמו ב-21 מיליון שקל, נרשמו לאחר שנת פעילות שלילית במיוחד שהציגה ב-2016 הרשת, שנמצאת בשליטת חגי שלום, בכל הנוגע לשורה התחתונה.

ב-2016 הצטברו הפסדי טיב טעם ל-34 מיליון שקל, שיוחסו לאימוץ תוכנית אסטרטגית חדשה וקליטת סניפי רשת עדן טבע מרקט, שהיו בידי מגה, וזאת בגין הוצאות חד-פעמיות הקשורות לתוכנית האסטרטגית, שכללה רה-ארגון, צמצום וסגירות סניפים, ושמטרתה הייתה, בין השאר, "חיזוק כושר התחרות ורווחיות החברה".

272 זהו מספר הסניפים שהפעילה שופרסל בסופה של 2017 - מספר דומה לזה שהציגה ב-2016, וכמעט כפול מכל סניפי רמי לוי, ויקטורי וטיב טעם יחד, שמתקרבים במצטבר לכ-140 סניפים.

במבט קדימה, באופן טבעי כל הרשתות שואפות להמשך התרחבות, כל אחת בדרכה. בשופרסל שמים דגש, בין השאר, על הפלטפורמה הדיגיטלית שצמחה גם ב-2017, ומזכירים גם "המשך התייעלות נדל"נית, הכוללת התאמת שטחי מסחר".

אצל רמי לוי, לעומת זאת, מתכננים כניסה משמעותית לפעילות הסניפים העירוניים, שמהם היא נעדרת כיום, ובדוחות מעריכים "שיש מקום לפתיחת 80-100 סניפים בפורמט עירוני, שייתנו שירות במרכזי הערים תחת מותג החברה ויתחרו בפורמטים העירוניים של החברות המתחרות". בכוונתה של רשת רמי לוי להשלים את הפריסה המתוכננת בתוך חמש שנים. כחלק מכך, רמי לוי השלימה באחרונה כניסה לשותפות ברשת בתי הקפה והמרכולים המוזלים קופיקס.

גם ברשת ויקטורי מתכננים כחלק מצעדי הצמיחה "המשך פתיחת סניפים חדשים, בחינת רכישת חנויות או רשתות קיימות", וגם בטיב טעם מציינים כי בין תוכניות הרשת "הקמת סניפים חדשים כחלק מצעדים להרחבת שטחי המסחר", לצד הגדלה ושדרוג סניפים קיימים".

מניות הקמעונאות מגלות חולשה מאז פרסום הדוחות הכספיים

למרות המגמה החיובית שעלתה מתוצאות רשתות הקמעונאות בשנת 2017, הרי שמאז פרסום הדוחות הכספיים בחודש שעבר רשמו כולן שחיקה בערכן. בין אלה בלטה מניית רמי לוי , שצללה ב-12% בעקבות פרסום הדוחות, וזאת לאחר שהמשקיעים זיהו את המגמה השלילית בתוצאות הרבעון הרביעי, שבאו לידי ביטוי בשחיקת הרווח התפעולי ולמרות שיפור ברווח הנקי בהשפעות חד-פעמיות שאינן קשורות לפעילות השוטפת. מאז המניה לא התאוששה, והיא משלימה תוך כשבוע וחצי ירידה של כ-16% בערכה ומשקפת לרשת שווי נוכחי של פחות מ-2.3 מיליארד שקל.

עליות דו ספרתיות במניות רשתות

מניית שופרסל  נשחקה בכ-7% מאז פרסום דוחותיה לפני שבועיים, ויקטורי  ירדה כ-5% תוך שלושה שבועות מאז פרסום הדוחות וטיב טעם , שפרסמה את הדוחות זמן קצר לפני פסח, נחלשה בשיעור דומה מאז (5%). בפרספקטיבה רחבה יותר ובהתאם לשיפור במצב השוק, מניות הרשתות, ובראשן שופרסל, נהנו בסך הכול משנת תשואות מוצלחת בסיכומה של 2017.

זו כאמור, בלטה בעיקר אצל שופרסל, הרשת הגדולה בישראל, שמנייתה זינקה ב-65%, והגיעה לרמות שיא חדשות והצטרפה במהלך השנה האחרונה למדד המוביל בבורסה - ת"א 35. זו משקפת כיום לשופרסל שווי של 5.1 מיליארד שקל - רחוק ב-13% (יותר מ-700 מיליון שקל) משווי השיא שלה שנרשם מוקדם יותר השנה.

גם המשקיעים במניית רמי לוי לא התלוננו על תשואה שהתקרבה ל-30% בסיכומה של 2017, בעוד התשואה שהציגה מניית ויקטורי בסיכום שנתי הייתה צנועה יותר ועמדה על כ-7%, כשמניית טיב טעם הציגה מגמה הפוכה, ונחלשה בקרוב ל-20%. גם שלוש שנים לאחור בולטת שופרסל מעל כולן, עם קפיצה של 155% בשוויה, אחרי ויקטורי עם זינוק של קרוב ל-80% וטיב טעם שטיפסה בכ-40%, ואילו רמי לוי מסתפקת בתקופה זו בעלייה של 10%.

שיאן השכר בקמעונאות המזון ב-2017: מנכ"ל שופרסל, אברכהן

שנת 2017 הייתה מוצלחת במיוחד למנהלי רשת שופרסל, ובראשם המנכ"ל איציק אברכהן. אברכהן הוא שיאן השכר של ענף קמעונאות המזון המקומי, עם תגמולים שנתיים בהיקף מצטבר הקרוב ל-6 מיליון שקל. מלבד זאת, הוא גם מימש בשנה האחרונה נתח ממניותיו ברווח של כ-15 מיליון שקל.

שאר ארבעת שיאני השכר בשופרסל, שמכרו גם הם ממניותיהם בשנה האחרונה ברווחים של מיליוני שקלים בודדים כל אחד, הסתפקו בעלויות שכר שנתיות של 2.3-2.7 מיליון שקל כל אחד - כך שעלות ההעסקה של חמשת בכירי הרשת הצטברה ל-15.5 מיליון שקל בשנה שעברה.

שיאני השכר ל-2017

אחרי אברכהן התמקם בטבלת שיאני השכר במגזר רמי לוי, שבתפקידו כמנכ"ל הרשת הנושאת את שמו קיבל 3.6 מיליון שקל. גם עלויות העסקת לוי הן "כסף קטן" מסך התגמולים שקיבל מהרשת שנמצאת בשליטתו עבור הנכסים שהיא משכירה ממנו ומשותפיו, בהיקף שנתי מצטבר של כמה עשרות מיליוני שקלים. מלבדו, רמי לוי שילמה 3.6 מיליון שקל נוספים לעשרת קרובי משפחתו המועסקים ברשת.

רשת ויקטורי שילמה בשנה שעברה כ-8.5 מיליון שקל לשלושת בני משפחת רביד, בעלת השליטה בחברה - כ-3 מיליון שקל למנכ"ל אייל רביד ולאחיו אבי רביד, המשמש סמנכ"ל תפעול ופיתוח עסקי, ו-2.3 מיליון שקל לאביהם, חיים (ויקטור) רביד, נשיא הרשת וסמנכ"ל הכספים שלה.

רשת טיב טעם שילמה 4.5 מיליון שקל ב-2017 לחברת הארגז של חגי שלום, המספקת לה שירותי ניהול, כולל שירותי מנכ"ל.

עוד כתבות

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

 פרויקט מגורים בבנייה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בנק ישראל: התשואות על דירות נמוכות; מחירי הדירות גבוהים מדי

כך נכתב בפרק הדיור בדוח השנתי של בנק ישראל ● למרות זאת, בבנק המרכזי מתריעים כי עדיין קיים מחסור בהיצע דירות, בין היתר בגלל מימוש רק שליש מיעדי שיווקי הקרקעות בהסכמי הגג

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

שער עיתון "פנאי פלוס" / צילום: צילום מסך

כל עובדי "פנאי פלוס" ו"טיים אאוט" הוצאו לחופשה ללא תשלום

עפ"י התכנון של הנהלת קבוצת "ידיעות אחרונות", בחודשיים הקרובים לא יצאו גיליונות חדשים של "פנאי פלוס", ובענף מציבים סימן שאלה האם העיתון יחזור גם אחרי תום המשבר ● קבוצת סיגלר הוציאה את עובדי "טיים אאוט" לחופשה ללא תשלום של 45 יום

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד המשפטים הקים ועדה לטיפול בסוגיית "כוח עליון" בחוזים שמופרים בתקופת הקורונה

זאת לאור ההערכה כי בתי המשפט צפויים לספוג גל של אלפי תביעות בין צדדים לחוזים שהופרו על רקע משבר הקורונה וההגבלות על המשק; וההבנה כי המדינה צריכה לגבש מדיניות ברורה לטיפול במקרים כאלה

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה