גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי ינצח: שופרסל המובילה והחדשנית או רמי לוי השמרן והיעיל?

ימים יגידו איזו אסטרטגיה עסקית תוכתר כמנצחת של שוק הקמעונאות המקומי בעשור השמיני של ישראל: זו של שופרסל החדשנית אך הסובלת ממשקל עודף - או זו של רמי לוי המתמודד עם כאבי גדילה לא פשוטים

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

הדוחות הכספיים של שופרסל  ורמי לוי  לסיכום 2017 מאפשרים לנו לחלץ מספר נקודות השוואה בין הרשתות שמובילות את שוק קמעונאות המזון בישראל:

רמי לוי יותר יעיל

למרות השחיקה העקבית בשנים האחרונות במכירות למ"ר ברשת רמי לוי, כ-6.8% אשתקד, מציגה הרשת מכירות של 61.5 אלף שקל למ"ר בשנה בהשוואה למכירות של כ-24 אלף שקל למ"ר אצל שופרסל. שיעור ההוצאות התפעוליות ביחס למכירות אצל רמי לוי הוא 19.2%, ואילו נתון זה אצל שופרסל עמד אשתקד על 21.9%.

פער זה במבנה העלויות מביא לכך שהרווחיות התפעולית של תחום הקמעונאות בשופרסל גבוה רק ב-0.2% מזה של רמי לוי, ועומד על 3%, למרות שיעור הרווח הגולמי הגבוה העומד על 25.8% בשופרסל וכ-22% בלבד ברמי לוי.

מבנה העלויות הלא-רזה של שופרסל עשוי להוות גיבנת על גב החברה בתרחיש של האטה בפעילות, אך באותה נשימה ניתן לציין כי התייעלות של שופרסל עשויה לשמש מנוע רווחיות עתידי, בהינתן קיפאון בשורה העליונה.

רמי לוי צומח בשורה העליונה, שופרסל מחפשת צמיחה מחוץ לגבולות קמעונאות המזון המסורתית

רמי לוי הציג אשתקד צמיחה של 11.7% בשורה העליונה ושל 17% בשורה התחתונה, בעוד שהשורה העליונה של שופרסל נותרה קפואה והשורה התחתונה צומחת בשיעור שנתי של 4.5%. שופרסל, מסיבות רגולטוריות ועסקיות, מחפשת את הצמיחה העתידית בשורה העליונה והתחתונה בתחומים עסקיים משיקים.

הדרך שבה שופרסל מסתערת על זירת האונליין, הדורשת השקעות ענק, כמו גם הדרך בה היא מרחיבה את פעילות הדראגסטורס באמצעות רכישת ניו פארם ב-130 מיליון שקל, בהשוואה לזהירות, שלא לומר גרירת רגליים, של רמי לוי באונליין והרחבת פעילותו בתחום הדראגסטורס באמצעות רכישת מחצית ממניות רשת גוד פארם תמורת 18 מיליון בלבד, מלמדת במידה רבה על פרופיל הסיכון השונה שמאמצות הרשתות.

שופרסל מככבת במרכזי הערים

בעוד שרמי לוי מגשש, יש יאמרו "באפלה", את דרכו לפעילות עירונית באמצעות הפלטפורמה השנויה במחלוקת של קופיקס וגוד פארם, שופרסל חוגגת בערי ישראל. הפעילות העירונית שלה, המתפרסת על 20% בלבד משטחי המכירה של הרשת, מייצרת שיעור רווח תפעולי של 4.4% ואחראית ל-43% מהרווח התפעולי-הקמעונאי של הרשת.

שופרסל - הגורילה של האונליין הקמעונאי בישראל

רמי לוי אמנם משדר תזוזה בכל האמור בפעילות האונליין שלו, והרחיב לאחרונה את פעילות המשלוחים באזור ת"א, ואולם שופרסל אונליין היא ה-פלטפורמה להזמנות קמעונאיות דרך האינטרנט בישראל.

פעילות האונליין של שופרסל מציגה קצב מכירות חודשי של 130 מיליון שקל, המהוות כ-13% מן המכר של החברה. הרווחיות המעורפלת והאתגרים הלוגיסטיים של הפעילות באונליין אינם טריוויאליים, ואולם שופרסל מתמודדת עימם בצורה מכובדת ואף שוקלת להשקיע 300-400 מיליון שקל במחסנים אוטומטיים, בנוסף לארבעת המחסנים הייעודיים לאונליין הפעילים כיום (בכנות, פתח תקווה, כפר סבא ויבנה). הידע והגודל של פעילות זו, אשר שורשיה בהווה ואולם פירותיה בעתיד, יהוו יתרון תחרותי משמעותי עבור הרשת בשנים הבאות.

שופרסל נדל"ן אימפריה

בעוד רמי לוי האיש רוכש בשנים האחרונות נדל"ן מניב ושטחים לוגיסטיים, ומשכירם במחירי שוק לחברה בבעלותו, אך נהנה מעליית הערך של הנדל"ן באופן אישי, הרי ששופרסל מבצעת את המאמץ הנדל"ני שלה לטובת כל בעלי המניות, וברשותה נכסי נדל"ן בשווי מאזני של כ-2.3 מיליארד שקל. כל השוואה כלכלית בין צמד הרשתות חייבת להביא בחשבון את הבוננזה הנדל"נית של שופרסל.

פעילות הפיננסים של שופרסל בשלה וצומחת, בעוד הפעילות של רמי לוי עמומה

פעילות כרטיסי האשראי של שופרסל הניבה אשתקד לחברה תרומה שנתית של כ-56 מיליון שקל לרווח התפעולי. לחברה היו חצי מיליון מחזיקי כרטיסי אשראי ב-2017 מתוך 1.8 מיליון חברי המועדון.

במהלך ינואר האחרון הוחלף השותף של החברה בתחום - מלאומי קארד לחברת כאל - ונכון למועד הדוחות החלפה זו מתנהלת בצורה טובה. שופרסל מעריכה כי במסגרת השותפות עם כאל תוכל החברה להגדיל מהותית את רווחיה מתחום כרטיסי האשראי.

שווי פעילות האשראי הנוכחית של שופרסל הוערך לאחרונה לצורך התמחרות בין השותפים שנפרדו בכ-790 מיליון שקל, כך שפעילות זו בהחלט מהווה מנוע להצפת ערך עתידי.

בכל הקשור לרמי לוי, לרשת יש פעילות דומה עם חברת ישראכרט, הפועלת משנת 2014 וביצעה עדכון ששיפר את תנאיה המסחריים לאחרונה. פעילות זו מונה כ-400 אלף חברי מועדון, ואולם רמי לוי אינו מפרט כמה מחזיקים בכרטיס האשראי של הרשת ומה התרומה המגזרית של פעילות זו לרווח הכללי.

שקיפות ואיכות הדיווח הכספי של רמי לוי, בצוותא עם סוגיות של ממשל תאגידי, מטרידות רבים מן המשקיעים בחברה לאורך השנים, והתיקון בדוחות האחרונים של הרשת, שגרר הפרשה חשבונאית לא מבוטלת, חיזק חששות אלו.

ימים יגידו איזו אסטרטגיה עסקית תוכתר כמנצחת של שוק הקמעונאות המקומי בעשור השמיני של מדינת ישראל - זו של שופרסל עתירת הנכסים, החדשנית אך הסובלת ממשקל עודף, או זו של רמי לוי השמרן, היעיל, המתמודד עם כאבי גדילה לא פשוטים.

בשני העשורים האחרונים, כישלון בקריאת מפת התחרותיות בשוק הקמעונאות המקומי עלה ביוקר רב לרשתות הענק מגה ולפניה קלאב מרקט, שניצבו בצמרת הענף וקרסו. למולן, שופרסל השכילה להתאים עצמה לתנאי השוק המשתנים, לשרוד ואף להשתפר, ולהישאר מספר אחת בשוק המקומי.

■ הכותב הוא האסטרטג הראשי של איילון בית השקעות. כותב המאמר ו/או החברה עשויים להחזיק או לסחור בני"ע המצוינים בכתוב. האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לשיווק השקעות ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

עוד כתבות

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

רופא מבצע בדיקת קורונה בגרמניה / צילום: Axel Heimken/dpa, AP

ללמוד מגרמניה: כך תיראה עקומת ההדבקה ביום שבו הקורונה תהיה בשליטה

הגרף אמור להמחיש את מה שכל המדינות מעוניינות לראות – תנועת מלקחיים חדה ומקבילה – ככל שמספר הנדבקים גדל אקספוננציאלית, גם מספר המחלימים אמור לגדול כעת אקספוננציאלית - בהנחה שההתפשטות נבלמה

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה מיוחדת על רקע חשש הקורונה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

80 מיליארד שאלות ותנאים: “גלובס” בעקבות תוכנית הסיוע הגדולה אי פעם

התוכנית שפרסם האוצר לחילוץ המשק ממשבר הקורונה רצופה הסתייגויות, תנאים וניסוח רשלני • היא נבנתה מבלי לדעת מתי ייגמר המשבר ומה יהיה גובה הגירעון שיאושר, וניכר בה הלחץ של הפוליטיקאים על הדרג המקצועי לקבל בתוך שבוע תוכנית עם סכום מפוצץ שירגיע את הציבור

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● הקבוצה תנסה להעלות את זכויות הבנייה על המגרשים ● תשובה חייב לבנקים בישראל סכום המוערך ב-1.5 מיליארד שקל

אורן שובל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הם רואים את הפוטנציאל במודל שלנו" - מייסד Via מדבר על הגיוס הענק באמצע המשבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר • אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ● "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

עלייה נוספת במספר המתים מהנגיף בצרפת, בלגיה והולנד

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות, הדאו רשם את הרבעון הראשון הגרוע ביותר בהיסטוריה

דאו ג'ונס ירד ב-1.8%, נאסד"ק נחלש ב-0.9%, ו-S&P 500 איבד 1.6% ● הזהב ירד ל-1596.6 דולר לאונקיה ● מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה בסין עמד במרץ על 52 נקודות, לעומת צפי ל-45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

מעוז ינון / צילום: תמונה פרטית

"מדובר בחבל תלייה, לא בגלגל הצלה. המחזור שלנו נחתך ב-100%"

מעוז ינון סגר את רשת ההוסטלים שלו, ולא מתלהב מהתוכנית של האוצר: "אי-אפשר לסמוך על הממשלה" ● "על המדינה להפעיל כלים ממשיים שימנעו את קריסת העסקים הקטנים והבינוניים, ובין השאר לייצר רשת ביטחון אמיתית לעצמאים שזהה לשכירים"

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

בעיצומו של משבר הקורונה: הושלם גיוס האג"ח הגדול ביותר אי-פעם

מהאוצר נמסר כי עיתוי ההנפקה והיקפה נקבעו בעקבות ההחלטה על תוכנית סיוע ממשלתית נרחבת בהיקף 80 מיליארד שקל ● בהנפקה לקחו חלק למעלה מ-400 משקיעים שונים מכ-40 מדינות

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

יאיר לוינשטיין / צילום: איל יצהר, גלובס

משבר הקורונה הופך סדרי עולם בבורסה: אלטשולר שחם וגמל שווה יותר מכל שאר בתי ההשקעות הציבוריים יחד

אלטשולר שחם גמל ופנסיה שווה 2.42 מיליארד שקל - יותר מהשווי של מגדל ומהשווי של כלל ביטוח ופי ארבעה יותר מהשווי של כל בית ההשקעות מיטב דש ● חברת הגמל הגדולה בשוק סיכמה את 2019 עם רווח של 91 מיליון שקל

 

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

האומץ לפרסם: החברות שהצליחו למנף את המשבר ועל הדרך קיבלו בונוס תדמיתי

חודש לפרוץ הקורונה לחיינו, אפשר להתחיל לבחון את המהלכים השיווקיים–פרסומיים לא רק בפריזמה של האם עושים אלא גם מה עושים ● דווקא בקטגוריות שהמצב לא פגע בהן כמו מזון ובנקאות, מפרסמים גדולים נכנסו לשיתוק והותירו את הזירה למיעוט שלא היסס ופעל בנחישות

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

אין לכם חום? כך תוכלו לבדוק אם נדבקתם בקורונה - דרך הסלולר

צוות משותף של אסותא אשדוד ולומיניטי נטוורק בדק חולי הקורונה ללא תסמינים - ומצא כי אצל 60% מהם רמות החמצן בדם היו נמוכות ● הצוות המליץ לבדוק קורונה ע"י בדיקת רוויון החמצן - וחלקכם יכולים לבדוק זאת ממש עכשיו, שכן הבדיקה מוטמעת במספר מכשירי סלולר ושעונים חכמים