גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לעצור את המגדליזציה בבאר-שבע

העיר משקיעה יותר מדי בבניינים גבוהים ופחות מדי במרחבים ציבוריים. התוצאה תהיה רחובות שוממים

מגדלים בבאר שבע / צילום: אורנה אנג'ל
מגדלים בבאר שבע / צילום: אורנה אנג'ל

בעיר באר-שבע הפך המושג "התחדשות עירונית" למדיניות של העדפת החדש על פני הישן. אם תושביה לא יתעוררו בזמן, הם עלולים למצוא עצמם מתעוררים בוקר אחד בנתניה.

"רוביק דנילוביץ'? תותח! ראש עיר נהדר, הלוואי על כל הערים בארץ ראש עיר כזה". אם תשאלו תושב באר-שבע אקראי על ראש העיר שלו, סביר שתקבלו התשובה ברוח הזו. דנילוביץ' נבחר לפני חמש שנים לכהונה שניה ברציפות ברוב מוחץ של 92% (!) מהמצביעים, מספרים שמעמידים בצל אפילו את ולדימיר פוטין, וצפוי להיבחר לקדנציה נוספת באוקטובר השנה. באבא רוביק.

ואולם, כל מי שנוסע דרומה על כביש 40 לא יכול שלא לשים לב למציאות החדשה השוטפת את בירת הנגב, והיא לאו דווקא קשורה לעשרות המזרקות הססגוניות שפיזר דנילוביץ' ברחבי העיר. כמו במקומות רבים אחרים בארץ, גם קו הרקיע של באר-שבע הולך וגובה ללא כל סיבה נראית לעין. רבים מחברי הם תושבי ותושבות העיר, שבחרו לגור בה משום האווירה המדברית השקטה והאופי המיוחד שהיא יוצרת. הם לא שיוו בנפשם שיתעוררו בוקר אחד, יפתחו את החלון ויראו את עירם האהובה לובשת שלמת בטון ומלט.

מגדליזציה כזו, ללא פיתוח מתאים של המרחב הציבורי, כבר הוכחה במקומות אחרים כהרת אסון. היא יוצרת מתחמי רפאים של רחובות מנוכרים בהם איש לא מסתובב ברגל, מעודדת שימוש מוגבר ברכב פרטי משום שאי אפשר להגיע אפילו למכולת בלעדיו, וגרוע מכל - היא יקרה מאוד לתחזוקה. רוב המגדלים האלה אינם מתאימים לבאר-שבעי הממוצע, שמבקש בסך הכל מרקם חיים עירוני איכותי עם שירותים ברמה טובה. סביר שתוך כמה שנים לא יהיה מי שיוכל לשאת בעלויות האחזקה הגבוהות שלהם, והם יהפכו ל"סלאמס" של שנת 2040. ואז מה יעשה הראיס? יבנה עוד מגדלים חדשים?

יכול להיות שערך הקרקע בעיר לא מספיק גבוה על מנת לבצע התחדשות עירונית בשכונות הישנות עם בנייה בגובה סביר. אבל האתגר האמיתי, מר דנילוביץ', הוא לייצר כדאיות כלכלית שתאפשר את זה, ולא לברוח לפתרון הקל שדן את העיר לעתיד עגמומי. "וַאֲכַלְתֶּם יָשָׁן, נוֹשָׁן; וְיָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ", מכיר? ישן מפני חדש, ולא חדש במקום הישן.

ואם כל זה לא מספיק, מחברי במטה המאבק לבינוי שפוי עולה גם כי התהליך הזה נעשה ללא הליך שיתוף ציבור ראוי. נציגי באר-שבע במטה מספרים על פגישות עם פקידי העירייה המזכירות צפיה במשחק כדורגל בשידור חוזר - התוצאה ידועה מראש.

נראה כי פטרוני העיר תופסים את המתנגדים כמכשול המאיים לנפץ את חלום המגדלים הרטוב שלהם. הליך הפקדת התוכניות להתנגדויות הוא לעג לרש, כאשר השלטים מוצבים במרחק המקסימלי האפשרי מהפרויקט ובגובה העיניים של חתול עירוני ממוצע. דיון ציבורי אמיתי לא מתקיים, וכאשר סיעתו של דנילוביץ' מחזיקה ביותר ממחצית המושבים במועצת העיר, הוא ממילא חסר חשיבות.

כשאנשי אקדמיה מבקרים את מדיניות התכנון של העירייה, הם לרוב זוכים ליחס צונן ונימוקיהם המקצועיים נדחים על הסף בטענה התמוהה שהם כלל לא גרים בעיר. אבל לא צריך לגור בעיר כדי להבין את טענותיהם, מספיק לעשות סיבוב קצר בשכונה ד' הממחישה יותר מכל את החלמאות התכנונית של באר-שבע. עשרות אלפי אנשים עוברים דרכה מידי יום בדרכם לקמפוס האוניברסיטה המגודר - איש מהם אינו עוצר כדי לשתות קפה, לאכול פלאפל, לקנות איזה בגד או לנוח על ספסל. אין להם כל השפעה על אורח החיים בשכונה, על העסקים המקומיים ועל המרחב הציבורי המזדקן.

מה כן יש בבאר-שבע? קניונים. מלא קניונים. כל כך הרבה יש מהם, עד שבכל פעם שנפתח אחד חדש, כולם נוהרים אליו בהמוניהם וגוזרים כליה על קודמו. כלכלת התאגידים מכרסמת בכלכלה העירונית וקניוני הרפאים מובילים לגוויעה איטית, אך שיטתית, של העסקים הקטנים. העיר העתיקה היפה וההיסטורית משוועת למתיחת פנים, ובמקום שתהפוך לנווה צדק של הדרום נראית כמו מטלית משומשת שאיש אינו רוצה בה עוד.

לקראת הבחירות הקרבות, וכדי שחברי תושבי באר-שבע לא יקומו בוקר אחד וימצאו עצמם בנתניה, אני מציעה להם להתעורר ולהיאבק על דמותה העתידית של העיר שלהם. כרגע נראה שהם היחידים שיכולים לעשות את זה.

■ הכותבת היא אדריכלית. מומחית לקיימות ממובילי מטה המאבק לבינוי שפוי. 

עוד כתבות

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"

מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העצמאים לקחו את גורלם בידם. לא מאמינים יותר לאף פוליטיקאי"

היום התקיימה בירושלים הפגנה של אלפי עצמאים, שמחו נגד התעלמות הממשלה מקריסתם על רקע משבר הקורונה ● יועץ המס ירון גינדי: "אני פשוט לא מסוגל להאמין למשמע אוזניי ולמראה עיניי שזאת תוכנית האוצר"

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

רשות שדות התעופה: "היקף הפעילות בנתב"ג צנח ב-98%, נבצע החלטות דרמטיות"

אובדן ההכנסות גרם לנתב"ג להפסדים של 1.5 מיליארד שקל ● מנכ"ל רשות שדות התעופה ונציגות העובדים הורו על נקיטת צעדים נוספים, ובהם הוצאת 600 עובדים נוספים לחל"ת וכן קיצוץ שכר רוחבי של 10%-15% לעובדי היום המוגדרים כחיוניים

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מה-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

יולי אדלשטיין בנאום התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“דווקא המהלך הקיצוני של אדלשטיין הביא את נתניהו וגנץ להשיב את הממלכתיות על כנה”

ד"ר אסף הראל מנתח את התנהלות יו"ר הכנסת היוצא, שסירב לקיים הצבעה להחלפתו כהוראת בג"ץ, כדילמה של "אישיות דו-מהותית" הנקרעת בין הממלכתיות לבין המחויבות הפרטית-מפלגתית ● "אדלשטיין העדיף את היבטיו הפרטיים והמפלגתיים וגרם לפגיעה אנושה בדמוקרטיה"

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה