גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניהול השקעות: מאי חיובי בתיקי ההשקעות - בזכות המניות

שוקי ההון המשיכו בתהליך של התייצבות בחודש מאי, לאחר פתיחת שנה תנודתית ● משבר איטליה בסוף החודש מיתן את הירידות באפיקי האג"ח ● האירועים שזעזעו את השווקים בתחילת השנה התחלפו ברוחות של רגיעה, אך האיומים של השוק לא השתנו כלל ● ניהול תיקים – יתרונות וחסרונות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק
השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

מאי היה חודש חיובי נוסף בתיקי ההשקעות של ציבור החוסכים והמשקיעים. דפוס התשואות של התיקים ברמות הסיכון השונות היה דומה לזה שנרשם באפריל, כלומר תשואה חיובית וחזקה יותר ככל ששיעור המניות בפרופיל התיק היה גבוה יותר.

בניגוד למדדי המניות, מדדי האג"ח השונים ירדו במהלך מאי, אם כי בשיעור מתון יחסית, שגרע מעט מהתשואות החיוביות שנתרמו על-ידי המניות. התוצאה הכללית הייתה תשואה שלילית קלה של 0.04% במדד המשקף את תיק האג"ח, ומן העבר השני נרשמה עלייה בשיעור של 1.26% במדד המשקף את תיק המניות של ציבור המשקיעים. מדד תיק ה-20:80 עלה במהלך מאי בשיעור של 0.22%, ואילו התיק הכולל 30% מניות עלה בשיעור של 0.35%.

מדדי אג'יו מבוססים על נתונים מבתי השקעות שונים רבים ומגוונים, בהם פסגות, פעילים, מגדל שוקי הון, אקסלנס, איי.בי.איי, מיטב דש, הראל, אלטשולר שחם, תפנית-דיסקונט, UNIQUE, הלמן אלדובי, אלומות ואנליסט. המדדים מתקבלים מהגופים המנהלים מעל 80% מתיקי ההשקעות של הציבור, פרטיים, קיבוצים, מוסדות וארגונים. המדדים הנבנים מנתונים אלו עוקבים אחר "תיק ההשקעות המצרפי" של הציבור, והתשואות המחושבות מהוות מדדי השוואה לביצועי תיקים בעלי פרופיל דומה.

למרות התשואה החיובית שנצברה לתיקים בחודשיים האחרונים, עדיין מדובר בשנה לא נוחה מבחינת המשקיעים. למעשה, תיקי הביניים, אשר מאפיינים את מרבית המשקיעים בשוקי ההון, רשמו תזוזה זניחה השנה - ירידה בשיעור של 0.16% בתיק ה-20:80, ועלייה זניחה עוד יותר, בשיעור של 0.07%, בתיק ה-30:70. אפשר לומר כי בחמשת החודשים הראשונים של השנה, התיקים נשארו במקום. בעיני המשקיעים זוהי תובנה לא נוחה כלל ועיקר, והיא אינה גורמת להם נחת, אך כדי להניח את דעתם של משקיעים, רצוי להזכיר כי התוצאה הייתה יכולה להיות גרועה בהרבה, יחסית לסיכונים שעלו וריחפו מעל השווקים.

התאוששות מרשימה

לשם הפרופורציה, רצוי למנות את הסיכונים שעלו וכמעט התממשו לאחרונה: פריצה של מלחמת סחר המאיימת על השווקים, חשש מעימות צבאי בין ארה"ב לצפון קוריאה, בעלת השאיפות הגרעיניות, הריבית מתחילה לעלות מהר מהצפוי יחד עם מחיר הנפט, באזורנו הקרוב - האיראנים על הגדרות והנתונים הכלכליים באירופה נמצאים בנסיגה.

מצרף של נתונים שליליים יכול היה לזעזע את שוק המניות וגם את שוק האג"ח. שניהם נחשבים כיקרים מאוד - ובוודאי נחשבו כך בתחילת השנה. על פי רוב, כאשר אירועים כה פסימיים פוגשים שווקים אופטימיים מאוד, נוצר תיקון חד כלפי מטה, לעיתים גם ממושך. במקרה הנוכחי היה זה בעיקר השוק האמריקאי אשר הגיב וירד בחדות, אך עד מהרה הוא התאושש, ואחריו שאר השווקים בעולם.

גם במישור של הריביות ושוקי האג"ח אפשר לומר כי הדברים, עד כה, הסתכמו בתגובה מצומצמת ומתונה בלבד. ממצב של ריבית אפסית, עלייה מהירה מהצפוי באינפלציה בארה"ב עלולה להבריח את המשקיעים ולגרור את השווקים לנפילות חדות בשוקי האג"ח.

המחירים אכן ירדו בחדות, וגררו איתם תגובה מסוימת בשאר שוקי האג"ח בעולם, אך ירידות המחירים ועליית התשואות נבלמה.

עדיין, בסיכום חמשת החדשים הראשונים של השנה, מדד תיק האג"ח ירד, בשיעור של 0.57%, למרות עליית התשואות שנרשמת בהובלת הפדרל ריזרב בארה"ב. עליית הריבית והתשואות בארה"ב מושכת אחריה מדינות רבות נוספות, וכתוצאה מכך נגרמים הפסדי הון.

לקראת סיומו של החודש האחרון, הפיל המשבר הפוליטי באיטליה את מחירי האג"ח באירופה, והוביל לריצה של משקיעים אל שוק האג"ח האמריקאי. הדבר העלה את מחיריהן של האג"ח האמריקאיות לטווחים ארוכים, והביא אחריו תגובה דומה בשוק האג"ח המקומי. כך נרשמה באג"ח הממשלתיות בישראל עליית שערים, בשיעורים הקרובים ל-0.5% בטווחים הארוכים. עם זאת, עקב הירידות במרכיבי האג"ח הקונצרניים בתיקים, עליית מחירים זו לא הצליחה להטות את הכף בכיוון החיובי, וכאמור נרשמה ירידה קלה בתיקי האג"ח. 

מדדי אג'יו

אותם איומים, אותן הזדמנויות

עבור שוקי המניות, אין ספק כי צבר החדשות השליליות, יחד עם זעזועים בכלכלות של מדינות כגון רוסיה או ארגנטינה, יכול היה להפיל את השווקים ולהעבירם למצב דובי מתקדם, אך הדבר לא קרה. ההיפך הוא הנכון; הירידות בשוקי המניות נמחקו זה כבר, והשווקים שבו ועברו לאווירה חיובית, עם סיבות לא מבוטלות, כגון פעילות צרכנית ערה, תוכנית תמריצים פיסקאליים והוצאה על תשתיות בארה"ב. בגבור האופטימיות על הפסימיות, מתחילת השנה צבר מדד תיק המניות תשואה קרובה ל-1.5%, שכאמור פיצתה על הירידה במדדי האג"ח בארץ ובעולם, עד כה.

למרות זאת, כדאי לזכור כי במצב הנוכחי שב וחזר המתח בין שני קטבים: מצד אחד מכפילי רווח גבוהים בשוקי המניות המובילים, ומצד שני שורה של איומים שטרם התפזרו. האיומים צפו ועלו בתחילתה של השנה, וזעזעו את השווקים ואת המשקיעים - המורגלים בעיקר לעליות והאדישים לסיכונים.

המפגש של סיכונים גיאופוליטיים וגיאו-כלכליים, יחד עם הריבית אשר החלה מגמה של עלייה, מחמירים את הסיכונים עד מאוד. אירועי תחילת השנה היו הקדמה והמחשה של האפשרויות השונות, אולם נוצרה התחושה, כי השווקים חזקים וכי יכולת ההתאוששות שלהם עדיין מהירה ולאור זאת, המשקיעים חזרו אל המשחק במהירות. האם אין זו תשתית למלכודת דובים? 

* הכותב הוא מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות. אין לראות בסקירה ובאמור בה תחליף לייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק.

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי וצופה צמיחה מהירה ב-2021 בהנחה שלא יהיה גל תחלואה נוסף

בבנק ישראל מעריכים כי שיעור האבטלה במחצית השנייה של 2020 צפוי לעלות ל-8.5% ● חטיבת המחקר צופה התכווצות של 4.5% בתוצר בשנת 2020 אך צמיחה מהירה ב-2021 ● היקף ההשבתה של המשק הצטמצם לכ-19% באמצע מאי לעומת 36% בשיא המשבר

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

ההקלות ששלחו מיליון ישראלים לחל"ת עומדות להסתיים, אבל באוצר עדיין לא טרחו לגבש מדיניות חדשה

בשבוע הבא יסתיימו ההקלות שהעניקה הממשלה למי שאיבד את עבודתו בתקופת הקורונה, אבל האוצר מעדיף לחכות ולא ליזום הטבות נוספות • מומחים לשוק התעסוקה מזהירים ממדיניות שתגרום לכך ששיעור האבטלה יישאר גבוה מאוד גם אחרי משבר הקורונה

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה