גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצבירות והגיוסים: אלטשולר שחם מוביל, אחריו הראל ומנורה

מבדיקת "גלובס" את נתוני הצבירה נטו בשוקי הפנסיה הגמל וההשתלמות, ואת הגיוסים בקרנות הנאמנות ובתעודות הסל, עולה כי זרם הכספים הנכנס לניהול תשעת הגופים הגדולים בשוק עמד בשנה האחרונה על 58 מיליארד שקל, המהווים 5.3% מהנכסים המנוהלים ● למדריך קופות גמל להשקעה

גילעד אלטשולר, אלטשולר שחם. גם כוכבי העבר פודים, והרבה / צילום: תמר מצפי
גילעד אלטשולר, אלטשולר שחם. גם כוכבי העבר פודים, והרבה / צילום: תמר מצפי

58 מיליארד שקל, זהו היקף הכספים החדשים נטו שזרמו לניהול קבוצות הביטוח ובתי ההשקעות בשוקי הפיננסים המרכזיים, שנתוניהם זמינים לציבור, ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו באפריל האחרון. כך עולה מניתוח "גלובס" של תוצאות תשעת הגופים המובילים לניהול כספים, בהתייחס לנתוני הצבירה נטו בשוק הגמל וההשתלמות, ובשוק הפנסיה החדשה, ולנתוני הגיוסים או הפדיונות בשוקי קרנות הנאמנות ותעודות הסל. מדובר בהיקף כספי שמהווה כ-5.3% מסך הנכסים שנוהלו על-ידי תשעת הגופים הללו, שהסתכמו בסוף אפריל בכ-1.11 טריליון שקל.

שוק קופות הגמל ושוק הפנסיה המקיפה החדשה הם שוקי חיסכון לטווח ארוך, שבמידה רבה תחליפיים האחד לשני. שוק קרנות ההשתלמות נלווה לשוק לחיסכון לטווח ארוך, שכולל גם את פוליסות ביטוחי המנהלים של חברות הביטוח. לצד שני שווקים אלה, רוב הגופים הגדולים מנהלים גם חיסכון לטווח קצר, בדמות קרנות הנאמנות ותעודות הסל, וכן תיקים מנוהלים.

בניתוח היום אנו כוללים את כל השווקים שנתוניהם בגין הכסף החדש שזורם לניהולם זמינים לציבור. זאת, בין אם דרך אתרי הפנסיה-נט והגמל-נט שמפעילים האוצר ורשות שוק ההון, אשר מפרסמים את נתוני הצבירה נטו - הכוללים את דמי הגמולים בשקלול התשלומים לעמיתים וההעברות בין הגופים בשוק - ובין אם הודות לנתונים שהגופים עצמם מפרסמים מדי חודש.

הצבירה נטו והגיוסים בשווקים הפיננסים

מה עולה מבחינת הנתונים ברמת השוק? ראשית, ישנם שלושה גופים שבולטים במעלה טבלת הצמיחה בנכסים המנוהלים ב-12 חודשים שהסתיימו באפריל האחרון: בית ההשקעות אלטשולר שחם, קבוצת הביטוח הראל וקבוצת הביטוח מנורה מבטחים. עבור שלושת הגופים הללו מבשרים המספרים על עתיד טוב, משום שההכנסות נגזרות ישירות מהיקף הנכסים המנוהלים, וזאת מכיוון שדמי הניהול שבאפיקים אלה נגזרים כשיעור מהם.

למעשה, לא רק שלושת הגופים הללו בולטים במעלה טבלת המגייסים בשוקי קרנות ההשתלמות, קופות הגמל, קרנות הפנסיה ותעודות הסל. צבירה נטו וגיוסים חיוביים יש גם בבית ההשקעות ילין לפידות. בחודשים האחרונים הוא חווה תקופה קשה של ניודים החוצה בשוקי הגמל ופדיונות. ילין לפידות אינו חלק משוק הפנסיה החדשה, הצומח מאוד, שהינו השוק היחיד שכל הגופים הפועלים בו מציגים צבירה נטו חיובית. עוד בולטים קבוצת הביטוח מגדל (שמחזיקה בקרן הפנסיה מקפת), וכלל ביטוח (שלה אין קרנות נאמנות).

למול ששת הגופים הללו ישנם שלושה גופים שב-12 החודשים האחרונים רשמו ירידה בבסיס הנכסים המנוהלים על-ידיהם, ללא קשר להשפעה של התשואות בשוקי ההון. מדובר בהפניקס, שמחזיקה בבית ההשקעות אקסלנס, ושסובלת בעיקר מפדיונות בקרנות הנאמנות ובתעודות הסל שמנוהלים בבית ההשקעות שלה. הפניקס רשמה איזון בתקופה האמורה, והיא נהנית מצבירה נטו נאה בגמל ובפנסיה.

אחריה יש שני בתי השקעות גדולים ובולטים, שסובלים מזרימת כספים החוצה, נכון ל-12 החודשים שהסתיימו באפריל האחרון: מיטב דש ופסגות, שרשמו צבירה נטו שלילית בשוקי החיסכון לטווח ארוך, ובשקלול גם בשוקי החיסכון לטווח קצר.

בכל אופן, בדיקת "גלובס" מלמדת כי הצבירה נטו בקופות הגמל (לא כולל קרנות ההשתלמות) ב-12 החודשים האחרונים כאמור, הסתכמה ב-10 מיליארד שקל כמעט, ורק שלושה גופים ספגו צבירה נטו שלילית. אלטשולר שחם לבדו רשם בתקופה האמורה צבירה נטו בהיקף של יותר מ-10 מיליארד שקל - יותר מכפול מיתר חמשת הגופים שרשמו צבירה נטו חיובית בגמל.

במקביל, שוק קרנות ההשתלמות רשם בתקופה האמורה צבירה נטו חיובית של כ-10.7 מיליארד שקל, וגם פה - מי שבולט מלמעלה הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהודות לתשואות חיוביות נהנה מצבירה נטו של 7.5 מיליארד שקל. עוד מגייסים גדולים הם ילין לפידות, הראל ומנורה מבטחים.

בשוק הפנסיה החדשה - שהינו השוק הפיננסי הצומח ביותר, גם הודות להעדפה רגולטורית - בולטים במעלה הטבלה מנורה מבטחים, הראל ואלטשולר שחם (כשיעור מהנכסים). גם יתר קבוצות הביטוח הגדולות מצטיינות שם, ובעיקר מגדל והפניקס. סך הנכסים המנוהלים על-ידי תשעת הגופים שבחנו בשוקי החיסכון לטווח ארוך (לא כולל ביטוחי המנהלים וקרנות פנסיה ותיקות), עומד על כ-772 מיליארד שקל.

בשוקי קרנות הנאמנות מדובר על גיוסים חיוביים מצרפיים של כמעט 15 מיליארד שקל, ורק הראל, מיטב דש וילין לפידות מציגים גיוסים חיוביים, ואילו היתר מציגים פדיונות. אגב, רוב הגיוסים בענף זה נרשמו בגופים קטנים יותר, שאינם נכללים בבדיקתנו עתה.

בשוק תעודות הסל, שבו פעילות רק ארבע חברות ניהול, שעד סוף השנה ייבלעו בחברות ניהול קרנות הנאמנות של אותם גופים, רשמו שלוש מהשחקניות פדיונות, בעוד שרק הראל רשמה גיוסים.

בסך הכול, בדיקת "גלובס" מלמדת כי הגופים המנהלים הגדולים ביותר בשווקים שבחנו, וללא ביטוחי המנהלים (שם הגדולים בשוק הם מגדל וכלל ביטוח), הם מנורה מבטחים, שנהנית מכך שהיא מנהלת את קרן הפנסיה החדשה הגדולה במשק (ושגם מחזיקה במניות מיעוט בקרנות הנאמנות של אלטשולר שחם); הראל - שפעילה בכל תחומי ניהול הכספים; בתי ההשקעות מיטב דש ופסגות - שפעילים בכל התחומים שבחנו; מגדל; הפניקס עם אקסלנס; אלטשולר שחם - שהוא הגוף הצומח ביותר; כלל ביטוח; ובית ההשקעות ילין לפידות - שפעיל רק בחלק מהפעילויות שבחנו.

אגב, ישנו שוק גדול נוסף שלא התייחסנו אליו, והוא שוק התיקים המנוהלים, שמפוקח על-ידי רשות ני"ע, ושלגביו אין נתונים פומביים, והוא שרוי באפלה מבחינת הציבור הרחב. 

למדריך קופות גמל להשקעה

עוד כתבות

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס, לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

זוג עם מסכות בבוליביה / צילום: Juan Karita, AP

לקראת בייבי בום קורונה? יצרנית הקונדומים הגדולה בעולם מתריעה על מחסור חמור בגלל המגפה

החברה שמייצרת אחד מכל חמישה קונדומים בעולם בעבור דורקס וחברות אחרות מסבירה כי בתוך חודשיים מחסני המלאי יתרוקנו ● בעולם כבר יש מי שמכנים את הדור שייוולד בגלל הטלות הסגר בעולם "דור הקורונייאלס"

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

מנמלי תעופה ענקיים חדשים ועד השקות קווי טיסה חדשים: חמישה דברים שכבר לא תראו במציאות התעופתית

דווקא כשהיה בשיא פריחתו, ענף התעופה הולך ודועך עם עוצר כמעט מוחלט של השמים ● עדיין לא ברור מתי הטיסות העתידיות יחזרו לשגרה, אך בינתיים דברים שעד לאחרונה היו חלק מהותי מעולם התעופה, כבר נראים כמו דמיון רחוק ● צ'ק אין לסופ"ש

מאיר בן שבת, משה בר סימן טוב, בנימין נתניהו ושי באב"ד / צילום: צילום מסך

הגבלות התנועה יתגברו; נתניהו: אם לא יהיה שינוי בשיעור הנדבקים, אין מנוס מסגר

בתום ישיבת ממשלה על משבר הקורונה, סוכם על היערכות להידוק משמעותי של הגבלות התנועה באופן שיצמצם אף יותר את מספר השוהים מחוץ לבית, כדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה ● משרד האוצר יגבש מתווה לצמצום נוסף של העבודה במשק

תירוש / צילום: יח"צ

על רקע משבר הקורונה: מחסור בתירוש ברשתות השיווק

ספקיות תירוש וביניהן יקב כרמל ויקב ירושלים מתקשות לעמוד בהיקף ההזמנות מצד הרשתות, ועל כן החלו להגביל את ההקצאות עבור כל אחת מהן

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי