גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרווח של בזק על הקרקע בצומת מסובים בסכנת קיצוץ

מתחם "סקיה" אמור להימכר ליזם מיקי נעימי תמורת 497 מיליון שקל ● בזק העריכה כי תרשום על העסקה רווח הון של 400 מיליון שקל, אבל ספק אם זה יקרה לאור הדרישות מרשות מקרקעי ישראל ומהוועדה המקומית של אור-יהודה

מתחם סקיה של בזק באזור צומת מסובים / צילום: שלומי יוסף
מתחם סקיה של בזק באזור צומת מסובים / צילום: שלומי יוסף

עוד בטרם השלימה חברת בזק  את עסקת הענק למכירת הקרקע הסמוכה לצומת מסובים, ומוסדות המדינה כבר לוטשים את עיניהם למרבית תמורת המכירה. מהודעות שפרסמה בזק עולה כי המדינה והרשות המקומית דורשות מבזק סכום של 291.5 מיליון שקל בגין היתרים והיטל הקשורים לקרקע, כאשר החברה עצמה אמורה לקבל מהעסקה סכום של 497-550 מיליון שקל.

בחודש ינואר השנה אישר דירקטוריון בזק את מכירת מתחם "סקיה" - הקרקע שבה מחזיקה החברה סמוך לצומת מסובים - ליזם מיקי נעימי, תמורת 497 מיליון שקל. במסגרת העסקה נקבע כי התמורה שתשולם לבזק עשויה לגדול לסך של עד 550 מיליון שקל, במקרה שהרוכש ידחה את מועד התשלום של עד שני שליש מהתמורה ל-31 בדצמבר 2022.

בעת פרסום ההודעה, העריכה בזק כי תרשום בדוחותיה הכספיים רווח הון של כ-400 מיליון שקל בגין המכירה, אולם הדגישה כי רווח זה יהיה תלוי בסכומי האגרות וההיטלים שיחולו עליה בגין מכירת הקרקע. בנוסף, ציינה בזק כי אם יבחר נעימי לנצל את זכותו לדחיית לפחות שני שלישים מהתמורה, יירשם הפער בסכום העסקה כהכנסות מימון.

אלא שארבעה חודשים לאחר מכן התברר לבזק ולבעלי מניותיה כי המדינה אינה מתכוונת להתיר להם ליהנות מכספי העסקה כולה. במאי השנה כבר דיווחה בזק כי קיבלה מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) דרישה לתשלום דמי היתר של 148 מיליון שקל, בגין התוכנית להשבחת הנכס שאושרה קודם לחתימת ההסכם.

בזק ציינה אז כי היא חולקת על דרישת רמ"י, וכי בכוונתה להגיש עליה השגה, אלא שבמקביל הדגישה החברה כי תשלום מלוא סכום הדרישה יקטין באופן משמעותי את רווח ההון מהעסקה. בנוסף הבהירה אז בזק כי לסכום דמי היתר שייקבעו בסוף ההליכים, תהיה השפעה גם על סכום היטל ההשבחה שיהיה עליה לשלם לוועדת התכנון.

הרווח - רק 250 מיליון שקל?

ואכן, היום (ב') הגיעה גם הגזירה השנייה. מדיווח שפרסמה הבוקר בזק עולה כי אתמול (א') קיבלה החברה דרישת תשלום על סך של 143.5 מיליון שקל בגין מכירת הקרקע. דרישה זו נשלחה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה של אור-יהודה, שתחת שיפוטה נמצאת הקרקע. לבזק כמובן השגות על ההיטל, ולהערכתה הסכום הכולל שתשלם עבורו ועבור ההיתר יהיה נמוך יותר מ-291.5 מיליון שקל. עם זאת, במצב הנוכחי מדובר נכון לעכשיו בירידה של 53% עד 59% בתמורה שתקבל בזק מהעסקה וכן צמצום הרווח ממנה ל-250 מיליון שקל בלבד.

את הקרקע הנמכרת קיבלה בזק מהמדינה עוד בהיותה חברה ממשלתית. מדובר במגרש בשטח של 70 אלף מ"ר (נטו), שניתן לבזק למטרות של הקמת מחסנים ומשרדים. כיום קיימות על הקרקע זכויות לבנייה של כ-350 אלף מ"ר, בעיקר למשרדים.

באפריל 2013 חתמה בזק מול רשות מקרקעי ישראל חוזה הרשאה לתכנון לשטח של 115 דונם במתחם. בזק עצמה מעוניינת לשכור מידי רוכש הקרקע חלק מהשטחים שייבנו בפרויקט, ולהעביר לשם את משרדיה (Sale and Lease back) ממגדלי עזריאלי בתל-אביב.

כיום שוכרת בזק 17 קומות במגדל המשולש במרכז עזריאלי, והיא מאכלסת כמחצית משטחי המגדל (22.4 אלף מ"ר). חוזה השכירות בין בזק לעזריאלי נחתם ב-1999, ומאז מימשה בזק אופציות להארכתו, כך שתקופת השכירות הנוכחית צפויה להסתיים בסוף 2020. בשל היותה שוכר עוגן ותיק במגדל, משלמת כיום בזק מחיר שכירות נמוך משמעותית ממחיר השוק.

גם לפי התחזית: שחיקה ברווח

בזק תפרסם החודש את דוחותיה הכספיים לרבעון השני של 2018. את הרבעון הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 2.36 מיליארד שקל, המשקפות ירידה של 3.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ושנבעה מקיטון בהכנסות בכל המגזרים העיקריים של הקבוצה.

הרווח התפעולי של בזק נשחק ברבעון הראשון ב-18.4% ל-462 מיליון שקל, אולם בנטרול הוצאות פחת והפחתת ירד ה-EBITDA בשיעור מתון יותר של 0.7% בלבד ל-987 מיליון שקל. הרווח הנקי של החברה נשחק גם הוא בשיעור חד של 25.7% ל-260 מיליון שקל ברבעון הראשון.

במקביל לפרסום הדוחות, חזרה בזק ברבעון הראשון על התחזית השנתית ל-2018, שכוללת רווח נקי של כ-1 מיליארד שקל לעומת רווח נקי של כ-1.2 מיליארד שקל בשנת 2017. בנוסף, כוללת התחזית גם EBITDA (רווח תפעולי בנטרול פחת והפחתות) של 3.9 מיליארד שקל ב-2018, לעומת 3.8 מיליארד שקל ב-2017, וכן תזרים מזומנים חופשי של 1.5 מיליארד שקל, המשקף ירידה חדה בהשוואה לתזרים חופשי של 2.1 מיליארד שקל שהשיגה בזק ב-2017.

הירידה ברווח ההון הצפוי ממכירת הקרקע ליד צומת מסובים לא תשפיע על תחזיות בזק לשנת 2018, שכן החברה לא כללה בתחזיותיה את ההשפעות הפיננסיות הצפויות מהמימוש. עם זאת, לירידה ברווח ההון עשויה להיות השפעה שלילית על הדיבידנדים שתחלק בזק בעתיד.

מוקדם יותר השנה הודיעה בזק על שינוי מדיניות הדיבידנד שלה, והפחיתה את החלוקה משיעור של 100% מהרווח השנתי ל-70% בלבד. באותו הדיווח גם הודיעה בזק כי רווחי הון בגין מכירת מתחם סקיה, ככל שיוכרו בשנת 2018, לא יחולקו בשנה זו, אלא אם תתקבל כל תמורת העסקה במזומן במהלך השנה. בבזק ציינו אז שהדירקטוריון רשאי להחליט על חלוקת דיבידנד בגין רווחי סקיה במועד מאוחר יותר, בהתאם לנסיבות. 

עוד כתבות

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

רפא גוזאלו / צילום: Javier Guridi & Carlos Frutos

15 דקות ביום: מסלולי לימוד חדשים מאתגרים את האוניברסיטאות

האם תואר שני שמציעה חברה עסקית מסמן מגמה חדשה באופן שבו חברות מכשירות עובדים?

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

איציק שמולי, פריימריז העבודה / צילום: שלומי יוסף

הסוף למחדל כפל הקצבאות? שר הרווחה שמולי הודיע שהקיזוז יוקפא

משמעות הדבר היא שהסכומים שקוזזו מקצבאותיהם של החלשים ביותר בחברה לאחר שהוצאו לחל"ת בשל משבר הקורונה, יוחזרו, ולא יקוזזו גם בחודש יוני ● "מדובר בהחזר של כ-250 מיליון שקלים למוחלשים ביותר, שלא הסכמנו להותיר מאחור", כתב השר שמולי בחשבון הטוויטר שלו