גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה קורה בוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין?

התלונות על בחינות לשכת עורכי הדין הן כבר לא דבר חדש ● כמוהן - גם פסילות התשובות שמעלות את אחוז העוברים ● לפני כשבועיים נודע כי שיעור העוברים יעלה מ-32% ל-38% בבחינות האחרונות, ול"גלובס" נודע שהיד עוד נטויה

בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין/  צילום: אלון רון
בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין/ צילום: אלון רון

תקלה עלומה בתוכנת השיבוץ של הוועדה הבוחנת הביאה לבדיקה חוזרת של עררים שהוגשו על מטלת הכתיבה במבחן ההסמכה האחרון ללשכה, ולמעבר של מספר נוסף של נבחנים שנכשלו בבחינות ההסמכה האחרונות ללשכת עורכי הדין.

הידיעה אודות מעבר נבחנים נוספים את הבחינה הקשה מצטרף להודעת הוועדה הבוחנת מלפני כשבועיים, במסגרתה הודיע יו"ר הוועדה ושופט ביהמ"ש המחוזי בת"א שאול שוחט לשרת המשפטים איילת שקד, כי נוכח ההשגות שהוגשו על ידי הנכשלים, הוחלט לפסול שתי שאלות נוספות, ובכך עלה שיעור העוברים הכללי מ-32% ל-38%.

כעת, נודע "לגלובס" כי גם הנתון הזה אינו סופי, ונראה כי האחוזים מתחילים להתיישר, וזאת עוד בטרם נדרשו לסיפור הערכאות השיפוטיות.

מיילים ושיחות טלפון למערערים

ראשיתה של "התקלה" במייל מוזר ומסתורי שנשלח למערערים לפני כיומיים (ב') מטעם הוועדה הבוחנת; המעלה מספר שאלות על התנהלות הוועדה, ואולי גם על הצורך לבחון קיום הפרדה ברורה יותר בינה ובין לשכת עורכי הדין.

את המייל לנבחנים, שלחה ממונה בכירה על מערך ההתמחות והבחינות בלשכת עורכי הדין, עו"ד דנה בלום, המכהנת במקביל כרכזת הוועדה הבוחנת, ולפיו, במסגרת הליך ביקורת פנימית שבוצע (כנראה על ידי הוועדה הבוחנת) נמצא - "כי נפלה תקלה בבדיקת מטלת הכתיבה" של אותם מערערים.

לפי עו"ד בלום, המכהנת בנוסף גם כרכזת הועדה הבוחנת של הלשכה, התקלה האמורה הייתה "בתוכנת השיבוץ". ולפיכך, החליטה הועדה כי הערר שהגיש אותו נבחן ייבדק בשנית.

בהקשר זה נזכיר, כי בתיקון 38 לחוק לשכת עורכי הדין ועם ביטול הבחינה בעל-פה, הכוח למינוי הוועדה הבוחנת, המורכבת מתשעה חברים, עבר מידי לשכת עורכי הדין לשר המשפטים לו נתונה כעת הסמכות למנותם.

בנוסף, ועוד במסגרת המייל, הבהירה רכזת הועדה הבוחנת למערערים, כי לא יורד להם ציון גם אם הבודקים יראו לנכון לעשות זאת.

אז מה זו תוכנת השיבוץ ובאיזו תקלה מדובר? בעניין זה רב הנסתר על הגלוי בשלב זה. זאת, נוכח החלטת הלשכה שלא להתייחס בתגובתה לעניין זה, עליו נשאלה (ראו בתגובתה מטה).

ל"גלובס" נודע, כי גם ניסיונות של מספר נבחנים שונים להבין באיזו תקלה מדובר, ומהי אותה תוכנה עלומה, לא זכו להסברים מספקים מצד הלשכה ונציגיה.

מכל מקום, אותה תקלה, הביאה בסופו של דבר לבדיקה חוזרת של העררים ואף למעבר של מספר קטן של נבחנים, שלולא תוספת הנקודות היו נכשלים. יחד עם זאת, לנבחנים שנכשלו, עומדת הזכות לפנות לערכאות משפטיות ונוכח ניסיון העבר, נראה שגם כאן, יוגשו עתירות ובית המשפט יידרש בנושא. ואולי, נוכח המעורבות ההולכת וגוברת של הוועדה הבוחנת, יעשה בית המשפט העליון סדר בנורמות המצופות ממנה ובכללים החלים עליה.

מרבית הנבחנים לא עמדו ברף הנדרש של מטלת הכתיבה

כאנקדוטה לאולי "זיג-זג" שעושה הוועדה הבוחנת, מעניין להיזכר בתגובתה לאחוזי המעבר הנמוכים בכלל ולמטלת הניסוח בכתב בפרט, שצורפה להודעה לעיתונות שפרסמה לשכת עורכי הדין בתאריך 16.7.18.

תגובת הוועדה הבוחנת, הייתה אז לא פחות מדרמטית, תוך שהיא מציינת כי אחוזי המעבר בבחינה היו נמוכים במיוחד, וכי שיעור הנבחנים שהצליחו לענות על השאלות שסווגו כקלות, ואפילו קלות מאוד, "לא היה גבוה".

בכל הקשור למטלת הכתיבה עצמה, הודתה הוועדה הבוחנת, בין היתר, כי "מרבית הנבחנים (64%) (בבחינות הלשכה האחרונות - מ' ש') לא עמדו ברף הנדרש של קבלת 65% מתוך 15 הנקודות ששוקלת המטלה". עוד הודו, כי "גם צוות בודקי מטלת הכתיבה התריע בפני הוועדה הבוחנת על ירידה חדה ברמת הניסוח שהפגינו הנבחנים".

אז מה השתנה מאז? לא ברור. וגם עדיין לא ידוע על כמה נבחנים זה באמת השפיע ובזכות הבדיקה הנוספת הם עברו את הבחינה.

מה שבטוח, לאחר שיפורסמו הנתונים המעודכנים ואולי, לאחר שהוועדה הבוחנת או הלשכה בשמה תתייחסנה לתקלה שארעה בתוכנה, נדע יותר.

דוברות לשכת עורכי הדין מסרה בתגובה: "הוועדה הבוחנת מגבשת בימים אלה את כלל הנתונים הנוגעים לבחינת ההסמכה שנערכה בקיץ 2018. בכוונת הלשכה לפרסם הודעה מסכמת לתקשורת עם השלמת הבדיקה וגיבוש הנתונים. אשר לתפקידה של עורכת הדין בלום בלשכה, היא משמשת כממונה בכירה - מערך ההתמחות והבחינות, ממונה ועד מרכזי, ממונה ועדת ההתמחות הארצית. אין כל ממשק בין תפקידה כמרכזת הוועדה לתפקידה בלשכה. בדומה ליתר הוועדות הסטטוטוריות שנקבעו בחוק לשכת עורכי הדין (ועדת האתיקה, ועדת המינויים והועדה הבוחנת), הלשכה אחראית בין השאר לבצע ולהוציא לפועל את החלטות הוועדות ומעמידה לרשותם את כל השירותים האדמיניסטרטיביים הנדרשים לשם כך. בכלל זה מעמידה הלשכה מרכזיי ועדות המסייעים לוועדות השונות בממשק בין הגורמים השונים. במסגרת תפקידה כמרכזת הועדה הבוחנת כפופה עו"ד בלום לוועדת הבחינות ופועלת על פי הנחיות הועדה בלבד".

עוד כתבות

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

מנכ"ל נייס בהתבטאות חריגה: "אחיי החרדים, בלי כפיות טובה - תישארו בבית"

ברק עילם פרסם את הפוסט על רקע התפשטות הקורונה המהירה בחברה החרדית ● בעבר יצא עילם נגד שר החינוך רפי פרץ וחברת אל על

 

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

פועלי בניין בבריטניה, בשבוע שעבר. סערה ציבורית  צילום: AP / Alberto Pezzali / צילום: Alberto Pezzali, Associated Press

השפעות הקורונה על הבנייה בעולם: האתרים עוד עובדים, אבל הקצב יורד

תעשיית הבנייה באירופה עומדת בפני משבר קיומי כתוצאה מהמגפה ● לפי הערכות, בגרמניה יש ירידה של 25% בהיקף פרויקטים ● בבריטניה הדרישה להחריג את עסקי הבנייה מהצו שהורה לבריטים להישאר בבית השבוע גרמה לסערה ציבורית

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

40% מהנדבקים בקורונה בבאר-שבע: עובדות בית המשפט

17 עובדות מינהלה בבימ"ש השלום בבאר-שבע אובחנו כחולות בנגיף הקורונה, כולן משתייכות למדור מעצרים במזכירות ביהמ"ש ● עו"ד אלעד דנוך, יו"ר מחוז דרום בלשכת עוה"ד, קורא לסגור לאלתר את ביהמ"ש בבאר-שבע: "הפך למוקד התפרצות חסר תקדים"

קובי הבר / צילום: איל יצהר

איי.די.איי ביטוח עוצרת חלוקת דיבידנד; רווח של 211 מיליון שקל ב-2019

החברה צמצמה את היקף העבודה של מרבית עובדיה לכ-80% משרה "והוציאה את מיעוטם לחל"ת או לחופשה (לפי בחירתם) עד לאחר יום העצמאות" ● בשורה העליונה רשמה החברה גידול צנוע של 1.9% בפרמיות, שהסתכמו ב-2.63 מיליארד שקל

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

מנפיקות האג"ח הזרות תחת לחץ: לאחר הערת "עסק חי" לרילייטד, איתותים שליליים גם מכיוון אול-יר וקופרליין

מדד תל בונד גלובל, הכולל את אג"ח חברות הנדל"ן הזרות שנסחרות בת"א, צנח ב-19% מתחילת מרץ ● רואי החשבון של חברת אול-יר מצביעים על הצורך לממש ולממן מחדש נכסים ● קופרליין תדחה פירעון אג"ח בחצי שנה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו"מ על התקופה שאחרי המשבר ● "אנו נמצאים במשבר כלכלי שלא נראה מעולם", כותבים ברשתות, ומוסיפים: "כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, בו נצא כולנו מהמשבר"

אורי אבל / צילום: יוסי כהן

אחרי עשרה חודשים: מנכ"ל קניון TLV יעזוב את תפקידו

אורי אבל יסיים את תפקידו ב-15 במאי ● ככל הידוע, עזיבתו אינה נוגעת באופן ישיר למשבר הקורונה, והיא ככל הנראה נובעת מפערי גישות עם בעל השליטה על אופי ניהול הקניון עוד לפני המשבר הנוכחי

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל רוצה שהבנקים יתנו יותר אשראי ונערך לגידול בהפסדי אשראי: מפחית בחדות את דרישות ההון מהבנקים

יחסי ההון המינימליים שהבנקים נדרשים לעמוד בהם יופחתו ב-1%, ובבנק המרכזי שואפים לכך שההון שישתחרר לבנקים ישמש אותם מיידית למתן אשראי לציבור ● עוצר חלוקת דיבידנדים חדשים ותוכניות רכישה עצמית

יקבי כרמל / צילום: תמר מצפי, גלובס

יקבי כרמל: אחד מעובדי המפעל באלון תבור חולה קורונה

העובד שהה בבידוד בשבוע וחצי האחרונים ● החברה: "העובד הוא ממחלקת האריזה, אין קשר בינו לבין תהליכי ייצור היינות, ואין שום חשש כי הוא עלול לגרום להדבקות קהל הלקוחות או המפיצים"

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בשירות התעסוקה מודים: לחמישית מהיוצאים לחל"ת לא יהיה לאן לחזור

מספר המובטלים בישראל מתקרב בצעדי ענק למיליון ושירות התעסוקה מפרסם המלצות שיצילו את המשק ● מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008, כמה אנשים שיצאו לחל"ת לא ישובו למקום העבודה ואיזה מודלים כדאי לאמץ ממדינות ה-OECD

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

לאחר שדלף לתקשורת: פיילוט בדיקות קורונה בסניפי הסופרמרקטים בוטל

4,247 חולים בארץ ● מספר הקורבנות מהקורונה בישראל עלה ל-15 ● אסותא אשדוד: צעיר בשנות העשרים ללא מחלות רקע מונשם, ומצבו קשה ● המשטרה החלה בחלוקת דוחות בירושלים ובבני ברק ● לבקשת משרד הבריאות, מד"א תאסוף פלסמת דם עם נוגדנים מאנשים שהחלימו מקורונה

ראשת ממשלת איסלנד, קתרין יאקובסדוטיר / צילום: Alastair Grant, Associated Press

מחקר באיסלנד מאשר: חצי מנשאי הקורונה כלל לא מפגינים סימפטומים

בשל האוכלוסייה הקטנה, הפכה איסלנד בשנים האחרונות למעין "מעבדה גנטית" לחברות תרופות שונות, המשתמשות במאגרי הנתונים הגנטיים של תושבי האי ● איסלנד מובילה את העולם עם שיעור הבדיקות לקורונה כחלק מהאוכלוסייה – כ-3.5%

ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות בארה"ב / צילום: AP

התחזית הרשמית בארה"ב: "בין 100 ל־200 אלף איש ימותו מקורונה"

כך אמר הערב ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המרכז לטיפול באלרגיות ומחלות זיהומיות (CDC) בארצות הברית בתכנית "מצב האומה" ב-CNN ● "המודלים שלנו נותנים את התרחישים הגרועים ביותר ואת התרחישים הטובים ביותר. המציאות נמצאת איפשהו באמצע"

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

נפתלי בנט / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

בנט רוצה להשתמש בטכנולוגיה של NSO כדי לדרג סיכויי הדבקות של אזרחים

המערכת היא חלק מתכנית לאומית להתמודדות עם נגיף הקורונה שחיבר שר הביטחון, נפתלי בנט, ואשר אותה פרסם הבוקר ● על פי בנט "מדובר במערכת מידע מרכזית, שלתוכה "נשפוך" את כל המידע. לכל אזרח ישראלי יהיה מעין "ציון הידבקות" בין 1 ל10 אשר מתאר בכל נקודת זמן את הסבירות שאותו אזרח נושא את נגיף הקורונה"