גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשיבותה של חוסר רצינות

מדור הספרים של ליידי גלובס: גלגולי האהבה של אליס מונרו רחוקים מלהיות בנאליים ● התובנות של רונית מטלון ז"ל הן עונג גדול לחובבי הספרות ● והדרך המומלצת לסגור את הקיץ היא על חוף הים עם שתי הגברות ה(לא) רציניות של ג'יין בולז

ספרים ספטמבר / צילום: איל יצהר
ספרים ספטמבר / צילום: איל יצהר

שתי גברות רציניות, ג'יין בולז, הוצאת לוקוס, 282 עמ'

הספר. לשתי הגברות שתפגשו כאן, גברת גרינג וגברת קופרפילד, נמאס להיות רציניות. החברה הניו יורקית של שנות ה-30 הייתה רוצה לשמור אותן ככאלה, והן בהחלט שיחקו את המשחק לאורך זמן מסוים, אבל בסוף נמאס להן לשמור על הכללים.

בתחילת הספר הן נפגשות במסיבה. "את בלתי צפויה במידה מרהיבה, ואת לא פוחדת מאיש מלבד עצמך", משתפכת קופרפילד בפני גרינג, ואז מספרת לה שהיא נאלצת לצאת עם בעלה לטיול בדרום אמריקה, הסיוט של חייה. מכאן והלאה, שתיהן יוצאות לדרך, כל אחת והמסע שלה. גרינג, שעד כה התרחקה מחברת אדם, מניחה לזרים להתפרץ אל חייה, משכנת אותם אצלה ומסכימה לממן את מזונם. באופן מוזר, דווקא זה נותן לה את האומץ לנסוע לבד ולחקור עולם חדש מבחינתה. קופרפילד מתחברת לזונות של פנמה ולבעלת בית המלון שמשכנת אותן. לאט לאט היא מתרחקת מבעלה, משאירה אותו לטייל לבד, ונהנית להשתכר עם חברותיה החדשות והמלחים המגיעים אל החוף. ראוי להתעכב גם על תפקיד המשנה של גב' קורנוויל, בעלת אותו מלון זול. הביקור שלה במלון וושינגטון, בצד המואר של העיר, מציע מבט מפוכח שמשרת את הספר כולו.

אבל אנחנו לא כאן בשביל הפיכחון. שתי הדמויות הראשיות נוהגות בצורה חסרת אחריות, לעתים לא מובנת, טיפשית, קלת דעת, נטולת היגיון. הן מרשות לעצמן לצאת מהמסגרת החברתית החונקת, להתעלם מתמרורי האזהרה, ולא לעשות את מה שהן אמורות לעשות. וזה נהדר. גם אם בתוך ההנאה יש שעות של שעמום, עדיין הן חלק מהווה מסעיר. כל אחד חייב לעצמו חוויה כזו לפחות פעם בחיים. ואם לוקחים בחשבון את העובדה שהספר נכתב ב-1943, זה נפלא אפילו יותר.

שורה לזכור. "רק אדם מסוכן מגיב פחות או יותר באותו אופן לחדשות טובות וחדשות רעות" (עמ' 135).

שורה תחתונה. חשיבותה של חוסר רצינות.

 

גלגולי האהבה, אליס מונרו, הוצאת מחברות לספרות, 335 עמ'

הספר. לאליס מונרו יש יכולת מופלאה לברוא עולמות קטנים בתוך קנדה הגדולה, ולגרום לך להרגיש שאתה נמצא ממש שם למרות שעד היום לא היה לך מושג איך נראתה, נניח, אונטריו בשנות ה-60.

מונרו היא המאסטרית של הסיפור הקצר, ובספר הנוכחי יש 11 כאלה. בסיפור הנושא את שם הספר, 'גלגולי האהבה', מונרו מנתחת במיומנות את המנועים הרגשיים של משפחה כפרית אחת, אבל מה שנותר ממנו אצל הקורא זו אישה ששורפת 3,000 דולר בתנור, שטר אחרי שטר, כי מדובר בכסף שהוריש לה אביה שאותו תיעבה. השאלה שלקורא קשה להימנע ממנה, היא האם יש משהו שהיה מביא אותו לעשות מעשה כזה. שאלה דומה עולה אחרי שמסיימים את הסיפור 'התפרצויות': מה הייתי עושה אילו הייתי האדם היחיד שיודע מה עשה בן הזוג שלי.

לסיפור 'חזזית' יש, קודם כל, שם טריקי - נראה מי ינחש על מה הסיפור לפי השם הזה. נגלה רק שזוג גרוש עם ילדים עומד במרכזו. אביה הזקן של האישה בבית אבות, והשניים, למרות היותם גרושים זה זמן, מבקרים אותו יחדיו. במקום הזה, שממנו לא חוזרים הביתה, עולה התובנה: 'מגיע בחיים של אדם שלב שבו הבילוי הכי טוב זה לתקן את העבר. ממילא אף אחד לא יתקן אותך'. אתה יכול לספר מה שאתה רוצה. איזו חירות נפלאה!

קשה לקרוא את הסיפורים של מונרו ברצף. אחרי כל אחד מהם נדרש זמן הרהור ומחשבה: על הבחירות שאנחנו עושים בחיים, אירועי העבר שצצים פתאום בהווה בהקשרים שאי אפשר היה לדמיין, היחסים עם הקרובים אלינו, מיהם בכלל הקרובים לנו, האופן שבו כסף משפיע עלינו, האופי שלנו.

שורה לזכור. "שום מקום אינו אמיתי עד שיוצאים מהמכונית" (עמ' 114).

שורה תחתונה. לכל אחד יש סיפור. לא לכל אחד יש את מונרו שתכתוב אותו.

 


עד ארגיעה, רונית מטלון, הוצאת אפיק, 244 עמ'

הספר. עשרות מסות והרצאות שכתבה רונית מטלון ז"ל בין השנים 1977-2017, כלומר עד סמוך למותה, קובצו לאסופה אחת. מטלון, שנפטרה בגיל 58, הייתה סופרת מוערכת מאוד, פרופסור לספרות באוניברסיטת חיפה, חקרה את הזהות הנשית, המזרחית והישראלית בדרכה שלה, והייתה לה גם יכולת נהדרת להאיר פינות מעט נשכחות בספרות הישראלית והעולמית.

את הספר פותחת הרצאה שנשאה בכנס באוניברסיטת ניו יורק ב-2004, ועוסקת כביכול בתשובה לקוראת שהתמרמרה על ספרה 'שרה, שרה'. למעשה היא מנסחת באופן שובה לב את החוויה שעובר הסופר, הנפרדות שלו מהטקסט, ויחסיו המתמשכים עם תוצרי כתיבתו. לחובבי המעשה הספרותי זהו טקסט מענג במיוחד.

ההמשך מחולק לשלושה שערים. בראשון, שנקרא 'בזכוכית מגדלת', בוחנת מטלון, בין היתר, פרטים מתוך כתיבתן של שלוש יוצרות משמעותיות - וירג'יניה וולף, סימון דה בובואר ואליס מונרו. היא שולפת מתוך הררי המילים שכתבו את המשפטים שמתמצתים בתוכם עולמות מוסריים שלמים, ומנתחת אותם בצורה מופלאה.
בשער השני היא משרטטת דיוקנאות של יוצרים כדליה רביקוביץ' וז'ורז' סימנון אבל גם הצלם אלכס ליבק, ומנתחת את יצירתם. היא כותבת על הבלנדר של ההוויה הישראלית, על האפלה של הנפש האוניברסלית, ועל הסדר הבורגני שמושתת על יכולת ההדחקה. השער השלישי מוקדש לקטעי התבוננות אישית לא רק במעשה הכתיבה, אלא גם במעשה הקריאה. ושניהם, כעולה מן הספר כולו, מצריכים מיומנות והתמסרות אמיתית.

שורה לזכור. "כל יצור מפעיל תמיד, ככורח של הטבע, את כל הכוח הניתן בידו" (עמ' 60, ציטוט של תוקידידס).

שורה תחתונה. חגיגה לאוהבי הספרות, וצער על כך שכל זה נגמר.

עוד כתבות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות מתונות; מדד הדאקס הגרמני מזנק ביותר מ-3%

הנשיא טראמפ איים להפעיל את הצבא נגד המפגינים ברחבי ארה"ב ● נתוני האינפלציה בדרום קוריאה הצביעו על האטה לשפל של שמונה חודשים

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

אחרי ההסלמה: הפסקת אש בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13

הצדדים יכנסו למו"מ מזורז: שכר העובדים לא ינוכה והם מצידם ימנעו מצעדים ארגוניים

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משמאל: ד''ר מורי בלומנפלד, ד''ר מוריס לסטר, דויד סוקוליק / צילום: OurCrowd

Ourcrowd מקימה "קרן השקעה במגפות": רוצה לגייס 100 מיליון דולר

כמחצית מהקרן תשמש להשקעה בחברות בתחומים רפואיים וכמחצית בתחומים הנהנים מן המגפה באופן עקיף ● ג'ון מדבד, מייסד OurCrowd: "המודל שלנו הוא להיות רלוונטיים. המשבר יצר הזדמנויות פיננסיות"

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

שבתאי אדלסברג/ צילום: יחצ

המניה בשיא: אודיוקודס יוצאת לגיוס של כ-100 מיליון דולר

חברת הטכנולוגיה נהנית מהמעבר לעבודה מרחוק, מגמה שהתגברה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

סטרטסיס מפטרת עשרות עובדים בישראל לאחר החלפת המנכ"ל

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף ● מניית יצרנית מדפסות התלת ממד ירדה ב-87% מהשיא ב-2014

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המקרה של שפי פז: האם ביקורת על בג״ץ היא עילה לענישה?

כיצד הפכה ביקורת לעילה להפחתת פיצויים בתביעת לשון הרע

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-4%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון