גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רו"ח ישראל דניאלי נעצר בחשד לזיוף, התחזות וגניבת מיליוני שקלים מעשרות ארגונים

עפ"י החשד, רו"ח ישראל דניאלי, אל"מ (במיל'), נהג לפתוח חשבונות בנק בתיעוד מזויף, הפיץ המחאות מזויפות ולקח הלוואות בסכומים של כ-200 אלף שקל ● חשוד גם בפגיעה בפרטיות, בכך שזייף ייפוי-כוח של אנשים פרטיים וחברות במטרה להירשם כמייצג מול מס הכנסה, ובכך הוציא במרמה נתונים פיננסיים למטרות אישיות

זיוף, התחזות וגניבה / צילום: thinkstock
זיוף, התחזות וגניבה / צילום: thinkstock

הותר לפרסום: רו"ח ישראל דניאלי, אלוף-משנה (במיל'), נעצר בסוף חודש נובמבר בחשד לזיוף, התחזות לאחר וגניבה מעשרות ארגונים לצורך הוצאת חשבוניות פיקטיביות.

על-פי החשד דניאלי ביצע זיוף בנסיבות מחמירות בכך שנהג לפתוח חשבונות בנק בתיעוד מזויף, הפיץ המחאות מזויפות ולקח הלוואות בסכומים של כ-200 אלף שקל.

מדובר במעצר שלישי של דניאלי בשנתיים האחרונות בחשד לביצוע עבירות כלכליות, כאשר בכל פעם החשדות סובבים סביב חשדות שונים. בנוסף, נגד דניאלי תלוי ועומד כתב אישום שהוגש בחודש שעבר לבית משפט השלום בתל-אביב בחשד לגניבת מאות אלפי שקלים מלקוחותיו.

על-פי חומר הראיות שהצטבר, עולה חשד גם לפגיעה בפרטיות, בכך שדניאלי זייף ייפויי-כוח של אנשים פרטיים וחברות במטרה להירשם כמייצג מול מס הכנסה, ובכך הוציא במרמה נתונים פיננסיים למטרות אישיות.

מהחקירה, שמתנהלת במפלג ההונאה של מחוז תל-אביב מתבצעת בשיתוף-פעולה הדוק ביחד עם יחידת יהלום וחקירות מכס ומע"מ תל-אביב של רשות המסים, עולה כי היקף הנזק מגיע למיליוני שקלים.

דניאלי נעצר לחקירה בסוף חודש נובמבר, ומאז האריכה המשטרה את מעצרו מעת לעת. היום (ד') ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בשלישית בבית משפט השלום בתל-אביב. מעצרו הוארך עד יום שני הקרוב. 

כאמור, זוהי אינה ההסתבכות הראשונה של דניאלי עם רשויות האכיפה. בנובמבר 2016 נעצר דניאלי על-ידי חוקרי מחלקת חקירות מכס ומע"מ ירושלים, בחשד לביצוע שורה של עבירות מע"מ, שנעשו תוך שהוא מתחזה לעורך דין. התרמית הוערכה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ואף יותר.

מבקשת המעצר שהוגשה בעניינו של דניאלי ב-2016 עלה כי חוקרי רשות המסים הגיעו לדניאלי במסגרת חקירה המתנהלת נגד חברות שונות, החשודות בקיזוז ובהפצת חשבוניות מס פיקטיביות, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים לפחות, ובהעלמת ספרי חשבונות. במהלך החקירה עלה כי דניאלי שימש כרואה החשבון של החברות הנתונות בחקירה. בבקשת המעצר נכתב כי דניאלי, "האמור להיות איש אמון של רשויות המס, התנהל כאחרון עברייני המס", כאשר לפי החשד סייע להעביר חברות פעילות, שהחזיק אצלו "על המדף", על-שם "אנשי-קש", שחלקם אף לא ידעו זאת.

עוד עלה מבקשת המעצר כי דניאלי התחזה לעורך דין והשתמש בחותמות מזויפות של עורכי דין וחברות בכדי להעביר מניות של חברות על שם אנשי-הקש אצל רשם החברות. זאת, כאשר בחלק מהמקרים נעשה הדבר ללא נוכחות בעלי החברות במשרדו ואימות פרטיהם על-פי חוק.

עוד נטען כי דניאלי הציג מצג-שווא כלפי רשות המסים, באמצעות מסמכים שנערכו על-ידו, כאילו מדובר בחברות המנהלות ספרים כדין ומגישות דוחות לרשות, אף שחלקן לא דיווחו מעולם לרשויות המס.

דניאלי הכחיש ומכחיש את כל החשדות שיוחסו לו.

ואולם לא חלף זמן רב, ודניאלי נעצר שוב. במרץ אשתקד הוא נעצר בפעם השנייה בתוך 4 חודשים, והפעם בחשד לגניבת כספים ועבירות מרמה חמורות. בדיון המעצר שבוצע על-ידי מפלג ההונאה בתל-אביב בשיתוף רשות המסים, טען נציג המשטרה כי מדובר ברואה חשבון שנטל כספים מלקוחות ועשה בהם שימוש פרטי. על-פי החשד, הסכום שנגנב מהלקוחות והופקד על-ידי דניאלי בחשבונו הוא בהיקף של מאות אלפי שקלים. 

בנובמבר השנה הוגש נגד דניאלי כתב אישום בפרשה השנייה במסגרתה נעצר, המייחס לו גניבת מאות אלפי שקלים מלקוחותיו. דניאלי מואשם בעבירות של גניבה בידי מורשה, עבירות זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והונאה בכרטיס חיוב.

על-פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד יונתן טל מפרקליטות מחוז תל-אביב, גנב דניאלי צ'קים של לקוחות בשווי 400 אלף שקל, ועשה בהם שימוש פרטי.

פרישה כפויה מצה"ל

שמו של דניאלי עלה בעבר גם בקשר לתיק משמעתי שנוהל נגדו בצבא, אשר הוביל לפרישתו הכפויה מהשירות הצבאי. במארס 2010 הורשע דניאלי, על-פי הודאתו בדין משמעתי, בשורה של עבירות, ובהן התנהגות שאינה הולמת, אי-קיום הוראות המחייבות בצבא, שימוש ברכוש הצבא שלא למטרותיו והתרשלות בקיום הוראות המחייבות בצבא.

דניאלי, ששימש בעבר סגן מפקד עוצבת אדום (בפיקוד דרום), הועמד לדין לאחר שהתיר לבני משפחתו ולמקורביו לנהוג ברכב צבאי בניגוד לנהלים.

בתום חקירת האירוע החליט הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף גבי אשכנזי, כי דניאלי יפרוש מצה"ל ובנוסף יעמוד לדין משמעתי על-פי הנחיית הפרקליט הצבאי הראשי דאז, אלוף אביחי מנדלבליט, המכהן כיום כיועץ המשפטי לממשלה.

דניאלי נידון ל-21 ימי מחבוש על-תנאי למשך שנתיים ועוד 14 ימי מחבוש על-תנאי למשך שנה, קיבל נזיפה חמורה, נזיפה וקנס בגובה 1,000 שקל.

תחילת הפרשה באוגוסט 2009, כאשר במצ"ח פתחו בחקירה בנוגע לחריגה משמעותית במכסת הדלק של רכב הליסינג של דניאלי, הוא הסביר בחקירתו כי שירת במספר אזורים בארץ, ולכן נאלץ לעשות נסיעות רבות ברכבו, אולם בהמשך הודה כי נתן לבני משפחתו לנהוג ברכב.

ראשת מטה אגף כוח-אדם דאז, תת-אלופה אורנה ברביבאי, אשר שפטה את דניאלי, כתבה בהחלטתה כי "המעידה הערכית של הקצין אינה עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקד בצה"ל, בוודאי שלא ממפקד בכיר". 

*** חזקת החפות: רו"ח ישראל דניאלי לא הורשע בכל עבירה, ועל כן הוא זכאי ליהנות מחזקת החפות. החקירה בעניינו בחלק מהפרשות לא הסתיימה, ובאחת היא אף בראשיתה, כתב האישום שהוגש טרם נידון בבית המשפט, ובשלב זה לא ידוע כיצד יסתיימו כל ההליכים הפליליים. יש לזכור כי חשודים ונאשמים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

גילי רענן וליאור סיימון מסייברסטארטס / צילום: יח"צ יוסי זליגר

גילי רענן מגייס 100 מיליון דולר לקרן שנייה ומצרף את ליאור סיימון כשותפה

סיימון, לשעבר בקרן ארבור האמריקאית, מצטרפת לקרן סייברטארטס, אותה הקים רענן ב-2018 ● בקרן השקיעו יזמים ומנהלים בכירים בעולם הסייבר

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

לופטהנזה /צילום :  Shutterstock.

לופטהנזה בדרך לקבל סיוע ממשלתי בסך 9 מיליארד אירו מגרמניה

קבלת הסיוע עדיין לא אושרה רשמית ע"י לופטהנזה ● בהודעה לעיתונות שפירסמה לופטהנזה נאמר כי הקרן הפדרלית לייצוב כלכלי של גרמניה, שבאה לעזרת חברות שנפגעו על-ידי התפרצות מגפת הקורונה, אישרה "חבילת ייצוב" בתמיכת הנהלת החברה

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"