גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי בכלל רוצה חיים גדולים: הספר שילמד חמלה

לקחת מ"חיים קטנים" את המסר שהחיים הם קצרים ולא הוגנים יהיה בנאלי מדי. עדיף ללמוד ממנו על החשיבות, הכוח והקושי של החמלה ● אסופת הסיפורים "מציאות אחרת" אינה מיועדת לאנשים הזקוקים לשליטה. היא מחייבת נכונות להפתעות

ספרים / צילום: איל יצהר
ספרים / צילום: איל יצהר

חיים קטנים, האניה ינגיהארה, מחברות לספרות, 638 עמ'

הספר. הרבה כתרים נקשרו לספר הזה, אבל לפחות עד חציו, לא לגמרי הבנתי למה. האניה ינגיהארה טוותה עלילה שמתפרסת על פני עשרות שנות חיים של ארבעה חברים, והחדירה לתוכה פצעים שלא נרפאים, אלא נחתכים ונפתחים שוב ושוב. היא עשתה זאת במיומנות וברגישות, אבל עד שלב מסוים, לא באופן שונה מספיק מעלילות אחרות מסוג זה. ואז, פתאום, זה מגיע חזק ושורף. ואז זה מתגבר, דחוס ומפורט מדי, אם כי ברור שזה הכרחי. ואת הסוף כבר מלווה גוש גדול בגרון. פיזית, לא מטאפורית.

הסיפור של ארבעת החברים של "חיים קטנים", ג'וד עורך הדין, וילם השחקן, מלקולם האדריכל וג'יי-בי האמן, מובא כולו בגוף שלישי. יש רק קול ישיר אחד, הקול של הרולד, אביו המאמץ של ג'וד, וזה רמז שהקורא היה רוצה להתעלם ממנו. בבגרותם הם מתגוררים בניו יורק, עיר שבה לעתים קרובות השאפתנות היא הדבר היחיד שיש לאנשים במשותף. אבל למרות שגם הם שאפתנים ושונים זה מזה, ולמרות שהמסלול שכל אחד מהם בוחר מוביל אותו להצטיינות בתחומו - דבר שהם, כמובן, לא היו בטוחים שאי פעם יקרה, למרות שארבעתם למדו באוניברסיטה יוקרתית - ההצלחה לא מוחקת את מי שהם באמת. לטוב ולרע.

כלומר, אפילו אחרי כל ההישגים וההערכה מצד הסביבה, עדיין כל אחד חוזר בסוף היום הביתה עם עצמו, סוגר את הדלת ולא יכול להתחמק ממי שהוא באמת או ממי שהוא חושב שהוא באמת. והחיים הכבירים והמרתקים שלכאורה יש לו, חוזרים להיות מה שהם: חיים קטנים.

ככל שהפסגות בחוץ גבוהות יותר, כך הפער גדול, קשה ומעייף יותר: כמעט כל הזמן צריך להעמיד פנים, חוץ מכמה רגעים בודדים עם האנשים המעטים שאתה יכול לבטוח בהם שיקבלו אותך כמה שאתה - אלה שהפכו לחבורה שלך מהאוניברסיטה. ולפעמים, אפילו הם מקבלים ממך רק פיסות קטנות, כי זה כל מה שאפשרי אם אתה רוצה שהם ימשיכו להיות חברים שלך, כלומר אם אתה ג'וד סנט פרנסיס, הגיבור האמיתי של ‘חיים קטנים'.

ארבעת הבנים - פה אף אחד אינו רשע גדול, ושאלות אינן הבעיה, הבעיה היא זה שלא יודע לענות - מנהלים חיי רווקות עד גיל מאוחר. זה מאפשר להם להישאר צעירים, ולהידרש לקצת פחות אחריות. במצב כזה, גם לא כל כך נורא שבמשך כמה שנים אין להם כסף לכלום - חוץ מאשר למלקולם, שגדל בלב מנהטן, ונדיב מספיק כדי לתת להם מבלי שירגישו נזקקים.

לוילם יש אח מוגבל שכלית ושני הורים קרים, ג'יי-בי גדל רק עם נשים. ג'וד ננטש כתינוק וגדל במנזר של כמרים, אחים שלימדו אותו ודאגו למזונו, אבל גם התעללו בו באכזריות. יוצא דופן היה האח לוק, שהסביר לו בסבלנות על צמחים ונתן לו משחקים, ומעולם לא היכה אותו. ממנו הייתה אמורה לבוא הישועה, אבל אז הכול הפך לגיהינום. בואו נאמר שהדרך של האח לוק ללמד את ג'וד לפתח חוסן עברה דרך תערי גילוח, ולא בשביל להסיר שערות. מאז, החיים של ג'וד הם "קרע של אריג מלוכלך בדם ובבוץ". וזה קשה לקריאה. מאוד קשה.

אי אפשר לקחת מהספר את המסר שהחיים הם קצרים ולא הוגנים: זה יהיה בנאלי מדי. אבל אפשר לצאת ממנו עם קצת יותר חמלה, וקצת יותר תשומת לב לכאב של אחרים. לא למהר לשפוט, ובטח לא בקול רם: אף אחד לא מחוסן מפני דעות של אחרים, גם אם הוא משוכנע שכן.

שורה לזכור. "לפעמים התשובה הנכונה היא הדבר המשעמם. ריקה מרומנטיקה, מדמיון, משנינה. להיות צודק זה לא תמיד נפלא" (עמ' 119).

שורה תחתונה. ספר שמותיר אותך בלי אוויר, עד שאתה מזכיר לעצמך לשאוף ולנשוף.

מציאות אחרת, אסופת סיפורים, הוצאת פטל, 182 עמ'

הספר. אסופת סיפורים היא חוויית קריאה שלא מיועדת לאנשים הזקוקים לשליטה. היא מחייבת שחרור מסוים, נכונות להפתעות ולמפגשים עם הלא נודע פעם אחר פעם. מצד שני: כל מפגש הוא קצר יחסית. וזו לא חתונה קתולית.

האסופה השישית של 'פטל' מורכבת מ-19 סיפורים, שחלקם עוסקים בחיים שמסתיימים, ורובם עוסקים בשאיפה למציאות אחרת. לא כל הסיפורים קומוניקטיביים. חלקם תובעים מהקורא מאמץ שלא ברור מדוע כדאי לו להשקיע, וחלקם פנינים אמיתיות.

'בסוף הסיפור הזה מישהו מת' של רות עפרוני לוקח אותנו לעולם ציד חזירי בר. המספרת מביאה את המנחוס לציידי הלילה, שהוא בעצם המזל של החזירים - אם כי הם הרוויחו רק עוד שבוע לחיים. גם מבלי לחבב את חזירי הבר באופן אישי, יש שם צביטה. 'שבות' של יואב כ"ץ מעלה על השולחן את היום המבעית שבו ישראל לא תקבל לתוכה את כל היהודים. זו תחזית קודרת, ולכאורה לא הגיונית, מצד שני, גם המדיניות הנוכחית של המדינה ביחס לפליטים נראית לחלק מהאוכלוסייה לא הגיונית. הסאבטקסט פה חזק יותר מהכול. כנרת רובינשטיין מציעה זווית אחרת, שנוגעת לסוגיית העובדים הזרים. כבש את לבי במיוחד הסיפור הקצרצר של שוהם סמיט על הכבשה השחורה וחלומותיה בהקיץ.

את האסופה ערכה אביבית משמרי, שגם כתבה את הסיפור 'שחור כפול', המתרחש במחוזות הסוריאליזם, שבהם משחת שיניים שחורה אחת יכולה לארגן את המציאות מחדש.

שורה לזכור. "האבזרים מסייעים לאדם לעמוד על אישיותו האמיתית" (עמ' 81, מתוך הסיפור "לב הבשר" של שלמה קאלו).

שורה תחתונה. אחר צהריים של תענוג.

עוד כתבות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

סיקור משפט נתניהו ב"חדשות 13" / צילום: יח"צ

פתיחת משפט נתניהו: מה היה הרייטינג של משדרי החדשות?

פתיחת המשפט של ראש הממשלה התקיימה בשעות שאינן עתירות רייטינג, אך הרייטינג שנרשם למשדרי החדשות שיקף עלייה משמעותית בהיקפי הצפייה: 6.7% ל"חדשות 12" ו-4.3% ל"חדשות 13"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

650 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה כ-101 אלף דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על כ-180 אלף

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

קברים טריים במנאוס בברזיל / צילום: Felipe Dana, Associated Press

על מסלול התרסקות: כך הפכה ברזיל למדינה מוכת הקורונה השנייה בעולם

בולסונרו נקט במדיניות של התעלמות ממגפת הקורונה מימיה הראשונים: הוא הטיף ליציאה לעבודה ופיטר את שר הבריאות שדגל בריחוק חברתי ● אם לא די בכל אלה, בדומה לטראמפ, הוא מטיף לציבור להשתמש בכדורים נגד מלריה ● בינתיים המתים נערמים בקברי אחים ● מה צופן העתיד לאזרחים ולנשיאם?

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על מגיב לפיצוץ עם ועד העובדים: לא נאפשר אלימות

"אני וכל חברי ההנהלה נחושים ופועלים לקראת הגעה לסיום מהיר של התהליך לקבלת הלוואה וחתימה על הסכם עבודה" - כך לפי מכתב ששלח מנכ"ל אל על גונן אוסישקין לעובדים ● בתוך כך, יו"ר ועד תע"א יאיר כץ קרא ליו"ר ההסתדרות לחזור בו מן ההשעיה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה