גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא יהיה חותמת גומי של אליהו: איך תיראה מגדל ביטוח בעידן ניר גלעד

היו"ר החדש של מגדל ביטוח עומד בפני תנאי פתיחה לא פשוטים: חברה ששרויה בסערה פנימית, בעל שליטה שמעדיף לנהל את העניינים בעצמו, רגולטור שאיבד סבלנות ותוצאות כספיות שצריכות להשתפר, ומהר ● ההיסטוריה הניהולית של גלעד, לצד העובדה שהפעם יעבוד תמורת שכר צנוע יחסית, מעידות שהוא לא יסתפק בתפקיד ייצוגי וישאף להשפעה מקסימלית על החברה

ניר גלעד / צילום: איל יצהר
ניר גלעד / צילום: איל יצהר

דירקטוריון מגדל אישר את מינויו של ניר גלעד ליו"ר מגדל ביטוח, בכפוף לאישור הממונה על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת, שלא צפוי להתנגד להחלטה. גלעד יתמנה לתפקידו החדש תחת בעל השליטה ויו"ר הקבוצה-האם שלמה אליהו, במקומו של יו"ר מגדל ביטוח המתפטר, פרופ' עודד שריג. זוהי הקדנציה השנייה של גלעד בקבוצה: בין 2004 ל-2006 הוא כיהן כמשנה למנכ"ל מגדל אחזקות, עוד בימיהם של המנכ"ל איזי כהן והיו"ר אהרון פוגל.

אף על פי שמדובר בסיבוב השני שלו במגדל, הצטרפותו של ניר גלעד לצמרת הקבוצה המוסדית הגדולה במשק אינה מהלך של מה בכך. ראשית, גלעד הוא אחד המייצגים הבולטים של יוצאי משרד האוצר שהפכו למנהלים בכירים בסקטור הפרטי, שמולו עבדו כשהיו בשירות הציבורי, ושצברו כך הון אדיר. אלא שהמינוי הזה מרכז עניין רב לא רק בגלל דמותו הציבורית של גלעד והשכר הצנוע יחסית שיקבל (ראו מסגרת), אלא גם בגלל המצב שבו נמצאת מגדל, ובגלל אופיו והתנהלותו של בעל השליטה בה, שלמה אליהו.

מינויו של גלעד ייעשה בעיצומה של סערה שפוקדת את החברה, שמנהלת כספים בהיקף של כרבע טריליון שקל ששייכים ברובם המכריע לכ-2 מיליון לקוחות. זו סערה שמתרחשת במידה רבה בגלל מהלכים שמוביל בעל השליטה אליהו, שהובילו לעימותים בצמרתה ולהתפטרותו הדרמטית של שריג, וכן לעימותים עם הרגולטור. נפרט על כך עוד בהמשך.

לגלעד יהיו כמה אתגרים מרכזיים ומיידים: להרגיע את המערכת, לייצב אותה מבחינה פרסונלית ולהוביל אותה לשינוי כיוון בהיבטים העסקיים, לאחר שהפכה מהחברה המובילה בענף לחברה השלישית במונחי שווי שוק. את כל זה הוא יידרש לעשות במקביל לריסון הבעלים הדומיננטי והדעתן אליהו, שמעוניין לשלוט גם בניהול היומיומי של החברה. מדובר באתגרים לא קלים, בלשון המעטה, ולא מובן מאליו שהוא יעמוד בהם, או שההנהלה הבכירה של מגדל תתייצב בקרוב ולתקופה ארוכה.

תשואת החסר של מניית מגדל

"אם הוא לא יהיה יו"ר בובה הוא לא ינשום"

ניר גלעד כנראה לא היה המועמד הראשון שאליהו חשב עליו. בשוק הביטוח מספרים שאליהו פנה לכמה מועמדים מחוץ לענף, אולי כדי לשמור לעצמו עמדה מקצועית דומיננטית ביחס אליהם. ככל הנראה הוא בחן את השמות מול רשות שוק ההון, שלא רצתה בהם. גלעד, לאור תפקידיו הבכירים והמגוונים בעבר, כולל במגדל עצמה, הוא כבר סיפור אחר לגמרי: נראה שהרגולטור ייתן לו רוח גבית, מתוך כוונה שגלעד ישמש כ"חומת הפרדה" בין אליהו לבין מנכ"ל מגדל ביטוח דורון ספיר ושאר מנהלי הפעילות היומיומית של החברה.

בשבועות האחרונים היו שהעריכו שאליהו מעלה שמות שיקבלו רוח צוננת מהפיקוח כדי ליצור מציאות שבה יוכל להיות בעצמו יו"ר מגדל ביטוח ולנהל אותה ברזולוציה גבוהה. זה לא קרה, וכל עוד זה תלוי בברקת - גם לא יקרה בעתיד. אם בתחילת כהונתו באוקטובר האחרון נראה היה שהרגולטור החדש סבלני לאליהו, בטח בהשוואה לקודמתו דורית סלינגר, עם הזמן גם הוא התחיל לגלות כלפי נוקשות.

גלעד, כמו אליהו, נחשב למנהל דומיננטי ודעתן. הוא ידוע כ"מנהל דורס" שמסתער בכל הכוח על היעדים שסימן לעצמו, ולא צפוי להיות מהיו"רים הייצוגיים. עם זאת, בשנותיו בחברה לישראל הוא התרגל לעבוד עם בעל שליטה דומיננטי (עידן עופר), תוך שהפך בעצמו לבעל הון. על כן הוא צפוי להיות יו"ר מעורב מצד אחד, קשוב לבעלים מצד שני, וגם לרגולטור מצד שלישי. במגדל של אליהו הג'אגלינג הזה לא יהיה פשוט. "אם הוא לא יהיה יו"ר בובה אז הוא לא ינשום אצל שלמה, ויהיו סכינים", העריך באוזנינו בכיר בענף.

תרחיש כזה, שבו גלעד מכהן כיו"ר בובה, אינו סביר. בשנותיו בחברה לישראל ובכיל הוא התרגל לשכר בעלויות דו-ספרתיות (במיליוני שקלים) מדי שנה, ואילו במגדל הוא ייאלץ "להסתפק" בכ-3 מיליון שקל בשנה, בגלל הגבלת שכר הבכירים בסקטור הפיננסים. יתרונו העיקרי של התפקיד הוא בהזדמנות להשפיע על המשק הישראלי: מגדל משקיעה כמעט בכל חברה ציבורית גדולה וכמעט בכל פרויקט תשתיתי גדול, ומהצד השני עוטפת את לקוחותיה עם שירותים מלידה ועד מוות (ואז היא קשורה עם יורשיהם).

למרות הרקע המשמעותי של גלעד, תוצאת מינויו תהיה ששני האישים שיובילו את מגדל ביטוח אינם אנשי ביטוח, שמבינים את עסקי הליבה של הקבוצה מלפני ולפנים. בתקופתו הראשונה במגדל גלעד ואחרים חשבו שיהפוך למנכ"ל הקבוצה, אך המנכ"ל המיתולוגי איזי כהן חשב אחרת. גלעד אמנם כבש לעצמו ממלכה גדולה במגדל, אך לא בתחומי הליבה של הביטוח. המנכ"ל דורון ספיר, ששב למגדל ביוני האחרון, כיהן בה בעבר כמשנה למנכ"ל, לא בתחומי הליבה ולתקופה של כשנתיים בלבד.

השווי לא יעלה? גלעד יהיה על הכוונת

אם לשפוט לפי שני מינויים קודמים של בכירים לשעבר במגדל, שחזרו לסיבוב נוסף בעידן אליהו, אין יותר מדי מקום לאופטימיות. ענת לוין הייתה משנה למנכ"ל מגדל אחזקות, כמו גלעד), לפני שעזבה את הקבוצה לטובת הפועלים. ב-2013 היא חזרה כמנכ"לית, ובמקביל מונתה ליו"ר מגדל ביטוח, התפקיד שגלעד ימלא כעת. היא שרדה בתפקיד לתקופה קצרצרה של חודשים אחדים, לפני שפרשה על רקע חוסר שביעות רצון הדדי.

גם עודד שריג, שגלעד יחליף, עזב אחרי קדנציה שנייה וקצרה. שריג מונה ליו"ר מגדל ביטוח לפני פחות משנה, לאחר שכהונתו הקודמת כבכיר בקבוצה הסתיימה בעזיבה בטריקת דלת. התפטרותו הפעם הייתה רועשת הרבה יותר, ופגעה במגדל ובאליהו.

שריג, לשעבר המפקח על הביטוח שאישר לאליהו את רכישת מגדל, שלח בדצמבר לדירקטוריון מכתב התפטרות חריף שבו התריע על "בעיות בממשלה התאגידי בקבוצה". "היות שאינני יכול להמשיך לשאת באחריות לכספים שהפקידו בידי מגדל כ-2.5 מיליון מבוטחים וחוסכים, כשאני מנוע מלפעול למענם ולטובת החברה כנדרש, אני מגיש בזאת את התפטרותי", כתב, "בשל מבנה הבעלות של החברה ובשל הממשל התאגידי שנגזר ממנו, השינויים שקיוויתי שיחולו בחברה ובהתנהלות לא קרו".

ההתפטרות הגיעה לאחר שאליהו פעל להקמת ועדה של חברי דירקטוריון מגדל אחזקות ביטוח הציבורית - אליהו עצמו, והדח"צים רונית בודו ואברהם ביגר (גילוי מלא: ביגר משמש כיועץ לדירקטוריון "גלובס") שתפקח על הנהלת מגדל ביטוח. בכך הוא התכוון לעקוף את שריג וספיר - תוכנית שנבלמה לבסוף אצל הרגולטור ברקת, שהביע תרעומת של ממש על דרך התנהלותו של אליהו.

אליהו רכש את השליטה במגדל ביטוח בנובמבר 2012 מידי קבוצת ג'נרלי האיטלקית לפי שווי חברה של 5.1 מיליארד שקל, ומאז הידרדר שוויה ל-3.6 מיליארד כיום. על רקע הירידה החדה הזאת הביע אליהו, שמחזיק ב-68.5% ממניות מגדל, חוסר שביעות רצון מתוצאותיה הפיננסיות של מגדל ביטוח תחת שורת מנהלים, ובהם בנו עופר אליהו שהוחלף בידי ספיר. סביר להניח שאליהו ידרוש מגלעד שיפור תוצאות מיידי, והוא יהיה אחראי על כך מבחינתו לצד ספיר.

בדירקטוריון מגדל ביטוח יפגוש גלעד, פרט לאליהו, את ד"ר גבי פיקר. פיקר מקורב לאליהו שנים רבות, והוא בנו של הממונה על שוק ההון והביטוח לשעבר, יעקב פיקר, שאישר בשעתו לאליהו להקים את אליהו ביטוח - פריצת הדרך הגדולה הראשונה שלו. בימים האחרונים הצטרף לדירקטוריון גם אריה מינטקביץ, שכמו גלעד היה בכיר בסקטור הציבורי (בין היתר יו"ר רשות ני"ע), חצה את הקווים והפך לבעל הון בעצמו. לצדם מכהנים עזריאל מוסקוביץ והדח"צים מירב בן כנען הלר, ביגר ובודו. כל חברי דירקטוריון מגדל ביטוח, להוציא שריג שעתה יוחלף בידי גלעד, מכהנים גם בדירקטוריון החברה-האם מגדל אחזקות. זהו סבך האינטרסים שגלעד יעמוד בפניו.

מבחינה אישית, מדובר בסגירת מעגל מעניינת. גלעד הגיע למגדל בקיץ 2004 בעקבות היו"ר דאז, אהרון פוגל, שהיה בעבר מבכירי משרד האוצר ונחשב לפטרון שלו. במגדל הוא קיבל אחריות על מערך ההשקעות, השירותים הפיננסיים והאסטרטגיה, ואף שפוגל והוא שאפו שיהפוך למנכ"ל הקבוצה, התוכניות של השניים לא צלחו. כעבור פחות משנתיים, כשהבין שדרכו חסומה, פרש גלעד מהקבוצה. עתה נכנס גלעד לנעליו של הפטרון לשעבר, בתקווה שהפעם יצליח לתמרן טוב יותר בסבך הפוליטי של מגדל. 

ממשרד החשב הכללי למשכורות העתק בחברה לישראל

ניר גלעד הוא אחת הדמויות המוכרות והמרכזיות בשוק ההון ובכלכלה הישראלית. הוא החל את דרכו כאיש אגף התקציבים במשרד האוצר, בסוף שנות העשרים לחייו. ברבות השנים הוא הפך לאחד מראשי האגף, עד שפרש כחשב הכללי ב-2003. בשנים אלה הוא קיבל החלטות רבות, בהן כאלה שהיו קשורות ישירות למשפחת עופר ולעסקיה מול המדינה.

תפקידו הראשון לאחר שהשלים צינון היה במגדל, שאליה הוא שב עתה. עזיבת הקבוצה באותה עת הייתה בדיעבד הצעד הכי טוב שעשה גלעד, שלאחר מכן מונה למנכ"ל קבוצת האחזקות של עידן עופר - החברה לישראל. במסגרת זו הוא מונה ליו"ר כיל, שגלעד היה דמות מרכזית בכל הנוגע למעמדה העסקי ולרווחיה מתוקף תפקידו כחשכ"ל.

אף שלא נקשרו לו הצלחות עסקיות יוצאות דופן בחברה לישראל, ואף שכיהן כיו"ר כיל ב-80 משרה, בשנותיו בקבוצה היה גלעד מהכוכבים הקבועים בדירוגי השכר של המנהלים השכירים בחברות הציבוריות. הוא קיבל במהלכן שכר ותגמולים בעלות כוללת של יותר מ-150 מיליון שקל - ממוצע של כ-19 מיליון שקל עבור כל שנת עבודה. גלעד עזב את החברה לישראל ב-2015, ואת כיל בשלהי 2016.

הסערה התקשורתית סביב שכרו של גלעד הגיעה לשיאה ב-2014, אז הסתכמו העלויות הכוללות של התגמול שקיבל ביותר מ-43 מיליון שקל. חלק הארי של סכום זה שולם מכיסו הפרטי של בעל השליטה בחברה לישראל, עידן עופר, בעקבות השלמת מהלך פיצול החזקותיה של החברה לישראל וחלוקת נכסיה עם חברת קנון, שהונפקה בבורסת ניו יורק. לפני כשנה אישר ביהמ"ש המחוזי בתל אביב הסדר פשרה בפרשה זו, והוחלט שגלעד ומנהלים בכירים נוספים באותה תקופה יידרשו להשיב לקופת החברה כ-80% מהבונוסים שחילק להם עופר. בעקבות זאת נדרש גלעד להחזיר כ-25 מיליון שקל, כך שבראייה לאחור התגמול שלו מהחברה לישראל הצטמק מעט.

עוד כתבות

עדי קייזמן /  צילום: ענבל מרמרי

"אתה לא מבין את ההידרדרות העסקית שלי": עוד תביעה נגד עדי קייזמן

מולי ליטבק ואחותו תובעים את עדי קייזמן על השקעתם בפרויקט נדל"ן שהוביל ● מדובר בתביעה שנייה נגד קייזמן שעזב לאחרונה את הארץ ועבר להתגורר בלוס אנג׳לס כשברקע הסתבכות בעסקי הנדל"ן שלו בגרמניה

הפגנת סולידיריות בפריז בשלישי. אלפים רבים מחו ברחבי העולם / צילום: Michel Euler, Associated Press

מבריטניה ועד ניו זילנד: בעולם הפגינו סולידריות עם המפגינים באמריקה

מרבית ההפגנות הבינלאומיות היו שקטות, והתמקדו בגזענות ● באמסטרדם ובריסל, בהן יש קהילות מהגרים גדולות, המחאות אורגנו על ידי הסניפים המקומיים של תנועת "חיים שחורים נחשבים" ● בלונדון ובערים נוספות בבריטניה, אלפי מפגינים הופיעו ברחובות ביום ראשון

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

מעונות הסטודנטים בבר אילן (המבנים העגולים). קרב על כספי הארנונה בין רמת גן לגבעת שמואל  / צילום: איל יצהר, גלובס

עיריית גבעת שמואל ניסתה לעצור בניית מעונות סטודנטים לאחר שכבר הוקמו

ועדת ערר דחתה את בקשת העירייה לסכל את בנייתם של המעונות בבר אילן, בטענה שהתוודעה לקיומם באיחור: "כל מי שעבר ברחובות הסובבים ראה את מבני המעונות"

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

התקהלות של פלסטינים בחברון סביב משרדי התיאום / צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של "חברון אונליין"

מסלול עוקף רשות: ישראל מסייעת לפועלים הפלסטינים לקבל היתרי כניסה ועבודה

ישראל מסייעת בהקלות על הפועלים והסוחרים הפלסטינים במעבר לישראל באמצעות בכירים פלסטינים וללא עזרת הרשות, שהכריזה על ביטול ההסכמים עם ישראל

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות בסיום המסחר בוול סטריט; זום קפצה ב-7.6% לשיא חדש

בורסות אירופה ננעלו בעליות חדות, בהובלת מדד הדאקס בגרמניה ● מדד מנהלי הרכש של גוש האירו עלה לשיא של 3 חודשים ● סקר ה-ADP בארה"ב הפתיע לטובה

מיזוגים ורכישות / צילום: שאטרסטוק

קרנות גידור מהמרות נגד מניות היעד לרכישה בעסקות מיזוג

הקרנות שינו אסטרטגיה בעקבות משבר הקורונה, וכעת מהמרות על כך שיותר ויותר עסקות מיזוג ורכישה לא יושלמו ● ההסתברות לאי מימוש של עסקה מסוג זה עומדת כיום על 20%

רוברט אנטקול / צילום: אפי שמח

פלייטיקה מתכוננת להנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

לפי דיווח ב"רויטרס", חברת משחקי המובייל מתכוונת לגייס סכום של כמיליארד דולר ● פלייטיקה שכרה את בנק ההשקעות מורגן סטנלי ובנקים נוספים כדי להתכונן להנפקה

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הנפט מאבד גובה

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: הבנק המרכזי בגוש האירו ירחיב את תוכנית הרכישות היום ויציג צעדים נוספים

עיתון גלובס / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גילוי מלא: נפרדים מהמגזין "ליידי גלובס"

בהתאם לקוד האתי של "גלובס", אנחנו מעדכנים כי הוצאתו לאור של המגזין החודשי "ליידי גלובס" תופסק ● יו"ר "גלובס" אלונה בר און: "המשימה של ליידי גלובס הצליחה: נשים מהוות כיום חלק בלתי נפרד מהתוכן של גלובס במגוון פרמטרים" ● מכתבה של בר און לעובדים מובא כאן כלשונו

שניים ממייסדי Spot, לירן פולק (מימין) ועמירם שחר / צילום: חברת Spot

אקזיט ל-Spot: נמכרת ל-NetApp האמריקאית תמורת 450 מיליון דולר

החברה, שפיתחה מערכת לניהול משאבי ענן, גייסה במהלך השנים 53 מיליון דולר ● בין המשקיעים בה: Highland Capital, אינטל קפיטל, ורטקס, לידרס פאנד ● מנכ"ל Spot, עמירם שחר: "ל-NetApp יש את החזון הכי משכנע בתחום הענן"

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שדובר בעבר

הקולוסאום ברומא נפתח מחדש. מצפים לתיירים שיזינו מחדש את הכלכלה / צילום: Andrew Medichini, AP

התנועה החופשית חוזרת ליבשת: אירופה פותחת את הגבולות הפנימיים

הגבולות של איטליה נפתחים לכל תושבי האיחוד במטרה לשקם את הכלכלה, ש־­15% ממנה נסמכת על תיירות ● גרמניה תפתח את הגבולות ב־15 ביוני ● בריטניה מארגנת "מסדרונות אוויריים"

לגו / צילום: דוברות הכנסת

לגו בעד המפגינים: מסירה פרסום של צעצועים שמכילים שוטרים, כבאים ורכבי חירום

חברת הצעצועים שעומדת מאחורי זיכיון הסרטים המצליח של סרטי לגו לא עצרה רק במתן תרומה אלא הודיעה כי תוריד כל פרסום לסטים של לגו הכוללים דמויות של שוטרים

ח"כ סמי אבו שחאדה / צילום: ח"כ אבו שחאדה, יח"צ

לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה נדבק בקורונה: נדחו הדיונים בכנסת

ח"כ אבו שחאדה מהרשימה המשותפת השתתף במהלך השבוע בכמה ישיבות, פגישות ודיונים בכנסת, וכעת מי שבא עמו במגע נדרש להיכנס לבידוד

רון רוטר / צילום: יח"צ

מלחמת שבעת הכוכבים: קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV • חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים • בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

ישראכרט: ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו פי 4, והרווח הצטמק ב-86%

ישראכרט מדווחת כי עד 19 באפריל היה קיטון חד של 48.2% במחזור העסקאות באמצעות כרטיסיה, כאשר מאותו מועד ועד סוף מאי ישנה התאוששות, אך עדיין לא מדובר על חזרה לשגרה

ניר דגן / צילום: שי אדם

ניר דגן, מי שעד לפני ימים ספורים עוד שימש כמנכ"ל ארקיע, מונה למנהל העסקים הראשי ב-IES החזקות

וגם: גיא מרוז ואורלי וילנאי מצטרפים לסגל המרצים בביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית שבאוניברסיטה העברית ● השיחה