גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"המוצרים שלנו נמצאים בבית הלבן, בפנטגון, ב-CIA. הם מאזינים כל הזמן, ואנחנו שומרי הסף"

DSPG, שמשבצת שבבי זיהוי קולי במכשיריהן של סמסונג, פנסוניק, סיסקו, לוג'יטק וגו־פרו, ומשתפת פעולה עם אמזון וגוגל, מסכמת 32 שנים מאז הקמתה • החברה, שפעילותה המסורתית דועכת והכנסותיה יורדות כבר 8 שנים ברציפות, יצרה מנועי צמיחה כמו הבית החכם וסייעניות קוליות

עופר אליקים / צילום: תמר מצפי
עופר אליקים / צילום: תמר מצפי

חברת DSP Group מציינת השנה 32 שנים לקיומה, גיל מופלג בעולמות ההייטק והטכנולוגיה. גם כשהיא עושה מאמצים כבירים להיכנס לעולמות טכנולוגיים חדשים ולהרחיב את שווקי היעד, עדיין רבים תוהים: 'זו החברה של הטלפונים האלחוטיים, לא? או אולי המשיבונים הדיגיטליים?' - הגם שאלו מתמעטים ונעלמים מהשוק.

את הכניסה לתחומי טכנולוגיות חדשות ושני המהפכים הטכנולוגיים שעברה, מכנים בחברה "DSPG 3.0". הטכנולוגיה הראשונה של החברה הביאה לעולם את ההקלטות הדיגיטליות באמצעות מעגל אלקטרוני משובץ שבב (SOC) במקום הקלטות המיושנות; בגלגולה הטכנולוגי השני החברה נכנסה לתחום הטלפונים האלחוטיים הביתיים בטכנולוגיית DECT. הסיבוב הטכנולוגי החדש מכוון לעולמות הבית החכם וההפעלה הקולית.

מיקרופון של  DSPG / צילום: יחצ

DSPG מפתחת טכנולוגיית שבבים אלקטרוניים לעיבוד קול ולתקשורת בטווחים קצרים. מדובר בשבבים בעלות מזערית - דולרים בודדים - שמשובצים במכשירים של ענקיות האלקטרוניקה העולמיות כמו סמסונג, פנסוניק, סיסקו, לוג'יטק וגו-פרו ותוך שיתופי פעולה עם ענקיות שירותים כמו אמזון, גוגל, דויטשה טלקום, פרנס טלקום וגם בזק הישראלית. האסטרטגיה של DSPG לא השתנתה לאורך השנים: רכיבה על כתפי ענקים עם טכנולוגיה מתקדמת ומחירים זעירים. "התחום של טלפוניה ביתית התיישן, בעיקר בגלל הסמארטפונים, אז החלטנו לנצל את הנכסים המוכחים של החברה - עיבוד קולי ותקשורת אלחוטית - מול לקוחות חדשים", מסביר עופר אליקים, מנכ"ל DSPG.

אליקים נמצא בתפקידו מאז 2009. בשנים האלה קמו ונסגרו מאות חברות סטארט-אפ, טכנולוגיות צצו ונעלמו, חברות ישראליות נמכרו, מוזגו, והתפוגגו, ואילו DSPG, על אף שאינה חברה גדולה, המשיכה לשרוד. השיחה עם אליקים נערכת ליד שולחן עמוס במוצרי טכנולוגיה מבוססי הפעלה קולית. מדי פעם כשמוזכר שמה של הסייענית אלקסה היא מתעוררת ושואלת כיצד היא יכולה לעזור. מדי פעם כשאליקים קורא לה, היא לא מגיבה. חיים בעידן הטכנולוגי.

מטלפוניה מסורתית לבית חכם

בדוח השנתי שפרסמה החברה לפני כשבועיים היא מציינת שההכנסה מהטכנולוגיות החדשות עברו את אלה המסורתיות והגיעו ל-55% מכלל הכנסותיה. תחום הטלפוניה האלחוטית, אגב, עדיין מהווה 41% מהכנסות החברה ברבעון הרביעי של 2018, כשהיא מחזיקה בנתח של 70% מהשוק העולמי, שהולך ומצטמק. צריך לשים לב - אף על פי שהטכנולוגיות החדשות תופסות חלק מהותי יותר מהכנסות החברה, הן לא מצליחות לפצות על הירידה בהכנסות התחומים המסורתיים. כך, ב-2018 ירדו ההכנסות ב-6% והסתכמו ב-117 מיליון דולר. למעשה, מאז שנת 2010, שבה הסתכמו הכנסות DSPG בכ-226 מיליון דולר, הכנסות החברה יורדות מדי שנה.

ב-DSPG משוכנעים שזו תקופת מעבר בין טכנולוגיות וכי נשקף לה עתיד ורוד. המשקיעים כנראה אופטימים גם הם: בחודשיים האחרונים המניה זינקה ב-20%, אך זאת לאחר ירידה של 10% ב-2018. שווי החברה עומד על 290 מיליון דולר ובקופה יש לה 124 מיליון דולר. "החברה שלנו מקבלת שווי נמוך בגלל ההסתכלות במשקפיים של 'זו חברה של טלפון אלחוטי' אז לא, זה לא המוצר היום", סבור אליקים.

"ב-2018 היה קיטון בהכנסות אבל הצפי הוא שמהשנה הבאה נחזור לצמיחה אורגנית של 5%-10%. צריך לראות שתי מגמות: מצד אחד הכנסות מעולם הטלפוניה הביתית, שבה יש ירידות של 15%-20% כל השנה, ומצד שני יש סטארט-אפ שכבר מוכר ב-70 מיליון דולר וצומח כל שנה באחוזים יפים. מתישהו מגיעה נקודת הפיתול, שבה החדש גדול יותר מהישן, וכשזה קורה הצמיחה המצרפית נעשית יותר טובה".

למרות הירידה הנמשכת בהכנסות בשנים האחרונות, בשורה התחתונה DSPG שמרה על רווחיות נקייה על בסיס Non-GAAP ונעה בין רווחיות להפסד על פי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP). ב-2018 החברה הפסידה 2 מיליון דולר לפי כללי GAAP, והציגה רווח נקי Non-GAAP (בנטרול הוצאות חשבונאיות שונות) של 5.4 מיליון דולר, עלייה של 37% לעומת 2017.

DSPG מתמקדת כיום בשלושה תחומי צמיחה: תקשורת טלפוניה ארגונית, בית חכם והפעלה קולית. בתחום התקשורת הארגונית החברה מוכרת שבבי VoIP לחברות בולטות כמו סיסקו ואודיוקודס. בתחום הבית החכם החברה דוחפת את טכנולוגיית DECT ULE מול טכנולוגיות מתחרות על שוק IoT ביתי וגם עסקי. הלקוחות של DSPG כאן הן מפעילות כמו פרנס טלקום/אורנג׳ או דויטשה טלקום לפניה. ההכנסות מתחום זה הגיעו ל-14.8 מיליון דולר בשנת 2018, נמוכות מציפיות החברה, שתולה את האשם בהיחלשות הסחר עם סין.

התחום השלישי מלהיב הרבה יותר: חיווי קולי, Smart Voice במינוח המקצועי - או "סייענות דיגיטלית". השבב של DSPG, שגודלו מילימטרים ספורים, מוטמע במכשירים השונים ומאפשר להם להקשיב לנו כל העת, בהמתנה לקריאת "אלקסה", "היי גוגל", "היי ביקסבי" וכיוצא באלה. "השבב הזה הוא ה-Claim to Fame שלנו", אומר אליקים, "שבב שכל הזמן מקשיב ורק כשאתה אומר את מילת הקסם הוא נפתח, ועושה את כל מה שצריך כולל להעיר את המעבד". במהלך 2018 ההכנסות מתחום זה הגיעו ל-11 מיליון דולר, גידול של 124% לעומת 2017, ועדיין - פחות ממה שחזתה החברה.

השבבים של DSPG יודעים להקשיב להוראות גם בסביבה רועשת, ועד מרחק של 5 מטרים מהמכשיר. מרגע שנקלטה מילת ההפעלה, השבב מפענח באופן אקטיבי את הדברים הנאמרים, לפעמים אוצר מילים מצומצם כמו 'פתח פח' בפח אשפה דיגיטלי, לפעמים מבחר גדול יותר של מילים כמו 'הדלק נורה באדום' או 'עמעם תאורה ל-60%' במנורה הדיגיטלית. במכשירים המתוחכמים יותר, כמו אלקסה, פיענוח הפקודות הקוליות נעשה בענן, בטכנולוגיה שנקראת ASR: הקובץ הקולי מועלה לשירות הרלוונטי בענן, מפוענח, וההוראה לביצוע חוזרת למכשיר בתוך שניות בודדות.

שיתוף פעולה אסטרטגי עם אמזון

ביוני 2018 חתמה DSPG על שיתוף פעולה אסטרטגי עם אמזון להטמעת השבב שלה במערכות מבוססות אלקסה. כזה למשל הוא הטאבלט שהציגה לנובו בתערוכת CES לפני כחודש, שמאפשר הפעלה קולית של אלקסה בעזרת השבב של DSPG שמותקן בו. שבבים דומים מותקנים בעשרות מכשירים נוספים שהוצגו ב-CES, למשל שלטים חכמים של Universal Electronics שמקבלים הוראות קוליות במקום לחיצות מקשים, השעונים החכמים מסדרת Samsung Gear וגם מספר טלפונים של סמסונג מסדרת A החדשה, ולצדם שורה של יצרנים סיניים, בהם חברה בינלאומית ש-DSPG לא חשפה את שמה אבל מציינת בדוחות שהיא צופה להכנסות משמעותיות בזכותה.

איזו מערכת יחסים יש לכם עם אמזון?

"יש לנו Reference Design (מערכת לפיתוח מוצרים) שעמד במבדקים של אמזון לקבלת החותמת, ומחירו הנמוך ביותר מבין החברות המקבילות, כי אנחנו עושים את זה עם שלושה מיקרופונים בלבד. ב'אקו' של אמזון יש שבעה מיקרופונים. אנחנו עובדים עם כל הפלטפורמות - בארה"ב אלה אמזון, גוגל, פייסבוק, אפל ובסין מדובר בעליבאבא, ביידו, טנסנט".

איפה אמזון מרוויחה, כשלנובו למשל מטמיעה את אלקסה בטאבלט שלה?

"לדעתי אמזון הייתה מעדיפה לא למכור שום חומרה אלא שכל מכשיר בשוק ישתמש בשירות שלה, מה שיאפשר למשל לעשות קניות קוליות. גם גוגל (גוגל הום), גם אפל (סירי הום פוד), היו רוצות שנשתמש בשירות שלהן וכל המידע יעבור דרכם. היום אנחנו יודעים שהמידע על המשתמשים הוא הדבר הכי שווה בעולם, ואני אייצר אותו מחיווי קולי, גם ברכב וגם במקומות אחרים שבהם אין מסך".

אתם מודאגים מהעובדה שהטכנולוגיה שלכם מאפשרת להאזין ללקוחות ולצבור מידע עליהם?

"אנחנו משמשים כשומר סף. יש לי יכולת לעשות השתקה בחומרה (Hard Mute), כך ששום אינפורמציה לא תעבור ללא הסכמה. המוצרים שלנו נמצאים בבית הלבן, בפנטגון, ב-CIA ובתוך מכשירים של סיסקו שהלב שלהם הוא 100% כחול לבן. המכשירים מאזינים כל הזמן, אך המידע לא יוצא מהחדר אם לא נאמרת מילת ההפעלה, ורק אז זה יעבור לעולם המחובר".

זה המצב גם בטלפונים שמקשיבים לנו? פייסבוק מקשיבה לנו?

"הרבה אינפורמציה שיושבת שטלפון לאו דווקא עוברת דרך השבב שלנו. למשל פייסבוק, בטלפון A9 של סמסונג, לא עוברת דרכנו. ביקסבי וגוגל כן. אז כשאתה נותן לפייסבוק אישור להשתמש במיקרופון זה לא עובר השבב שלנו. הטלפון לא אמור לשמוע כשהוא כבוי, גם לא פייסבוק. אבל הטלפון מקשיב כשהוא במצב המתנה, מחכה לשמוע שתגיד 'אוקיי גוגל' או 'היי ביקסבי'".

בזכות טכנולוגיית ההפעלה הקולית DSPG מעורבת בפיתוחים מעניינים. בתערוכת CES הציגה Cybic הסינית, יצרנית האופניים החשמליים העתידניים, שני דגמים של אופניים משולבי אלקסה של אמזון (שמחירם למעלה מ-1,000 ליש"ט), שיודעים לקבל פקודות קוליות אודות מצב התנועה, ניווט ליעד, תחזית מזג אוויר, אתרים מעניינים לצד הדרך וגם הוספת מוצרים לרשימת הקניות באמזון. השבב שמאפשר לשמוע ולפענח את הרוכב הוא מתוצרת DSPG, עובדה שלא הוזכרה בפרסומים סביב הצגת המוצר בתערוכה.

היכולות הטכנולוגיות שמפתחים ב-DSPG מצביעות על כיוונים עתידיים, שלחלקם אין שוק עדיין ובחלקם הוא בהתהוות. למשל היכולת להשתמש במיקרופונים כחיישני IoT שיכולים לנטר בעיות בקו ייצור, לשמוע מים דולפים, קשישה שמעדה בדירתה ואפילו טרמיטים רוחשים בבתי עץ, אם למנות כמה מערכות שנמצאות בימים אלה בפיילוטים (POC) אצל לקוחות. הטכנולוגיה גם יכולה להוסיף יכולות חדשות לסמארטפונים, כמו לזהות סביבה רועשת ולהגביר את עוצמת ההתרעות או לשמוע שהמטוס ממריא ולהעביר את הטלפון למצב טיסה ואולי אף חיישן קולי במכונית, שיוכל לשמוע ילד שנשאר ברכב.

יכולת נוספת של השבב של DSPG היא תקשורת אקוסטית - העברת מידע באמצעות צלילים, כמו אלה של מכשיר הפקס, אבל בטווח שלא נשמע לאוזן אנושית. זו יכולת שנמצאת בסמארטפונים רבים - למשל, כשעוברים ממכשיר סמסונג ישן לחדש, מערכת SmartSwitch עושה סינכרון של שני המכשירים באמצעות תקשורת אקוסטית ורק אז מבצעת את העברת המידע ברשת. הטכנולוגיה הזו היא חלופה לתשלומים באמצעות שבב NFC וכמו כן נעשה בה שימוש לדחיפת מידע לסמארטפונים במקומות ציבוריים, למשל הרכבת התחתית של טוקיו.

בראש ובראשונה חברת מחקר ופיתוח

לחברת DSPG יש היסטוריה ארוכה. באמצע שנות השמונים רכש היזם ואיש העסקים דוידי גילה את חברת קולטוק מידי קומברס של קובי אלכסנדר, אירגן אותה מחדש וב-1987 הקים על בסיסה את DSP Group שהונפקה בנאסד"ק ב-1994 וחלשה על מחצית משוק המשיבונים הדיגיטליים. כמה שנים לאחר מכן פיצל מתוכה את פעילות הסלולר והקים את DSPC, שנמכרה ב-1999 לאינטל בעסקה הכי גדולה בהייטק הישראלי עד אז - 1.6 מיליארד דולר. ב-2002 פוצלה עוד פעילות של DSPG מתוכה - חטיבת ה-IP, שמוזגה עם Parthus האירית לצורך הקמת חברת CEVA, שנסחרת היום בוול סטריט לפי שווי של 640 מיליון דולר.

מאז הספיקה DSPG לרכוש שלוש חברות: Teleman Multimedia ב-2003, לאחריה החברות VoicePump ו-Bermai וב-2007 רכשה את חטיבת ה-VoIP מחברת NXP. כיום עובדים בחברה 330 עובדים, מהם 230 אנשי פיתוח וההנהלה בהרצליה, ושלוחה בארה"ב.

מי מתחרים מולכם בשוק?

"בעיקר חברות אמריקאיות: סינופטיקס, סירוס לוג'יק, קואלקום ואינטל. בתחומים שלנו זה עניין של מיקוד: אם סימנת מטרה והניהול טוב, ניתן להגיע למטרה גם אם יש עוד חברות בתחום. כל עוד המטרה הגיונית ולא מדובר בכיבוש כל שוק הסלולר ב-5G... בטלפון אלחוטי היינו מספר אחת, בשוק הארגוני אנחנו מספר אחת כשלפני כן היינו 0, אז אפשר לעשות את זה גם עכשיו".

המאמץ העיקרי כיום הוא בשיווק?

"הטכנולוגיה כל הזמן מתפתחת ו-DSPG היא בראש ובראשונה חברת מו"פ. מעל 50% מההוצאות התפעוליות הן במו"פ, וכל היתר זה שיווק מכירות והנהלה. ההנהלה יושבת בארה"ב כי חשוב להיות מחובר לעורקים של התעשייה הזו, שנמצאת בארה"ב".

האם אתם עדיין חברה ישראלית, האם הקניין הרוחני שאתם מפתחים נרשם בישראל?

"הקניין הרוחני שלנו ישראלי. זה אחד האתגרים כי כשה-IP הוא לא ישראלי אז גם ההנהלה לא ישראלית. הכלכלה הישראלית חייבת הרבה להייטק בארץ, שהוא קטר הייצוא המרכזי. אבל מבלי שיהיו חברות ישראליות, שהן הבעלים של ה-IP, אי אפשר יהיה להסתמך על ההייטק בתור הקטר. כשכל חברה ישראלית אחרי 5 או 10 שנים, נמכרת והופכת לחברה זרה, אז בעצם יונקים את ה-IP החוצה, גם אם ברמת התעסוקה העובדים עדיין נמצאים פה. הידע בעצם נדד".

החברות הרב לאומיות בישראל, דוגמת אינטל, גאות באלפי העובדים שהן מעסיקות בארץ.

"אם הידע איך לנהל ולהקים חברות נשאר כאן, אז יש לנו כלכלה. אבל אם אנחנו הופכים לתעשיית עבודה, מספקים שירותי מחקר ופיתוח לחברות זרות, אז המשך הקיום של ההייטק כקטר המרכזי של הכלכלה מוטל בספק רב. אנחנו נותנים את המוחות שלנו תמורת X דולרים בשנה או תמורת הבטחה להשקעות בארץ, למשל 40 מיליארד שקל. הרעיון בכלכלה חופשית הוא רעיון מבורך אבל כשהחברות האלה יהפכו לחברות זרות, אז גם בסין יש מהנדסים טובים, ולמה להן להעדיף את ישראל? אני צריך שהמדינה תרשום את הצ'ק שמסבסד או מקים תשתית של חברות למען התעשייה הישראלית". 

עוד כתבות

מטוס מטען / צילום: יואב יערי

טיסות מסחר מיוחדות ייבאו ציוד חיוני מסין לישראל למלחמה בקורונה

התנועה העיקרית של מטוסים בשמים בימים אלה היא של מטוסי מטען – כולל מטוסי נוסעים שהוסבו לטיסות מטען בקרב שלוש חברות התעופה הישראליות

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

רשות שוק ההון מפרטת את רגולציית הקורונה: מעסיקים יוכלו לדחות ההפרשות לפנסיה בשבועיים ללא ריבית פיגורים

רשות שוק ההון הודיעה על קידום תקנות שיאפשרו לעובדים בחל"ת, או לעובדים שהופסקה העסקתם, להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחיסכון פנסיוני - לאובדן כושר עבודה ולביטוח חיים - מעבר לחמישה חודשים הקבועים כיום בחוק, "ואף עד לשנה"

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הרופאים נגד ליצמן: דורשים מנתניהו להחליף את שר הבריאות

"האירוע הזה תפס אותנו עם המכנסיים למטה. הפעם לא ניתן לוועדות החקירה והבדיקות להיות מוכנסים למגירה. אנו דורשים יישום של רפורמות אמיתיות במערכת הבריאות. זה אומר לשים את הבריאות בראש מעיניהם של הפוליטיקאים", אמר פרופ' יורם קלוגר, יוזם הפנייה, ל"גלובס"

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

שיאני התגמול: 13 מיליון שקל לאיתמר דויטשר באלקטרה, 12 מיליון שקל לדודו זבידה בקבוצת מבנה

עלות העסקתו של מנכ"ל שטראוס, גיורא בר-דעה, עמדה אשתקד על 7.5 מיליון שקל; בעוד שאייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, ויונה פוגל, המנכ"ל הקודם של חברת האנרגיה פז, קיבלו כ-7 מיליון שקל כל אחד ● עתליה שמלצר מצטרפת לארבע הנשים שב-100 השיאנים

לוגו הוט 2019

תקלת האינטרנט בהוט: החיבור חזר לכל הלקוחות אך עדיין חווים איטיות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: שירותי האינטרנט חזרו לכלל הלקוחות אך עדיין חווים איטיות בגלישה

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

21,254 דורשי עבודה חדשים מהבוקר; שיעור האבטלה הגיע ל-22.6%

מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת ● המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סלקום וגולן טלקום הגישו את בקשת המיזוג למשרד התקשורת

מקורות במשרד התקשורת אישרו כי הבקשה הוגשה, והיא בטיפול ● הצדדים הגישו לרשות התחרות בקשה לאישור המיזוג בתחילת החודש, והרשות כבר החלה בבדיקה וביקשה פרטים נוספים על העסקה

רה"מ הונגריה ויקטור אורבן במערכת הבחירות האחרונה ב־2018 / צילום: Associated Press

דמוקרטיות בשקיעה בעידן הקורונה: מי צריך פרלמנטים מתפקדים?

נסיגת הדמוקרטיה הליברלית מתרחשת זה זמן מה בשורה של ארצות ● חלקן ממש בימים האלה בחסות הקורונה שמשתוללת בכל פינה ● הסמן הקיצוני כעת הוא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, שמנצל את המגפה כדי לבטל את הפרלמנט ולהעביר את מלוא סמכויות החקיקה לידיו

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ישראל לפני הכל? הממשלה החדשה צפויה להיות אחת הגדולות והבזבזניות

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, הממשלה הבאה צפויה לכלול 30 שרים, על אף המשבר הכלכלי הענק שהמדינה עומדת בפתחו ● כמה זה יעלה למשק, מה הסכנה בריבוי שרים ומשרדים ואיך זה שישראל ממשיכה להוביל על כל המדינות בפרמטר השרים

עמית משיח / צילום: יח"צ

קבוצת מקאן מפסיקה לתמוך בפעילות: אתר סלונה נסגר

סלונה תהפוך לחברת תוכן עסקי בלבד, והאתר יפסיק בהדרגה לפעול

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו״מ על התקופה שאחרי המשבר ● ״אנו נמצאים כולנו במשבר כלכלי שלא נראה מעולם״, כותבים ברשתות, ומוסיפים: ״כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, יום בו נצא כולנו מהמשבר"

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שוקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השווייצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

מנהל רשות המסים: תוכנית החירום כוללת מענקים לעסקים קטנים ובינוניים

יעקב ערן ציין כי התוכנית שתוצג הערב לרה"מ נשענת על שלוש רגליים: רשת ביטחון סוציאלי לעסקים, הבטחת המשכיות עסקית ואסטרטגיית יציאה מהמשבר והאצת צמיחה ● רשות המסים לא תדחה את מועד תשלום המס לעסקים המשלמים מע"מ חד-חודשי

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

צמאה למזומנים, אבל מתקשה לממש: קבוצת דלק הפסיקה את המגעים למכירת שתי תחנות כוח לקרן קיסטון

קבוצת דלק, שנמצאת בשליטתו של יצחק תשובה, ביקשה סכום של יותר מ-500 מיליון שקל עבור תחנות הכוח באשקלון ובשורק - הרבה יותר ממה שהציעה קרן התשתיות של דויטש ובירם

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

95% מעובדי אל על בחל"ת - האם הסיוע המדיני יגיע?

מתוך כ-6,360 העובדים שנותרו בחברה אחרי מאות שפוטרו, יישארו באל על רק כ-300 עובדים פעילים שימשיכו להחזיק את החברה, וזאת עד לסוף חודש מאי

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן: "לא נבנה חומה מול בני ברק"

ראש עיריית רמת גן ענה לפניות תושבי העיר שמודאגים משיעור ההידבקויות בבני ברק השכנה ● "אין טעם לפנות בלי הפסקה, אין לנו סמכות לכך ובטח לא זמן לבנייה של חומה" ● "חומה בונים מול מחבלים, לא מול אחים ובטח לא מול אחים בצרה"

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נבחר פה אחד ליו"ר נשיאות המגזר העסקי

אמיתי מייצג את המגזר העסקי מול הממשלה והאוצר, במו"מ על חבילת חילוץ למגזר העסקי בעקבות משבר הקורונה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל רוצה שהבנקים יתנו יותר אשראי ונערך לגידול בהפסדי אשראי: מפחית בחדות את דרישות ההון מהבנקים

יחסי ההון המינימליים שהבנקים נדרשים לעמוד בהם יופחתו ב-1%, ובבנק המרכזי שואפים לכך שההון שישתחרר לבנקים ישמש אותם מיידית למתן אשראי לציבור ● עוצר חלוקת דיבידנדים חדשים ותוכניות רכישה עצמית