וול סטריט רשמה קאמבק בנעילה; הסינים יגיעו לוושינגטון; נעילה שלילית באירופה

המדדים המובילים ננעלו בירידות קלות בלבד לאחר פתיחה שלילית • מדד הדאקס הגרמני איבד 1%, מדד הקאק הצרפתי צנח ביותר מ-1% • סין שוקלת לבטל את שיחות הסחר עם ארה"ב, לאחר שטראמפ הכריז על עלייה קרובה בתעריפי המכס על 200 מיליארד דולר של סחורות סיניות • בורסת שנזן צללה ב-7.5% • בורסות טוקיו ולונדון יפתחו את שבוע המסחר רק מחר כשיחזרו מחופשה

דונלד טראמפ/ Mike Theiler , צילום: רויטרס
דונלד טראמפ/ Mike Theiler , צילום: רויטרס

סקירת המסחר בשוקי ההון בעולם: דיווחים שוטפים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח, סחורות, מגמות, מדדים והמלצות אנליסטים

 

23:00

המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו בירידות קלות, לעומת הפתיחה הצורמת שנרשמה מוקדם יותר על רקע החשש מפיצוץ שיחות הסחר. הרקע לצמצום הירידות החדות מיוחס לדיווח של "CNBC" שצוטט גורם בעילום שם, ולפיו הסינים אישרו כי יגיע לוושינגטון לחידוש שיחות הסחר.

מדד הנאסד"ק איבד 0.5%, הדאו ג'ונס ירד ב-0.25% ומדד S&P 500 ירד ב-0.45%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב ל-10 שנים ירדה לשפל של 3 שבועות.

22:00

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים כעת בירידות, שהתמתנו לעומת הפתיחה. מדד דאו ג'ונס מאבד כ-0.3% ומדד S&P 500 יורד ב-0.4%.

מניית 3M  מאבדת 2% לאחר שהמשקיע לארי רובינס (Larry Robbins), מייסד ומנכ"ל קרן הגידור גלנבויו (Glenview Capital Management), חשף כי הוא מחזיק בפוזיציית שורט למניה.

כלכלני יוליוס בר התייחסו לפחד בשווקים ואמרו כי "הזעזוע החיצוני שהשווקים חווים בעקבות הודעת טראמפ מקשה על משקיעים לתכנן את צעדיהם בטווח הקצר. ההשפעות הצפויות בטווח הקצר יגיעו לרמה של ירידה של 5% בשווקי ההון בארה"ב וירידה של 10% בשווקי ההון הסיניים שמושפעים יותר ממהלכו של טראמפ".

"עם זאת", אמר בונזון, "הסכמות בימים הקרובים יגרמו לתיקון מהיר בחזרה. מנגד, עזיבה של שולחן הדיונים ע"י הסינים תגרור השפעות חריפות יותר". ביוליוס בר מעריכים כי טראמפ מעוניין להסכם בסופו של דבר, במיוחד בשנה הזו, לקראת בחירות 2020 ולכן נראה שטראמפ משחק "משחק טקטי" והסכם יושג בימים הקרובים".

בתרחיש הגרוע ביותר שצפוי בשלב זה אנו עלולים לראות את מדד S&P 500 חוזר לרמות הנמוכות שנראו במהלך 2018, סביב 2,400 נקודות . בונזון מסכם, כי "הכלכלה האמריקאית הפכה לרגישה יותר למחירי נכסים מאשר לשערי הריבית - "הזנב מכשכש בכלב", בתרחיש הזה, במלחמת הסחר שהוא מנהל, טראמפ מסתכן בפגיעה בסיכויי בחירתו מחדש בשנה הבאה".

18:40

בורסות אירופה ננעלו בירידות, מלבד לונדון שהיתה סגורה היום למסחר. הירידות התמתנו לקראת הנעילה של המסחר, כאשר מדד הדאקס איבד כ-1%, הקאק ירד ב-1.2%, בורסת מילאנו איבדה 1.6%.

17:40

בורסות וול סטריט נסחרות תחת לחץ בהמשך לציוץ של טראמפ אמש, שאיים בהעלאת מכסים ביום שישי הקרוב על סחורות סיניות מ-10% ל-25%. הערב, טראמפ לא נסוג מהטון התקיף וצייץ התייחסות נוספת ליחסים מול הסינים. לדבריו, "ארה"ב כבד הפסידה, במשך שנים רבות, 800-600 מיליארד דולר בשנה על מסחר. עם סין הפסידה ארה"ב 500 מיליארד דולר. מצטער, אנחנו לא הולכים לעשות זאת יותר". 

16:30

שוקי ההון בעולם נסחרים תחת לחץ לאחר שהנשיא טראמפ הפתיע אמש בציוץ בטוויטר כשאיים להעלות מכסים על סחורות מסין, וזאת רגע לפני חידוש הסבב של שיחות הסחר. בכך גובר החשש מפיצוץ הדיונים בין הצדדים שאמורים להתחדש ביום רביעי.

מדד הנאסד"ק מאבד 1.6% בפתיחה, מדד דאו ג'ונס מאבד 1.4% ומדד S&P 500 יורד ב-1.3%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-33%, מה שמאותת על עלייה חדה בחששות המשקיעים.

לפי כלכלני גולדמן זאקס, לאחר שהטון האופטימי מצד המשלחת האמריקאית בשבועות האחרונים התחלף שוב באיומים, "מה שיכריע בזמן הקרוב את המשוואה זה האם המשלחת הסינית אכן תגיע לוושינגטון להמשך השיחות".

הבוקר באסיה המדדים המובילים נפלו בחדות, כך שנחאי צנחה ב-5.6% והבורסה בשנזן צללה ב-7.6%. בשעה זו באירופה הדאקס הגרמני יורד ב-1.8%, בורסת מילאנו ב-2% ומדריד ב-1.4%. 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותיים על ירידות חדות בפתיחה. כך, החוזים על מדד הנאסד"ק יורדים ב-2.2%.

12:40

החוזים העתידיים בארה"ב מאותתים על פתיחה שלילית אחר הצהריים, העתידיים על הדאו ג'ונס  חוזים ירידה של כ-500 נקודות בפתיחה, גם החוזים העתידיים על ה-S&P 500 והנאסד"ק  יורדים.

12:22

מדדי קאק  ודאקס  נופלים במעל ל-2%.

על פי דיווחים בסין, על רקע החרפת מלחמת הסחר וצניחת היואן מול הדולר, הבנקים הסינים הנמיכו את תקרת משיכת המזומנים היומית במט"ח מ-5,000 דולר ל-3,000 דולר, בהוראת הבנק המרכזי.

12:00

מעמיקות הירידות באירופה: בורסות גרמניה , פריז  ומילאנו  נופלות בלמעלה מ-1%.

מניית חברת התעופה הרוסית אירופלוט צונחת ביותר מ-2% בבורסת מוסקבה, על רקע תאונת המטוס של החברה שבה נהרגו אתמול 41 בני אדם.

10:00

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בירידות, על רקע הצהרתו של טראמפ בנוגע להעלאת מכסי המגן על מוצרים סיניים. 

 

בורסת פריס  ומילאנו  יורדות בעד 1.85%, הסטוקס 600  יורד בכ-1%, בורסת פרנקפורט נפתחה בירידה חדה.

מדד שנחאי צלל מוקדם יותר ב-6.5%, ובנעילה עמד על ירידה של 5.6%.

09:30

הירידות באסיה מחריפות בצל חילופי האיומים בין טראמפ לבייג׳ינג: עד 7.5% ירידות בסין, מדד הפחד מזנק; מדד שנחאי  יורד ב-6.5%. 

09:00

מדד שנחאי יורד קרוב ל-6% על רקע מלחמת הסחר, זאת לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבטיח להעלות את מכסי המגן על מוצרים סיניים.

08:15

סין שוקלת לבטל את שיחות הסחר עם ארה"ב, על רקע החלטת טראמפ להעלות את המכס על יבוא מסין - כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג׳ורנל".  

06:30

 

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות חדות. זאת בעקבות התחדשות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. בורסות הונג קונג ושנחאי צוללות בכ-5%.

רגע לפני חידוש שיחות הסחר ביום רביעי הקרוב בין סין לארה"ב, הנשיא האמריקאי טראמפ שולף קלף מיקוח שעשוי לטרוף את הקלפים.

בציוץ בטוויטר טראמפ חשף כי הסינים מציבים דרישות נוספות במהלך המשא ומתן, ואמר כי יעלה מכסים ביום שישי הקרוב. לפי הציוץ של טראמפ, שיעור המכסים המוטלים על סחורות סיניות שמיובאות לארה"ב יעלה ל-25% ביום שישי, למרות טענות חוזרות ונשנות של הממשל האמריקאי כי השיחות עם בייג'ין בנוגע להסכם סחר מתקדמות בצורה טובה.

רק ביום שישי האחרון טראמפ אמר לעיתונאים כי השיחות מתקדמות טוב, אפילו טוב מאוד. שיחות הסחר בין נציגי ארה"ב וסין יתחדשו ביום רביעי השבוע, לאחר מהמורה שנרשמה בסוף השבוע האחרון כאשר פחתה הציפייה לחתימה על הסכם מהיר.

המשא ומתן בין הצדדים, שחודש ביום שלישי האחרון, חשף כי ארה"ב דורשת להשאיר חלק מהמכסים שהוטלו על כנם לעת עתה. ביום שישי האחרון סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, אמר כי טראמפ "יעמוד איתן" בדרישותיו לשינויים מבניים בשיטות הסחר של סין, והסרת תעריפי ארה"ב על סחורות סיניות תהיה חלק ממנגנון לאכיפת כל עסקה עם בייג'ינג.

בורסות יפן ודרום קוריאה סגורות לרגל חג. בטוקיו לא מתקיים מסחר היום בשל חופשת "יום הילדים", ואילו בבריטניה לא יתקיים מסחר בשל חופשת הבנקים של תחילת חודש מאי. המסחר בבורסות טוקיו ולונדון ישוב מחר לפעילות סדירה.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988