גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פגישות במגרשי גולף, מסיבות ו"ערבי בנות": כתב התביעה חושף את השיטה של טבע לתיאום מחירים

כתב התביעה המפורט, שהגישו 44 מדינות בארה"ב נגד יצרניות תרופות גנריות, מתאר את המעורבות העמוקה של טבע בתיאום המחירים ● מנהלי החברות השתתפו בשלל אירועים חברתיים והמשיכו את הקשר במיילים ובטלפונים שבהם תואמו העלאות המחירים ● טבע: "החברה ממשיכה לבחון את הנושא"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף
קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

"אנשים מאותו ענף מקצועי נפגשים לעתים רחוקות, אפילו לשם בילוי, אך השיחה תמיד מסתיימת בקנוניה נגד הציבור, או במקרים מסוימים בהעלאת מחירים". הציטוט הזה, של הכלכלן הסקוטי הידוע אדם סמית, מופיע בספרו "עושר העמים" שפורסם ב-1776; ציטוט זה גם פותח את כתב התביעה הארוך והמפורט שהגישו 44 מדינות בארה"ב כנגד שורה של יצרניות תרופות גנריות - ובראשן טבע הישראלית - על תיאום מחירים שהוביל לעליית מחירי התרופות הגנריות בארה"ב.

אף שהתביעה הוגשה נגד מספר רב של חברות (ביניהן מיילן, ד"ר רדי'ס, סנדוז וגם תרו הישראלית ואקטביס שנרכשה על-ידי טבע בשנת 2016), עומק המעורבות של טבע מתברר מיד בתחילת המסמך. לאחר הציטוט הפותח של סמית מגיעה אמירה של טבע מלפני מספר חודשים, לפיה טבע קובעת את מחירי התרופות במטרה לאפשר למטופלים גישה אליהן, לשמר את מחויבות החברה לחדשנות ולהגשים את האחריות שלה כלפי בעלי המניות. עוד צוין שם, שבטבע מכחישים כל קשר לפעילויות בלתי חוקית.

על התביעה, שהוגשה בקונטיקט, נודע ביום שישי האחרון, ואתמול (ב') הגיבה מניית טבע לראשונה בניו יורק בצניחה חופשית של 14.8%. מאז אוגוסט האחרון, השלימה מניית טבע   ירידה של 53%.

כתב התביעה מתאר באופן מפורט ומדהים איך התנהלה השיטה. והוא כולל תיאור של מקומות שבהן נפגשו מנהלים מהחברות המתחרות - בין היתר במשחקי גולף, מסיבות, ארוחות, פגישות עסקיות. איך ניהלו תכתובת מיילים ביניהן בתקופות שבהן תיאמו, לכאורה, את העלאת המחירים.

כך עבדה השיטה

"קונספירציה מהגסות בהיסטוריה של ארה"ב"

"במשך שנים רבות, התעשייה הגנרית פעלה בהתאם להבנות בין היצרניות שלא להתחרות זו בזו, ובמקום זאת, להסדיר ביניהן את מה שכינו 'נתח הוגן'. ההבנות האלה חלחלו לכל חלק מהתעשייה, והמטרה של ההסכם היה להימנע מתחרות בין היצרניות הגנריות - תחרות שבאופן נורמלי הייתה מובילה לשחיקת מחירים משמעותית ולחיסכון גדול לצרכן הסופי. במקום להיכנס לשוק מסוים (לשווק תרופה מסוימת) ולהתחרות על בסיס מחיר כדי להשיג נתח שוק, המתחרות בתעשייה הגנרית תקשרו ביניהן ישירות באופן מערכתי ושגרתי, חילקו ביניהן את הלקוחות ויצרו שיווי משקל מלאכותי בשוק, תוך שמירה על מחירים גבוהים ולא תחרותיים", נכתב בתביעה.

על-פי כתב התביעה, הדברים נעשו בשני שלבים - עד שנת 2012, ומאותה שנה ואילך. עד 2012, נכתב בכתב התביעה, החליטו טבע ושאר שותפותיה לקשר לקחת את ההבנות האלה צעד נוסף קדימה. "טבע ושותפותיה כנראה לא היו מרוצות מהסטטוס קוו של 'הנתח ההוגן' ורק ממניעת שחיקת מחירים", נכתב שם, "והן פצחו באחת מהקונספירציות הגסות והמזיקות ביותר של תיאום מחירים בהיסטוריה של ארה"ב".

לטענת התביעה, טבע והמתחרות שלה ביקשו למנף את המצב לא רק לשמירת "הנתח ההוגן" של כל אחת מהן, אלא גם "להעלות משמעותית את המחירים בכמה שיותר תרופות". כדי להשיג זאת, נטען בתביעה, טבע בחרה קבוצת מתחרות שאיתה כבר היו לה "קשרי קונספירציה רווחיים מאוד" - בטבע קראו לקבוצה זאת מתחרות "high quality", וחיפשה תרופות בהן הייתה חפיפה ביניהן. בין טבע לקבוצה זו היו הבנות שכאשר אחת מעלה מחירים, השאר הולכות בעקבותיה, עניין שנעשה בתכיפות גבוהה ובהצלחה רבה, והוביל לטענת התובעים לנזק של מיליארדי דולרים רבים לכלכלת ארה"ב בתקופה של מספר שנים.

כך, בתקופה של 19 חודשים מיולי 2013 ועד ינואר 2015 (תקופות הכהונה של המנכ"לים ג'רמי לוין וארז ויגודמן בטבע), החברה העלתה משמעותית את מחיריהן של 112 תרופות גנריות שונות - כאשר ב-86 מהתרופות היה מדובר על העלאה תוך סיכום עם קבוצת ה"High Quality", והיתר היו תרופות בהן לטבע הייתה בלעדיות בשיווק הגרסה הגנרית.

לפי התביעה, העלאות המחירים היו בשיעורים שונים, כאשר בחלקן דובר על העלאה של מעל 1,000%. בתביעה נכתב כי ביולי 2012 העלתה טבע בין היתר את מחירי התרופות Estradiol (לטיפול הורמונלי), Nitrodurantoin (אנטיביוטיקה לזיהומים בדרכי השתן) ו-6 תרופות נוספות; מיד אחריה עשו זאת גם מיילן, ווטסון וסנדוז, בתיאום עימה שהושג ב-12 שיחות טלפון עם מיילן, שתי שיחות עם ווטסון ושתיים עם סנדוז (ווטסון, אגב, הייתה אז כבר חלק מחברת אקטביס שרכשה אותה, ולאחר מכן נרכשה על-ידי טבע).

במדינת קונטיקט החלו לחשוד בנושא העלאות המחירים הגנריים, והחלו ביולי 2014 לבצע חקירה, שעם הזמן התרחבה ל-48 מדינות וטריטוריות נוספות בארה"ב. ממצאי התביעה (שעדיין נמשכת) הובילו לטענות התביעה הנוכחית.

כשהחברות הגנריות פעלו בשיתוף לתיאום המחירים והמחירים נשארו גבוהים, בתעשייה קראו לכך "לשחק יפה בארגז החול". כך לפי התביעה, בדצמבר 2014 טבע קיבלה פנייה מלקוח שסיפר שחברת גרינסטון מתחילה לשווק את תרופת Cabergoline ומבקשת לפנות ללקוחות מסוימים. הלקוח ביקש מפורשות שטבע תוותר על חלק מהלקוחות לטובת גרינסטון, וציין כי "גרינסטון הבטיחה לשחק יפה בארגז החול". לפי התביעה, בטבע השיבו: "מסור לגרינסטון שאנחנו משחקים יפה בארגז החול, ושניתן להם".

"נוכל להיפגש על מרטיני או כוס יין!"

לפי התביעה, בין בכירי החברות הגנריות הייתה תקשורת ישירה באופן קבוע, כאשר הם ניצלו הזדמנויות להיפגש באירועים מסחריים של התעשייה, כנסים של לקוחות ואירועים דומים, ופיתחו יחסים שזרעו את זרעי ההסכמים הלא חוקיים. "ההסכמים האנטי תחרותיים הללו 'זוקקו' ב'ארוחות של התעשייה', 'ערב בנות' (girls night out), מסיבות, משחקי גולף ושיחות טלפון והודעות טקסט תכופות", נכתב שם.

דוגמה למשחק גולף שהוביל, לכאורה, להעלאת מחירים מכיוון טבע: אחד הנתבעים הוא דיוויד רקנתלר שהיה סגן נשיא למכירות גנריקה בארה"ב עד אפריל 2015 ומכהן כיום כסגן נשיא למכירות בחברת אפוטקס שגם היא בין הנתבעות. רקנתלר ונתבע נוסף (קון אסטפיצ'יוק מחברת Camber) בילו שלושה ימים במשחקי גולף משותפים באירוע של התעשייה, שערכה חברת אריזות בקנטקי. לאחר מכן, השניים היו בקשר טלפוני שלאחריו הגישה Camber הצעת מחיר מעודכנת ללקוח פוטנציאלי בנוגע לתרופה Raloxifene. עוד צוין בתביעה כי רקנתלר היה בקשר תכוף עם אנשי קשר בקרב החברות המתחרות, ובין 2011-2015 הוא היה מעורב ב-1,044 שיחות טלפון והודעות טקסט עם אנשי קשר באקטביס, מיילן, Par וחברות אחרות. כך, לדוגמה, מוצגת ראייה לפיה ביום אחר בספטמבר 2014 הוא שוחח בטלפון שש פעמים עם נציגי אקטביס, כולל שיחה של 34 דקות עם נציג בכיר ספציפי.

נתבעת אחרת היא מורין קבאנו, שהייתה סגנית נשיא בכירה ומנהלת מסחרית בצפון אמריקה בטבע עד אפריל 2018. כיום היא בכירה בחברת Lannett, שגם היא בין הנתבעות. בזמן כהונתה בטבע, היא והכפופים לה תקשרו עם המתחרים בנוגע לתמחור וחלוקת השוק. לפי התביעה, בין ינואר 2011 לאוגוסט 2017, קבאנו הייתה מעורבת ב-612 שיחות טלפון והודעות טקסט עם אנשי הקשר שלה בחברות המתחרות, ביניהן אקטביס (שלאחר מכן נרכשה על-ידי טבע), סנדוז ואחרות.

גם קווין גרין שנתבע, עבד בעבר בטבע בארה"ב, בשנים 2006-2013, ולאחר מכן עבר לחברה אחרת שנתבעת, Zydus, שם הוא מכהן כסגן נשיא למכירות. נתבעת נוספת מטבע היא נישה פאטל.

בהקשר של "ערב בנות", או בכינויו המעודן יותר "נשים בתעשייה", מציינים בתביעה נציגה של חברת Heritage (שאינה נתבעת) שארגנה מספר אירועים כאלה. באחד המקרים היא שלחה למתחרות שלה הודעה ובה כתבה כי "אני מתנצלת על ההתראה הקצרה, אבל K.N (נציגה בחברת ד"ר רדי'ס) תהיה במינסוטה ב-29 בספטמבר ותהיה הזדמנות נהדרת לכולן להיפגש! כל כך הרבה קורה בתעשייה - נוכל לסכם את הרשמים שלנו מ-NACDS (אירוע מסחרי) על מרטיני או כוס יין! J פלוס האוכל הוא סופר-יאמי!". במספר אירועי נשים השתתפו גם נציגות של טבע, לפי התביעה.

סיפורה של תרופה: כך מעלים מחיר ב-95%

הגרסה הגנרית של התרופה Nitrofurantoin לטיפול בזיהומים בדרכי השתן שווקה על-ידי טבע. ביולי 2012, החברה העלתה את מחיר התרופה ב-90%-95% (תלוי במינון). לאחר ההעלאה, טבע המשיכה להיות מתואמת עם מיילן ו-Alvogen לשמר את המחיר הגבוה. באוקטובר 2012, לקוח הפצה של טבע פנה לחברה וביקש הנחה, משום שקשה לו להתחרות במחירים אלה. בהמשך אותו יום, בשעה 9:49 נציג טבע שלח מייל פנימי לאנשי המכירות של החברה, ביניהם הנתבע קווין גרין שיצר קשר עם אנשי מיילן ו-Alvogen. בשעה 10:01 - 11 דקות לאחר המייל - בוצעה שיחה ראשונה לנציג מיילן, ומיד אחריה, ב-10:11 - לנציג Alvogen. התוצאה, לפי התביעה: טבע לא הפחיתה את מחיר התרופה.

מטבע נמסר בתגובה: "טבע מודעת לתביעה האזרחית שהוגשה, הטוענת לתיאום מחירים לכאורה בתעשייה הגנרית, כולל ביחס לטבע. הטענות בתלונה זו, ובתביעה האזרחית באופן כללי, הן בדיוק זה - טענות. טבע ממשיכה לבחון את הנושא באופן פנימי ולא התנהלה בכל אופן אשר עלול להוביל לאחריות אזרחית או פלילית. טבע מספקת תרופות באיכות גבוהה למטופלים בכל העולם, ובתוך כך מחויבת לעמוד בכל החוקים והתקנות. אנו נמשיך להגן בנחישות על החברה". 

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת ישחרר תדרים להרחבת התחרות בשוק הנייח

שר התקשורת דודי אמסלם צפוי לחתום בשבוע הקרוב על תיקון חקיקה שיאפשר הקצאת תדרים לתקשורת אלחוטית רחבת פס לעסקים ובתים

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס, ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

גומורה / צילום: באדיבות הוט

המאפיה האיטלקית, מלחמת וייטנאם והקומיקאי הגדול בארה"ב: חמש המלצות צפייה

המאסטר פיס, הישראלית, הדוקומנטרית, המרתקת והחשובה. המלצות בינג' מנחמות

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

מגדל פאנקייקס / צילום: שאטרסטוק | א.ס.א.פ קריאייטיב

להמתיק את הגלולה של ההסגר: זה הזמן לקינוח

הסגר, הבידוד והימים הארוכים בסמיכות למקרר מוציאים מאנשים תשוקות חבויות, אבל דומה שדבר אחד מאחד את כולם: הכמיהה למתוק

ניהול משק בית מרחוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: מי שהתכונן טכנולוגית, מוכן לתקופות משבר כמו מגפה עולמית

אפשר להניח שחברות שהטמיעו תהליכי חדשנות טכנולוגית מבעוד מועד, יצלחו את המשבר הזה בצורה מיטבית ואף ייהנו מיתרון יחסי בהשוואה לאחרות ● איך עושים זאת?

וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918  / צילום: עטיפת הספר

ספר על השפעת הספרדית ב-1918 מתגלה כרלוונטי גם לימינו

"וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918" שראה אור מחדש בהוצאת מטר, רלוונטי באופן מצמרר

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

 חדר להשכרה באיטליה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

Airbnb מתמודדת עם גל עצום של ביטולים בעולם על רקע מגפת הקורונה

עפ"י הנתונים, רק 1,600 הזמנות Airbnb נרשמו בבייג'ין בתאריכים 1–7 במרץ, ירידה של 96% מיותר מ–40 אלף הזמנות ● סין איננה המקרה היחיד: בבירות רבות בעולם המצב דומה ● ענקית ההשכרה לטווחים קצרים תכננה השנה הנפקה, אבל כרגע שוק המניות בירידה דרסטית

איש צוות רפואי בודק פועל פלסטיני, שחזר מישראל לשטחי יו"ש, להימצאות נגיף הקורונה / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

ענף הנדל"ן מתקרב לשיתוק: ההגבלות צפויות לכלול החזרת פועלים לשטחים

בישיבה שהתקיימה במועצה לביטחון לאומי טרם כניסת השבת, נכללו מספר הגבלות נוספות בניסיון להתמודד עם נגיף הקורונה ● אחת מהן היא החזרת הפועלים הפלסטינים לבתיהם, דבר שעלול לפגוע במרבית אתרי הבנייה בישראל ● ההחמרה צפויה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה מחר

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

טיימס סקוור במנהטן השבוע, בעקבות התפשטות הקורונה בעיר / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

פרשנות: הממשלה הפדרלית לא תכריז "מלחמה" על ניו יורק

הנשיא הודיע כי הוא שוקל להטיל סגר על שלוש מדינות בצפון מזרח ארה"ב - אך חזר בו לאחר תגובה נסערת ● כמעט מדי יום הוא נקלע לעימותים חזיתיים עם מושלים, החושבים שאין הוא עושה די ● "חכמולוג קטן", הוא קרא לאחד מהם. "אישה שלא יודעת מהראש שלה", הוא קרא לאחרת

סטפן מונייה / צילום: לומברד אודייה

מתי תגיע ההתאוששות אל שווקי המניות?

מנהל ההשקעות הראשי בבנק לומברד אודייה השוויצרי, סטפן מונייה, אומר בראיון ל"גלובס" כי "בתרחיש שבו הנגיף יישאר איתנו לאורך זמן, האירוע והשפעתו על השווקים עלולים להידמות יותר למלחמה. צפוי גל של חברות שלא יוכלו לשרת את החוב שלהן, כשממשלות לא תוכלנה לתמוך בהן"

אנשים שומרים על מרחק זה מזה ברומא, איטליה / צילום: Andrew Medichini, AP

יותר מ-10 אלף מתים באיטליה; טראמפ שוקל להטיל סגר על ניו יורק

889 בני אדם מתו באיטליה ביממה האחרונה ● 832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ● טראמפ שוקל להטיל סגר על מוקדי התפרצות קורונה בארה"ב, ביניהם המדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט

זוג עם מסכות בבוליביה / צילום: Juan Karita, AP

לקראת בייבי בום קורונה? יצרנית הקונדומים הגדולה בעולם מתריעה על מחסור חמור בגלל המגפה

החברה שמייצרת אחד מכל חמישה קונדומים בעולם בעבור דורקס וחברות אחרות מסבירה כי בתוך חודשיים מחסני המלאי יתרוקנו ● בעולם כבר יש מי שמכנים את הדור שייוולד בגלל הטלות הסגר בעולם "דור הקורונייאלס"