בורסות אירופה | סיקור שוטף

נעילה חיובית בוול סטריט: הנפט קפץ בכ-3%; נעילה מעורבת באירופה לאחר הודעת הריבית

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית ללא שינוי, ולא צופה שינוי בריבית לפחות עד המחצית הראשונה של השנה הבאה • פיאט קריילזר משכה את הצעתה לרכוש מחצית מחברת רנו בכ-35 מיליארד דולר; מניית רנו צנחה ב-6.5% • גוגל תרכוש את חברת הביג דאטה Looker בסכום שמוערך בכ-2.6 מיליארד דולר

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar
בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות. כך, מדדי הדאו-ג'ונס , נאסד"ק  ו-S&P 500  עלו בעד 0.7%.

הנפט  קפץ בכ-3%.

19:45

המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל ביציבות, בהמשך לשני ימי מסחר של עליות שערים ברקע לציפייה כי הפד יוריד את הריבית בהמשך השנה. מדד הנאסד"ק נסחר ללא שינוי, הדאו גו'נס מטפס ב-0.25% ומדד S&P 500 עולה ב-0.2%.

מניית טסלה  מזנקת ביותר מ-5% על רקע דיווח לפיו מכירותיה של החברה בצפון אמריקה רשמו שיא של 33 אלף רכבים ברבעון הראשון של 2019.

בקרב מניות הדאו ג'ונס מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון  עולה ב-1.6%, אקסון מובייל  מטפסת ב-1.45%, פייזר  עולה ב-0.9%, קוקה קולה  מטפסת ב-1.1%. מנגד, מניית בואינג  יורדת ב-0.6% ונייקי  מאבדת 0.5%.

18:36

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת בהמשך להודעת הריבית של הבנק המרכזי (ECB) שהותיר את הריבית ללא שינוי, ולא צופה העלאות ריבית לפחות עד שנת 2020. 

מדד הדאקס הגרמני השיל 0.2%, הקאק איבד 0.26% ומדד הפוטסי הבריטי עלה 0.6%.

18:15

גוגל (אלפאבית ) תרכוש את חברת הביג דאטה Looker בסכום שמוערך בכ-2.6 מיליארד דולר, כך על פי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל".

16:30

בורסות וול סטריט נפתחו ביציבות, ובעליות קלות, וזאת כשברקע הנשיא טראמפ שוב מאיים בהעלאת מכסים על סין. מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.3%, כך גם הדאו ג'ונס ומדד S&P 500.

האירו מטפס מול הדולר בכ-0.4% לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי של אירופה. נשיא הבנק מריו דראגי הותיר את הריבית ללא שינוי, וצופה כי הריבית תיוותר ברמה זו לפחות עד המחצית הראשונה של שנת 2020. התחזית הקודמת של ה-ECB היתה כי הריבית תיוותר ללא שינוי לפחות עד סוף 2019.

15:15

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר את הריבית ללא שינוי, והאריך את התקופה בה הריבית תיוותר ללא שינוי לפחות עד למחצית הראשונה של שנת 2020. קודם לכן הבנק המרכזי העריך כי הריבית תיוותר ללא שינוי עד סוף 2019. בתגובה, מדד הבנקים האירופי יורוסטוקס 600 עולה בכ-1%. האירו רשם תנודה חדה מעלה ומטפס ב-0.4% מול הדולר.

12:20

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים בשעה זו על עליות קלות בפתיחת המסחר בניו יורק. וזאת, לאחר הנעילה החיובית אתמול. הסנטימנט החיובי בשווקים הפיננסים בשני ימי המסחר האחרונים מיוחסים לדבריו של יו"ר הפד פאואל, אותם השוק פרש כאיתות להורדת הריבית בהמשך השנה. 

עם זאת, אקסל וובר, יו"ר בנק ההשקעות UBS, אמר היום כי השווקים הפריזו בתמחור הורדת הריבית מצד הפד. לדבריו, אם מקשיבים לדבריו של פאואל יו"ר הפד, הוא לא ציין באופן מפורש כי הורדת ריבית על הפרק. לדעה זו שותף ג'ון ולדורן, נשיא ומנהל תפעולי בבנק ההשקעות גולדמן זאקס. 

הנשיא טראמפ איים אמש שוב כי המכסים על סין עלולים לקפוץ בעוד 300 מיליארד דולר אם יידרש. "השיחות שלנו עם סין, הרבה דברים מעניינים קורים. אנו נראה מה יקרה... אני יכול להטיל מכסים נוספים של לפחות 300 מיליארד דולר ואני אעשה זאת בזמן הנכון", כך אמר טראמפ לפי הדיווח של "רויטרס". טראמפ סייג כשאמר: "אבל אני חושב שהסינים מעוניינים להשיג עסקה ואני חושב שגם מקסיקו מעונייינת לעשות עסקה באופן נואש", אמר טראמפ בשדה התעופה האירי בדרכו חזרה מביקור בבריטניה.

קרן המטבע הבינלאומית הזהירה אמש כי מלחמת הסחר עשויה לגרוע 455 מיליארד דולר מהצמיחה העולמית ב-2020.

מחיר הנפט מתאושש הבוקר לאחר צניחה חדה שנרשמה אמש נוכח נתון מפתיע של מלאי הנפט האמריקאי. הכלכלנים צפו ירידה במלאי הנפט השבועי של כ-2 מיליון חביות, ומנגד פורסם כי בשבוע החולף מלאי הנפט עלה דווקא ב-3.55 מיליון חביות.

באירופה המדדים עולים בהתאם לסנטימנט החיובי שנרשם הבוקר בחוזים העתידיים בניו יורק, ולקראת החלטת הריבית בגוש האירו היום בשעה 14:45 (שעון ישראל). בנוסף, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) צפוי לפרסם את גודל תוכנית ההלוואות החדשה לבנקים (TLTRO-3), שהוכרזה לפני כשלושה חודשים. במקביל, הבנק גם יפרסם תחזיות מעודכנות.

פיאט קריילזר משכה את הצעתה לרכוש מחצית מחברת רנו בכ-35 מיליארד דולר. בתגובה, מנייתה של רנו צונחת בכ-7% במסחר בצרפת.

פייסבוק, אמזון, אפל ואלפאבית ימשיכו לרכז עניין על רקע כוונת הרגולטור האמריקאי להגביל את פעילותם בשל חוק ההגבלים העסקיים. לפודקאסט בנושא - לחץ כאן.

 

10:30

בורסות אירופה נפתחו במגמה חיובית, כשבורסות לונדון , גרמניה , איטליה  ופריס קאק 40  נפתחו בעליות של עד 0.4%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הבוקר כי ניתן להעלות את המכסים על מוצרים המיובאים מסין בעוד 300 מיליארד דולר. 

"בשיחות שלנו עם סין קורים הרבה דברים מעניינים. נראה מה יקרה... אני יכול לעלות עוד לפחות 300 מיליארד דולר, ואני אעשה את זה בזמן הנכון", כך אמר טראמפ על פי סוכנות הידיעות רויטרס. "אני חושב שגם סין וגם מקסיקו רוצות להגיע להסכמות".

10:00

בורסות יפן ושנחאי ננעלו בירידות. בורסת יפן  רשמה ירידה מינורית, בעוד בורסת שנחאי  ירדה בכ-1%. בורסת הונג קונג  שומרת על יציבות.

07:15

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת; כך, בורסות אוסטרליה וניו זילנד רושמות עליות, כמו גם בורסת טוקיו והונג קונג, בורסת שנחאי יורדת. זאת  ברקע לאפשרות להורדת ריבית על ידי הפד.

בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות שערים של עד 0.8% בהובלת S&P 500, הנאסד"ק הוסיף 0.62% לערכו, ודאו ג'ונס עלה 0.79%.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מזהירה כי מלחמת הסחר עשויה לגרוע 0.5% מהתוצר העולמי ב-2020. לדברי קריסטין לארד, יו"ר קרן המטבע, מתיחות הסחר צפויה למחוק 455 מיליארד דולר מהצמיחה העולמית. לדבריה, מדובר בהפסד בהיקף הגבוה מזה של כלכלת אפריקה כולה.

ד"ר סול בארר, יו"ר הדירקטוריון של טבע שרכש מוקדם יותר השבוע מניות טבע בתמורה לכמיליון דולר בעסקאות בבורסה, המשיך גם שלשום לרכוש מניות נוספות. בארר רכש עוד כ-105 אלף מניות טבע, במחיר ממוצע של כ-9.6 דולר (ובטווח מחירים שנע בין 9.57-9.63 דולר) בתמורה כוללת של כמיליון דולר נוספים, זאת לאחר שרכש שלשום 111 אלף מניות בתמורה למיליון דולר, במחירים נמוכים יותר.

בסך-הכול, לאחר הרכישות של היומיים האחרונים, בארר מחזיק בכ-220 אלף מניות טבע. דיווחים קודמים של טבע הצביעו על כך שבארר החזיק בסוף 2018 גם בכ-46 אלף מניות חסומות, שטרם הבשילו.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988