גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפקד חיל האוויר לשעבר אליעזר שקדי נגד מועדון הגולף בקיסריה: "להכריז עליו כמונופול"

לאחר שלפני מספר חודשים שלח אליעזר שקדי מכתב התרעה למועדון הגולף בקיסריה, הוא פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות ● מבקש להכריז על המועדון כמונופול שניצל לרעה את מעמדו, כדי לכפות מחירי מנוי מופרזים ותנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים

אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר
אליעזר שקדי / צילום: איל יצהר

המאבק של מפקד חיל האוויר לשעבר, אליעזר שקדי, במועדון הגולף בקיסריה, נמשך. לאחר שבמאי האחרון, כפי שדווח ב"גלובס", שלח שקדי מכתב התראה למועדון ולבעליו, בטענה כי "מועדון הגולף בקיסריה עושה שימוש לרעה בכוחו המונופולי-האבסולוטי באורח לא חוקי ולא הוגן" - כעת נודע ל"גלובס", כי שקדי פנה בימים האחרונים לממונה על רשות התחרות (רשות ההגבלים העסקיים), עו"ד מיכל הלפרין. זאת, בבקשה להכריז על מועדון הגולף בקיסריה - המצוי בבעלות "החברה לנכסי קיסריה", "החברה לפיתוח קיסריה" וקרן רוטשילד - כעל בעל מונופולין (מונופול).

שקדי, חובב גולף גדול, טוען כי המועדון בקיסריה הוא מועדון הגולף היחיד והבלעדי בישראל החל מ-1 באפריל 2019, אז נסגר מועדון הגולף המתחרה היחידי בגעש; וכי הוא מנצל את מעמדו לרעה כדי להכתיב ולכפות תנאי הצטרפות בלתי הוגנים ומפלים. "הנכם מתבקשים לקבוע כי מועדון הגולף בקיסריה ובעליו ניצלו את מעמדו המונופולי לרעה, בניגוד לחוק, בהכתבת תנאי הצטרפות מפלים, מקפחים, ובלתי הוגנים לגולפאים שביקשו לרכוש מנוי למועדון הגולף בקיסריה לאחר 1 באפריל השנה - מועד סגירתו של מועדון הגולף המתחרה היחיד בגעש", כתב שקדי באמצעות עו"ד צחי יגור ממשרד פרל-כהן-צדק-לצר-ברץ.

בהתאם מבקש שקדי מהממונה להוציא ל"מועדון הגולף ולבעלי השליטה בו, הוראות למניעת המשך הניצול לרעה, חוסר ההגינות, האפליה והסרת הקיפוח שנוקט ונקט בהם מועדון הגולף - מאז מועד סגירת מועדון הגולף בגעש כלפי גולפאים שביקשו (ומבקשים) לרכוש מנוי למועדון בקיסריה".

מנוי כבול

ב-18 באפריל השנה רכש שקדי מנוי לשנה במועדון הגולף בקיסריה בעקבות סגירתו של מועדון הגולף בגעש, שבו היה מנוי. לדבריו, התברר לו כי המועדון בקיסריה מפר את הוראות חוק התחרות ברגל גסה. מפקד חיל האוויר לשעבר טוען כי ניצול המעמד המונופולי של המועדון בקיסריה בא לביטוי (בין היתר), באורח ציני ובולט, באפליה לרעה של מצטרפים מגעש לאחר ה-1 באפריל באמצעות כפיית מנוי לשנה שלמה (12 חודשים). כלומר, לדבריו, גולפאים שבקשו להצטרף למועדון בקיסריה לאחר סגירת מועדון הגולף בגעש, באפריל או מאי 2019, הוכרחו לשלם מנוי ל-12 חודשים (עבור שנה מלאה), אף שהמנוי יפקע בסוף 2019 ובפועל מדובר במנוי לכשמונה-תשעה חודשים בלבד.

"מיד לאחר סגירת מועדון הגולף בגעש, תוך ניצול ציני ובוטה של מאות הגולפאים 'שנפלטו' ממועדון הגולף בגעש, כפה מועדון הגולף בקיסריה על מצטרפים (שהיו עד לאותו מועד מנויים בגעש) וביקשו לרכוש מנוי במועדון בקיסריה, לשלם על 12 חודשים - שנה מלאה (ינואר-דצמבר 2019); וזאת אף אם 'המצטרף' ביקש לרכוש מנוי למועדון בקיסריה באפריל או מאי של 2019, סמוך לאחר סגירת מועדון הגולף בגעש", טוען שקדי.

שקדי מציין כי לאחר סגירת מועדון געש, מועדון הגולף בקיסריה איפשר אומנם לרכוש מנוי רק על חלק משנת 2019 ולבצע תשלום יחסי ולא בגין שנה שלמה - אך רק בתנאי שיירכש מנוי מלא לשנת 2020. לדברי שקדי, "מדובר בהצבת תנאי בלתי סביר" לרכישת מנוי וב"דוגמה בולטת לניצול מעמד מונופולי בוטה לרעה".

שקדי מוסיף כי "משמעות העניין חמורה במיוחד - לאלץ מצטרף חדש, לרכוש מנוי גם לשנה עוקבת, כך שגם אם ייפתח מועדון הגולף בגעש מחדש (כאפשרות רחוקה מאד, לאור הנסיבות), יהיה המנוי כבול כבר למועדון הגולף בקיסריה".

מחיר מופרז

שקדי מוסיף וטוען כי מחיר המנוי השנתי (רחב וכולל, כולל סופ"ש) שגובה מועדון קיסריה הוא מופרז ביותר ועולה כדי ניצול מעמד מונופולי לרעה בכל קנה-מידה. "מחיר מנוי שנתי רחב (כולל סופ"ש) שגובה מועדון הגולף בקיסריה, ממועד סגירת המועדון המתחרה בגעש הוא 24,900 שקל; בהשוואה למנוי שנתי (כולל סופ"ש) במועדון בגעש ערב סגירתו, שעלותו הייתה 17,820 שקל בלבד. פער של כ-40%! יודגש כי שני המועדונים, בגעש ובקיסריה, היו ונמצאו ראויים לאירוח תחרויות גולף רשמיות, ובשניהם נערכו בעבר, בין היתר, אליפויות ישראל בגולף", טוען שקדי.

עוד מציין שקדי כי "פער מחיר-מנוי (כולל סופ"ש) בין מועדוני הגולף מתעצם ומעשית הוא גדול בהרבה, נוכח העובדה שמועדון געש היה פתוח לרשות המנויים שבעה ימים בשבוע, בעוד שמועדון קיסריה פתוח ועומד לרשות המנויים שישה ימים בשבוע בלבד".

בנוסף, לדבריו, "יש להביא בחשבון שרוב המנויים מגיעים למועדון בקיסריה מאזור המרכז. על כן, בשל מיקום קרוב ונגיש יותר, דווקא מנוי במועדון בגעש אמור היה להיות יקר יותר לעומת מנוי בקיסריה (בשל נוחות וקירבה גאוגרפית). גם עובדה זו מבליטה את מופרזות מחיר המנוי בקיסריה".

שקדי כותב לרשות התחרות: "חשוב להבהיר, גולפאים שאין להם אפשרות לרכוש מנוי בקיסריה, לא יוותרו על אהבתם למשחק, והם נאלצו וייאלצו לשלם 540 שקל למשחק גולף בודד בסופי שבוע ו-480 שקל למשחק בודד באמצע שבוע. הדבר מאפשר למועדון בקיסריה 'למקסם רווחים', כלשון המועדון, ופוגע קשות באינטרס הגולפאים שמשחקים גולף על-בסיס קבוע".

לסיכום, לפי טענת שקדי, "בשפה תחרותית יש כאן 'קוקטייל' שלם של ניצול בוטה של מעמד מונופולי לרעה על-ידי מועדון הגולף בקיסריה - התנאת מתן שירות מונופולי (מנוי למועדון) בתנאי בלתי סביר (כפיית מנוי מראש לשנתיים); אפליה לעומת לקוחות אחרים, גביית מחיר מופרז ומפלה עבור המנוי; והתנאה נוספת של מתן השירות המונופולי (מנוי יחסי ליתרת השנה) בתנאי בלתי סביר מפלה ובלתי הוגן (תשלום עבור מנוי לשנה מלאה). כל זאת תוך ניצול מצוקת הגולפאים-הלקוחות ש'נפלטו' ממועדון הגולף המתחרה בגעש, שנסגר".

המועדון בקיסריה: "אין ניצול מונופוליסטי - מחירי המנוי לא השתנו בעקבות סגירת המועדון בגעש"

במכתב התשובה שנשלח למפקד חיל האוויר לשעבר, אליעזר שקדי, על-ידי היועץ המשפטי של מועדון הגולף בקיסריה ובעליו - החברה לנכסי קיסריה, החברה לפיתוח קיסריה וקרן רוטשילד - דוחים המועדון והחברה בתוקף את שלל הטענות שמעלה שקדי.

"הנטען במכתבכם מצביע על חוסר היכרות בסיסי עם המצב העובדתי לאשורו. אי-בדיקת העובדות טרם פיזור האשמות חמורות, עד כדי הוצאת דיבת המועדון, היא פסולה, והחברה רואה זאת בחומרה יתרה", כתבה החברה לפיתוח קיסריה לשקדי. "החברה והמועדון רוצים להאמין כי הטענות המופרכות וההאשמות הבוטות שביקש שקדי להטיח בהם, נובעות מהצער הרב (לו אנו שותפים) על סגירת המגרש בגעש. אין נתפס אדם בשעת צערו".

לגופם של דברים טוענת החברה כי "מחיר המנוי השנתי למועדון הגולף בקיסריה לא השתנה בעקבות סגירתו של המגרש בגעש ונותר כשהיה לפני סגירתו, ומכאן שהטענות בדבר ניצול כוח מונופוליסטי או ניצול סגירת געש - אין להן אחיזה במציאות".

מעבר לכך, החברה לפיתוח קיסריה כתבה כי כל השוואה בין המגרש הסגור בגעש למועדון הגולף בקיסריה "היא השוואה מקוממת ונגועה בחוסר תום-לב של ממש, והדברים נכתבים בלשון המעטה". לדברי החברה, קיבולת המגרשים בגעש קטנה מזו שבקיסריה משמעותית. "כ'גולפאי מושבע' (לפי עדותו), שקדי ודאי יודע כי בין המועדון בקיסריה למגרש געש ישנם הבדלים מהותיים, וביניהם בין היתר: שטח המגרש בגעש הוא 190 דונם לעומת 1,000 דונם בקיסריה; ובעוד שגעש היה מגרש חובבני של תשע גומות, המגרש בקיסריה הוא מגרש תחרותי בינלאומי של 18+9 גומות", טוענת החברה לפיתוח קיסריה.

לפי תשובת החברה לשקדי, "די בכך בשביל לקבוע שדמי המנוי (לשיטת שקדי) צריכים להיות לכל הפחות פי שלושה מדמי המנוי שנגבו בגעש. בנוסף, רמת השירותים, איכות אחזקת המדשאות והיקף השירותים המסופקים במועדון הגולף בקיסריה עולים לאין-שיעור על מעט השירותים שסופקו במגרש בגעש. לא בכדי זכה המגרש בקיסריה להיכלל כאחד מ-1,000 המגרשים האיכותיים בעולם".

החברה לפיתוח קיסריה דוחה גם את הטענות הנוספות שהעלה שקדי. לדבריה, בניגוד גמור לטענותיו, המועדון לא נקט ואינו נוקט מדיניות של עצירת מינויים. עוד צוין כי "החברה דוחה את הטענה בדבר קיומה של תניה מקפחת לכאורה". 

עוד כתבות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות בבורסת ת"א; מדד הבנקים מזנק ב-1.4%

מדד ת"א 35 עולה ב-0.6%, ת"א 90 משיל 0.1% ● הנפט ממשיך להתחזק ומגרד את רף 40 הדולרים ● סקטור הנדל"ן בולט לשלילה

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

למסירה מטבח? מה אפשר לעשות עם שטחי המסעדות שצפויות להיסגר

לפי הערכות, עד סוף שנת 2020 ייסגרו 4,500 מסעדות מתוך כ-14 אלף מסעדות שפועלות בישראל ● האם השטחים שיתפנו ייוותרו שוממים או שניתן יהיה להסב אותם לשימושים אחרים?

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

בורסות אירופה ממשיכות לטפס: הדאקס קופץ ב-1%

פתיחת הסגר מתדלקת את המדדים ● מדד הניקיי היפני עולה ב-0.85%, הבורסה בהונג קונג קופצת ב-1.2%, שנחאי עולה ב-0.5% וסינגפור מטפסת ב-1.8%

פרויקט מגדלי המגורים שיוקם ליד שוק מחנה יהודה / הדמיה: יח"צ

חוזה ביצוע בהיקף 340 מיליון שקל לאשטרום בירושלים

הנציגות של קבוצת רכישה שארגנה בסר בבירה בחרה באשטרום לבנות פרויקט מגורים נרחב בסמוך לשוק מחנה יהודה ● אחד מבעלי החברות שמכרו את הקרקע לקבוצת הרכישה הוא איש העסקים עמיר בירם

פרופ' ג'וזף שטיגליץ / צילום: רויטרס   Bobby Yip

הכלכלן ג'וזף שטיגליץ: כל תוכניות התמריצים הממשלתיות לא סייעו לעובדים

זוכה פרס הנובל טוען כי התוכניות הכלכליות בארה"ב היו כושלות ותוכניות פיסקליות במדינות כמו דנמרק וניו זילנד, ששילמו לחברות כדי להמשיך להעסיק עובדים, הן "מודלים טובים יותר לטיפול באבטלה"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאי: רק מחצית מדורשי העבודה היו עובדים שהוצאו לחל"ת, רבע פוטרו

ב-24 השעות האחרונות נרשמו 1,341 דורשי עבודה חדשים ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק התקבלו בשירות התעסוקה 263,840 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 107,871 דורשי עבודה חדשים

נשים שהועסקו ללא תלושים, לא יקבלו דמי אבטלה (למצולמות אין קשר לכתבה)  / צילום: תמר מצפי, גלובס

המשבר עלול למחוק הישגים של עשור בהעסקת נשים חרדיות וערביות

מסמך שחיבר צוות מומחים מלמד: אופי העסקת נשים ערביות (משרות חלקיות, העסקה בשחור וללא תלושים) ושכרן הנמוך הכניסו את משפחותיהן למעגל העוני עם הוצאתן לחל"ת • בקרב החרדיות נפגעו במיוחד העובדות כמטפלות וכסייעות

קיילי ג'נר / צילום: Evan Agostini/Invision, Associated Press

דרמה במשפחה: "פורבס" טוען שג'נר זייפה את שוויה ואינה מיליארדרית

כתבה שהתפרסמה במגזין "פורבס" בסוף השבוע האחרון טוענת לכאורה שקיילי ג'נר ומשפחתה המורחבת גרמו לתעשיית הקוסמטיקה האמריקאית ולעיתונות להאמין כי המותג קיילי קוסמטיקס של ג'נר הרבה יותר גדול ורווחי ממה שהוא באמת

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

שר התקשורת יועז הנדל, אל תפקיר את הפריפריה

אחת המשימות הראשונות של שר התקשורת החדש היא אישור מתווה הסיבים האופטיים - תשתית העתיד של האינטרנט • לא כדאי להנדל למהר לאשר אותו, בהיותו פתרון חלקי ולקוי, אלא קודם לכן לתקן אותו

ריחוק חברתי בכל מקום. גם בלונה פארק בגרמניה, בשבוע שעבר / צילום: Philipp von Ditfurth, Associated Press

להפתעת החוקרים: הסגר הוסר, אבל באירופה לא נרשם אף גל של התפרצות קורונה מחדש

כלי התקשורת באירופה, וגם מומחים ורופאים, נקראו בימים האחרונים כדי להסביר את התופעה: מדוע מספר מקרי הקורונה לא עולה עם הסרת הסגר ● ההסברים המדעיים הם עדיין בגדר השערות ● אך נראה כי כבר יש מספר תובנות מבוססות כיצד להתמודד עם הנגיף

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שנים ארוכות של בחינה וחשיבה: רשות ניירות ערך מוציאה לדרך את שוק האיגוח בבורסה המקומית

מדובר ביצירת שוק להשקעה בניירות ערך של חברות ייעודיות שאליהן הוכנסו נכסי חוב תזרימיים ● אם וכאשר שוק האיגוח בישראל יהיה אפקטיבי הוא צפוי לשחרר הון שישמש כמקור למתן אשראי נוסף

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

שי ירון, מנכ"ל קרנות אלטשולר שחם / צילום: שלומי יוסף

לאחר הפדיונות: קרנות הנאמנות גייסו 8.6 מיליארד שקל בחודשיים

אחרי שבמרץ נפדו מהשוק 42 מיליארד שקל, במאי גויסו כ-5 מיליארד שקל, בהמשך לכ-3.7 מיליארד שקל באפריל ● היקף הפדיונות בשוק מתחילת השנה עומד על כ-35.1 מיליארד שקל

זיכריני גר, מעצבת אופנה, בעלת המותג Zikger / צילום: יקיר בנבניסטה

"אם ארוויח במאי וביוני, אצטרך להחזיר את המענק"

זיכריני גר היא מעצבת אופנה בעלת המותג Zikger ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

ג'יי-זי / צילום: Greg Allen/Invision, Associated Press

"צדק לג'ורג' פלויד": המחווה של ג'יי-זי למפגינים בעיתוני ארה"ב

המודעה שפורסמה בשלישי וצפויה להתפרסם גם בימים הקרובים מצטטת פסקה מנאום שנשא ד"ר מרטין לותר קינג בסלמה, אלבמה, ב-1965

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מתגבשת תוכנית להפסקת חיובים כפולים בשוק התקשורת

משרד התקשורת יורה לספקיות האינטרנט להפסיק חיובים של לקוחות שלא עשו שימוש בחשבון שלהם במשך שנה ● במקביל יוקם מאגר מידע בדומה להר הכסף שהלקוחות יוכלו להיכנס אליו ולקבל מידע על כל התשלומים לחברות התקשורת

מנכ"ל זום, אריק יואן / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

הרבעון המעולה של זום: הציגה הכנסות שגבוהות ב-64% מהצפי

ההכנסות ברבעון הראשון עמדו על 328 מיליון דולר, בעוד תחזיות החברה והאנליסטים היו להכנסות של כ-200 מיליון דולר ● הרווח הנקי המתואם של זום זינק פי 6.5

חנות אדידס בבאר שבע / צילום: בר אל, גלובס

אדידס מתרחבת: פותחת חנות חדשה במתחם G בראשל"צ

אדידס משיקה חנות קונספט חדשה בשטח של כ-780 מ"ר ובהשקעה של כ-4 מיליון שקל

יוני בלוך / צילום: איל יצהר

בחסות הסגר והתחרות באונליין: החברה של יוני בלוך שווה לוולמארט הרבה יותר

ענקית הקמעונאות השקיעה לפני כשנתיים 250 מיליון דולר במיזם משותף עם חברת הטכנולוגיה האינטראקטיבית "אקו", שבה שותף היוצר יוני בלוך ● אקו מייצרת עבור וולמארט פלטפורמות דיגיטליות, שמנסות לתת חוויית קנייה שתגדיל את היקפי המכירות באונליין - אתגר מרכזי לרשתות בעת הזו