גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין הדתה. הישראלים נועזים וליברליים יותר, אבל גם רוצים יותר יהדות"

הסופרת יוכי ברנדס לא אוהבת שאומרים שהתרבות פטריארכלית, והיא תומכת לגמרי במי שרוצה לערוך אירועים נפרדים לגברים ולנשים

יוכי ברנדס / צילום: איל יצהר
יוכי ברנדס / צילום: איל יצהר

סמוך לביתה של יוכי ברנדס בכפר-סבא יש גן ילדים. בליל של צחוק, צעקות, קולות משחק ובכי נושב פנימה דרך הדלת הפתוחה לגינה הירוקה שלה עם הרוח הקלה, כמוזיקה משיבת נפש לאוזני מי שפרסמה עשרה רומנים, האחרון שבהם "אדל", ושני ספרי עיון, ועומדת מאחורי הסדרה "יהדות כאן ועכשיו".

הקולות המתוקים האלה הם בשבילה סוג של קשר לעולם שבחוץ, בימים הארוכים של הבדידות מול מסך המחשב. וזה קשה לה שבעתיים, כי ברנדס פורחת בחברת אנשים, זקוקה לקשר האנושי כמו חמצן כדי ליצור.

לאורך הקריירה הספרותית שלה, שהחלה עם פרסום "גמר טוב" ב-1997, הפכה בת שושלת האדמו"רים שחזרה בשאלה למתווכת בין ההיסטוריה היהודית לדורותיה לקהל הקוראים העכשווי, גשר בין דמויות נשגבות לקוראים צעירים. בתהליך הכתיבה הסיזיפי נהגה להתייעץ עם בעלה, עופר, חילוני ואתיאיסט גמור ועם החברות הטובות, חולקת איתם את ההתלבטויות לאן לפנות בצמתי עלילה חשובים, כשנתקלה בקירות ולא ידעה איך להמשיך, וכשסתם בא לה לפרוק תסכולים.

בפסטיבל "לא בשמיים" ה-21, שיתקיים בתחילת יולי במכללת תל-חי, ברנדס תעשה לראשונה דבר שמעולם לא עשתה. היא תקיים שם מפגש עם קהל, תתייעץ ותנהל סיעור מוחות רב-משתתפים על בניית הסינופסיס בספרה הבא. וכמו לפני כל הופעה מול קהל, היא כמעט מאבדת שליטה מרוב התרגשות. עד כדי כך היא מתרגשת, ששכחה שקבענו להיפגש לפני שיצאה לעוד הרצאה על "אדל". היא התנצלה שוב ושוב, התרוצצה מפה לשם, התקשתה למצוא תנוחה על הספה, ביקשה כמה דקות הפסקה באמצע לסדר את השיער, ובין לבין דיברה בקצב אש, כמעט בלי לנשום.

"כשהילדים היו קטנים", אמרה ומיד הסבירה שהם כבר בני 30 פלוס, אנשים חכמים שתענוג לנהל איתם שיחה על הכול, "עופר והחברות היו הפידבק שלי להתלבטויות, ויש כל-כך הרבה כאלה בתהליך המורכב שאני עוברת עם כל ספר. לפני שכתבתי את ‘אדל’ קראתי 200 ספרים על הבעל שם טוב, התקופה ההיסטורית שבה הוא חי, כל מה שקשור אליו. חקרתי, למדתי ואז הייתי צריכה להפוך את כל המידע העצום הזה לפרוזה.

"ב'אדל' קרה לי דבר מדהים. נסענו עם הילדים לארה"ב לפני שנה, עשינו קמפינג בחוף המערבי, ישבנו במעגל סביב המדורה ואיכשהו יצא שהתחלתי לדבר על המכשולים ב’אדל’, וכשחזרנו לארץ סיימתי את הספר תיק-תק. כשדיברו איתי על הרצאות בפסטיבל, מיד אמרתי שאני רוצה לדבר עליו, וכשרצו ממני עוד משהו, חשבתי שאולי זאת תהיה הזדמנות בשבילי לשבת עם 30-20 אנשים שאוהבים את היצירה שלי ורוצים לעבוד איתי. אני אספר על מה הספר ואבנה בעזרתם את הסינופסיס. ביקשתי שלא יגבו מהם תשלום, כי הם עוזרים לי, ולצערי, הכניסה תהיה בתשלום וזה מרגיז אותי, תכתבי. בא לי להחזיר להם את הכסף מהכיס שלי".

את קצת מגזימה. את נותנת הזדמנות חד פעמית ללמוד ממך איך בונים סינופסיס, איך מתמודדים עם דילמות, מחסומים, אלה סודות מקצועיים ששווים הרבה כסף.

"ואני חשבתי שלא יירשמו, שאף אחד לא יבוא".

את רצינית?

"לגמרי. למה שיבואו?"

ללמוד מהניסיון שלך.

"זה כן. אני מאוד מנוסה ומיומנת בכתיבה היסטורית, לקחת סיפור עתיק ולהפוך אותו לרומן עכשווי. הספר הבא הוא על שיבת ציון הראשונה, על עם מפוזר ומפורז, בלי מדינה, ארץ ושפה ואיך הפכו אותו לעם אחד. יש לי גם שם לספר, לגלות?".

בטח.

"שלא יגנבו לי. יקראו לו ‘האישה השלישית’, ובמרכזו גיבורה, אישה, חיה ונוכחת, אבל לא מכירים אותה בשמה, היא זו שכתבה את מגילת רות".

את "מגילת רות" כתבה אישה?

"החוקרים יודעים זאת בוודאות. ולאישה הזאת היו אג’נדות מרחיקות לכת, נגד גירוש הנוכרים של עזרא. היא מתרעמת על העובדה שאישה היא חסרת מעמד, אבל היא חייבת להסתתר, כי אם היו יודעים שאישה כתבה את המגילה, היא לא הייתה נכנסת לכתבי הקודש. היא גם הייתה מספיק חכמה כדי להתחיל את המגילה בסיפור שפעם היה גבר והיו לו שני בנים ואישה, ומיד אחר כך היא הורגת אותם, ואז היא מספרת על הנשים, על רות ונעמי. היא עוטפת אותן בכסות פטריארכלית".

אז איפה את תקועה?

"בשאלה מי תהיה המספרת של הספר".

למה שלא יהיה מספר גבר?

"אני מרגישה שאני סופרת טובה יותר כשאני כותבת מנקודת מבט של אישה. עזרא עשה דברים נהדרים ואיומים ליהדות בו זמנית. אני מתלבטת על אפיון הדמויות, המורכבות שלהן. אני רוצה שזה יהיה מותחן. בא לי לכתוב ספר קליל, קצבי ומהיר".

לשמוע מסופרת של רומנים היסטוריים, שלמדה בבתי ספר חרדיים, עשתה תואר שני בתנ"ך ויהדות ולימדה תנ"ך ומחשבת ישראל בבית המדרש "בית שמואל", שהיא רוצה לכתוב ספר קליל וקצבי, זה כמו לחשוב שפרופ’ ישעיהו ליבוביץ’ ז"ל היה מפרסם רומן רומנטי נוטף סקס. במילים אחרות, או שלברנדס נמאס מארכיאולוגיה של דמויות, או שסוף-סוף היא רוצה לכתוב משהו פרי דמיונה הפרוע ולא להיצמד לטקסטים שמחוברים לעובדות היסטוריות.

"אני שואלת את עצמי את השאלה הזאת לא פעם, למה אני נצמדת להיסטוריה. האם אני רוצה ויכולה לכתוב מפעם לפעם רומנים, ספרי מתח של כאן ועכשיו. אבל כשאני כנה עם עצמי, אני מבינה שזה לא באמת מעניין אותי. הבעש"ט מדבר על שורש הנשמה וזה שורש הנשמה שלי".

והנשמה שלך מאוד פמיניסטית.

"אחת המטרות בכתיבה שלי, חוץ מלהפוך את התרבות המורכבת לסיפור שכל אחד יוכל להזדהות איתו ולהביא אותה מנקודת מבט אחרת, שתיתן בוקס בבטן, של הלוזרים, היא להעצים את קולן של נשים בתרבות. התרבות היא תרבות פטריארכלית ואני מחפשת לפעמים בכוח את הנשים, כי אין מלכות, אדמו"ריות או חז"ליות".

ביהדות הנשים מופלות לרעה.

"גם במרחב הציבורי, אבל אני לא אוהבת שאומרים שהתרבות היום פטריארכלית. MeToo נלחמת באחד השרידים הפטריארכליים, והמלחמה נגד ההפרדה באוטובוסים היא כזו, אבל אני תומכת לגמרי במי שרוצה לערוך אירועים נפרדים לגברים ולנשים. שכל אחד יעשה מה שמתאים לו".

לפי התיזה הזו, אין הדתה במערכת החינוך.

"אין הדתה. מצד אחד אנחנו נועזים יותר וליברליים יותר, הרי מצעד הגאווה לא היה לפני 20 שנים, ולפני 40 שנים פחדו לצאת מהארון. מהצד השני, הישראלים רוצים יותר יהדות ואני מעודדת את זה, אבל לא שיבוא רב שירביץ בנו יהדות, אלא לתת מקום ליהדות על כל גווניה".

עופר, בעלך, הוא בכלל אתיאיסט.

"אני מאמינה באמונה מורכבת. אני יותר מסורתית מחילונית, אני מדליקה נרות שבת והילדים שלי עלו לתורה, ולבעלי אין בעיה להיות חלק מהיהדות בדרכו. הבעיה שלי היא עם התפיסה המגבילה, כי ליהדות יש כל-כך הרבה פנים. אני עובדת עכשיו על תסריט לסרט עם אמיל בן שמעון, שיצר את ‘ישמח חתני’. יצרתי איתו קשר והתחלנו לכתוב. אני התסריטאית והוא הבמאי. הסרט יעסוק במגוון הזהויות היהודיות במדינת ישראל. סיפור עלילתי שמפגיש חרדי, חוזר בתשובה ומסורתי. סיימנו את המבנה ועכשיו אני על הדיאלוגים".

מה השוני בין כתיבה כזאת לכתיבת פרוזה?

"הקולנוע זה ז'אנר אחר לגמרי, שבו ההבעה היא דרך תנועות הגוף. אני מקווה שאגמור את התסריט עוד חצי שנה. כל פעם מפסיקים כדי שהמפיקים המקסימים יגייסו כספים. זה תהליך ארוך שכולל המון אנשים. אני מאוד אוהבת לעבוד עם אנשים, לדבר מולם, כי בכתיבה אני מתמודדת עם הדיסלקציה והכשל בזיכרון החזותי. אני לא זוכרת מילים לועזיות, יש לי שגיאות כתיב ואני כותבת ועורכת. יש שני דברים שאני טובה בהם - לכתוב ולדבר מול קהל, ולמזלי הצלחתי להפיק מזה את המרב".

עוד כתבות

רשף לוי בקמפיין לתנובה / צילום: יח"צ

הפרסומות הזכורות והאהובות: הטבלה לא משקרת - אבל לא תמיד חושפת הכול

נתוני מדד הפרסומות הזכורות והאהובות של גיאוקרטוגרפיה ו"גלובס" מחמשת החודשים האחרונים מאפשר לסמן את המנצחים הגדולים של התקופה הזו, בהיבטים של חשיפה ואפקטיביות של ההשקעה בפרסום ● מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה עם התובנות והממצאים

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

איקאה בצומת אשתאול / צילום: שלומי יוסף, גלובס

צו סגירה זמני לכשליש ממתחם איקאה באשתאול

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל חלקית את בקשת המדינה שלא להפעיל כ-8,000 מ"ר ממתחם איקאה החדש באשתאול ● מדובר בחלק התפעולי, ולא בשטחי החנות עצמה

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

לן בלווטניק, בעלי כלל תעשיות / צילום: יח"צ

הכול בגלל מכתב? בלווטניק עצר הזרמת כסף ל"רשת 13"

בעל השליטה בערוץ היה אמור להזרים 15 מיליון שקל, שהיו מיועדים, בין השאר, לתשלום משכורות לעובדים ● ועד עובדי "חדשות 13" שלח השבוע מכתב לרשות השנייה, שבו התריע כי "רשת 13" משלב בניגוד לחוק תכנים המקדמים את תוכניות הערוץ בשידורי החדשות

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

אורי יהודאי/ צילום:איל יצהר

יהודאי ושלושה בכירים לשעבר בפרוטרום שוחררו בתנאים מגבילים: "ממצאים המחזקים את החשד לשוחד"

לפי החשד, אורי יהודי, שהיה נשיא פרוטרום, וכן הבכירים לשעבר אלון גרנות, ארי רוזנטל וגיא גיל שיחדו פקידים ברוסיה ובאוקראינה וביצעו בנוסף עבירות דיווח, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכדור בעניין היטל ההיצף על המלט עבר לידי השר פרץ - הוועדה המייעצת המליצה שלא להעלותו

עתה, משהמלצות הוועדה נמסרו לשר פרץ, עומדים לרשותו 15 ימים להחלטה, שמבחינתו כנראה שלא תהיה קלה כל כך, זאת משום שלפרץ מכריז לאורך כל דרכו הפוליטית, כי הוא מתעתד להגן על התעשייה הישראלית

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; מדד נאסד"ק נשק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס זינקה בכ-7% בואינג הוביל את העליות בדאו ג'ונס עם תוספת של 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-2.3%

קפה ביאליק. גייס יותר מ־70 אלף ש' / צילום: איל יצהר, גלובס

לא מחכים למדינה: המסעדות והברים שפנו לגיוס המונים כדי להציל את העסק

הם פנו לציבור הלקוחות הקבועים באמצעות פלטפורמות כהד–סטארט, ומכרו שוברים לארוחות שאחרי הקורונה במאות אלפי שקלים, ששימשו עבורם כמעין הלוואות גישור • "הלקוחות נתנו לנו אוויר לתזרים", אומר שף מסעדת ג'ורג' אנד ג'ון שגייסה כמעט חצי מיליון שקל

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

בדרך למיזוג אגוד במזרחי טפחות: פנינסולה במו"מ מתקדם לרכישת תיק האשראי ליהלומנים

אגוד ומזרחי טפחות חייבים למכור את התיק על מנת לקבל את אישור רשות התחרות למיזוג ● עם השלמת מיזוג אגוד בבנק מזרחי טפחות יהיו בישראל רק 6 קבוצות בנקאות מסחריות נפרדות