גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה שלילית בת"א: בזק זינקה ב-4.7%, טבע איבדה 3.7%; מניות הביטוח בולטות בצד השלילי

מדד ת"א 35 איבד 0.45%, מדד ת"א 90 ירד ב-0.54%, ומדד הבנקים נסגר ללא שינוי מהותי ● מניות הביטוח בלטו לשלילה, הראל הודיעה כי תפסיד ברבעון השלישי עד 260 מיליון שקל בגלל הפרשת ענק

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות על רקע הפתיחה ההססנית בוול סטריט. מדד ת"א 35 איבד 0.45%, מדד ת"א 90 ירד ב-0.54%, ומדד הבנקים נסגר ללא שינוי מהותי. 

מניית בזק  זינקה ב-4.7%, טבע  איבדה 3.7%, פתאל החזקות  בלטה בירידה של 0.6% במחזור מסחר חריג, ומניית פועלים  עלתה בכ-1%.

פריגו איבדה 4% לאחר פרסום הדוחות. 

מניות הביטוח בלטו לשלילה, וזאת לאחר שהראל   עדכנה הבוקר אודות "השפעות ירידת עקום ריבית חסרת סיכון על דוחות החברה לרבעון השלישי. מנייתה של מגדל  איבדה 4%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.27 מיליארד דולר.

15:00

יום המסחר הרביעי לשבוע מתנהל בנטייה שלילית, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה חיובית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם.

בבית ההשקעות אי.בי.אי ציינו בסקירתם השבועית, כי "השווקים הפיננסיים צלחו בשבוע החולף לא מעט מהמורות בדמות החלטת הריבית בארה"ב, שלל נתוני מאקרו והתפתחויות בגזרת הסחר. המשך הסנטימנט החיובי הצביע על כך שהשווקים היו ערוכים לפסק הזמן בתוואי הפחתות הריבית שעליו אותת הפד, ולכך שסביבת הפעילות מאיטה, עם דגש על פעילות התעשייה".

לפי אי.בי.אי, "השווקים הפיננסיים בעולם מגלמים כיום הערכה כי הכלכלה הגלובלית אמנם מאיטה, אך ההסתברות למיתון עדיין אינה גבוהה, בין היתר על רקע המדיניות המוניטרית המרחיבה. לכן, המדיניות המוניטרית המרחיבה וסביבת ריביות נמוכה-שלילית מובילות להמשך זרימת כספים לנכסי הסיכון".

באי.בי.אי סבורים, כי "מעבר לטווח הקצר, נדרשת להערכתנו פרמיית סיכון גבוהה יותר מזו שגלומה כיום בנכסי הסיכון, הן בשוק המניות והן באיגרות החוב הקונצרניות המאופיינות במרווחים נמוכים".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית הראל השקעות  נחלשת בכ-3%-2%. ברקע למסחר, קבוצת הביטוח והפיננסים עדכנה הבוקר על אודות "השפעות ירידת עקום ריבית חסרת סיכון על דוחות החברה לרבעון 3 2019". בלאומי שוקי הון ציינו כי ההודעה וההשפעה השלילית שלה היו צפויות, וכי המניה "לא הייתה יקרה גם לפני ההודעה האמורה, כך שאם תהיינה ירידות שערים במניה, היינו מנצלים אותן להגדלת חשיפה".

מדד הביטוח בולט בצד השלילי, עם ירידה של עד 2%. בין מניות המדד, אלה של מגדל  והפניקס  נחלשות בכ-5%-3%, ומנורה וכלל יורדות בכ-2%-1%.

עוד בין היורדות במדד המוביל, מניית אופקו   מאבדת עד 4%, ועוד בין הדואליות מניות טאואר   ואלביט מערכות   נחלשות בכ-2%-1%. ברקע למסחר באופקו, החברה פרסמה הבוקר את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה.

בצד החיובי של ת"א 35, מניית איי.אפ.אפ  מתחזקת בכ-3%-2%, כשברקע למסחר החברה פרסמה אתמול את תוצאותיה הכספיות הרבעוניות, ומניית בזק  מטפסת בכ-3%.

מניית פתאל החזקות  מרכזת מחזור מסחר גדול, שבו היא רושמת שינויים מתונים.

עוד במסחר, מניית אלוט  , שפרסמה גם היא את דוחותיה הכספיים, קופצת בכ-6%. בבית ההשקעות אופנהיימר ציינו כי תוצאותיה של אלוט היו בהתאם לצפי והותירו את המלצתם על המניה על "תשואת שוק" תוך שציינו כי הם "ממתינים למימוש הקטליזטורים החיוביים".

גם מניית בראק אן.וי  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, שבו היא מאבדת כ-2%, וכן מרכזת עניין מניית רבוע כחול נדל"ן  שנחלשת בכ-2%-1%.

חברת קומפיוגן  פרסמה אתמול בשעות הצהריים תוצאות קליניות ראשוניות מניסוי שלב 1 בקשר למוצר שהיא מפתחת, ואחרי זינוק של כ-13% שהציגה מנייתה אתמול היא ממשיכה לטפס גם היום, ומוסיפה לערכה כ-6%.

באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה חיובית, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

12:00

המסחר בת"א מתנהל בירידות שערים קלות של עד 0.3% בשני המדדים המרכזיים. מדד ת"א-90 מאבד כ-0.6%. בצד השלילי של תא"-35 בולטת מניית אופקו בירידה של 2.5%.

עוד בולטות בירידות של 1.5% עד 2% מניות הראל , טאואר  , הפניקס , ארפורט סיטי , אלביט מערכות   וטבע  .

מן העבר השני בולטת מניית איי.אפ.אפ   בעלייה של 2.5% ושפיר הנדסה  מוסיפה כ-2%.    

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר ללא שינויים מהותיים במדדים המרכזיים, שרושמים ירידות קלות סביב רמות הפתיחה. מניית טבע   מאזנת את הפער שאיתו חזרה מהמסחר בניו יורק אתמול, ומאבדת כ-2%.

הראל  יורדת בשיעור דומה לאחר שהחברה פרסמה אזהרת רווח שלפיה תפסיד ברבעון השני עד 260 מיליון שקל, בעקבות ביצוע הפרשה של 900 מיליון שקל כתוצאה מירידת הריבית.

מקרב מניות השורה השנייה בולטת אלוט   שמזנקת בכ-6%. 

06:00

המסחר הבוקר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח על רקע האופטימיות אתמול בשוקי העולם, בציפייה לאפשרות של ביטול מכסים שהטילה ארה"ב על סין במסגרת מלחמת הסחר. 

לאחר יום מסחר תנודתי והפכפך, בו המדדים המובילים נעו מעליות לירידות, הסתיים המסחר בוול סטריט בשינויים קלים, אך בשיאים חדשים. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, והנאסד"ק ננעל כמעט ללא שינוי, עם עלייה של 0.02%, שניהם ננעלו ברמתם הגבוהה אי-פעם. מדד S&P 500 ירד ב-0.1%.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, טבע חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של כ-3%, וטאואר עם פער שלילי של כ-1%. עם פער חיובי של כ-2% חוזרת איי.אפ.אפ, ומניות אופקו הלת', לייבפרסון ואורמת חוזרות עם פער חיובי של כ-1%.

לאחר מספר ימי עליות ושיאים חדשים במדד ת"א 125, אתמול ננעל המסחר בבורסה בתל אביב במגמה מעורבת: מדד ת"א 35 עלה ב-0.2%, מדד ת"א 125 שנסחר בירידות קלות עבר בנעילה לעלייה סמלית של 0.03%, ומדד ת"א 90 רשם ירידה של 0.5%.

המסחר בבורסות אירופה ננעל אמש בעליות שערים, מדד דאקס עלה ב-0.1%, הפוטסי טיפס ב-0.3% והקאק הוסיף 0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2%.

עוד כתבות

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

כנס לרוכשים פוטנציאליים ביישוב מיתר / צילום: יח"צ

הנחה לחברי מועדון: המודל העסקי של קבוצות רוכשים לדירות

מועדוני לקוחות כמו חבר, הייטקזון ובהצדעה, מציעים ללקוחות שלהם דירות בהנחה או הטבות שוות כסף כמו מעצב צמוד או מוצרי חשמל לבית ● מה מרוויח היזם ממכירה לקבוצות רוכשים, והאם זה באמת משתלם לקונים?

רון פאינרו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אירועים חד פעמיים השנה ואשתקד סייעו למקס לעבור מהפסד לרווח רבעוני למרות הקורונה

חברת כרטיסי האשראי הרוויחה 47 מיליון שקל ברבעון הראשון ● 5.2% ממניות מקס הוקצו ליו"ר, למנכ"ל ולחברי הנהלה נוספים ● בשל משבר הקורונה שב"א רשמה הפסד נוסטרו שחתך את רווחיה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

התגברו העליות בנעילה בוול סטריט: הדאו זינק ב-2.2%, מדד S&P 500 סגר מעל ל-3,035 נק'

מדד הנאסד"ק קפץ ב-0.8%, ה-S&P 500 זינק ב-1.45% ● באירופה הדאקס קפץ ב-1.3%, הקאק ב-1.7% ● הנפט צנח בכ-5% ● מיקרון זינקה בכ-8% לאחר שהחברה העלתה תחזיות

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

גיל חובב  / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

ינון מגל ובן כספית / צילום: שלומי יוסף, אביב חופי

בן כספית וינון מגל מנסים לגשר על התהום האידיאולוגית. לא תמיד זה מצליח להם

כספית מתחרפן מ"הזחיחות ושביעות הרצון העצמית האינסופית של מגל" ● מגל חושב שלהעביר ביקורת על השמאל ועל התקשורת זה לא פחות חשוב מלבקר את ראש הממשלה ● הזוגיות הכי חמה ברדיו התיישבה על ספת הפסיכולוג של "אוף דה רקורד" ● האזינו לראיון המלא

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

חיים כצמן / צילום: יח"צ

חיים כצמן: "היא מעלה בי ערגה לתקופה העברית הראשונה"

חיים כצמן, בעל השליטה ומנכ"ל גזית גלוב, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אשמורת" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

מכונות כריית ביטקוין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

גולדמן זאקס מרגיז את שוק הקריפטו: "ביטקוין אינו אפיק השקעה"

דוח חדש של כלכלני בנק ההשקעות מציג עמדה הפוכה לזו שהציגו באחרונה מנהלי קרנות גידור בארה"ב, שמהמרים על ביטקוין כגידור נגד אינפלציה ● לפי הדוח, "תנודתיות הביטקוין עשויה להתאים לסוחרים מוטי מומנטום"

דגים קפואים / צילום: שאטרסטוק

נחתם הצו והופחת המכס על יבוא דגים קפואים לישראל

במסגרת המהלך צפוי המכס על פילה אמנון קפוא לרדת מ-7.5 שקל לק״ג, ל-1.8 שקל בשתי פעימות עד שנת 2022. כמו כן, עד לשנת 2021, ירדו בהדרגה המכסים על פילה קרפיון ובורי מ-5.5 שקל לק"ג לשקל אחד לק"ג