גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מערך הסייבר מציג: "פרויקט הרקולס" לטיפול באיומי סייבר על עולם התעופה

חברת מטריקס דיפנס תוביל את הפרויקט, לצד חברות בינלאומיות ומקומיות ● במקביל, רכבת ישראל השיקה מרכז ניטור סייבר לרכבות

מטוס קרב / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
מטוס קרב / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

מערך הסייבר הלאומי השיק לאחרונה את "פרויקט הרקולס" להתמודדות עם איומי סייבר בענף התעופה. הפרויקט יצא לדרך בסוף ספטמבר ויימשך 14 חודשים. הוא יגבש תמונת מצב עדכנית של סיכוני הסייבר על שדות תעופה, מגדלי פיקוח, בקרה אווירית, חברות תעופה ומכוני בדק ותחזוקה של מטוסים. במסגרת הפרויקט ידורגו סיכוני הסייבר הרלוונטיים לתחום ויוצעו המלצות להתמודדות עימם בטווח הקצר והארוך.

את הפרויקט תוביל חברת מטריקס דיפנס שזכתה לאחרונה במכרז לניהולו. בראשו תעמוד דמות בכירה בעולם התעופה וישתתפו בו טייס קרב לשעבר, מומחה סייבר עם רקע ביטחוני ומומחה הנדסת מערכות בתחום האוויוניקה. בפרויקט שותפות גם חברות ישראליות ובינלאומיות, שנבחרו על ידי מטריקס דיפנס, ואושרו על ידי מערך הסייבר.

במערך הסייבר הדגישו כי הטיפול בתחום התעופה כולל את כלל מרכיבי התעשייה ולא הגנה על מטוסים בלבד. "כמו בתחומים רבים אחרים, מתקפות סייבר בתחום התעופה מתרחשות כיום בעיקר באתרי ומאגרי המידע של חברות התעופה, בניסיונות להשיג נתוני לקוחות ובמתקפות כופרה בעלות מניע כלכלי", נכתב בהודעת המערך על השקת הפרויקט. לצד אלה, עולם התעופה נערך כדי לקדם איומים חמורים בהרבה, כשעיקר החשש הוא ממתקפת סייבר שתנסה לשתק שדות תעופה או לחבל במערכות של מגדל הפיקוח.

מערך הסייבר תולה בפרויקט הרקולס גם ציפיות לכך שהוא ישמש בהמשך בסיס להשפעה על התקינה הבינלאומית בתחום, ומצפים ש"תובנות מהפרויקט יוטמעו במדינות נוספות ובגופי תעופה בינלאומיים, ובעתיד ישמשו לקביעת סטנדרטים בינלאומיים להגנת סייבר על מטוסים ושדות תעופה".

לדברי עינב חיים סייג, מנהלת תחום מחקר ופיתוח במערך הסייבר הלאומי, "חברות תעופה ויצרני מטוסים מתחילים ליישם הגנות סייבר על מערכותיהם, ומזהים בכך הזדמנות עסקית לפיתוח חדשנות. למדינה, מצידה, יש אינטרס בהיערכות התעשייה מבעוד מועד - וזאת בשל המוטיבציה למנוע פגיעה בחיי אדם כתוצר ממתקפת סייבר עתידית, ועל מנת לשמור על רציפות תפקודית של התעופה האזרחית".

הפרויקט הוא חלק ממאמץ שהמערך מפעיל בשנתיים האחרונות בתחום הגנת הסייבר לתעופה. כבר כיום הוא מפעיל ועדת היגוי לאומית בה משתתפים משרד התחבורה, רשות שדות התעופה, המועצה לביטחון לאומי ועוד גופי ביטחון. בעבר הקים גם מרכז שליטה (SOC) לאיומי סייבר ברשות לתעופה אזרחית (רת"א). אין מדובר בצעד יוצא דופן: גם גופי תשתית קריטית אחרים מפעילים מרכזי שליטה כאלה, ובספטמבר השנה אף הוקם מרכז כזה גם ברכבת ישראל.

סמכות המערך מול רשות התעופה האזרחית וחברות התעופה היא מכוח החלטות הממשלה 2443 ו-2444, שמכוחן גם פועל מערך הסייבר כגוף. ברקע הדברים פועלים בשנתיים האחרונות במשרד המשפטים לחקיקת חוק הסייבר, שיסדיר את פעולת המערך בחקיקה ראשית. תזכיר החוק נחשף כבר לפני כשנה וחצי, אך הליכי הכנתו מתעכבים במשרד המשפטים, בין היתר בשל העיכובים בהקמת הממשלה.

הטיפול של מערך הסייבר בתחום התחבורה אף צפוי להתרחב בשנתיים הקרובות, עם הקמת מרכז מגזרי חדש לתחום התחבורה, בנוסף לשני מרכזים מגזריים נוספים - לטיפול באיומי סייבר בתחומי התקשורת והגנת הסביבה.

מרכזים מגזריים אלה יפעלו במסגרת המרכז הלאומי לניהול אירועי סייבר (CERT IL) - חמ"ל הפועל 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, ומאויש באנליסטים בוגרי יחידות טכנולוגיות ואוניברסיטאות. מרכז זה משמש לצורך שמירה על כלל המשק, מהציבור הרחב ועד ארגונים, במטרה לשתף ולקבל מידע אודות חשד לתקיפות סייבר ולצורך הענקת מענה ראשוני.

שלושת המרכזים החדשים יצטרפו למרכזים הקיימים בתחומי הפיננסים, אנרגיה, ביטחון פנים והמגזר הממשלתי.

במסגרת המרכז המגזרי החדש שיוקם לתחבורה, מתכננים לתת תשומת לב מיוחדת לעולם התעופה. על פי מערך הסייבר, "בתוך מרכז שליטה לתחום התחבורה שיוקם, יקים המערך 'תא תעופה' שאליו יתנקזו דיווחים על חשדות לאירועי סייבר, והוא יסייע בטיפול באירועים ספציפיים לתעופה, ישתף תובנות עם חברות התעופה ויסנכרן בין הגופים וגופים בינלאומיים".

בנוסף בוחנים במערך גם הקמת "מעבדת סייבר לתעופה", ו"תוכנית פיתוח הדרכות לאימון ולהעלאת מודעות בקרב טייסים להתנהלות באירוע סייבר, גילוי וניתוח אירועים". 

עוד כתבות

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית /צילום: איל יצהר

בקורנית דיגיטל אופטימיים למרות צפי לירידה חדה בהכנסות: "כשהמשבר יחלוף התחום שלנו יהיה בתאוצה אדירה"

מניית יצרנית מערכות הדפוס הדיגיטלי צנחה ב-15%, לאחר שהעריכה כי הכנסותיה ברבעון הראשון יהיו נמוכות ב-45%-35% מהרף הנמוך של התחזית הקודמת ● המנכ"ל: "אנו מתכוננים ליום שאחרי, שאנו מעריכים שיקרה לקראת יוני. נכנסנו למשבר במצב טוב מאוד עם הרבה מזומנים בקופה"

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

"זו לא עוד שפעת": ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות מוטרדת מהעלייה בחולים הקשים

"זו הפכה להיות מחלה קשה, צריך להקפיד מאוד על הסגר כדי לא להידבק בה", כך אומרת ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות ● "הנפטרים רובם מבוגרים, אבל אין חסינות לצעירים. האזרחים צריכים להיזהר, להישמר ולעשות מה שהם יכולים כדי להימנע מהמשך הפצת המחלה"

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות

מתתם הבידוד בבית החולים שיבא / צילום: שאול גולן

בכירים בהייטק הקימו חמ"ל: מייבאים לבתי החולים ציוד רפואי מחו"ל

מנכ"ל ומייסד למונייד שי וינינגר מרכז את ניהול החמ"ל וגיוס הכספים, מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן מרכז את הרכש והיבוא ולצידם מתנדבים נוספים ● וינינגר: "באופן שבו משרד הבריאות וארגוני הרכש השונים יודעים להתנהל, קשה מאוד להתחרות עם שאר מדינות העולם ששולחות אנשים עם כסף מזומן במזוודות"

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

לוגו הוט 2019

תקלת האינטרנט בהוט: החיבור חזר, אך הלקוחות עדיין חווים איטיות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: "אנו ממשיכים לפעול לייצוב הרשת במהירות ומצרים בפני כלל לקוחותינו"

קובי הבר / צילום: איל יצהר

איי.די.איי ביטוח עוצרת חלוקת דיבידנד; רווח של 211 מיליון שקל ב-2019

החברה צמצמה את היקף העבודה של מרבית עובדיה לכ-80% משרה "והוציאה את מיעוטם לחל"ת או לחופשה (לפי בחירתם) עד לאחר יום העצמאות" ● בשורה העליונה רשמה החברה גידול צנוע של 1.9% בפרמיות, שהסתכמו ב-2.63 מיליארד שקל

שִי ג'ינפינג ודונלד טראמפ  / צילום: Susan Walsh

פרשנות: הקורונה היא המשך המלחמה הקרה בין ארה"ב לסין באמצעים אחרים

לא מסך ברזל כמו ב-1946, אלא מסך קורונה של חשדנות ושל טינה יורד עכשיו על היחסים בין שתי מעצמות־העל ● ארה"ב, מתלוננת כי "המפלגה הקומוניסטית הסינית" חורשת מזימות נגד חירויות המערב ● פרשנות סינית מאיימת על ארה"ב ב"גיהינום קורונה"

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון / צילום: יעל אורבך

שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון בראיון: "מנסה לשמור על רוכשי הדירות"

היא הגיעה למשרד השיכון והבינוי לחודש, ונשארה שנה ● רגע לפני השבעתה הצפויה של הממשלה החדשה ועל רקע משבר הקורונה, השרה ד"ר יפעת שאשא-ביטון בראיון מיוחד ל"גלובס" ● אפשרות לסגירת אתרי בנייה? "הקו שאנו מובילים הוא להשאיר את הענף פעיל עד שיהיה סגר מוחלט"

עמית משיח / צילום: יח"צ

קבוצת מקאן מפסיקה לתמוך בפעילות: אתר סלונה נסגר

סלונה תהפוך לחברת תוכן עסקי בלבד, והאתר יפסיק בהדרגה לפעול

אבי ניר, מנכ"ל קשת 12, ואבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל, תמר מצפי

מנכ"לי קשת ורשת לשר התקשורת אמסלם: "די לתירוצים ולאוזלת-היד"

מנהלי הערוצים המסחריים, אבי ניר ואבי בן טל, מסרבים להרים ידיים אל מול סירובו של שר התקשורת דוד אמסלם לתת הקלות לערוצים בעקבות משבר הקורונה באמצעות שחרור כספי הביד בהיקף 35 מיליון שקל

אבי ניסנקורן / צילום: כדיה לוי

המשא-ומתן הקואליציוני: מה עומד בבסיס הוויכוח על שר המשפטים

בחוסן לישראל שאפו למנות לשר המשפטים את אבי ניסנקורן, וקודם לכן שקלו את מינויו של חילי טרופר ● אולם בליכוד רואים את זהות שר המשפטים הבא כ"דיל ברייקר" - וזאת כיוון ששר המשפטים מחזיק בסמכויות משמעותיות למינוי פרקליט המדינה הבא

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

‫רשתות הקמעונאות לבעלי הקניונים: "רוב רשתות המסחר לא יוכלו לשלם את דמי השכירות והניהול"

רשתות הקמעונאות קוראות לבעלי הקניונים להיפגש ולנהל מו"מ על התקופה שאחרי המשבר ● "אנו נמצאים במשבר כלכלי שלא נראה מעולם", כותבים ברשתות, ומוסיפים: "כולנו צריכים לחשוב גם על היום שאחרי, בו נצא כולנו מהמשבר"

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, נבחר פה אחד ליו"ר נשיאות המגזר העסקי

אמיתי מייצג את המגזר העסקי מול הממשלה והאוצר, במו"מ על חבילת חילוץ למגזר העסקי בעקבות משבר הקורונה

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

לאחר שדלף לתקשורת: פיילוט בדיקות קורונה בסניפי הסופרמרקטים בוטל

4,247 חולים בארץ ● מספר הקורבנות מהקורונה בישראל עלה ל-15 ● אסותא אשדוד: צעיר בשנות העשרים ללא מחלות רקע מונשם, ומצבו קשה ● המשטרה החלה בחלוקת דוחות בירושלים ובבני ברק ● לבקשת משרד הבריאות, מד"א תאסוף פלסמת דם עם נוגדנים מאנשים שהחלימו מקורונה

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לראשונה בשוק הפנסיוני: תשואה חודשית שלילית דו-ספרתית לחסכונות הציבור

עפ"י אומדנים בשוק, שוק הגמל רשם תשואות שליליות של 12%-10% מתחילת מרץ - החודש החלש זה יותר מ-20 שנה ● שוק קרנות הנאמנות פדה החודש 40-35 מיליארד שקל ואיבד כמעט רבע מנכסיו

איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה  / צילום: ישראל הדרי

שיאני התגמול: 13 מיליון שקל לאיתמר דויטשר באלקטרה, 12 מיליון שקל לדודו זבידה בקבוצת מבנה

עלות העסקתו של מנכ"ל שטראוס, גיורא בר-דעה, עמדה אשתקד על 7.5 מיליון שקל; בעוד שאייל חנקין, מנכ"ל עזריאלי, ויונה פוגל, המנכ"ל הקודם של חברת האנרגיה פז, קיבלו כ-7 מיליון שקל כל אחד ● עתליה שמלצר מצטרפת לארבע הנשים שב-100 השיאנים

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"