גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברות המימון מגייסות: 67 מיליון שקל לאס.אר אקורד, 35 מיליון שקל ליונט קרדיט, 7 מיליון שקל לגיבוי אחזקות

חברות המימון החוץ-בנקאי הבורסאיות המקומיות ממשיכות להתרחב, עם גיוסים משמעותיים של שלוש מבין עשר החברות מהענף הנסחרות כיום בת"א

עדי צים / צילום: יח"צ
עדי צים / צילום: יח"צ

נמשכת התרחבותן של חברות המימון החוץ-בנקאי בשוק ההון המקומי, עם גיוסי הון משמעותיים עליהם דיווחו 3 מתוך כ-10 חברות שכבר כולל כיום ענף זה בבורסה (כולל חברת מלרן שהצטרפה בשבוע שעבר באמצעות גיוס חוב). פעילותן של אותן חברות מתרכזת בעיקר בניכיון צ'קים (ממסרים דחויים) - עסקת המרה שבה מקבלים לקוחות החברה את ערכם הכספי של הצ'קים הדחויים שבידם, ואלה מוסבים לחברה בתמורה לעמלה הנקבעת באחוזים.

החלוצה בענף היא חברת אחים נאוי , שבשליטת האחים דורי ושאול נאוי, והיא גם הגדולה מבין מתחרותיה הבורסאיות, הנסחרת בשווי שוק נוכחי של כ-850 מיליון שקל, אחרי עלייה של קרוב ל-40% שהציגה מנייתה בשנה האחרונה.

מי שדולקת אחריה, בשווי שוק המגיע כבר לכ-800 מיליון שקל, היא אסאר אקורד  שבשליטת עדי צים, שעדכנה היום על גיוס של 67 מיליון שקל באמצעות הקצאה פרטית של קרוב ל-9% ממניותיה ל-10 גופים מוסדיים ולקרן ההשקעות הפרטית AMI מקבוצת אייפקס ישראל, שרכשה בנובמבר האחרון 10% ממניות אס.אר אקורד מידי צים תמורת 55 מיליון שקל.

את הגיוס הנוכחי מבצעת אס.אר אקורד לפי מחיר מניה של 60 שקל, המשקף הנחה של כ-10% על שווייה בבורסה הבוקר, וזאת נוסף לאופציות שיקבלו המשקיעים בגיוס על כל מניה שירכשו, במחיר מימוש של 78 שקל למניה למשך שנתיים.

חברות המימון החוץ בנקאיות הבולטות

את השקעתה במניות אס.אר אקורד ביצעה AMI, שמובילה זהבית כהן, במחיר מניה של 45 שקל, וכחלק מההסכם בין הצדדים היא קיבלה שתי אופציות, כל אחת לרכישת עוד 5% מההון של אס.אר אקורד (לתקופות של 18 ו-30 חודשים) במחירי מימוש של 60 שקל ו-66 שקל למניה.

מניית אס.אר אקורד הגיבה היום בחיוב להודעה על הגיוס (עם עליות של כ-2% בשעות הצהריים), וזאת אחרי שבשנה האחרונה השלימה זינוק של כ-250%.

יונט קרדיט תוכל לצאת מרשימת השימור

עוד בעסקי האשראי החוץ-בנקאי: חברת יונט קרדיט עדכנה על השלמת גיוס של כ-35 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור. גיוס זה בוצע בדרך של "מכרז כמויות" על פי דוח הצעת מדף - ויאפשר למנייתה לצאת מרשימת השימור של הבורסה. את ההנפקה הובילה אקטיב חיתום בניהולו של עומרי לוי.

ככל הידוע, יונט קרדיט, מייעדת את כספי הגיוס להגדלת תיק האשראי שלה. תיק האשראי שלה צפוי לגדול באופן משמעותי על בסיס תוכניותיה להעביר פעילות פרטית לחברה הציבורית, שלפי הנתונים שהיא מציגה, מחזור הפעילות של הפעילות הפרטית ב-2018 הסתכם בכ-240 מיליון שקל.

בשליטה ביונט קרדיט (U-NET CREDIT) מחזיקים המנכ"ל יצחק (צחי) אזר, היו"ר שי פנסו וסגנו שלמה אייזיק, שבדומה למתחרים הבורסאיים, גם הם הכניסו את פעילותה לבורסה באמצעות השתלטות על שלד בורסאי, שנעשתה בסוף שנת 2017.

בשנה האחרונה נחלשה מניית החברה בכ-30% והיא משקפת ליונט קרדיט שווי נוכחי הקרוב ל-100 מיליון שקל.

מנתונים שפרסמה יונט קרדיט לקראת הגיוס עולה, כי בין השנים 2016-2018 היקף פעילותן של החברות הציבוריות בענף גדל ב-15.5% וכי נתח השוק שלהן כיום עומד על יותר מ-10 מיליארד שקל, מתוך ענף האשראי החוץ-בנקאי המוערך בכ-375 מיליארד שקל.

גיבוי אחזקות: דיסקאונט של 27%

 בסוף השבוע עדכנה חברה נוספת הפועלת בתחום המימון, גיבוי אחזקות, כי מור בית השקעות וחברת החיתום אינפין קפיטל של יהונתן כהן רכשו יחדיו 10% ממניותיה, עם אופציות להגדיל את חלקם בחברה ל-16.6%.
העסקה, בהשקעה של כ-7 מיליון שקל, נעשתה בדיסקאונט משמעותי של יותר מ-27% על מחיר השוק נוסף על ההטבה הגלומה באופציות.

מניות הוקצו למור (שרוכש שלושה רבעים מהמניות והאופציות) ולאינפין (שרוכש כרבע מהעסקה) במחיר של קצת יותר מ-10 שקלים, לעומת מחיר שוק נוכחי של יותר מ-14 שקלים. האופציות שניתנו לצדדים הינן במחיר מימוש שנמצא כבר עתה בתוך הכסף, ברמות של פחות מ-12 שקל למניה. כמו כן הצדדים במו"מ להעמדת הלוואה לחברת המימון בהיקף של 8 מיליון שקל, וגם במקרה זה התמורה בעסקה תסייע לחברה להרחיב את היקפי האשראי שהיא מעניקה.

גיבוי אחזקות פועלת באמצעות החברה הבת גיבוי איתן, ומאז השלמת העסקה לכניסתה לבורסה באמצעות מיזוג לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי בתחילת 2019, מנייתה התחזקה כמעט ב-20%, ומשקפת לה שווי נוכחי של יותר מ-80 מיליון שקל.

מניות השליטה בגיבוי אחזקות נמצאות בידי אריאל פרדו, המשמש כמנהל העסקים הראשי שלה, יחד עם אחיו אביטל פרדו, ממייסדי פאגאיה - חברת פינטק העוסקת בניהול השקעות בתחום האשראי. את מיזוגה של "גיבוי איתן" ביצעו האחים פרדו לשלד הבורסאי אולטרה אקוויטי, שבו החזיקו עד אז אנשי העסקים דן קרובינר ויהודה יולזרי, אשר שני בניהם הם שותפיו של אביטל פרדו לניהול פאגאיה.

גיבוי אחזקות החלה בפעילות כבר ב-1982 על-ידי המייסד גבי פרדו, אביו של צמד בעלי השליטה, ומנכ"ל החברה הוא אבי בזורה, שמונה לעמוד בראשה לפני כשנתיים, לאחר ששימש כמנכ"ל בנק ירושלים.

את אינפין הקים יהונתן כהן בתחילת שנת 2016, אחרי שטרם לכך כיהן כמנכ"ל כלל חיתום במשך פחות משנתיים, ולאחר מכן שימש כיועץ חברות נדל"ן מארה"ב שהונפקו בידי כלל חיתום. אינפין הייתה זו שהובילה את גיוס האג"ח של גיבוי אחזקות בשנה שעברה, בהיקף של כ-50 מיליון שקל. 

עוד כתבות

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות: ת"א 35 קפץ ב-2.3%, טבע ב-7%

מדד ת"א 90 קפץ ב-1.9%, מדד הבנקים עלה ב-1% ● מניית פתאל קפצה ב-4.6%, כלל ביטוח זינקה ב-9.4%, בזן המריאה בכ-25% ברקע להתרסקות מחיר הנפט ל-20 דולרים לחבית

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל מגונן על הבנקים, מזהה גידול בסיכון במשק וצופה גידול בהפסדי האשראי

בבנק המרכזי מציינים היום כי "סיכון הלווים גדל באופן משמעותי, וצפויה עלייה משמעותית בהפסדי האשראי" ● במקביל, רשות ניירות ערך מפרסמת הקלות נוספות למנהלי קרנות הנאמנות ויועצי ההשקעות

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

בצל משבר הקורונה: הוט מושכת את ההצעה לרכישת פרטנר

על רקע התמשכות המגעים ועל רקע קריסת השווקים הפיננסיים הוחלט באלטיס, חברת האם של הוט להפסיק המו"מ ● מהוט לא נמסרה תגובה

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.