גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעזרת הפד? בשלושת החודשים מאז שהחל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P טיפס ב-11%

האם אלון מאסק מטסלה, שמנייתה הכפילה את עצמה בתוך רבעון, צריך לשלוח פרחים לפדרל ריזרב? לא בטוח בכלל ● אז מה גרם לזינוק בשוק המניות?

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס
ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

מנכ"ל טסלה, אלון מאסק, צריך לשלוח מכתב תודה לפדרל ריזרב? או במילים אחרות: האם זה יותר מצירוף מקרים שמניית טסלה - כמו יתר שוק המניות - נסקה מאז שהפד התחיל שוב לקנות שטרי אוצר (bills) באוקטובר?

התשובה היא שהפד כנראה אינו הסיבה לראלי המדהים במניית טסלה ומניות אחרות, לפחות לא באופן המוכר של סיבה ותוצאה. מצד שני, אילו הפד לא היה פועל, השוק היה כמעט בוודאות נמוך יותר, אולי אפילו הרבה יותר.

המחשבה שצריך להכיר לפד תודה היא מאחר שבשלושת החודשים שחלפו מאז שהבנק החל לקנות שטרי אוצר, מדד 500 S&P עלה ב-11% ומניית טסלה הכפילה את עצמה. לא רק העיתוי היה מושלם, זה גם מזכיר משהו דומה שהתרחש לקראת שנת 2000, כאשר הפד פתח ברז ראשי של נזילות כדי לנקות כל סכנה של "באג 2000" באותה תקופה, ובועת הדוט.קום התנפחה לבלי היכר.

ג'ים ביאנקו, נשיא חברת ביאנקו ריסרץ', אומר שרכישות שטרי האוצר (מכשירי חוב לטווח קצר) מצד הפד מזינות את שוק המניות בדיוק כמו ההקלה הכמותית, או מה שרכישות האג"ח עושות: באמצעות מה שבנקאים מרכזיים מכנים "אפיק איזון תיקים". הפד קונה אג"ח אוצר, ומכניס כסף לכיס של הבעלים הקודם שלה. אותו אדם צריך לקנות משהו קצת יותר מסוכן, ומעביר כסף לידי הבעלים שלו.

"כל אחד עושה צעד אחד ימינה, ובסוף התור עומדות מניות שווי השוק הקטן (סמול קאפ)", הוא מסביר. המניות הקטנות הללו פיגרו אחרי מדד 500 S&P עד סוף הקיץ, והמריאו באוקטובר, אם כי מאז חג המולד הן חזרו לפגר.

לא איתות, תיקון כאוס זמני

אבל ההסבר המכני הזה היה מפוקפק בזמנו ונשאר חשוד גם היום. שני סבבי עליות המניות ב-2010 וב-2012 באו עם עלייה בתשואות האג"ח, שאומרת שהמשקיעים לא רק נדחפו לצאת מנכסים בטוחים, אלא שהביקוש לביטחון של אג"ח האוצר היה בירידה. אותו הדבר קרה מאז אוקטובר האחרון: תשואות האג"ח לעשר שנים היו כבר מעל השפל שלהן, אך הן עלו ל-1.84% מ-1.66% מאז שהפד התערב.

לכל הפחות, אין עלייה ברורה בביקוש לנכסים מסוכנים קצת יותר מאלו שמוכרים את האג"ח שלהם לפד. אם הייתה עלייה כזו, לפי המודל הזה תשואות אג"ח האוצר היו צריכות לרדת או להישאר יציבות כאשר קוני שטרי החוב של האוצר היו קונים אג"ח במקומן.

בתקופות ההקלה הכמותית, ההסבר המועדף עליי הוא מה שהבנקים המרכזיים מכנים "אפיק האיתות": הקנייה של הפד הראתה שהוא מכניס כסף לאן שהוא הטיף להכניס, כלומר שהוא מוכן לפעול ומחויב לריביות נמוכות לזמן ממושך. המניות, ציפיות האינפלציה ותשואות האג"ח עולות בתגובה, כפי שהתיאוריה הפיננסית מצפה ממהלך של פד "יוני".

ההתערבות האחרונה של הפד שונה. היא לא אמורה להיות בעלת אפקט איתות, מפני שהפד מתעקש שרכישות שטרי האוצר הן רק כדי לתקן את הכאוס של שוק הכסף לטווח הקצר שהיה בספטמבר, ולא ניסיון לשנות את המדיניות המוניטרית.

אבל אי אפשר להכחיש את העלייה בשווקים. יכול להיות שזה במקרה: מלחמת הסחר האמריקאית-סינית הוקלה, וחששות המשקיעים מחולשה כלכלית הוקלו בסתיו, ושניהם עזרו למניות.

יש שני אפקטים ישירים לקנייה של השטרות על ידי הפד שאולי עזרו לשוק המניות. הראשון הוא שהפד השקיט את החששות מפני משבר בשוק הכסף הקצר.

בספטמבר, ריבית ההלוואות המובטחת בהסכמי רכישה חוזרת ל-24 שעות עלתה לזמן קצר מעל 10% מ-2.1% בלבד בתחילת החודש, וריבית קרנות הפד פרצה את הקצה העליון של טווח היעד של הפד לראשונה מאז שהיא הושקה בשיא המשבר הפיננסי של 2008.

במידה שהמשקיעים נערכו לכך ששוקי הכספים ימשיכו לא לתפקד, המניות צריכות היו להיפגע מהחששות שסוחרים לא יוכלו לגשת להלוואות קצרות מועד כדי להחזיק בהן נכסים במקום במזומנים. הקניות של הפד ותוכנית הריפו (רכישת ני"ע חוזרת) שלו בהיקף מיליארדי דולר, השקיטה את החששות הללו, ולכן עזרה כנראה לשוקי המניות לעלות.

איתות למדיניות "יונית"?

האפקט השני הוא שהפד ביצע הפחתת ריבית סמויה שהגיעה לכשליש מההפחתה רגילה של רבע נקודות אחוז. לפני הפאניקה בשוק הכספים, הריביות האקטיביות היו באמצע הטווח של הפד, גם להלוואות בין בנקאיות בשוק קרנות הפד וגם לריפו ל-24 שעות. שתיהן היו קצת מעל הריבית שהבנק המרכזי משלם לבנקים על יתרות עודפות.

זה השתנה כאשר הפד הוריד את הריבית שהוא משלם ל-0.05 נקודת אחוז מעל אמצע היעד שלו, כאשר הריבית הבין בנקאית כבר לא נסחרת מעל הרמה הזו, וריבית הריפו ל-24 שעות עברה להיות ברמה הזו או קצת מתחת לה. שוק הכסף הפך לזול יותר, מה שצריך היה לתמוך מעט במניות.

שום דבר מזה לא מצדיק עלייה כזו של המניות בשלושה חודשים, שלא לדבר על הכפלת מניית טסלה. המשקיעים אולי רואים בפעולה של הפד איתות למדיניות עוד יותר "יונית". התיאוריה שלי היא שהמניות עלו בעיקר מסיבות אחרות. בכל מקרה, אלון מאסק צריך כנראה לשמור את הכרת התודה שלו למישהו שאינו יו"ר הפד, ג'רום פאואל. 

עוד כתבות

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

מיניסו/ צילום: Goldpro76

אחרי שסגרה חנויות והוציאה 220 עובדים לחל"ת: מיניסו עולה עם אתר סחר מקוון

מערך המשלוחים של מיניסו יפעל בכל חלקי הארץ, ויספק הזמנות בתוך 3-5 ימי עסקים מרגע ביצוע ההזמנה באתר ● כמה יעלה משלוח בהזמנה מקוונת?

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

כריסטיאן דרוסטן / צילום: AXEL SCHMIDT, רויטרס

הווירולוג שמציע: כך אפשר להחזיר את בתי הספר

פרופ' כריסטיאן דרוסטן, וירולוג שמייעץ לקאנצלרית אנגלה מרקל, מדבר על היום שאחרי המגפה: "מעל להכול חייבים למצוא פתרון ללימודים בבתי הספר" ● קורונה – אסטרטגיית יציאה, מדור חדש

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

פיתוח ישראלי יכול להגדיל פי 8 את קיבולת בדיקות הקורונה

פיתוח חדש של אוניברסיטת בן גוריון יכול לחסוך משמעותית גם בזמן וגם בציוד מעבדה ● "המטושים עדיין בחסור עד כדי כך שבמקום להשתמש בשלושה מטושים לכל נבדק - נחיר נחיר ולוע - משתמשים לפעמים במטוש אחד שדוחפים גם לאף וגם לפה"

הנשיא טראמפ נפגש עם מזכיר ההגנה, מארק אספר, על ספינה שהוסבה לבית חולים צף / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

דעה: אמריקה נקרעת בין מכחישי המגפה, מקריבי הזקנים ושונאי המומחים

הם מדלגים על שידורי החדשות הדיכאוניים, נחושים להמשיך לנהל את חייהם כפי שהתנהלו עד עתה ובטוחים שהתקשורת מגזימה כדי להפיל את הנשיא טראמפ במרוץ לנשיאות ● הקורונה פורמת את התפרים של המארג החברתי בארה"ב, שמעולם לא היו עבים דיים

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבלנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

מספר מקרי הקורונה עלה ל-5,358; 224 החלימו מהנגיף

גבר בן 90, אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה - סך הכל 20 נפטרו עד כה בארץ ● שב"כ קיבל אישור לסייע במאמץ לצמצום התפשטות הנגיף בישראל ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

קניון tlv/ צילום:auev fvi

באיחור לא אופנתי ופחות מהמתחרים, גם קניון TLV מגיב למשבר הקורונה

בעוד שבביג ועזריאלי ויתרו על כסף אמיתי על מנת ללכת לקראת בעלי החנויות בקניונים שלהם שמכירותיהם נגדעו באחת - הרי שבקניון התל-אביבי שבשליטת מוטי בן משה מציעים הטבות מצומצמות בהרבה

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבעיה הגדולה בשוק התקשורת בישראל: יציבות הרשתות הסלולריות

למרבה הצער אין פתרונות קסם לחוויית הסלולר ההולכת ויורדת ● הבעיות המרכזיות ברשתות הסלולריות הן מחסור בתדרים, השקעה נמוכה של החברות בבניית אתרים נוספים ובחיבורים בין האתרים לליבת הרשת

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

חיילים בפעילות של עמות יד לילד / צילום: יד לילד המיוחד

גם בתוכנית הסיוע הנוכחית העמותות והמגזר השלישי נשארים מאחור

תוכנית הסיוע למגזר השלישי שהציגה הממשלה לא כוללת קריטריונים ברורים והיא פונה רק לארגונים שקיבלו סיוע מהמדינה בעבר ● "המגזר השלישי צריך קרן סיוע מיידית של אחוז אחד מסך התוכנית הכלכלית שתאפשר סיוע מיידי ואוויר לנשימה"

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

מייסד ביו נקסוס משיב מלחמה: קרן השקעות בינלאומית היא שהביאה לקריסתנו

בתגובה לתביעת קרן ספרינגטייד בגין גניבה וזיוף, טוען בעל השליטה בחברת הסייבר הרפואי, ציקי-קורלנד פוקס, כי הקרן הביאה במו-ידיה לאובדן כל השקעתה בביו נקסוס

חדשות מזויפות / צילום: שאטרסטוק

בודקי העובדות של פייסבוק עובדים שעות נוספות סביב פייק ניוז שמופץ על הקורונה

לפייסבוק יש יותר מ-60 מיזמים של בודקי עובדות ברשת שלה ברחבי העולם