גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניהול השקעות ממוקד - מבט ל-2020

ערן פסטרנק, מנכ"ל בית ההשקעות פסטרנק שהם: "שוק ההון עובר מהפכה בשנים האחרונות ● ישנה חלוקה לבתי השקעות גדולים המציעים קשת רחבה של פתרונות פיננסים ומנגד מנהלים המתמחים בקטגוריות ספציפיות במטרה להגיע לתשואות עודפות"

השקעות בשוק ההון. יש צורך בשחקנים קטנים עם התמחויות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
השקעות בשוק ההון. יש צורך בשחקנים קטנים עם התמחויות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה מטעם בית ההשקעות פסטרנק שהם

יותר ויותר ישראלים רואים לנכון להשקיע במגוון מכשירי ההשקעה הקיימים בשוק: החל מקופות גמל, קרנות השתלמות וכלה בקרנות נאמנות ותיקים מנוהלים. 803 מיליארד שקל מנוהלים כיום בבתי ההשקעות, גידול של 13% ביחס לשנת 2018. כמו כן, בשנים האחרונות החלו לפעול יותר ויותר מנהלי השקעות מתמחים אשר בחרו להתמקד בתחום אחד לעומת השחקנים הגדולים הפועלים במתכונת של סופרמרקט. מה מציעים המנהלים המתמחים ללקוחותיהם ומהם היתרונות שלהם?

"שוק ההון עובר בשנים האחרונות מהפכה של ממש אשר מחלקת אותו לשתי קבוצות של שחקנים", מסביר ערן פסטרנק, מייסד ומנכ"ל בית ההשקעות פסטרנק שהם, המתמחה בניהול השקעות ממוקד בתחום קרנות הנאמנות וניהול תיק השקעות אישי ללקוחות אמידים. "ישנם, כאמור, ה-Mass Market Players, בתי ההשקעות הגדולים, המציעים קשת רחבה של פתרונות לכל לקוח. מצד שני, יש את השחקנים הממוקדים בקטגוריה ספציפית, כמו למשל קרנות גידור או קרנות נאמנות מתמחות אשר מטרתן להצטיין בקטגוריה ספציפית ולהגיע לתשואות עודפות. סביבת הריבית הנמוכה אף מגבירה את המגמה נוכח הצורך של המשקיעים לפתרונות השקעה ייחודיים".

שי שהם, מי שייסד את החברה לצדו של פסטרנק, ומשמש כיום כמנהל ההשקעות הראשי שלה, מסביר כי לניהול ממוקד יש חשיבות רבה. "ליאונרדו דה וינצ'י היה אחד במינו, קשה להצטיין במגוון פעילויות בו זמנית ולכן התמקדות במכשיר השקעה ספציפי, תאפשר השגת תוצאות טובות יותר לאורך זמן. בנוסף, היקפי המסחר הנמוכים בשוק המניות הישראלי מקשים על מרבית השחקנים לפעול בצורה יעילה. גם כאן, למנהלים המתמחים אשר לרוב היקפי הניהול שלהם קטנים יותר, יש יתרון גדול במסחר ונגישות טובה להזדמנויות השקעה. בלא מעט מקרים, אנו פוגשים חברות קטנות ומעניינות להשקעה אשר מרבית המנהלים הגדולים בשוק לא יקדישו להן כלל אנליזה נוכח מגבלת הגודל, מה שנותן לנו יתרון (בלעדיות יחסית) במגוון השקעות".

ערן פסטרנק ושי שהם, מייסדי בית ההשקעות פסטרנק שהם / צילום: תמר מלין

מתמקדים במומחיות: מוצרים ספורים, יותר ידע

בעבר היה מושג בקרב מנהלי ההשקעות אשר נקרא "הנפקת פקס". התקבלה הצעת השקעה, מנהל ההשקעות קרא את הפקס והחליט האם לקנות ללקוחות. כיום אין פקס ובוודאי שאין הנפקות פקס לאחר גל הסדרי החוב שעבר על השוק הישראלי. כיום, לדברי שהם, אמורים מנהלי ההשקעות להקדיש את מרבית זמנם להיכרות עם כל השקעה. "במצב זה חובה למצוא את ההתמחות ואת המקום בו יש למנהל יתרון יחסי, בין אם באג"ח הקונצרני, מניות בארץ או מניות בחו"ל", הוא מסביר.

סוגיה נוספת הנה ריבוי קרנות בכל קטגוריה, לפי שהם, ישנם בתי השקעות המחזיקים מספר קרנות באותו אפיק וזאת על מנת שבכל מצב - תמיד יהיה באמתחתם "הסוס המנצח" בכל קטגוריה. "אצלנו יש רק קרן אחת בכל קטגוריה, המשקפת את תפיסת ההשקעות של הבית לשקיפות והשגת תשואות לאורך זמן".

פסטרנק שהם - השקעות בליווי אישי. לפרטים הקליקו כאן>>

מרבה נכסים, מרבה בירוקרטיה - מרבה דאגה

על פי נתוני בנק ישראל, תיק הנכסים (הפיננסים) של הציבור בישראל הנו כ-4 טריליון ש"ח (4,000 מיליארד). שווי שוק המניות בישראל הנו כ-800 מיליארד ש"ח. לדברי אריאל מולדובן, סמנכ"ל השקעות בפסטרנק שהם, "עובדה זו מקשה מאוד על מרבית המנהלים לסחור ביעילות בבורסה בת"א. כאשר מנהלים נכסים בעשרות מיליארדים, רוב הפוזיציות הגדולות הן כמו 'חתונה קתולית'. בסחירות הנמוכה של שוק ההון הישראלי קשה מאוד להיכנס להשקעות ועוד יותר קשה לצאת. מיקוד במספר מצומצם של מוצרי השקעה, מעניק לנו גמישות גבוהה. אצלנו ההשקעות יתבצעו בזמן אמת ובסופו של יום, ניהול סיכונים אחראי ותשואות טובות לאורך זמן הם זכות הקיום שלנו. בניגוד לדעה הרווחת, בהשקעות בישראל יש חסרון משמעותי לגודל".

משרדים של בית ההשקעות פסטרנק שהם / צילום: שי אפשטיין

ניהול אישי: פחות לקוחות, יותר השפעה על התוצאות

בית ההשקעות פסטרנק-שהם הוקם לפני עשר שנים ומנהל כיום השקעות בהיקף של מיליארד ש"ח. רף הכניסה לתיק מנוהל הוא מיליון ש"ח ונחשב לגבוה בתעשייה. מודל עבודה זה מייצר שני יתרונות ברורים ללקוחות: מיקוד בהשקעות ומיקוד בלקוח. מנהלי ההשקעות בחברה מלווים באופן אישי את הלקוח. "קשר אישי מאפשר להשפיע על תוצאות ניהול התיק", אומר שהם ומולדובן מסביר: "בקרב מרבית המשקיעים, מדיניות ההשקעה נשארת קבועה לאורך זמן ובכל מצב. הדבר דומה לאונייה השטה תמיד באותו הכיוון בכל מזג אוויר גם כאשר סערה בפתח. כך לדוגמה, בדצמבר 2018 כאשר השווקים ירדו בחדות, יצרנו מייד קשר עם כלל המשקיעים, הרגענו והסברנו את ההזדמנויות שנוצרו. ואכן, מרבית הלקוחות לא הקטינו חשיפה למניות וחלקם אף הגדילו אותה".

"חברת פסטרנק שהם מתמקדת בין היתר בקרנות נאמנות מתמחות המנוהלות ע"י צוות מקצועי עתיר ניסיון בשוקי ההון בארץ ובעולם", אומר שהם. "מודל העבודה הייחודי מאפשר לנו להתמקד במחקר ואנליזה ובנוסף בליווי אישי של הלקוחות. קרנות הנאמנות שלנו מאפשרות השקעה בכל סכום וניתנות לרכישה דרך חשבון הבנק של המשקיע". ופסטרנק מסכם ואומר כי "נוכח העלייה ברמת החיים בישראל והתחכום המאפיין את המשקיעים אין ספק שנראה עוד ועוד גופים מתמחים לצד בתי ההשקעות הגדולים והוותיקים".

פסטרנק שהם - בהשקעות תמיד עדיף טאצ' אישי. לפרטים הקליקו כאן>>

*הכתבה הינה מטעם בית ההשקעות פסטרנק שהם

עוד כתבות

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים / צילום: מטה המאבק

תעשיית התרבות והאירועים נגד הממשלה: ב-14 ביוני נפתח אולמות ונקיים כרגיל הופעות

מטה המאבק להצלת עולם התרבות והאירועים הודיע הבוקר כי העסקים בתחום התרבות והאירועים לא מקבלים את מתווה משרד הבריאות והתרבות לפתיחת הענף ויפתחו עם "מתווה עצמאי" שהם גיבשו

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

אזור התעשייה בת ים / צילום: גיא נרדי

אושרו 532 יחידות דיור באזור התעסוקה של העיר בת ים

מטרת התוכנית שהופקדה הינה להקמת מתחם שישלב מגורים, תעסוקה, מסחר ומבני ציבור במתחם הקוממיות באזור העסקים של בת-ים ● בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת 14 מבני תעסוקה והקמת שני רחובות חדשים המתחברים לרחוב הקוממיות

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש / צילום: תמר מצפי

IBC במו"מ לכניסה לשוק החרדי: החלה במגעים עם עיריית בית שמש

ראשת העירייה עליזה בלוך ואיתמר ברטוב מנכ"ל החברה מקדמים הפריסה ברמת בית שמש

ענת מוגילבסקי, יואב צוקר, ניל"י גולדפיין, מיכל פייגנבוים, ירין יחזקאל, גלי הכרמלי / צילום: יח"צ

כך ממתגים חברות ועובדים: מדוע גם עובדים ומנהלים צריכים למתג את עצמם

איך חברות הופכות את עצמן לאטרקטיביות, והאם הן יצלחו את מבחן הקורונה • תוכנית עבודה: סדרת שידורי הלייב של "גלובס"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בת"א: מליסרון קפצה ב-5.6%, מבנה ביותר מ-9%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי; מדד הנפט-גז איבד 1.5% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת