גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדאו ירד ב-2.1% ורשם את היום הגרוע ביותר מאז אוגוסט בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

הלילה יתבצע בלונדון תחילתו של הברקזיט, בו תעזוב בריטניה את האיחוד האירופי ● נעילה מעורבת באסיה, מדד שנחאי התרסק ● מדד מנהלי הרכש בסין לחודש ינואר תאם את צפיות האנליסטים ● הארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום עולמי בעקבות התפשטות וירוס הקורונה

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס
אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

ירידות חדות בסיום המסחר הערב (ו') בבורסות וול סטריט בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה וההשפעה על הכלכלה. הדאו צלל בלמעלה מ-600 נקודות (2.1%) ורשם את היום הגרוע ביותר מאז אוגוסט. מדד ה-S&P 500 ירד ב-1.7%, הנאסד"ק ירד ב-1.6%.

21:00

מתחדדות הירידות בבורסות וול סטריט: הדאו ג'ונס צונח בכמעט 2% בשעה זו, מדד ה-S&P 500 יורד ב-1.7%, הנאסד"ק יורד ב-1.3%.

בעקבות החששות מהתפשטות נגיף הקורונה הקטלני, דלתא ואמריקן איירליינס השעו את כל הטיסות בין סין לארה"ב. יונייטד איירליינס הודיעו על צעד דומה. מניית דלתא יורדת בכ-1.9%, אמריקן אירליינס יורדת ב-2.6%, יונייטד איירליינס יורדת ב-3%.

19:40

המדדים העיקריים בוול סטריט צונחים, בצל התגברות החששות מהשפעת התפשטות נגיף הקורונה על הכלכלה העולמית.

מדד הדאו ג'ונס יורד בכ-500 נקודות, מדד ה-S&P 500 יורד ב-1.5%, הנאסד"ק יורד ב-1.2%.

המדדים התחילו לצנוח היום כאשר ה"ניו יורק דיילי ניוז" דיווח על מקרה הנגיף הראשון בניו יורק, אולם הדיווח עדיין לא מאושר.

אמזון זינקה 8.8% לשווי שוק של טריליון דולר לאחר פרסום הדוחות אמש, ובכך הצטרפה למועדון עילית המשותף רק לאפל, מיקרוסופט ואלפבית, חברת האם של גוגל.

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, כאשר בורסות לונדון, פריז וגרמניה ננעלו בירידות של למעלה מ-1%, בורסת איטליה הובילה את הירידות כאשר ננעלה בירידות של 2.3%.

 

16:40

בורסות וול סטריט נפתחו בירידות, בעקבות התגברות הדאגה מווירוס הקורונה. 

ארגון הבריאות העולמי הכריז אמש על מצב חירום עולמי בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בשבועות האחרונים. עד כה מתו מהנגיף 171 אנשים שאובחנו במחלה ועוד 8,235 איש שאובחנו כחולים. כמו כן 143 איש הבריאו כתוצאה מטיפול רפואי. משמעות הגדרת המצב כחירום יאפשר לארגון ולסין לגייס תמיכה כלכלית ופוליטית כדי לנסות לעצור את ההתפרצות שכבר התפשטה לעשרות מדינות.

הדאו צונח ב-250 נקודות, הנאסד"ק יורד בכ-0.2%, ה-S&P 500 רושם ירידות של 0.3%.

מניית אמזון  קופצת בלמעלה מ-8%, לאחר פרסום הדוחות אמש לאחר נעילת המסחר. הדוחות היו טובים מהצפוי. הרווח למניה הוא 6.74 דולר - הרבה מעל ציפיות האנליסטים לרווח של 4.03 דולר למניה, ומעל הרבעון המקביל בשנה שעברה בה הרווח למניה עמד על 6.04 דולר.

הרווח הנקי עומד על 3.3 מיליארד דולר, לעומת 3 מיליארד דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי הכולל עלה ב-8% לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-3.3 מיליארד דולר. הרווח הנקי השנתי עמד על 11.6 מיליארד דולר, לעומת 10.1 מיליארד דולר בכל 2018.

14:55

בורסות אירופה מוסיפות לרדת בשעה זו, הדאקס יורד ב-0.3%, הקאק יורד ב-0.4% והפוטסי הבריטי משיל 0.65% מערכו.

בארה"ב החוזים העתידיים יורדים, החוזה על הדאו ג'ונס איבד יותר מ-100 נקודות בצד החשש העולמי מנגיף הקורונה שמכביד על השווקים.

מניית אמזון טסה במסחר המוקדם לאחר שהחברה פירסמה את דוחותיה אמש, בהם היא דיווחה כי הרווח למניה היה 6.74 דולר - הרבה מעל ציפיות האנליסטים לרווח של 4.03 דולר למניה. 

מניית קאטרפילר מזנקת במסחר המוקדם לאחר שהחברה פירסמה את תוצאותיה לרבעון הרביעי ועקפה את ציפיות האנליסטים בשורת הרווח. הכנסות החברה איכזבו עם זאת.

גם חברת הנפט והדלק אקסון מוביל פירסמה את תוצאותיה לרבעון הרביעי והביסה את תחזיות האנליסטים בהכנסותיה.

12:00

המדדים העיקריים באירופה עברו לירידות שערים לאחר שהממלכה המאוחדת אישרה מקרים ראשונים של הידבקות בנגיף הקורונה בבריטניה. בהצהרה לציבור, שר הבריאות הבריטי אישר כי נגיף הקורונה כעת גם בטיפולו של אירגון הבריאות הלאומי הבריטי. נזכיר כי מקרי המוות מהקורונה עלו ל-213 בני אדם ומספר הנדבקים עומד כעת על 9,692 בני אדם.

הפוטסי בלונדון מאבד כ-0.5% מערכו, הקאק בפריז יורד בכ-0.1% וגם מדד הדאקס בגרמניה יורד קלות.

מניית חברת האירוספייס והתעופה לאונרדו  עולה ב-4.8% לאחר שהחברה הודיעה כי רווחים ל-2020 ככל הנראה יעקפו את אזהרת הרווח שהוציאה בסוף 2019.

חברת מוצרי החשמל אלקטרולוקס  פרסמה את תוצאותיה לרבעון הרביעי ופיספסה את תחזיות האנליסטים, המניה יורדת ב-3%.

10:40

מגמה מעורבת בבורסות אירופה, הדאקס הגרמני והקאק הצרפתי עולים בכ-0.2%, ואילו הפוטסי בבריטניה יורד ב-0.33%. המדד הכלל-אירופי סטוקס 600 מוסיף כ-0.4% לערכו.

הלילה בשעה 23:00, שעון לונדון, יתקיים ה"ברקזיט", בו תעזוב בריטניה את האיחוד האירופי. התהליך יימשך כ-11 חודשים, במהלכו ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ינסה להגיע להסכם יציאה יחד עם ראשי האיחוד, והוא מסיים תקופה של שלוש וחצי שנים של דיונים בנוגע להסכם היציאה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי.

נראה שהמשקיעים באירופה מחפשים יציבות בצל איום נגיף הקורונה והתהליך הרעוע שהתנהל במהלך ניסוח הסכם הברקזיט.

08:15

היפוך מגמה בהונג קונג, המדד המרכזי, ההנג סנג, עבר לירידות שערים. המדד מאבד 0.2% מערכו בשעה זו. מדד הניקיי ביפן מוסיף לעלות, ב-1% בשעה זו. מדד שנחאי מוסיף ליפול ב-2.75%.

07:50

המסחר בבורסת אסיה מתנהל במגמה מעורבת על רקע נתוני הייצור מסין שתואמים את צפיות האנליסטים. הניקיי קופץ בכ-1.2%, ההנג סנג בהונג קונג עולה ב-0.25%, ואילו מדד שנחאי מתרסק ב-2.75%.

מדד מנהלי הרכש בסין לחודש ינואר עומד על 50, בדיוק כפי ציפו האנליסטים.

עוד בסין, ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום עולמי בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בשבועות האחרונים. עד כה מתו מהנגיף 171 אנשים שאובחנו במחלה ועוד 8,235 איש שאובחנו כחולים. כמו כן 143 איש הבריאו כתוצאה מטיפול רפואי. משמעות הגדרת המצב כחירום יאפשר לארגון ולסין לגייס תמיכה כלכלית ופוליטית כדי לנסות לעצור את ההתפרצות שכבר התפשטה לעשרות מדינות.

אמש בוול סטריט, המדדים העיקריים מחקו את הירידות שנרשמו בתחילת היום כאשר משקיעים העריכו את החדשות האחרונות סביב נגיף הקורונה הקטלני. הדאו ג'ונס הוסיף 100 נקודות, הנאסד"ק וה-S&P 500 עלו בכ-0.2%.

אמזון דיווחה בלילה על תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי, שהיו טובות מהצפוי. הרווח למניה הוא 6.74 דולר - הרבה מעל ציפיות האנליסטים לרווח של 4.03 דולר למניה, ומעל הרבעון המקביל בשנה שעברה בה הרווח למניה עמד על 6.04 דולר.

עוד כתבות

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן, אדלר ומקאן עלו לשלב הבא במכרז שירותי בריאות כללית

משרדי הפרסום יציגו בקרוב מצגות קריאטיב להנהלת הקופה ● היקף הפרסום של כללית עומד על למעלה מ-10 מיליון שקל בשנה

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל

דורית קדוש, ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר כשנתיים בלבד: המנהלת החיצונית של מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך פורשת

דורית קדוש הייתה הייבוא הבכיר של יו"רית הרשות ענת גואטה, שהביאה אותה מדלויט ● "תסיים את תפקידה בזמן הקרוב"

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

מוטי בן משה, בעל השליטה בדור אלון / צילום: אלון רון

נכסים בשווי של 730 מיליון שקל: האם מוטי בן משה יצליח לאשר עסקת בעלי עניין גדולה?

העסקה שמוביל בן משה כוללת העברת מבנים וקרקעות מדור אלון לרבוע כחול נדל"ן תמורת הקצאת מניות ● בן משה שולט בשתיים באמצעות אלון רבוע כחול, שאת פעילויות הנדל"ן שלה הוא מעוניין לרכז ברבוע כחול נדל"ן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - חודש מאי

גם בתקופת הקורונה: מאות פצועים מקורקינטים ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אייל לפידות / צילום: תמר מצפי

הקורונה לא פגעה בשיכון ובינוי: רשמה רווח נקי של 110 מיליון שקל ברבעון הראשון

צבר העבודות של החברה בתחום הקבלנות נמצא בעלייה, והרווח הגלום שבתוכו עולה יחד איתו, הן בהיקף הרווח והן בשיעורו מההכנסות ● הסיבה לכך היא קבלנים זרים עזבו את ישראל במהלך המשבר והסכמתה של החברה לקבל על עצמה את העבודות שהם נטשו, ובמחירים גבוהים יותר

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

מאמין בפיתוח בשר מלאכותי: רמי לוי השקיע במיט-טק במסגרת גיוס של 20 מיליון שקל

במקביל להשקעה, חתמה מיט-טק על הסכם מסחרי ראשון עם קבוצת אדום לקידום מוצריה בשוק הבינלאומי

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

גילה גמליאל בולמת את תוכנית המשרפות של קודמה בתפקיד

ל"גלובס" נודע כי חודש לאחר שאושרה הקמתן, השרה להגנת הסביבה החליטה להקפיא את יישום התוכנית להקמת משריפות פסולת, לצורך בחינה מחודשת של מדיניות הפסולת בישראל ● התוכנית השנויה במחלוקת, עוררה התנגדויות בקרב ראשי ערים, פעילים סביבתיים ומומחי סביבה

אורי הדומי, מנכ"ל מזור / צילום: תמר מצפי

אורי הדומי מצטרף לדירקטוריון זברה מדיקל

חברת זברה מדיקל עוסקת בניתוח של תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית

מוצרי שטראוס/ צילום: תמר מצפי

שטראוס תציע מבצעים מאחורי הגב של הקמעונאי

ל"גלובס" נודע כי חברת המזון השנייה בגודלה בישראל מציעה לצרכנים לצלם את הקבלות בסופרמרקט ולתרגם אותן לקופונים ברשתות מזון • מדובר ביצרנית המזון הראשונה שמציעה לתת "כסף" לצרכנים בתמורה למידע על הקניות שלהם, ובהמשך תוכל להציע גם מבצעים והנחות ללא תלות בקמעונאי

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

יבוא חמאה ללא מכס יימשך: התאחדות מגדלי הבקר משכה את העתירה לבג"ץ

שופטי ביהמ"ש המליצו להתאחדות למשוך את העתירה מאחר שהצו, שמאפשר יבוא חופשי ופטור ממכס, ניתן לפרק זמן מוגבל

רביד גבריאל, הבעלים של סטודיו Different Pulses לקעקועים בתל אביב / צילום: טרז גוזטפסון

"בעל החנות ויתר לי על שכירות לאורך כל משבר הקורונה"

רביד גרמיאל מתל אביב היא בעלת סטודיו לקעקועים, שרוב הכנסותיו נסמכות על אמנים אורחים מחו"ל ● "זאת הייתה תקופה לא פשוטה. המון הוצאות, בלי הכנסות" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

מתווה החזרה בפלאפון: כל העובדים יחזרו מחל"ת ויקבלו מענק חד פעמי

בתמורה הוסכם על ביטול הנופש השנתי שתוכנן בחו"ל ותקציב הרווחה יקטן באופן חד פעמי ● פלאפון תקצה סכום של מיליון שקל שיחולק בין העובדים כמענק

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

משבר הקורונה הקפיץ את הרווח של יוחננוף ב-34%

המכירות של קמעונאית המזון, שבשליטת משפחת יוחננוף, צמחו בשיעור של 13% במהלך הרבעון הראשון של 2020 ● בכוונת הרשת להמשיך במכירות האונליין עמן החלה בצל משבר הקורונה גם ב" ימי שגרה"

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

יעד חדש ל-2030: 30% מייצור החשמל יהיה מאנרגיה מתחדשת

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג תוכנית להגדלת היקף ייצור החשמל מהשמש, שתחייב השקעות בהיקף של 80 מיליארד שקל ● מדיניות ממשלתית תעודד התקנת פאנלים על גגות, מאגרי מים ושטחי קרקע בהיקף 140 אלף דונם

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

רוכב על קורקינט חשמלי בתל אביב. / צילום: שלומי יוסף

השגרה חזרה ואיתה נפגעי הקורקינטים: אז למה עיריית ת"א החליטה לוותר דווקא עכשיו על חובת הקסדה

לאחר ירידה במספר הנפגעים במהלך הסגר, בחודש מאי התאונות חזרו - ובגדול ● למרות זאת, עיריית תל אביב דחתה בשלושה חודשים את החובה להצמיד קסדות לקורקינטים השיתופיים הפועלים בעיר ● בחברות טענו לנימוק היגייני בשל משבר הקורונה, בעירייה מציינים סיבה טכנית