גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרב עובדיה יוסף, השוואות לארדואן, התנגחויות בלפיד ונהירה אל הערבים: כך נראים הקמפיינים של הרגע האחרון

הקמפיינים לקראת יום הבחירות מגיעים לישורת האחרונה ● במפלגות נאבקים על כל קול, אבל לא באמצעות הבטחות בחירות אלא בעיקר באמצעות הרגש ● כך נראה המאבק על כל קול חמישה ימים לבחירות 2020

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף
בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

כחול לבן: תבהלת הסקרים ואזהרות מפני ארדואניזציה

בכחול לבן התעוררו בימים האחרונים לתבהלת קריסה בסקרים. לא רק בסקרי דעת הקהל שהופיעו בכלי התקשורת ניתן היה לראות זאת, אלא גם בסקרים הפנימיים של המפלגה.

הסוקר של המפלגה, ישראל בכר, הציג נתונים המראים שהציבור הכללי חושב שלמפלגה הזו יש 33 בכיס, ולפיכך עבודת השכנוע של עמיר פרץ, שלפיה הצבעה בתוך הגוש היא החשובה ואפשר לזלוג למפלגה הקטנה יותר, כנראה עובדת. שלטי חוצות שמראים את פרץ, ניצן הורביץ ואורלי לוי-אבקסיס מחבקים את גנץ מן הצד אכן הובילו לצמיחה מספרית אצל אמת וירידה בכחול לבן. בכחול לבן דרשו מהעבודה להסיר את הקמפיין, וכך אכן נקבע בוועדת הבחירות, אך האפקט של הקמפיין כבר נוצר.

הנקודה שמדגישים בכחול לבן בשבוע האחרון, אם כן, היא שחשוב ביותר שמפלגתם תצא ראשונה בקלפיות וזאת כדי שנתניהו לא יקבל חיזוק מהעם להמשך שלטונו. במקביל עברו בכחול לבן להגברת קמפיין הנגטיב נגד נתניהו ברמה האישית והשוואתו לארדואן.

ההשוואה לארדואן ולטורקיה לא הגיעה סתם אלא לאחר פילוח הבוחרים המתלבטים בימין הרך, והאנשים בשמאל ובמרכז שלא בוער להם לצאת להצביע במועד ג’. המסקנה היא שהאיום מפני שינוי דרמטי במהות הדמוקרטיה הישראלית, ומפני השתלטות על מערכת המשפט - פסקת ההתגברות, איומים על היועמ"ש ועל המפכ"ל בעבר - משחקים תפקיד מרכזי באמוציות של הבוחרים. בימים האחרונים הם מתכננים שלטי חוצות עם ההקשר הארדואני בכל אזור המרכז.

"אנחנו אומרים לאנשים: שימו לב, נתניהו מנסה להימלט ממשפט באמצעות חוק צרפתי", אומר ל"גלובס" גורם במפלגה. לדבריו, המסר הוא ש"המדינה תיראה אחרת יום אחרי הבחירות אפילו אם נתניהו יוציא מנדט אחד יותר. הסקרים שלנו צמודים ולכן אנחנו צריכים למצוא דרך לדבר עם הקהל הימני הרך, אך גם לא להבריח אנשי מרכז ושמאל".

יעד נוסף הוא העלאת שיעורי הצבעה באזורי תמיכה מובהקים של המפלגה, "ערי המיקוד". לפי הנתונים בידיהם, 100 אלף איש לא טרחו ללכת להצביע בתוך תל אביב, וגם בוחרים רבים בגבעתיים, רמת גן, חיפה ואף בקיבוצים. ולכן, בימים האחרונים, במפלגה שוקדים על שכנוע תושבי ערים לצאת להצביע. תושבי אזורים שונים מקבלים מסרים בהתאם למיקומם; כך, תושבי תל אביב נחשפים לקמפיין "תל אביב תתעוררי". באזור הדרום, סביב עוטף עזה, מדובר במנדט אחד, והמסר שלהם לתושבי האזור הוא "על מי אתם סומכים יותר, על הרטמכ"לים או על נתניהו שכשל". 

הליכוד: נוהרים אל הערבים ומזהירים מפני "עוצמה"

בישורת האחרונה הליכוד יוצא לשטח, מבקש מהבוחרים לא לבזבז קולות על עוצמה יהודית ולשכנע שהצבעה לגנץ תוביל לממשלה עם טיבי. אבל עם זאת, ראש הממשלה נתניהו החל לשים דגש מוגבר על הציבור הערבי, דבר שלא אירע מעולם בקמפיינים שלו. אחרי אירוע בחירות שכינס לפני כשבוע בג’וליס אמור נתניהו לצאת לאירוע בחירות באולם חתונות הממוקם על כביש 70 בין הערים טמרה לשפרעם, אזור ערבי-מוסלמי מובהק. בטמרה כ-34 אלף תושבים - 99.9% מהם מוסלמים הממוקמים באשכול 2, בתחתית הדירוג הכלכלי בישראל. שפרעם גדולה יותר, עם 42 אלף תושבים ובאשכול 3; 60% מתושביה מוסלמים והשאר נוצרים או דרוזים.

מה נתניהו מחפש בימים האחרונים של הקמפיין במעוזים המוסלמיים של צפון המדינה? על אירועי הבחירות של נתניהו יש להוסיף כשני ראיונות מלאים שהעניק לכלי התקשורת בשפה הערבית ודיבורים "מרוככים" של הח"כ מיקי זוהר בנוגע לחוק קמיניץ (להחמרת הענישה על הריסה בניית בלתי חוקית) רק השבוע בוועדת הכספים.

ד"ר מוחמד דראושה, מנהל תחום שוויון וחברה משותפת במרכז גבעת חביבה, אומר ל"גלובס" שנתניהו לא מחפש ללקט קולות בחברה הערבית, אלא להעביר להם את המסר שאין להם מה להיות מוטרדים ממנהיגותו, שכן מבחינה כלכלית וחברתית הוא דואג לשפר את מצבם.

"בליכוד תומכים כ-6,000-4,000 איש מהחברה הדרוזית והשאר הם עסקנים של נתניהו. הוא מגיע לדבר עם הציבור הערבי על תוכנית 922 ומנסה לקחת את כל הקרדיט לצמיחה לעצמו, ולתת לערבים את התחושה שהכול בסדר ושאין צורך לצאת לקלפיות נגדו. הוא מנסה 'להרוג' את הקונספט של הצבעה נגד ביבי".

מהלך נוסף של הליכוד ביממות סגירת הקמפיין הוא לא להתעלם מן הציבור הספרדי-מסורתי, שנוטה לרוב להצביע לש"ס. אם בקמפיינים קודמים בליכוד שאפו לשכנע את ציבור העולים, יוצאי מדינות חבר העמים, דוברי השפה הרוסית, הרי שהפעם בליכוד כבר לא "מתאבדים" על האגפים הללו של החברה הישראלית ומנסים למשוך קולות בקרב עולי צרפת של העשור האחרון, עולי אתיופיה וגם הציבור הטבעי של ש"ס, כלומר לא רק החרדים האדוקים הבוחרים בש"ס אלא גם מסורתיים ממוצא מזרחי.

הרשימה המשותפת: לא מתרשמים מנתניהו ופונים לנשים וליהודים

ברשימה המשותפת מגיבים בזלזול לקמפיין הרגע האחרון של נתניהו בצפון הארץ ובכלי התקשורת בשפה הערבית. לשיטתם, הציבור הערבי בישראל אינו מטומטם והזלזול שמפגין כלפיהם נתניהו דווקא עשוי להמשיך למשוך את הציבור לקלפי. גורם במפלגה אמר ל"גלובס": "העובדה שהוא בוחר לנכון לרוץ לכפר בדואי ולאזור מוסלמי ולהתראיין לכלי תקשורת בערבית מוכיחה לציבור שלנו שיש משמעות לכוח הפוליטי והעובדה שעלינו מעשרה מנדטים ל-13 מנדטים בין אפריל לספטמבר - זה דבר שצריך להמשיך ולתחזק אותו".

האם הקמפיין שלו בתוך החברה הערבית אפקטיבי? "אנשים פה זוכרים מי היה נתניהו לפני כמה חודשים, עם האמירות הדוחות שלו על כך שהערבים רוצים להשמיד את היהודים. זה ממחיש להם עד כמה הקול שלהם משמעותי בקלפי, וזה אישרור לכך שהם רואים שמשהו שונה מתרחש. נתניהו הפנים את הלקח, שיש מחיר להצבעה ערבית גבוהה".

במשותפת מציינים שיש להם שלושה יעדים דמוגרפיים שניתן לחזקם בחמישה הימים הקרובים: האחד הוא הצבעת נשים ערביות; הקמפיין ישים דגש על המשמעות של הריסת הבתים והאלימות בחברה הערבית ישירות על חייהן של הנשים. הדגש השני הוא על הציבור הצעיר. לשם כך הם מעלים תכנים באינסטגרם בטיק-טוק וגם סרטוני משפיענים בפייסבוק. הדגש השלישי הוא על הצבעת הציבור היהודי. לדבריהם אירועי הקמפיין של המשותפת בערים הגדולות היו מלאים עד אפס מקום. הטיעון הפוליטי בשכנוע הציבור היהודי מורכב משניים: אינטרס משותף חברתי יהודי-ערבי וסולידריות עם אוכלוסיית המיעוט.

העבודה-גשר-מרצ: התנגחויות עם יאיר לפיד במקום עם גנץ

מפלגת העבודה ממקדת את הימים האחרונים של הקמפיין בהחזרת בוחרים הביתה. לצד השילוט שלהם מחבקים את גנץ (שהורד בהוראת ועדת הבחירות), הם מנהלים קרב התנגחויות עם ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן. המפלגה החליטה שלא להתכסח עם העומד בראש כחול לבן, בני גנץ, ולכן לפיד הוא על המוקד, והוא מוצג על ידם כקפיטליסט. העבודה, גשר, מרצ, מנסים להשפיע על הבוחרים להישאר איתם והטענה המרכזית היא שכחול לבן אמורים היו ללקט את הקולות הנוספים בימין, ולא לעשות קניבליזציה בתוך הגוש.

על פי התחזיות, הציבור הערבי נוטה פחות ללכת לעבודה-גשר-מרצ בשל דחיקתו של הח"כ עיסוואי פריג’ למקום 11 הלא ריאלי, כך שהקמפיין של העבודה-מרצ בחברה הערבית נראה פחות אפקטיבי הפעם.

ש"ס: הרב עובדיה יוסף בקדמת הבמה

בש"ס ממשיכים בקו של המערכות הקודמות ומתמקדים בנאמנות לנתניהו, בהקמת בלוק הימין על ידי אריה דרעי ובשמירה על מדינה יהודית. ש"ס הציגה קמפיין היצמדות ונאמנות לנתניהו לאורך כל השנה המורכבת, אולם ביממה האחרונה מביעים בש"ס תסכול מכך שנתניהו יצא לאירוע בישיבת תורה והוראה באיזור יד אליהו בדרום תל-אביב. מקורבי השר דרעי צוטטו בכלי התקשורת כאומרים ש"התנהגות נתניהו מכעיסה. הוא צריך היה לצאת לערי הליכוד בפריפריה ולהביא משם קולות ולא ללכת לביקור מתוקשר במוסד ספרדי".

בסרטון מסכם הקמפיין של המפלגה "שמח בני" מספרים את סיפור החיים של מדינה יהודית, ומציבים את הרב עובדיה יוסף ז"ל בקדמת הבמה. המסר העיקרי שלהם הוא הצבעה לש"ס זה פעמיים כי טוב: גם לנתניהו בראשות הממשלה וגם שמירה על מדינה יהודית, על השבת ועל המסורת. בחלק מן האתרים והערים, ש"ס משתפת פעולה בהנעת בוחרים ביחד עם הליכוד, עד כדי קיומם של כמה מטות משותפים. בנוסף, ש"ס ישקיעו את היממה האחרונה בעבודת שטח דרך רבני הקהילות והרבניות והנציגים בערים וביישובים שיפנו לקהל המצביעים.

יהדות התורה: הבטחות לעצירת תחבורה ציבורית בשבת

ביהדות התורה, שינה הח"כ משה גפני כיוון ביממות האחרונות. הוא לא רצה לדבר על הובלת חקיקה אנטי חילונית עד כה, אך עתה מבטיח שבקואליציה הבאה יעביר חוק שיעצור את השימוש בתחבורה ציבורית בשבתות. בנוסף ראשי המפלגה ממשיכים לבקר בישיבות ולדבר עם הציבורים הרלוונטיים להם ומפנים אש חמה נגד יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

ימינה: קמפיין אופטימי ובלי להיגרר לירי בתוך הנגמ"ש

לדברי הצוות הפוליטי של ימינה, קמפיין המפלגה שלהם ימשיך עם הקו החיובי שלפיו הניצחון נמצא בהישג יד. טיעון הסיכום שלהם הוא שהקמת ממשלת ימין אפשרית ותלויה באחוזי הצבעה גבוהים של בוחריהם. עוד הם אומרים שהם מקפידים שלא להיגרר ל"ירי בנגמ"ש" ולא מתכסחים עם הליכוד, וזאת אף שאשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, המופיעה בפני ציבורים שונים בימים האחרונים, מספרת על "שלוש אצבעות" מתוך בלוק 55 שפזלו לכיוון כחול לבן. היא מדברת על בנט, שקד ומתן כהנא, כמובן. לימינה יש גם פרויקט הקרוי "ימינהמונים": גיוס פעילים מתנדבים שיוציאו את מצביעי ימינה מהבתים לקלפי ויביאו לחיזוק הרשימה.

ישראל ביתנו: להשאיר את נושאי דת ומדינה בכותרות

בישראל ביתנו קופצים על כל אמירה בנושא השבת של גפני וליצמן כמוצאי שלל רב. הקמפיין מפעיל לחץ רב בנושא דת ומדינה, אם כי נראה שבמועד ב’, התחום הזה לכד את תשומת הלב של ישראלים רבים יותר מאשר בקמפיין הנוכחי. בנוסף, בימים האחרונים הם שמים דגש על עבודת שטח בסניפי המפלגה, ריכוז מאמץ לביצוע טלפונים למתלבטים שעדיין רשומים אצלם במערכת והשלמת ההיערכות ליום הבחירות והמרצת הבוחרים.

עוד כתבות

טראמפ מגיע למסיבת עיתונאים שעסקה בקורונה והשווקים. מימין: ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכון האמריקאי לאלרגיות ומחלות מדבקות, סטיב מנוצ'ין שר האוצר ופיטר נבארו, היועץ של טראמפ לענייני סחר / צילום: Patrick Semansky, AP

ראש המרכז לטיפול במחלות זיהומיות: "צופה התפרצות מחודשת של הקורונה בסתיו"

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש בבית הלבן הבטיח טראמפ כי ארה"ב תהיה מוכנה לנגיף אם יחזור לאחר הקיץ ● ראש המרכז הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות: "אם הנגיף יחזור בסתיו, זה כבר יהיה משחק אחר לגמרי מזה שהיה לנו בסבב הנוכחי"

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פרטנר: העסקה עם הוט התפוצצה לאחר שאלטיס לא הצליחה להשיג מימון

דירקטוריון פרטנר טוען: ביקשנו מכתב מאלטיס המבטיח קו אשראי לעסקה מהבנק הצרפתי BNP וכן התחייבות לדמי ביטול - אך לא קיבלנו זאת

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

מושיקו גמליאלי / צילום: תמונה פרטית

קבוצת המסעדות מונא: "נתקענו עם סחורה וחובות תזרימיים, היינו צריכים לוותר על האגו"

מושיקו גמליאלי מקבוצת המסעדות מונא: "אנחנו מנסים לפעול עפ"י עיקרון של ערבות הדדית"

מתחם סומייל / צילום: איל יצהר, גלובס

סכסוך בקבוצת הרכישה של חג'ג' בסומייל: הליווי הבנקאי מתבטל

חברים בקבוצה לבניית פרויקט אינפיניטי במרכז ת"א, הכולל 237 דירות, טוענים כי ראשיה פעלו להגדלת מספר הדירות בפרויקט ללא ידיעתם ● כתוצאה מהסכסוך הליכי היתרי הבנייה מעוכבים, והבנק החליט לבטל את הליווי

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

חנות של אפל בסין שנפתחה מחדש. החברה נפגעה במכירות המכשירים, אבל צומחת בשירותים   / צילום: רויטרס

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר עוצמתיות, אך תחת מתקפה רגולטורית. איך ייצאו ממנו?

המניות של חברות הענק אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל ופייסבוק נחתכו בחדות בשבועות האחרונים ● למרות השונות במודלים של ההכנסות ישנם קווי דמיון שעשויים לסייע לחברות במשבר ● בטווח הארוך כבר עולות שאלות יותר קשות על עתידן

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

תל אביב ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה ב-2.5%

מדד ת"א 125 הוסיף 2.2% ומדד ת"א 90 התחזק ב-3.25% ● מדד הנפט והגז זינק ב-4.9% ומדד הנדל"ן עלה ב-4.3% ● טבע קפצה על רקע אישור תרופה שלה לשימוש בקורונה ● הממשלה אישרה אתמול תוכנית חילוץ למשק ב-80 מיליארד שקל

פעולות חיטוי בבית חולים במדריד, ספרד / צילום: Bernat Armangue, AP

טרגדיה בספרד: 849 מתים מקורונה ביממה האחרונה - הכי הרבה עד כה

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

נמל ריק, ואלפים שממתינים להחזר / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

שילמתם על כרטיס והטיסה בוטלה? כל השיטות של חברות התעופה לא לעזור לכם

חוק התעופה הישראלי מעגן את הזכות להחזר כספי של עלות כרטיס הטיסה בבירור ● אולם תלונות רבות שהגיעו לידי "גלובס" מספרות כי החברות עושות ככל שביכולתן על-מנת לעקוף את החוק, תוך שימוש באמצעים פסולים ● אז מה בכל זאת ניתן לעשות? לא בטוח שהרבה

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

אתר רשות המסים קורס לאחר שנפתחה האפשרות לקבלת סיוע לעצמאים

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

נשים ערביות ישראליות מפגינות נגד אלימות במגזר הערבי / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

מתווה לתוכנית חומש נוספת למגזר הערבי: הסללה להייטק, העלאת התוצר לנפש וצמצום האלימות

ברקע הבחירות ומשבר הקורונה הכין המשרד לשוויון חברתי בראשות השרה גמליאל את מתווה התוכנית החדשה, שמהווה המשך לתוכנית החומש שמסתיימת השנה • המתווה כולל, בין היתר, הגברת נגישות המערכת הפיננסית לערבים, הגברת הפעילות המשטרתית בקהילה ושיפור שירותי הבריאות

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

עו"ד שי ברנוב / צילום: יח"צ

חבילת החילוץ האמריקאית למשבר הקורונה עשויה לסייע גם לחברות ישראליות המעסיקות עובדים בארה"ב

במסגרת חוק CARES act, שאישר חבילת סיוע של כ-2 טריליון דולר להתמודדות עם משבר הקורונה בארה"ב, זכאים עסקים קטנים, המעסיקים עד 500 עובדים, לקבל הלוואות מיוחדות בערבות הממשל הפדרלי, בתנאי שלא יפטרו עובדים ולא יקטינו את שכרם

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

צו השעה: גם מחשבי־העל בעולם התגייסו למלחמה נגד הקורונה

מחשבי־על כוללים עשרות אלפי מעבדים שעובדים יחד לביצוע חישובים גדולים ● חישובים כאלה יכולים להסתיים בתוך יום, לעומת מאות שנים במחשב רגיל ● בין היתר, חוקרים מנסים לפתח בעזרתם מודלי חיזוי מורכבים של התפשטות המגפה

שאול אלוביץ' / צילום: תמר מצפי

נמחקה תביעת שאול אלוביץ' נגד המדינה לפיצוי בסך 10 מיליון שקל

אלוביץ' תבע מהמדינה לפצותו בשל הירידה שספג תיק ניירות הערך שלו שמחזיקה הפרקליטות ● ביהמ"ש קבע כי הגשת התביעה ע"י אלוביץ' עומדת בניגוד להסכמות אליהן הגיע עם המדינה בעבר, אך הדגיש כי הוא יוכל לשוב ולעלות את טענותיו בסיום ההליך בעניינו

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

הרמטכ"ל אביב כוכבי נכנס לבידוד אחרי שנפגש עם חולה מאומת

מספר מקרי הקורונה בישראל עלה ל-4,831 - מתוכם 83 במצב קשה, כאשר 69 מהם מונשמים ומורדמים ● אישה בת 90 ושתי נשים בנות כ-50 נפטרו היום מהמחלה ● ברחבי העולם יש מעל ל-800 אלף מקרי קורונה