גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס
בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטון צורם בצל הנפילות בשווקים מעבר לים נוכח התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין.

מדד ת"א 35 צלל ב-4.5%, ת"א 90 איבד 0.3%, מדד הבנקים נפל ב-2.95%. מדד ת"א ביומד נפל ב-6.8%, מדד ת"א נפט גז 5.2%, ת"א גלובל בלו טק נפל ב-4.5%.

בסיכום שבועי, מדד ת"א 35 צלל ב-7.1%, ומתחילת השנה ירד ב-4.8%; ת"א 90 נפל ב-8.1%, ומתחילת השנה ירד ב-4.3%; מדד ת"א נפט-גז איבד השבוע 13.8%, ומתחילת השנה צלל ב-30%.

כל מניות מדד ת"א 35, מלבד אורמת , נצבעו באדום בוהק. אל על  התרסקה ב-7.5%, דלק  נפלה ב-7.9%, פריגו  קרסה ב-17%. לייבפרסון  נפלה ב-8.6%, גזית גלוב  צללה ב-7%, עזריאלי  ביותר מ-5%, מליסרון  בכ-5%, אנרג'יאן  איבד כ-3%.

16:16

חברת התעופה אל על  הודיעה כי היא צופה פגיעה של 50-70 מיליון דולר בהכנסות כתוצאה מהשלכות נגיף הורונה. בנוסף החברה מבטלת את הטיסות לאיטליה למשך שבועיים (מילאנו, ונציה, רומא וכן נאפולי בטיסות סאן דור) החל ממחר, יום שישי 28/2/20 ועד לתאריך 14/3/20. גם הטיסות לבנגקוק יבוטלו: מיום שני 2/3/20 ועד 27/3/20 (המראה אחרונה לבנגקוק ביום ראשון, 1/3/20 ומבנגקוק לת"א ביום שלישי, 3/3/20). כצפוי אל על נאלצת לדחות את פתיחת הקו שלה לטוקיו.

15:15

הירידות בבורסת ת"א מתחזקות ושלושת המדדים המובילים מאבדים קרוב ל-3%. אחרי יומיים של רגיעה יחסית שבו ירידות השערים החדות ביום המסחר החמישי והאחרון לשבוע, והאחרון לחודש פברואר.

החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם ומגמה שלילית מאפיינת את המסחר גם בבורסות בולטות רבות נוספות ברחבי הגלובוס.

ברקע לכיוון השלילי המאפיין שוב את המסחר, שוב חלה עלייה בחששות המשקיעים מהמשך התפשטות וירוס הקורונה מסין, ומהשלכותיו על המשך הצמיחה הגלובלית.

מגמה שלילית נרשמת גם במסחר באג"ח הקונצרניות ובאפיק החוב הממשלתי כיוון המסחר חיובי.

כאמור, הירידות היום מגיעות אחרי יומיים של רגיעה ברף חששות המשקיעים מהווירוס הסיני, שנרשמה אחרי פתיחת שבוע דרמטית שהתאפיינה בירידות שערים חדות.

כך, בסיכום שבוע המסחר הנוכחי על רקע "בהלת הקורונה", הבורסה בתל-אביב נחלשת בכ-5%, ומתחילת השנה היא מציגה ירידה של כ-3%.

בלאומי שוקי הון העריכו היום, כי "בימים הקרובים המסחר התנודתי והעצבני יימשך ואולי אף יתגבר. זאת, לאור העובדה שחברות מתחילות לפרסם אזהרות רווח והכנסות כפי שהזהירה אתמול בלילה חברת מיקרוסופט".

יחד עם זאת, בלאומי שוקי הון הוסיפו, כי "נראה כי אם גם בעולם המערבי המגפה תיעצר בשלב מסוים, כפי שנראה המצב בסין, ייתרן שנראה התייצבות בשווקים. יש לזכור כי רמת הנזילות בעולם גבוהה מאוד והורדות ריבית בארה"ב, לצד ירידת התשואות החדה, יחזירו בשלב כלשהו את האטרקטיביות היחסית של שוקי המניות".

לפי לאומי שוקי הון, "התפשטות נגיף הקורונה בעולם המערבי צפויה להמשיך את התנודתיות והעצבנות בשווקים. עם זאת, נראה כי ירידות השערים בשוקי המניות בסופו של דבר ייצרו הזדמנויות השקעה על רקע העובדה כי לא צפוי מיתון בעולם".

הירידות שנרשמות היום הן רוחביות, ושוב עם המדדים שבולטים בצד השלילי נמנים הנפט והגז והביטוח, שיורדים ביותר מ-3.5%, עם ירידות של יותר מ-6% ביחידות ההשתתפות של נאוויטס פטרוליום , תמר פטרוליום  ורציו פטרוליום , וירידות של כ-5% במניות הראל השקעות  ושל 3.5% באלטשולר שחם גמל . עם הירידות היום, משלים מדד הנפט והגז צניחה של קרוב ל-30% מתחילת השנה, ואילו מדד הביטוח "מסתפק" בירידה של כ-13% מתחילת 2020.

בצד השלילי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של לייבפרסון   ופריגו   צונחות בכ-7%-6%, ומניות קבוצת דלק  ובזן  משילות מערכן כ-5%-4%.

מניית אורמת טכנולוגיות   נסחרת בעליות של כ-0.5%, אחרי צלילה של כ-13% שהציגה אתמול על רקע פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון הרביעי ולשנת 2019.

מניית אל על  מאבדת 7%, לאחר שהחברה דיווחה היום כי נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסותיה.  

עוד במסחר, מניית דלתא  ממשיכה לאבד גובה על רקע החששות מהשפעות וירוס הקורונה על תוצאותיה הכספיות השנה, והיום היא יורדה בכ-5% אחרי שאתמול צנחה ב-9% לאחר פרסום דוחותיה הכספיים עם התייחסות להשפעות התפשטות הווירוס על פעילותה.

חברת באטמ   דיווחה היום, כי "פיתחה ערכת דיאגנוסטיקה לווירוס הקורונה", ומנייתה מגיבה לעדכון בזינוק של יותר מ-25%, במחזור מסחר גדול מהרגיל.

13:30

ירידות השערים מחריפות והמדדים המרכזיים מאבדים כ-2%. מניית אורמת   בולטת נגד המגמה ועולה ביותר מ-1%, לאחר שאתמול התרסקה בעקבות פרסום דוחות ועזיבת המנכ"ל.

בצד השלילי ממשיכה מניית לייבפרסון   להיחתך, ומאבדת יותר מ-7%. החברה לישראל  מאבדת 4.5%, בזן  יורדת ב-3.5% וירידה דומה נרשמת במניית מליסרון , שפרסמה אתמול דוחות

מניית חברת הביטוח מגדל מאבדת כ-2%. היום פורסם כי גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות בקבוצה.

מניית באטמ   מרכזת מחזור חריג וטסה ב-25% לאחר שפרסמה כי פיתחה ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון קורונה.

מדד הנפט והגז מאבד 3%, ומדד הבנקים יורד בכ-2% בהובלת צניחה של כמעט 3% במניית לאומי . אתמול פרסם הבנק את הדוחות השנתיים שלו.

מניית מידאס צונחת ב-7%, לאחר שנסקה אתמול ב-60% בעקבות עסקה עם רני צים.

11:00

ירידות שערים חדות של יותר מ-1.5% בשלושת המדדים המובילים בת"א. מדד הנפט והגז מאבד 2.5%. מניית לייבפרסון   מובילה את הירידות וצוללת בכ-6%, וכ-120 מתוך מניות מדד ת"א-125 נסחרות באדום. נגד המגמה בולטת מניית באטמ   שנוסקת בכ-16%, לאחר שהחברה הודיעה על פיתוח ערכה לאבחון קורונה. אופקו   רושמת אף היא עליות קלות.

בין היורדות הגדולות בולטות גם מניות אנרג'יאן   ופתאל .

10:00

המסחר בבורסת ת"א נפתח בירידות חדות של כ-1.2% במדדים. 

06:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח היום (ה') בהמשך לנעילה המעורבת אמש בוול סטריט, ובהמשך מגמה המעורבת שנרשמה אתמול במסחר בתל אביב. 

בינתיים, התפשטות נגיף הקורונה מחוץ לגבולותיה של סין ממשיכה להדיר שינה מעיני המשקיעים. אתמול (ד') דווח על הצטרפותן של נורבגיה, צרפת, אוסטריה וארה"ב לרשימת המדינות בהן דווח על נדבקים בקורונה. יו"ר רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) הזהיר מפני התפשטות הנגיף ואף אמר כי אנחנו על הסף לקבוע כי מדובר במגפה.

עונת הדוחות לרבעון הרביעי של השנה ושל 2019 כולה נמשכת. אורמת תמשיך לרכז עניין לאחר התרסקות של כ-13% אתמול עם פרסום הדוחות, לצד עזיבת המנכ"ל. מידאס תמשיך לעורר עניין לאחר שזינקה ב-61% אתמול על רקע ההודעה של רני צים על מזכר עקרונות לרכישת מניות השליטה בחברת הנדל"ן המקרטעת.

גם חלל תקשורת תרכז עניין לאחר זינוק חד אתמול כשהחברה עדכנה על הסכם שנחתם בינה לבין חברת yes "למתן שירותי תקשורת לוויינית", ועל מימוש אופציה להארכת הסכם שירותי תקשורת מהלוויין "עמוס 7".

אמש בניו יורק מדד הדאו ג'ונס איבד 0.45%, או 100 נקודות, מדד הנאסד"ק עלה בכ-0.2%. הבוקר, החוזים העתידיים בניו יורק יורדים ב-1.4%.

אתמול בבורסה מדד ת"א 35 עלה ב-0.25%, ת"א 90 איבד 0.4%, ומדד הבנקים קפץ ב-1.5%. 

עוד כתבות

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

כמעט מחצית מדורשי האבטלה החדשים במרץ: צעירים בני 34-20

מאז אתמול ב-17:00 נרשמו 7,130 דורשי עבודה ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת, 6.4% פוטרו ● שיעור האבטלה עומד על 23.3%

נפגעות הקורונה בבורסה: חברות אופנה, תעשייה, הייטק ותיירות / צילום: עינת לברון

לא כולן מתרסקות במשבר: הכירו את החברות שמרוויחות ממשבר הקורונה

פעילותן של כמעט כל החברות הנסחרות בבורסת תל אביב נפגעה ממשבר הקורונה העולמי ● מנגד, בולטות חברות ספורות שעסקיהן נהנים מ"חסינות" להשפעות השליליות של הווירוס הקטלני, וכמה מהן אף מצליחות ליהנות מצמיחה בעקבות המצב

ערן יעקב /  צילום: יונתן בלום

תרגיל בפיצוי עצמאים: קחו מענק מהמדינה, שלמו עד 50% מס

המדינה תשית על מקבלי הסיוע לפי תוכנית הסיוע תשלום מס וביטוח לאומי, מה שמבטיח לה החזר של 30%–50% מכל מענק ● קבוצות שלא יקבלו מענק: צעירים, בעלי עסקים חדשים ומשקי בית שמרוויחים יותר מ–340 אלף שקל בשנה

גרנד קניון באר שבע / צילום: יחצ

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

ג'ונסון, מקרון וטראמפ. כל האמת על תוכניות החילוץ / צילום: רויטרס

האותיות הקטנות של תוכניות החילוץ הגדולות שפועלות מסביב לעולם

חברי הכנסת יאיר לפיד, ניצן הורוביץ ואיציק שמולי התייחסו השבוע למדיניות הכלכלית בעולם בימי המשבר, אבל לא תמיד דייקו ● צוות "המשרוקית של גלובס" יצא לבדוק מי אמור לקבל כמה, איפה ומתי, ומה שלא פחות חשוב - מה מופיע באותיות הקטנות

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

אלונה ברקת / צילום: דייאגו מיטלברג

פרשנות: אלונה ברקת ערערה את מודל הבעלות על קבוצות בישראל

הבעלים של קבוצת הפועל באר שבע ב-13 השנים האחרונות הודיע על עזיבה בגלל סירובם של שחקני הקבוצה לקצץ בשכרם ● סביר להניח שנטישתה היא רק הסנונית הראשונה, מאחר שרבים מבין בעלי ההון שמחזיקים בקבוצות ייאלצו להתמודד בשנים הקרובות עם הצלקות שיותיר משבר הקורונה

אורי וטרמן, מנכ"ל BE / צילום: איל יצהר

"אין פרסום, אין השקות, אין דיילות. זו דרמה. כרגע אנשים מתמקדים בקניות אוכל"

מנכ"ל רשת הפארם Be, אורי וטרמן, מספר על האתגרים בפעילות בצל הקורונה ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על שינוי טעמי הצרכנים והפרת האיזון של המודל העסקי, ומעריך כי מי שיתרגל לקנות אונליין כבר לא יבוא לסניף ● למרות הכול הוא משוכנע שיעמוד בתוצאות שהבטיח

מסכי שוק המניות בשנחאי, סין / צילום: Reuters

וול סטריט עברה לעליות; הזהב נחלש והנפט מתחזק

בורסות אירופה שבו לעליות שערים ● בסין דווח היום כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד בחודש מרץ ברמה של 52 נקודות המצביע על התרחבות, לעומת צפי כלכלנים למדד של 45 נקודות ● לפני הקורונה: מחירי הבתים בארה"ב עלו בינואר ● מדד אמון הצרכן בארה"ב ירד בחדות במרץ

 

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

טראמפ מגיע למסיבת עיתונאים שעסקה בקורונה והשווקים. מימין: ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכון האמריקאי לאלרגיות ומחלות מדבקות, סטיב מנוצ'ין שר האוצר ופיטר נבארו, היועץ של טראמפ לענייני סחר / צילום: Patrick Semansky, AP

ראש המרכז לטיפול במחלות זיהומיות: "צופה התפרצות מחודשת של הקורונה בסתיו"

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש בבית הלבן הבטיח טראמפ כי ארה"ב תהיה מוכנה לנגיף אם יחזור לאחר הקיץ ● ראש המרכז הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות: "אם הנגיף יחזור בסתיו, זה כבר יהיה משחק אחר לגמרי מזה שהיה לנו בסבב הנוכחי"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

החשב הכללי באוצר: הקורונה אינה כוח עליון בענף הבנייה; נשיא התאחדות בוני הארץ: "קיבלנו ירי בגב"

לפי הודעת סגן החשב הכללי באוצר, בשלב זה לא תוכר התפרצות מגיפת הקורונה בישראל כ"כוח עליון" שבגינו יתאפשר לקבנים לאחר בפעולות שאותן התחייבו לבצע ● נשיא התאחדות בוני הארץ הגיב בהבעת זעם על הדברים

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

פרידה ג'אבר / צילום: אתר פנאט

"המגזר נכנס לואקום הסברתי; אני מרגישה כמו המסביר הלאומי לערבים"

כך אומרת ל"גלובס" פרידה ג'אבר, עורכת ראשית של אתר פאנט ● לדבריה, "יש חוסר הבנה בולט בציבור הערבי של הנחיות הממשלה, כיוון שהתרגום וההנגשה לציבור זה היו לקויים" ● סוהיל כראם, בעלי רדיו א-שמס: "הפכנו להיות תחנת הסברה לכל דבר"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

פעולות חיטוי בבית חולים במדריד, ספרד / צילום: Bernat Armangue, AP

טרגדיה בספרד: 849 מתים מקורונה ביממה האחרונה - הכי הרבה עד כה

מספר המתים הכולל מקורונה בספרד הגיע ל-8,189 ומתקרב לנתון באיטליה, שעומד על כ-11 אלף בני אדם ● באופן מדאיג, מספר הנדבקים החדשים בספרד עלה ב-9,000 בני אדם ביממה האחרונה לסך של 94,000 מקרים עד כה; כ-5,600 איש מאושפזים בטיפול נמרץ

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

פרטנר: העסקה עם הוט התפוצצה לאחר שאלטיס לא הצליחה להשיג מימון

דירקטוריון פרטנר טוען: ביקשנו מכתב מאלטיס המבטיח קו אשראי לעסקה מהבנק הצרפתי BNP וכן התחייבות לדמי ביטול - אך לא קיבלנו זאת

חיסכון פינסיוני / צילום: שאטרסטוק

דעה: אין ברירה - חייבים לקצץ בפנסיה התקציבית

כולם צריכים לשאת בנטל נשיאת נזקי הקורונה על כתפיהם, וזה כולל גם את ציבור הזכאים לפנסיה תקציבית

שדה תעופה רמון / צילום: סיון פרג'

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

רשות שדות התעופה הציעה לחברות תעופה אירופיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא