גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: הזווית המגדרית של מגפת הקורונה

כולנו ניפגע מהקורונה, אבל נשים עלולות להיפגע יותר ● במציאות בה מרבית עובדי הקבלן במדינת ישראל הן נשים, הבעיה שהמדינה לא טיפלה בה עד היום חייבת התייחסות

 

אחיות / צילום: שאטרסטוק
אחיות / צילום: שאטרסטוק

בכדי להבין את השפעת האירוע על הצרכנית האמריקאית ועל הכלכלה האמריקאית, חשוב להבין גם את הזווית המגדרית. לשמחתנו המציאות האמריקאית איננה חופפת את שלנו אחת לאחת אבל לפחות חלק מהדברים רלוונטים גם לקובעי המדיניות ולנו כחברה בישראל.

בשורה התחתונה, בטווח הקצר, קורונה מזיקה מאוד לנשים באופנים שחשוב שניתן אליהם את הדעת. חלק מהנתונים להלן מתורגמים מכתבה שפרסמה XANTHE SCHARFF בכתבה ב-Time.

בארה"ב פי 10 יותר נשים צפויות להישאר בבית עם הילדים כשאין בית ספר. יש בערך פי 5 יותר אימהות יחידניות מאבות יחידנים שיצטרכו להתמודד לבדן עם סגר, תעסוקה לילדים, עבודה מהבית, שלא לדבר על פרנסה.

שני שליש מהמלצרות בארה"ב נעשית על-ידי נשים אלו שמתפרנסות בעיקר מטיפים, עובדות במשמרות ולא נהנות מקביעות או הטבות סוציאליות. 55% מכלל העובדים בתעשיית המסעדנות והמלונות הן נשים והן אינן זכאיות לחופשות מחלה בתשלום. בהינתן שהתעשייה הזו נמצאת בעצירה מוחלטת מרבית העובדים והעובדות נשארו תלויים בחסדי המדינה ובהיקף הכיסוי שהמדינה תיתן לעובדים ועובדות בחופשה ללא תשלום, למפוטרים ולמפוטרות. כרגע על אף ההבטחות ממש לא ברור איך ומתי הא.נשים הללו יקבלו את הסיוע הכלכלי הנדרש.

92% מהאחיות בארה"ב הן נשים ורק 30% מהנשאלות בסקר שנערך סברו שיש למעסיק שלהן אמצעי מיגון בפני הידבקות בקורונה. מעצם העובדה שהשכיחות של נשים במקצועות טיפוליים ובמצבים טיפוליים בתוך המשפחה ובקהילה גבוהה יותר הן כנראה חשופות יותר להידבקות מגברים אבל מגדר החולים והחולות אינו מידע שפורסם נקווה שיש מי שאוסף אותו ויסתייע בו לבניית פרוטוקולי טיפול יעילים יותר.

בתקופות של מיתון וקושי כלכלי יש עליה חדה במקרי האלימות בתוך המשפחה. בימי קורונה צריך להוסיף לסיר הלחץ את המציאות של סגר. אם אתם מנידים בראשכם בביטול דעו שבחבל Hubei בסין בחודש פברואר, שיא הסגר שם, מספר מקרי האלימות בתוך המשפחה הגיע לכמעט פי שלוש מהשכיחות בימים כתיקונם.

יש לכולנו תמריץ חברתי וכלכלי מובהק לוודא שהמשבר הנוכחי יעביר כמה שפחות א.נשים ומשפחות אל מתחת לקו העוני מקום שקשה מאוד להיחלץ ממנו. כסף קטן יחסית עכשיו ובעיקר יעילות בהגעתו למקומות הנכונים בזמן יחסוך משאבים גדולים הרבה יותר בהמשך כי כידוע לכולנו לאנשים עניים יש תרומה שלילית לכלכלה.

המציאות שכפתה על כל מי שיכול\ה עבודה מהבית, מייצרת עבור חלקים ניכרים ממעמד הביניים הזדמנות לשנות את הרגלי העבודה ואת האיזון בין זמן משרד לזמן בבית. מתי אתה עם הילדים? התפיסה שלנו של מה אפשר לעשות דרך המחשב ומה מצריך נוכחות פיזית השתנתה.

הערכת עובדים על פי תפוקה ולא על פי נוכחות, קניות במסחר אלקטרוני החוסכות שעות בשבוע וימים בשנה לעומת קניות בחנות פיזית. קניות במסחר אלקטרוני פותחות ערוץ ישיר לאלפי בעלות עסקים, ספקים קטנים ובינוניים למכירה ישירה ללא עמלת תיווך. ראוי לציון המיזם של סגנית ראש העיר אשדוד, שרון מרק, שהובילה בזמן שיא את ההקמה וההשקה של 'עושים עסקים באשדוד'.

יש תסריט שנצא מהאירוע הזה מחוזקות עם גברים שנחשפים ומתמודדים כמו נשים עם העבודות השקופות סביב הבית והילדים, עם טכנולוגיה שמאפשרת גידול בתפוקה בכל ההיבטים של חיינו והרגלי עבודה שנותנים לתפוקה את המקום הראוי לה.

יש תסריט שמערכות התמיכה החברתית מונעים התדרדרות של מאות אלפי א.נשים בישראל ומליוני א.נשים בארה"ב אל מתחת לקו העוני. זה מחייב את כולנו להפנות לשם את תשומת הלב - לרכוש מעסקים קטנים, לדרוש מחברי הכנסת שלנו להפנות תקציבים לעובדות ועובדים בחל"ת, לתמוך בעסקים שימנעו מפיטורים. לזכור שמרבית עובדי הקבלן במדינת ישראל הן נשים ושהבעיה הזו שלא טיפלתם בה עד היום חייבת התייחסות הבוקר. להבין שיש הבדלים מגדריים ושעל אף שבכנסת יושבים בעיקר גברים, גם לקורונה יש זווית מגדרית. 

הכותבת היא יו"ר IBI קרנות נאמנות

עוד כתבות

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

המנהל שנתן פייט לפייסבוק וגוגל: גל תורג'מן פורש מניהול ארטימדיה ישראל

תורג'מן יעבור לפיתוח עסקי במסגרת התרחבות פעילות החברה בשווקים חדשים בעולם ● את מקומו בניהול החברה תתפוס יעל בר יעקב שכיהנה כסמנכ"ל לקוחות בחברה ב-3 השנים האחרונות

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2017 על רקע סירובה של בזק להפריש את הכסף בדוחותיה לאחר שחוות דעת של משרד התקשורת קבעה כי היא תספוג נזק של מאות מיליוני שקלים מרפורמת השוק הסיטונאי

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: כיצד הקמפיינים של הבנקים במשבר השפיעו על תדמיתם?

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

פרשנות: אמריקה נגד "המפלגה הקומוניסטית של סין"

פתאום, 50 שנה לאחר שהאידיאולוגיה נשלחה אל פינה רחוקה, ארה״ב מגלה שהסכסוך שלה עם סין הוא בעצם מאבק בין העולם החופשי לדיקטטורה הגדולה ביותר עלי אדמות ● האם זה גילוי זמני של ימי בחירות בארה״ב, או שעצם ההגדרה של היחסים בין מעצמות העל עומדת להשתנות?

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בבורסה בת"א; מבנה וחילן מזנקות ב-8% לאחר הדוחות

היום אין מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● המשק התכווץ ברבעון הראשון של שנת 2020 בשיעור שיא של 7.1% ● עליות בבורסות אירופה ● שטראוס ומבנה פרסמו דוחות לרבעון הראשון

הפגנת עובדי אל על / צילום: ועד עובדי אל על

הצרות באל על: נציגות ועד העובדים יוצאת נגד טייסי החברה

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● מנציגות הטייסים נמסר: "לצערנו, מגזרים מסוימים בחברה פועלים בכל דרך על-מנת לסכל את תוכנית ההבראה של החברה ולהפיל את הבית על יושביו"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / צילום: איל יצהר

הערכות: מחירי המינימום במכרז הדור החמישי יגיעו לכ-200 מיליון שקל

מחיר המינימום שפרסם המשרד רחוק מההפחדות של חברות הסלולריות שהעריכו את עלות התדרים במאות מיליוני שקלים

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות