גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נערכים לסגר מלא; ב-12:30 ישיבת ממשלה בנושא החמרת הסגר

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב ● החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס
פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב והאם המשימה של השטחת עקומת החולים והמונשמים מושגת.

בשעה 12:30 תתכנס ישיבה של השרים הרלוונטים לנושא החמרת הסגר והידוק ההגבלות. בישיבה ישתתפו שר הבטחון נפתלי בנט, שר בטחון הפנים גלעד ארדן, שר האוצר משה כחלון, שר הבריאות יעקב ליצמן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבלט, נגיד בנק ישראל אמיר ירון, ראש רח"ל אל"מ נוחי מנדל וראש המל"ל יקב בן שבת. ש

הישיבה תיערך באמצעות שידור וידאו, משני מקומות, ירושלים ותל-אביב. הנושאים על סדר היום הם הצטיידות, היערכות ובחינת החמרת הגבלות התנועה וכן דיון כלכלי בנושא התכנית המקיפה לסיוע כלכלי למשק.

צה"ל מקצה 500 חיילים שיסייעו למשטרת ישראל

בתוך כך, ולמרות שאין עדיין החלטה, הרשויות נערכות למצב של סגר מלא ומכינות את האפשרות. צה"ל הודיע הבוקר (שישי) כי הקצה 500 חיילים שיסייעו למשטרת ישראל במשימות השיטור והטלת הסגר, לאור הנחיות הממשלה.

החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת. החיילים יחברו לשוטרים ובצוותים אחודים יסייעו במשימות סיור, בידוד שטחים ואבטחתם, חסימות צירים ועוד. לפי הודעת דובר צה"ל, החיילים יעברו הכשרה למשימתם והכנה לפעולה במרחב האזרחי. יצויין שמדובר במאות חיילים שיתייצבו למשימות כשהם חמושים.

גורמים הבקיאים בדיוני המטה למאבק בנגיף הקורונה אמרו אתמול ל"גלובס" כי המצב הבריאותי בסוף השבוע הנוכחי משקף את מצב התחלואה של לפני 14 ימים. כזכור, ביום א' 15 במרץ, שבועיים פחות יומיים הושבתו כל בתי הספר בישראל ומאותו השלב הורים רבים חדלו מלהגיע למקומות העבודה, אך המשק לא הושבת באופן כולל. יחד עם זאת, לפני כ-17 יום נחגגו במקומות רבים מסיבות פורים גדולות ובמהלכן, הופץ הוירוס בעוצמות גבוהות.

בימים הקרובים יבחן קצב הגידול במספר החולים ויוחלט אם המגבלות שהוטלו, קידמו את המאבק בנגיף או שעל הממשלה לקבל החלטה להחמיר את המגבלות.

אמנון בארי-סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"לי יוזמות אברהם, כבר פנו השבוע לרמטכ"ל בנושא זה. בפנייתם כתבו : "ידוע לכל כי יחסיהם של האזרחים הערבים עם גורמי הביטחון מורכבים וטעונים. לאור זאת, אנו פונים אליכם בבקשה שתפעלו לוודא כי פעילות גורמי צבא וביטחון ביישובים הערביים תיעשה ברגישות מירבית, תוך הסברה בנוגע לעבודתם ובתיאום מלא ומראש עם ראשי הציבור הערבי, על נבחריו ברמה הארצית והמקומית. תיאום כזה עשוי למנוע חיכוכים ועימותים מיותרים, במיוחד בתקופה רגישה זו. נוכחות חיילים ביישובים ערביים ללא תיאום היא מסוכנת - חייבים לשתף את הנהגה החברה הערבית בישראל".

במטה המאבק בנגיף הקורונה התחילו בהדרגה להעביר סמכויות מוגדרות לידי צה"ל

במטה המאבק בנגיף הקורונה, המובל על ידי המל"ל, התחילו בהדרגה להעביר סמכויות מוגדרות לידי צה"ל וגופים בטחוניים. הראשון שבהם היה אכלוס המלוניות, בהמשך הועבר כל נושא הרכש הרפואי לגורמים בטחוניים/צבאיים, כמו המוסד. סמכות נוספת שהועברה לידי גופים צבאיים הנה אבטחת מצבם של אוכלוסית הקשישים בישראל וטיפול ממוקד בנושא הישראלים החוזרים לישראל מחו"ל (העברתם למלוניות בידוד הישר משדה התעופה). היום נוספה הודעת צה"ל של גיוס 500 חיילים למשימת אכיפת הסגר האזרחי על כל הישראלים, אם כך יוחלט בסופו של דבר.

במטה לבטחון לאומי, המשמש כיום כמטה מאבק בנגיף יש 3 יעדים: יעד רפואי, בלימת התפשטות הנגיף; יעד כלכלי-חברתי להשיג תפקוד של המשק הישראלי הן בעת החירום והן מתוך מחשבה על החזרת המשק לעבודה כשימי האסון יסתיימו ויעד של אספקה שוטפת של מוצרים, הן רכש מכונות הנשמה וציוד הגנה לרופאים והן בהיבט של אספקת מצרכים סדירה לישראל.

אתמול, הועלה בפני המטה לבטחון לאומי בעיית החוסר בביצים ברשתות השיווק. הגורמים הרלוונטיים במטה, מתוך משרדי הבריאות, כלכלה, אוצר והמל"ל הנחו לפעול להגדלת ייבוא הביצים באופן מהיר וזאת מתוך הבנת הצרכים של חג הפסח המתקרב. משרד החקלאות נדרש לספק פתרון תקציבי מול משרד האוצר ולפעול לייבוא ביצים.

"אנחנו עובדים על מתן תשובות ככל שניתן בזמן אמת"

בהיבט ההסברתי עברו במטה לבטחון לאומי לניהול שונה, בהשוואה לתחילת המשבר. מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, הוא גוף המתאם את דוברי המשרדים השונים. בשלב זה, מופעלת קבוצת ווטסאפ של כל דוברי הממשלה והנוכחים שם מקבלים הנחיות אחידות. לפני כשבוע, הוקם צוות הסברה חרדי, כולל בשפה האיידיש וצוות הסברה למגזר הערבי. אל הצוות החרדי צורפה ביום ה׳ (26 במארס) מומחית לחברה החרדית, מאוניברסיטת בר-אילן.

המידעים של משרד הבריאות והמטה לבטחון לאומי מתורגמים בקצב מהיר יותר (בהשוואה לראשית המשבר) לרוסית, יידיש, צרפתית וערבית. מי שמוביל את צוותי ההסברה הוא מנהל מערך ההסברה האזרחית, פיני יצחקי.

במשרד ראש הממשלה מציינים שבשבוע האחרון הופקו ועלו לאוויר קמפיינים נרחבים, בכל תחנות הרדיו, ערוצי הטלוויזיה והעיתונים המלאים במידע בנוגע סיוע לקשישים, הנחיות בריאות, הוראות הסגר בבתים ועד סיוע לעסקים.

"אנחנו מתנהלים בתוך מלחמה. ומדי יום מגיעות אינספור שאלות מן הציבור, כמו מה להחליט בנוגע לזכויות של הורים גרושים, מה עושים עם אדם שבדיוק עובר דירה, היסעים, חינוך מיוחד ועוד, ואנחנו עובדים על מתן תשובות ככל שניתן בזמן אמת" אומר ל"גלובס" גורם במשרד ראש הממשלה.

באשר לשאלת הפוקוס הגיאוגרפי, גורמים הבקיאים בעבודת המטה מציינים שישראל היא מכלול אחד ואין כרגע משקל לאיזורים מסויימים בתוך המדינה מבחינת הפצת המחלה. לפיכך, אין צורך בכיתור איזורים מוגדרים ולכל היותר מתקבלות החלטות באשר להגעת ישראלים מאזורים נגועים במיוחד בחו"ל, כמו הקבוצה של הישראלים לשעבר שנחתה בישראל לפני כמה ימים מאזור ברוקלין בניו יורק ומרבית הנוסעים הגיעו חולים.

באשר ליו"ש ועזה, יצויין שבשלב הזה, ניתן לזהות שם תחלואה פחותה בהשוואה לישראל, אם כי במטה עוקבים בדאגה מתוך החשש שמדובר שם ב"תחלואה רדומה". נעשית עבודת מטה שקטה בין ישראל לרשות הפלסטינית בכל הנוגע לסיוע של ישראל, הן בהיבט של הגברת הבדיקות והן בהיבטים אחרים של מאבק במגיפה, מאחר ולכל הצדדים ברור כי שתי האוכלוסיות, הישראלית והפלסטינית, יסבלו מהפצת הוירוס.

בנט: מתנגד באופן עקרוני לסגר מלא

שר הבטחון נפתלי בנט ערך אתמול מסיבת עיתונאים בעמוד הפייסבוק שלו והשיב לשאלות עיתונאים ושאלות מן הציבור. הוא אמר שהוא מתנגד באופן עקרוני לסגר מלא. "אמרתי זאת באופן עקבי בכל הישיבות, תפריט הפעולות צריך להיות חינוך הציבור, מאסה של בדיקות, כללי מדידת חום וחיטוי מעליות. ואלה יכולים להוביל להימנעות מסגר מלא" אמר בנט.

באשר לאופן הצבת כוחות צה"ל אמר בנט כי צה"ל מוכן למשימה עם 7 גדודים. "אני לא מת על התמונות של חיילים מפעילים הסגר, אבל אם לא יהיה מנוס נעשה זאת. נשתדל לעשות זאת באופן סימפטי כצבא העם וכמתן מענה לשוטרים".

עוד כתבות

מתוך תיעוד הרצח של פלויד ומתוך הסרט "עשה את הדבר הנכון" בסרטון שספייק לי צייץ / צילום: צילום מסך

צפו: סרט קצרצר ועוצמתי של ספייק לי על אלימות משטרתית באמריקה

"זה קורה שוב ושוב ושוב לאורך ההיסטוריה, אמר לי לסי.אן.אן, "האלימות נגד השחורים הייתה פה מההתחלה. אני לא מסכים עם כל מה שקורה בהפגנות אבל אני מבין מאיפה הם מגיעים"

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

בנק UBS / צילום: Gaetan Ball, Associated Press

היזהרו מעמלות סמויות בתיק ההשקעות שלכם

משבר הקורונה עלול לפגוע מהותית בביצועי התיקים של המשקיעים הפרטיים ● כדי להקטין את הפגיעה, בתקופה כזו חשוב לבחון בקפדנות את העמלות - שחלקן עקיפות ואף סמויות ● שווייץ, מרכז ניהול העושר של ישראלים באירופה, כמשל

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

לאחר זינוק של יותר מ-100% במניה מההנפקה: אלטשולר שחם מכר מניות חברת הגמל בכ-63 מיליון שקל

המכירה של 2.5% ממניות אלטשולר שחם גמל ופנסיה לגופים מוסדיים נועדה להגדיל את החזקות הציבור בחברה ● החברה ממשיכה לצמוח גם ב-2020 ונסחרת כיום בשווי של 2.7 מיליארד שקל, לאחר עלייה של 32% במניה מתחילת השנה

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● הבוקר הוזמנו בני משפחת טולדנו לחקירה במשטרה בשל הפרת הוראות הקורונה

שלומית סמילנסקי, עוסקת בדיקור סיני כבר 15 שנה / צילום: בעז קורח

"יש לי מטופלים שצריכים לחשוב עכשיו 10 פעמים על כל שקל"

שלומית סמילנסקי היא בעלת קליניקה לדיקור בביתה ● "הקורונה גרמה לי לעצירה מאוד רצינית, יותר מחודשיים לא עבדתי בכלל" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

גילה גמליאל בולמת את תוכנית המשרפות של קודמה בתפקיד

ל"גלובס" נודע כי חודש לאחר שאושרה הקמתן, השרה להגנת הסביבה החליטה להקפיא את יישום התוכנית להקמת משריפות פסולת, לצורך בחינה מחודשת של מדיניות הפסולת בישראל ● התוכנית השנויה במחלוקת, עוררה התנגדויות בקרב ראשי ערים, פעילים סביבתיים ומומחי סביבה

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

עובד משרד ראש הממשלה נמצא חיובי לקורונה

מדובר בעובד אשר היה מעורב בהכנת הצהרת נתניהו ומספר שרים ביום שבת האחרונה ולכן, נשקלת האפשרות להעביר את נתניהו ואת על מי שנכח באירוע להיכנס לבידוד למשך שבועיים

זאב אלקין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

המשרד להשכלה גבוהה ומשאבי המים יזכה לשני מנכ"לים במקביל

אתמול בישיבת הממשלה אושרה הקמתם של משרדי הממשלה החדשים ● בין השאר אושרה הקמת משרד מים והקמת משרד החינוך הגבוה (המל"ג) ולכל אחד מן המשרדים האלה, יידרש מנכ"ל נפרד ● גם למשרד רה"מ יהיו שני מנכ"לים - אחד לנתניהו ואחד לגנץ