גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחיר העלייה בקצב הבדיקות: תוצאות לא בטוחות ובדיקות אבודות

ל"גלובס" נודע כי כלל הנראה ישנן בדיקות נוספות שאבדו ● משרד הבריאות אישר כי התקבלו תוצאות סותרות בחלק מהבדיקות, אך טוען כי לא מדובר בתוצאות שכבר נמסרו לחולים ● אתמול בוצעו כ-6,000 בדיקות ברחבי הארץ, ובמשרד מקווים להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות בשבוע הבא

מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה  / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ
מעבדה של כללית ברמת החייל שבודקת דגימות קורונה / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

האם אנחנו עשויים לשלם מחיר על העלייה המהירה בקצב הבדיקות למחלת הקורונה? בסוף השבוע דווח על עשר בדיקות "אבודות", כלומר כאלו שנמצאו חיובית אך אבד הקשר בינם לבין פרטי החולה. כעת גורמים מסרו ל"גלובס" כי ככל הנראה בדיקות קורונה נוספות הלכו לאיבוד. במקביל, התגלתה בעיה בהעברת נתונים שגורמת לעיכוב במתן התשובות לבדיקות. הממצאים הללו מעידים על בלאגן בשרשרת הלוגיסטית של הבדיקות ומעלים את הסיכון כי נמסרו תוצאות לא תקינות לחולים.

בשבוע וחצי האחרונים העלה משרד הבריאות את מספר הבדיקות המבוצעות מכמה מאות ביום בעיקר במעבדה המרכזית של מד"א בתל השומר, לכ-6,000 בדיקות אתמול, אשר נלקחו הן בבית הנבדק והן במתחמי ה"דרייב-אין" המופעלים ברחבי הארץ על ידי אנשי מד"א ומתנדבים. הבדיקות האלו נבדקות ב-27 מעבדות שונות של בתי חולים וקופות חולים ברחבי הארץ.

אך לעלייה המהירה במספר הבדיקות, היה כנראה מחיר של נתקים בשרשרת המידע. ואכן, משרד הבריאות דיווח הבוקר כי "עקב בעיה שהתגלתה הלילה בהעברת הנתונים, מתן תשובות לגבי בדיקות המעבדה מתעכבות, אך עבודת המעבדה נמשכת כסדרה".

משרד הבריאות אישר כי אכן התקבלו תוצאות בעיתיות בבדיקות מסויימות, אך טען כי לא מדובר בבדיקות שתוצאותיהן כבר נמסרו לחולים. מוריס דורפמן ראש חטיבת רגולציה מחשוב ובריאות דיגיטלית במשרד הבריאות מבהיר: "מדובר ב-27 מעבדות פעילות בכל רחבי הארץ. במסגרת בדיקה שגרתית של מהימנות הנתונים אמש (טרם הודעה לחולים) התגלו מספר נתונים סותרים. לאור זאת הוחלט לבצע בדיקה מקיפה בכל המעבדות של נתוני הבדיקות שבוצעו אתמול (וטרם דווחו לחולים). חשוב להדגיש שצוותי המעבדות עושים עבודה מצוינת ושהמעבדות פועלות בהיקפים חריגים שעוד ילכו ויגדלו ובמשך 7 ימים בשבוע. פעילות המעבדות נמשכת בשבת, וכך גם פעילות מד"א. ההנחיה הינה רק לעצור בשלב זה את הודעות לציבור על הבדיקות שנעשו אמש. להערכתנו התקלה תתוקן תוך שעות בודדות. המערכת כולה מגוייסת לטובת האירוע".

למרות שמשרד הבריאות אמר שמדובר רק בטעויות בבדיקות שטרם נמסרו, היום הוסרו מאתר קופת חולים כללית תוצאות של בדיקות שכבר הופיעו באתר. נראה כי משרד הבריאות חושש שאולי יתגלו, או כבר יודע כי התגלו, טעויות גם בבדיקות שכבר נמסרו לקופות ונצפו על ידי החולים באתר. 

אם כן יסתבר שהתגלו טעויות בתוצאות שכבר נמסרו, יהיה צורך לבדוק מחדש את כל החולים שהנתונים שלהם הועברו לא כשורה. מדובר יהיה בעומס נוסף על מערך הבדיקות העמוס ממילא, ועומס רגשי כבד על מקבלי התשובה השלילית שכעת אינם בטוחים אם אינם חולים ואם לא סיכנו אחרים. ל"גלובס" הגיעו דיווחים משני מבודדים בעקבות מגע עם חולה מאומת, שחלו במהלך הבידוד אך קיבלו תשובה שלילית לבדיקה. כעת הם תוהים האם לצאת מן הבית.

הדבר עלול לעכב משמעותית את תוכנית משרד הבריאות להגיע ל-10 אלף בדיקות יומיות כבר מהשבוע הבא ול-30 אלף בדיוקת ביום בתוך מספר שבועות. תוכנית זו היא רכיב קריטי במלחמה של משרד הבריאות בנגיף, וכל עיכוב שלה יכול לאחר את הפתיחה המתוכננת של הסגר.

"עדיף שכולם יבדקו במתחם הדרייב-אין"

מתחם הדרייב-אין בתל אביב, שהוקם כדי ליטול דגימות ממי שחשודים כחולים, לא היה פעיל בשעות הבוקר וממשרד הבריאות ומד"א נמסר כי הוא יפעל רק לקראת הצהריים, בגלל היעדר ביקוש להפעלתו בשעות נוספות. ממד"א נמסר כי המתחם בהחלט פתוח בשבת ודובר הארגון אף קרא לציבור להגיע, ולא לחכות להיבדק בבית. "בבית לוקח כ-45 דקות לדגום אדם אחד, במתחם במשך שעה דוגמים 72 איש, ואין צורך להחליף את המיגון כמו בבית, במתחם מחליפים רק כפפות. לכן עדיף שכולם יבדקו במתחם. לצערנו למרות שאנחנו שולחים אישורים לאלפים ברחבי הארץ, נרשמי יחסית מעט מאוד. ככל שיהיו יותר נרשמים, אנחנו ערוכים לפתוח יותר".

מתחם הדרייב אין לבדיקות קורונה בתל אביב שומם בשעות הבוקר בשבת / צילום: דוד ורטהיים, גלובס

מאיגוד עובדי המעבדה נמסר כי האתגר הגדול כעת הוא גיוס של כוח אדם למעבדות. מחר (א') יערך דיון מואץ במשרדי האוצר והבריאות במטרה להגדיל את כוח האדם המצומצם של עובדי המעבדה. רק לפני חצי שנה סיימו עובדי המעבדה במשרד הבריאות שביתה שעניינה היה עומס העבודה ותנאי השכר הבעיתיים, שאינם מושכים עובדים חדשים לתחום. כעת האתגר הוא כפול - לגייס כוח אדם למשמרות המוגברות (בלי לוותר על בדיקות חיוניות לחולים במחלות נוספות שאינן קורונה), וגם לדאוג שלא תהיה חפיפה בין המשמרות, כדי להקטין סיכון להשבתת הצוות בגלל הדבקה.

לדברי אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות: "עד כה, עושות המעבדות הרפואיות עבודה מצוינת, מקצועית ומהימנה. הבעיה היא בפער בין הנתונים המתפרסמים של היקף הדיגום המטופלים, לבין קצב הגעתן למעבדות. יש לבדוק את השרשרת והמסלול כולו, מרגע לקיחת הדגימה, עד הגעתה למעבדה, ומסירת התשובה על ידי משרד הבריאות".

המטרה: 30 אלף בדיקות ביום

העובדה כי מתחם הדרייב-אין היה סגור הבוקר כבר הובילה להרמה של כמה גבות. מדובר בסוגייה שהפכה בשבוע האחרון לדיון בוער בזירה הבריאותית וגם הפוליטית. שר הבריאות יעקב ליצמן, ממפלגת אגודת ישראל הדתית, מעולם לא ניסה לתמוך בהפסקת ביצוע הבדיקות בשבת. להיפך, משרד הבריאות טען כי בדיקות בשבת מבוצעות כרגיל. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "המעבדות פתוחות בשבת. לוקחים בדיקות ונותנים תשובות גם בשבת. בדקות אלה אנשים מקבלים תשובות. כולנו עובדים 7 ימים בשבוע". אולם בפועל לקח זמן עד שהמציאות הדביקה את ההצהרות. בשבוע שעבר ובזה שלפניו, חלק מן המעבדות לא פעלו בשבת ואף לא בשישי. היום פועלות שלוש מעבדות במתכונת 24/7, והיתר במתכונת של בין 9 ל-15 שעות.

ליצמן טען כי שאלת הבדיקות בשבת הפכה להיות איל ניגוח נגדו, ואמר: "מעולם לא הוריתי על הפסקת הבדיקות בשבת". כעת כשנראה כי ממשלת המעבר, שבה כסאו של ליצמן, היה מובטח עשויה לפנות את מקומה למו"מ קואליציוני בין שתי מפלגות, הדיון הפוליטי הזה הוא הרה גורל עוד יותר. אתמול יצא הודעה חריפה מלשכת השר: "למי ששואל מה פשר מתקפת הכתבות, טורי הדעות והציוצים נגד ליצמן, ומבול הדיווחים על סכסוכים כביכול בהנהלת משרד הבריאות, התשובה ברורה: צוות אנשי תקשורת שנשכר בידי אינטרסנטיים במערכת הבריאות ומחוצה לה, שפועלים מול אנשי תקשורת ומובילי דעה במטרה להכפיש את משרד הבריאות והעומדים בראשו, על רקע תקוותם לשינויים בעקבות הקמת ממשלת אחדות". משרד הבריאות פרסם בערוץ הטלגרם הרשמי שלו, תמונות של מעבדות קופת חולים כללית ברמת החייל וקופת חולים מאוחדת בלוד והמעבדה המרכזית של מכבי, שעובדות בסוף השבוע.

מעבדה של מכבי שבודקת דגימות קורונה / צילום: דוברות משרד הבריאות, יח"צ

עוד כתבות

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

אורי יהודאי/ צילום:איל יצהר

יהודאי ושלושה בכירים לשעבר בפרוטרום שוחררו בתנאים מגבילים: "ממצאים המחזקים את החשד לשוחד"

לפי החשד, אורי יהודי, שהיה נשיא פרוטרום, וכן הבכירים לשעבר אלון גרנות, ארי רוזנטל וגיא גיל שיחדו פקידים ברוסיה ובאוקראינה וביצעו בנוסף עבירות דיווח, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות באסיה; היום יתפרסמו נתוני האבטלה בארה"ב

קוספי הדרום קוריאני זינק ב-1.5% ● צפי לשיעור אבטלה של 19.8% בארה"ב וירידה של 8 מיליון איש במספר המועסקים ● מניית אמריקן איירליינס זינקה ב-41% אתמול

המדריך לזיהוי פייק ניוז / צילום: אפרת לוי, גלובס

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ובפייסבוק?

איך מסמנים פוסטים כוזבים בטוויטר ופייסבוק, האם לאנשי ציבור מגיע יחס מיוחד, ואיך בודקים עובדות? ● נעה ברק, מנהלת הפיתוח של "המשרוקית", ועמרי זרחוביץ', עורך מדור ההייטק של "גלובס", הגיעו לעשות קצת סדר

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס  ERIN SCOTT

צוקרברג על ההחלטה להשאיר את הפוסט של טראמפ: "זו אינה החלטה עם תשובה שנכונה ב-100%"

"למה זה חייב להיות בינארי? למה זה חייב להיות להסיר או להשאיר?", שאל צוקרברג במסגרת שיחה בת 90 דקות שקיים עם עובדי פייסבוק ● עם זאת, כשנשאל כמה אנשים שחורים ומרקעים אתניים אחרים היו מעורבים בהחלטה על הפוסט של טראמפ, הוא לא ידע לענות

מחכים בתור לעלות לאוטובוס / צילום: בר לביא, גלובס

אפליקציית התשלומים החדשה של משרד התחבורה: עולים על אוטובוס או רכבת - ומגלים רק בסוף החודש כמה זה עלה

בסוף יוני יושקו אפליקציות תשלום בתחבורה הציבורית, שניתן יהיה להשתמש בהן לצד הרב-קו • החישוב על התשלום ייערך רק בסוף החודש, בהתאם לפרמטרים שונים כמו היקף השימוש ומרחק הנסיעה • מי ירוויח ומי יפסיד? הנוסעים באוטובוס או ברכבת יידעו רק בדיעבד

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 3 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 7 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: שלאגר מדיה, יח"צ

המדינה עותרת נגד פתיחת איקאה אשתאול: "תוכנית שחוסר החוקיות שלה חמור"

מתכננת מחוז ירושלים טוענת לחריגות בנייה קשות, שאושרו ע"י הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ואושרו בדיעבד ע"י ועדת הערר המחוזית ● איקאה בתגובה: "איקאה היא לא הבעלים של הנכס אלא שוכרת אותו"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי