איזה צ'ופרים מיוחדים מתחבאים בחבילת הסיוע של הקונגרס לקבוצות אינטרסים

בחסות הדחיפות שליוותה את החתימה על הסיוע בגובה 2 טריליון דולר, חברי קונגרס רפובליקאים ודמוקרטים דחפו פנימה סעיפים שמקדמים אינטרסים שלהם

הסנאטור לינדזי גרהאם מדבר על תוכנית החילוץ האמריקאית / צילום: אנדרו הרניק, AP
הסנאטור לינדזי גרהאם מדבר על תוכנית החילוץ האמריקאית / צילום: אנדרו הרניק, AP

חבילת הסיוע הכלכלי לימי הקורונה שהקונגרס האמריקאי העביר שלשום בסך 2 טריליון דולר מספקת סכומים גדולים לעובדים ולעסקים - והרבה מתנות קטנות לאינטרסים מיוחדים. המחוקקים ניצלו את ההזדמנות של חוק שחייב לעבור כדי להעביר איתו הצעות שצברו אבק, בכמה מקרים במשך שנים. בין היתר אושר הליך אישור מזורז יותר לקרמים לשיזוף, והוענק מעמד מועדף במס למוצרי היגיינה נשית. כך נמהלו יחד תמריצי חירום לכלכלה עם שינויים קלים בחקיקה הפדרלית.

בציוץ טוויטר שלו ביום שישי, הנשיא טראמפ הודה כנראה בצורך להתפשר, כלומר לכלול בחקיקה סעיפים שלא קשורים לתמריצים הכלכליים כדי להעביר אותה בקונגרס המפוצל.

"גיהינום להתעסק עם דמוקרטים, הצטרכתי לוותר על כמה דברים טיפשיים כדי לקבל את התמונה הגדולה", הוא צייץ וסיכם: "90% נהדרים!".

קבורים בין מאות עמודי החקיקה הצפופה היו עשרות אמצעים שהוסיפו רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שקידמו את האינטרסים שלהם. חבר בית הנבחרים הרפובליקני תומאס מסאי מקנטאקי ניסה לעכב את העברת החוק בגלל כל התוספות הללו.

יחד עם ביטול זמני של ההיטלים על אלכוהול ליצרני האלכוג'ל יש סעיפים שיאסרו על חברות שמקבלות סיוע פדרלי לנסות להתנגד להקמת איגודים מקצועיים על ידי עובדיהן. בנקים שכונתיים ואזוריים קיבלו חקיקה שתאפשר להם להנמיך את דרישות ההון העצמי כדי שיוכלו להלוות יותר. הדמוקרטים הוסיפו סעיף שאוסר את השימוש בכסף שהחוק מקצה למימון הקמת החומה בגבול ארה"ב ומקסיקו.

לוביסטים של הבנקאות וחברות האשראי הצליחו להביס הצעה של כמה מחוקקים דמוקרטים להשעות דיווחי אשראי שליליים על מחזיקי כרטיסי אשראי לארבעה חודשים כדי לסייע לעובדים שפוטרו להמשיך להשתמש בכרטיסי האשראי שלהם בימי המשבר. הבנקים וחברות כרטיסי האשראי טענו שעצירת הדיווחים כעת תפגע בגישה של הצרכנים לאשראי בעתיד.

יצרניות של תרופות מעבר לדלפק (ללא מרשם) כמו טילנול, פפטו־ביסמול ובנדריל הצליחו לצרף לחוק הצעה שהם העלו מזמן לשינוי תהליך האישור הפדרלי של מוצרים חדשים. שינוי אחד, למשל, הוא תקופת שיווק בלעדית של 18 חודשים למוצרים חדשים.

החוק גם מזרז את תהליך האישור של מוצרים חדשים על ידי מנהל המזון והתרופות, FDA - שינוי שבמשך שנים דרשה התאחדות חברות התרופות.

לתוך הסעיף הזה, שנוגע ל־FDA הוכנס סעיף נוסף שקידמו יצרניות של קרמים להגנה על העור משיזוף יתר. הן זכו בניסוח שעוצר את בדיקות ה־FDA בתחום של בטיחות הרכיבים שמהם מיוצרים רוב הקרמים הללו. ה־FDA יהיה מחויב מעתה לתהליך בדיקה חדש שיתבסס על עוד תשומות של יצרנים ומדענים.

כמה יצרני קרמים כאלו, התאחדות מוצרי הבריאות הצרכניים וארגונים שמייצגים חולי סרטן העור, קרא לשינוי הזה אחרי שה־FDA השיק בשנה שעברה בדיקת בטיחות של רכיבי קרם שיזוף בתהליך שהם חשבו שהוא לא הוגן.

השינויים שמתייחסים לקרמים לשיזוף ולתרופות לאל מרשם היו חלק מחקיקה שקידם הסנטור לשעבר ג'וני איזקסון, רפובליקני מג'ורג'יה ששרד את סרטן העור ופרש מהסנאט בשנה שעברה בגלל בעיות בריאות אחרות.

לוביסטים של יצרניות קרם השיזוף מסרו שרפובליקנים אחרים הוסיפו את סעיף הקרמים הללו לחוק הסיוע כדי לבסס את המורשת של איזקסון.

במקביל, כמה זרועות אחרות בממשל הודיעו על שינויים להקלת המכה הכלכלית של המגפה. ביום ה' שעבר, משרד החוץ ריכך כמה דרישות מעובדים זרים בחקלאות האמריקאית, כמו חובת הריאיון האישי עם העובד. עשירית מהעובדים החקלאיים בארה"ב הם עובדים זרים עונתיים, שזקוקים לאשרת שהייה מיוחדת.

נשיא "התאחדות המגדלים במערב", דייב פוליה, אמר שהשינוי היה נחוץ מפני שחקלאים אמריקאים רבים תלויים ב"עובדים אורחים" והצרכנים תלויים במזון שמופק מהיבולים במהלך המשבר הנוכחי.

החוק החדש מספק בנפרד גם סיוע ב־300 מיליון דולר לתעשיית מזון הים, כולל דייגים מסחריים, אך חברות מזון הים ממשיכות ללחוץ לשינוי מדיניות ההגירה כדי להבטיח שיהיו די עובדים למפעלי עיבוד דגי הסלמון שייתפסו בעונת הקיץ הקרובה באלסקה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988