גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איזה צ'ופרים מיוחדים מתחבאים בחבילת הסיוע של הקונגרס לקבוצות אינטרסים

בחסות הדחיפות שליוותה את החתימה על הסיוע בגובה 2 טריליון דולר, חברי קונגרס רפובליקאים ודמוקרטים דחפו פנימה סעיפים שמקדמים אינטרסים שלהם

הסנאטור לינדזי גרהאם מדבר על תוכנית החילוץ האמריקאית / צילום: אנדרו הרניק, AP
הסנאטור לינדזי גרהאם מדבר על תוכנית החילוץ האמריקאית / צילום: אנדרו הרניק, AP

חבילת הסיוע הכלכלי לימי הקורונה שהקונגרס האמריקאי העביר שלשום בסך 2 טריליון דולר מספקת סכומים גדולים לעובדים ולעסקים - והרבה מתנות קטנות לאינטרסים מיוחדים. המחוקקים ניצלו את ההזדמנות של חוק שחייב לעבור כדי להעביר איתו הצעות שצברו אבק, בכמה מקרים במשך שנים. בין היתר אושר הליך אישור מזורז יותר לקרמים לשיזוף, והוענק מעמד מועדף במס למוצרי היגיינה נשית. כך נמהלו יחד תמריצי חירום לכלכלה עם שינויים קלים בחקיקה הפדרלית.

בציוץ טוויטר שלו ביום שישי, הנשיא טראמפ הודה כנראה בצורך להתפשר, כלומר לכלול בחקיקה סעיפים שלא קשורים לתמריצים הכלכליים כדי להעביר אותה בקונגרס המפוצל.

"גיהינום להתעסק עם דמוקרטים, הצטרכתי לוותר על כמה דברים טיפשיים כדי לקבל את התמונה הגדולה", הוא צייץ וסיכם: "90% נהדרים!".

קבורים בין מאות עמודי החקיקה הצפופה היו עשרות אמצעים שהוסיפו רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שקידמו את האינטרסים שלהם. חבר בית הנבחרים הרפובליקני תומאס מסאי מקנטאקי ניסה לעכב את העברת החוק בגלל כל התוספות הללו.

יחד עם ביטול זמני של ההיטלים על אלכוהול ליצרני האלכוג'ל יש סעיפים שיאסרו על חברות שמקבלות סיוע פדרלי לנסות להתנגד להקמת איגודים מקצועיים על ידי עובדיהן. בנקים שכונתיים ואזוריים קיבלו חקיקה שתאפשר להם להנמיך את דרישות ההון העצמי כדי שיוכלו להלוות יותר. הדמוקרטים הוסיפו סעיף שאוסר את השימוש בכסף שהחוק מקצה למימון הקמת החומה בגבול ארה"ב ומקסיקו.

לוביסטים של הבנקאות וחברות האשראי הצליחו להביס הצעה של כמה מחוקקים דמוקרטים להשעות דיווחי אשראי שליליים על מחזיקי כרטיסי אשראי לארבעה חודשים כדי לסייע לעובדים שפוטרו להמשיך להשתמש בכרטיסי האשראי שלהם בימי המשבר. הבנקים וחברות כרטיסי האשראי טענו שעצירת הדיווחים כעת תפגע בגישה של הצרכנים לאשראי בעתיד.

יצרניות של תרופות מעבר לדלפק (ללא מרשם) כמו טילנול, פפטו־ביסמול ובנדריל הצליחו לצרף לחוק הצעה שהם העלו מזמן לשינוי תהליך האישור הפדרלי של מוצרים חדשים. שינוי אחד, למשל, הוא תקופת שיווק בלעדית של 18 חודשים למוצרים חדשים.

החוק גם מזרז את תהליך האישור של מוצרים חדשים על ידי מנהל המזון והתרופות, FDA - שינוי שבמשך שנים דרשה התאחדות חברות התרופות.

לתוך הסעיף הזה, שנוגע ל־FDA הוכנס סעיף נוסף שקידמו יצרניות של קרמים להגנה על העור משיזוף יתר. הן זכו בניסוח שעוצר את בדיקות ה־FDA בתחום של בטיחות הרכיבים שמהם מיוצרים רוב הקרמים הללו. ה־FDA יהיה מחויב מעתה לתהליך בדיקה חדש שיתבסס על עוד תשומות של יצרנים ומדענים.

כמה יצרני קרמים כאלו, התאחדות מוצרי הבריאות הצרכניים וארגונים שמייצגים חולי סרטן העור, קרא לשינוי הזה אחרי שה־FDA השיק בשנה שעברה בדיקת בטיחות של רכיבי קרם שיזוף בתהליך שהם חשבו שהוא לא הוגן.

השינויים שמתייחסים לקרמים לשיזוף ולתרופות לאל מרשם היו חלק מחקיקה שקידם הסנטור לשעבר ג'וני איזקסון, רפובליקני מג'ורג'יה ששרד את סרטן העור ופרש מהסנאט בשנה שעברה בגלל בעיות בריאות אחרות.

לוביסטים של יצרניות קרם השיזוף מסרו שרפובליקנים אחרים הוסיפו את סעיף הקרמים הללו לחוק הסיוע כדי לבסס את המורשת של איזקסון.

במקביל, כמה זרועות אחרות בממשל הודיעו על שינויים להקלת המכה הכלכלית של המגפה. ביום ה' שעבר, משרד החוץ ריכך כמה דרישות מעובדים זרים בחקלאות האמריקאית, כמו חובת הריאיון האישי עם העובד. עשירית מהעובדים החקלאיים בארה"ב הם עובדים זרים עונתיים, שזקוקים לאשרת שהייה מיוחדת.

נשיא "התאחדות המגדלים במערב", דייב פוליה, אמר שהשינוי היה נחוץ מפני שחקלאים אמריקאים רבים תלויים ב"עובדים אורחים" והצרכנים תלויים במזון שמופק מהיבולים במהלך המשבר הנוכחי.

החוק החדש מספק בנפרד גם סיוע ב־300 מיליון דולר לתעשיית מזון הים, כולל דייגים מסחריים, אך חברות מזון הים ממשיכות ללחוץ לשינוי מדיניות ההגירה כדי להבטיח שיהיו די עובדים למפעלי עיבוד דגי הסלמון שייתפסו בעונת הקיץ הקרובה באלסקה.

עוד כתבות

שלומית סמילנסקי, עוסקת בדיקור סיני כבר 15 שנה / צילום: בעז קורח

"יש לי מטופלים שצריכים לחשוב עכשיו 10 פעמים על כל שקל"

שלומית סמילנסקי היא בעלת קליניקה לדיקור בביתה ● "הקורונה גרמה לי לעצירה מאוד רצינית, יותר מחודשיים לא עבדתי בכלל" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

שפי פז / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המקרה של שפי פז: האם ביקורת על בג״ץ היא עילה לענישה?

כיצד הפכה ביקורת לעילה להפחתת פיצויים בתביעת לשון הרע

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

יו"ר ועדת הכלכלה: הרכבת לא תחזור לפעילות בלי מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור

יו"ר ועדת הכלכלה מזהיר כי הרכבת לא תוכל לחדש את פעילותה בשבוע הבא כמתוכנן אם משרד התחבורה לא יכין מתווה ברור לשמירה על בריאות הציבור ● סגן שרת התחבורה אמר כי "התחבורה הציבורית הוא המקום שהכי קשה לעשות בו תו סגול, מכוון שקשה לשמור על מניעת הדבקה באוטובוס"

בנק UBS / צילום: Gaetan Ball, Associated Press

היזהרו מעמלות סמויות בתיק ההשקעות שלכם

משבר הקורונה עלול לפגוע מהותית בביצועי התיקים של המשקיעים הפרטיים ● כדי להקטין את הפגיעה, בתקופה כזו חשוב לבחון בקפדנות את העמלות - שחלקן עקיפות ואף סמויות ● שווייץ, מרכז ניהול העושר של ישראלים באירופה, כמשל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בתל אביב; הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.1% ● ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

סטרטסיס מפטרת עשרות עובדים בישראל לאחר החלפת המנכ"ל

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף ● מניית יצרנית מדפסות התלת ממד ירדה ב-87% מהשיא ב-2014

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● מטעמו של ברקת נמסר: ח"כ ברקת הגיע להשתתף באירוע בר מצווה משפחתי אליו הוזמן כאורח, שהתקיים בבית פרטי, ושסבר שיתקיים על פי ההנחיות

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

אחרי ההסלמה: הפסקת אש בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13

הצדדים יכנסו למו"מ מזורז: שכר העובדים לא ינוכה והם מצידם ימנעו מצעדים ארגוניים

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

מתוך תיעוד הרצח של פלויד ומתוך הסרט "עשה את הדבר הנכון" בסרטון שספייק לי צייץ / צילום: צילום מסך

צפו: סרט קצרצר ועוצמתי של ספייק לי על אלימות משטרתית באמריקה

"זה קורה שוב ושוב ושוב לאורך ההיסטוריה, אמר לי לסי.אן.אן, "האלימות נגד השחורים הייתה פה מההתחלה. אני לא מסכים עם כל מה שקורה בהפגנות אבל אני מבין מאיפה הם מגיעים"

טרנס פלויד, אחיו של ג'ורג' פלויד, נואם לזכר אחיו במיניאפוליס / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאום המרגש של אחיו של ג'ורג' פלויד: "אלימות היא לא הדרך"

טרנס פלויד דיבר במקום בו נרצח אחיו ותקף את אלו שמוחים באלימות, ונדליזם וביזה ● פלויד האיץ במוחים לבחור בדרכי שלום, השכלה וחינוך ובעיקר לצאת להצביע בקלפיות: "רק כך נחזיר להם" ●  הקשיבו הנאום המלא

מנכ"לי הבנקים: דב קוטלר,  חנן פרידמן, סמדר ברבר-צדיק, אורי לוין, אלדד פרשר / צילום: איל יצהר, אביב חופי

הרבעון הראשון של המערכת הבנקאית: יותר עמלות ויותר הפסדי אשראי

הדוחות הכספיים של הבנקים לרבעון הראשון מציבים תמרורי אזהרה להמשך • הבנקים רשמו יותר הפסדי אשראי, הציבור ברח לפיקדונות ושילם יותר עמלות, בעיקר עבור ניירות ערך ועסקאות מט"ח

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל

זאב אלקין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

המשרד להשכלה גבוהה ומשאבי המים יזכה לשני מנכ"לים במקביל

אתמול בישיבת הממשלה אושרה הקמתם של משרדי הממשלה החדשים ● בין השאר אושרה הקמת משרד מים והקמת משרד החינוך הגבוה (המל"ג) ולכל אחד מן המשרדים האלה, יידרש מנכ"ל נפרד ● גם למשרד רה"מ יהיו שני מנכ"לים - אחד לנתניהו ואחד לגנץ

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים