גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיסון פיננסי נגד קורונה? הלוואה עתידית

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה בשנים האחרונות את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות רבות ● שימוש מושכל בהלוואות עתידיות או בהרחבות עתידיות של אג"ח עשוי לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא

גרנד קניון באר שבע של מליסרון. השפעה מעורבת של אינפלציה שלילית / צילום: איל יצהר
גרנד קניון באר שבע של מליסרון. השפעה מעורבת של אינפלציה שלילית / צילום: איל יצהר

"למידה היסטורית היא תרופה חזקה לבורות מודרנית ומקור לענווה: לראות כיצד ההנחות קלות הדעת שלנו, שבעינינו הן מהפכניות ומשכנעות, נוסו בעבר לא פעם אחת, אלא פעמים רבות ובצורות שונות, ונמצא שאינן אלא הבלים" (פול ג'ונסון, סופר והיסטוריון אנגלי).

משבר הקורונה מהווה הזדמנות לדירקטורים, למנהלי חברות ולסמנכ"לי כספים ללמוד שיטות להתנהגות מימונית נכונה בתקופות של שפע. 12 שנים של ירידת ריבית וזמינות אשראי מפנות את הבמה, לפחות זמנית, לעולם מימוני חדש, שבו האשראי נדיר ויקר משמעותית. תהליך זה מציף את הצורך לבצע התאמות עסקיות כתוצאה מהתנהלות מימונית "שאננה", שהשלכותיה על רווחיות ושרידות החברות עלולות להיות קשות.

בעשור האחרון נהנו חברות רבות מנגישות קלה לשוק האשראי וממחירי מימון יורדים והולכים. חלק ניכר מהנהלות ומסמנכ"לי הכספים באותן חברות לא מכירים סביבה עסקית שונה ומאתגרת יותר, או לחילופין, כבר שכחו את הצלקות ממשבר 2008. התוצאה במקרים רבים היתה התנהלות מימונית קצרת טווח, מתוך הערכה כי שוק האשראי יהיה פתוח וזמין תמידית, ולכן אין צורך להיערך לאפשרויות אחרות.

האמונה בשוק אשראי זול, זמין ונצחי הקהתה את מנגנון קבלת ההחלטות בחברות, סיכון מחנק האשראי וסיכון הנזילות נזנחו - ועמם גם חלק מהחיסונים האפשריים בפני משבר. 

כדי להמחיש את הסוגיה, אנו מציגים בטבלה המצורפת לטור זה כמה מנתוני תשואות האג"ח של חברות מובילות בבורסת תל אביב, המייצגות את עלויות גיוס חוב נכון לתחילת השנה לעומת העלויות של אותן החברות כיום. לרוב תשואות האג"ח הן אינדיקציה טובה למחירי הגיוס של הפירמות, ולפיכך התמונה ברורה - המחירים עלו. אם מחירים אלה יישארו לאורך זמן, מדובר בשינוי שישפיע באופן דרמטי על תוצאותיהן ושוויין הכלכלי של החברות.

בשוק המימון המקומי נוצרו בשנים האחרונות מכשירים מימוניים, המאפשרים להתמודד עם סיכוני נזילות ומחנק אשראי, או לפחות להפחיתם באופן משמעותי. רובם ככולם באים להבטיח לחברות ודאות בקבלת מקורות מימון ארוכי טווח בעתיד.

מכשירים אלה כוללים הלוואות עתידיות, הרחבות עתידיות של אג"ח או פתיחת מסגרות אשראי שבהן נקבע מראש כי כל משיכה מתממשת להלוואה לזמן ארוך. הרעיון של מכשירים אלה הוא למצוא מממנים שיהיו מוכנים להבטיח כבר כיום להעמיד מקורות מימון במועד מסוים בעתיד ובתנאים שנקבעו מראש.

למה כדאי להשתמש בהלוואה עתידית?

מרבית החברות הגדולות בישראל ובעולם משתמשות במינוף לצורך יצירת ערך. מינוף זה הוא חלק קבוע מפעילות החברה, ואינו צפוי להיעלם, כך שהחברה פועלת תוך צורך תמידי במיחזור או בהגדלת החוב. לוודאות גיוס הכסף ועלותו משמעות עצומה לחברות אלה.

חברת החשמל, בזק, עזריאלי, פז, מליסרון, גזית גלוב וחברות רבות נוספות הן ממונפות, ותוכנית העבודה שלהן לשנים הקרובות כוללת גיוסי חוב משמעותיים. רווחיותן מושפעת במידה מהותית מעלות החוב המגויס, כשבמרבית המקרים לחברות אין יכולת להתאים את ההכנסות לתנודות במחיר החוב של החברה. חוסר ודאות זה עלול ליצור תנודות גדולות ברווחיות החברה. כמובן שלעלות החוב והמצב העסקי מתאם הפוך: ככל שמצב החברה משתפר, עלות החוב יורדת, אבל במשברים, כמו זה הנוכחי, המצב העסקי מורע - ועלות החוב מזנקת חדות עקב מחנק אשראי.

אחד האתגרים של סמנכ"ל כספים בחברה ממונפת הוא השגת ודאות למקורות מיחזור חוב ולעלותם. במהלך שנות פעילות החברה, סביר כי יהיו זמנים שבהם ייסגרו חלק או כל מקורות המימון, עלות המימון יכולה להשתנות בצורה שתפגע משמעותית בתוצאות, ובמקרי קיצון עלולים קשיי הנזילות להביא לפשיטת רגל.

ונביא דוגמה: נדמיין חברה טובה ומבוססת, שב-1 בינואר 2020 עמד מחיר החוב שלה ל-5 שנים על 2%, ובאותו מועד ביצעה הלוואה עתידית בסך 500 מיליון שקל, שתתבצע בעוד שנה, למח"מ (משך חיים ממוצע) של 5 שנים. על עסקה עתידית יש לשלם פרמיה מסוימת, ונניח שהפרמיה היא כ-0.4%. לפיכך, הגיוס התבצע במחיר של 2.5%.

זאת, לעומת מצב שבו החברה לא ביצעה עסקה עתידית, והיא נאלצת ב-1 בינואר 2021 לבצע את אותה עסקה במחירים של תקופת משבר, ונניח שהוא גבוה פי שלושה מהמחיר לפני המשבר - ויעמוד על 6% (כפי שניתן לראות בטבלה המוצגת עם טור זה, בחלק מהמקרים המצב אף חמור יותר). החברה שתבצע את העסקה העתידית, תחסוך עלויות מימון שנתיות של 17.5 מיליון שקל, ובסך הכל 87.5 מיליון שקל לאורך כל חיי ההלוואה.

בדוגמה שהבאנו, ההחלטה "לחסן" חלק מהמימון העתידי היתה משתלמת ביותר, ומנעה גידול עצום בעלויות המימון בתקופה שבה החברה סובלת גם מלחץ חיצוני.

יש חברות הפועלות תחת אסטרטגיית מימון שלה אנו קוראים "אסטרטגיית גיוס יתר". באסטרטגיה זו, בתקופות שבהן עלות הכסף נמוכה, מצטיידות החברות במסגרות אשראי או במזומנים רבים על ידי הגדלת החוב מעל לצורכיהן, וכך מייצרות לעצמן "כרית בטחון" לתקופות הקשות. החיסרון בגישה זו הוא שכאשר החברה יושבת על יתרות מזומנים גבוהות, פעמים רבות הפיתוי לעשות משהו עם הכסף גובר על הצורך לשמור אותו לזמנים קשים.

כיצד מייצגות תשואות האג"ח של חברות מובילות בבורסת ת"א את עלויות גיוס החוב

יתרונות משמעותיים בעסקות עתידיות

כאמור, מטרתן העיקרית של העסקות העתידיות היא לצמצם את סיכוני הנזילות ומחנק האשראי, ולקבע את עלויות המימון במצב הרווחי לחברה. ואולם, עסקות אלה טומנות בחובן יתרונות נוספים משמעותיים עבור החברות. נמנה כאן כמה מהם.

שיפור במחירי החוב: עסקות עתידיות מצמצמות את היקפי הגיוס בעתיד. צמצום ההיצע משמעו מחיר נמוך בגיוס עתידי.

הכנסת ידיים חזקות לחוב החברה: עסקות עתידיות מבוצעות מול הגופים המוסדיים המובילים במשק הישראלי (חסכון טווח ארוך). גופים אלה הם "ידיים חזקות", ובכניסתם לעסקה (בפרט הרחבה עתידית של אג"ח) הם לרוב יחזיקו את הנייר "לפדיון".

גיוון מקורות מימון: לחברות המובילות שלושה מקורות מימון עיקריים: שוק הלוואות פרטי (מוסדיים), אג"ח ציבורי (בורסה) ובנקים. תמהיל נכון של מקורות ומוצרי מימון שונים יוביל לאופטימיזציה של עלות החוב ולחסכון (לעתים עצום) בעלויות המימון של החברה.

הקטנת התלות במצב שוק ההון: הלוואה עתידית מאפשרת שליטה בעיתוי הגיוס וצמצום התלות במצבו של שוק ההון.

חיזוק אופק הדירוג בשל הקטנת סיכוני הנזילות: הבטחת מקורות עתידיים מאפשרת לחברות הדירוג ודאות ומקטינה את צורך החברה במסגרות.

הימנעות מניפוח המאזן וכן משימוש לא אופטימלי בכספים עודפים.

בימים סוערים אלה, מומלץ להנהלות ודירקטוריונים לבחון מכשירי מימון כאלה ולהתייחס אליהם כאל חלק בלתי נפרד מההתמודדות עם סיכוני המימון שניצבים בפני החברות. חשיבה מראש ושימוש מושכל במכשירים אלה יכולים לתת מענה חשוב בימים הסוערים שעוד עתידים לבוא. 

הכותבים הם שותפים באופטימום קפיטל - בנקאות להשקעות. אין לראות באמור לעיל ייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בניירות הערך או בנכסים הפיננסיים המאוזכרים בטור, או כשידול, במישרין או בעקיפין, לקנות, למכור או להחזיק את המוצרים הפיננסיים כאמור. אין באמור לעיל כדי להחליף שיקול דעת עצמאי או התייעצות עם יועץ מומחה בקשר לעובדות מקרה פרטניות לרבות שיקולי מס. לכותבים או לגורמים הקשורים עמם יש או יכולות להיות החזקות או עניין אחר במוצרים הפיננסיים המאוזכרים לעיל.

עוד כתבות

קנינג פוק, מנכ"ל האצ'יסון / צילום: איל יצהר, גלובס

הערכות: האצ'יסון תמכור את מניות פרטנר עם התאוששות השוק

החברה הפנימה שבעקבות ביקור שר ההגנה האמריקאי פומפיאו בישראל לפני שבועיים הסיכוי לקבל היתר שליטה אפסי והיא צריכה להיערך למכירת המניות

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

עובדי חדשות 13: רשת משלבת תכנים מסחריים בחדשות בניגוד לחוק

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

טראמפ מחזיק תנ"ך מחוץ לכנסיית הקדוש ג'ון / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ: "אפעיל את הצבא אם ראשי המדינות לא ירגיעו את המפגינים"

כדי לאפשר לכוחות הצבא לפעול בתוך ארה"ב, טראמפ יצטרך להפעיל חוק בן 213 שנה ● הפעם האחרונה שנעשה שימוש בחוק זה הייתה במהומות רודני קינג ב-1992

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות אירופה ננעלו בעליות; מגמה מעורבת בוול סטריט

ראש עיריית ניו יורק: העוצר הלילי יימשך עד סוף השבוע ● הנשיא טראמפ איים להפעיל את הצבא נגד המפגינים ברחבי ארה"ב ● נתוני האינפלציה בדרום קוריאה הצביעו על האטה לשפל של שמונה חודשים ● וויקס ממשיכה לטפס ורושמת שיא חדש ● מדד דאקס זינק ב-3.8%, פוטסי 100 טיפס ב-0.9% ומדד קאק 40 קפץ ב-2%

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

מתוך תיעוד הרצח של פלויד ומתוך הסרט "עשה את הדבר הנכון" בסרטון שספייק לי צייץ / צילום: צילום מסך

צפו: סרט קצרצר ועוצמתי של ספייק לי על אלימות משטרתית באמריקה

"זה קורה שוב ושוב ושוב לאורך ההיסטוריה, אמר לי לסי.אן.אן, "האלימות נגד השחורים הייתה פה מההתחלה. אני לא מסכים עם כל מה שקורה בהפגנות אבל אני מבין מאיפה הם מגיעים"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מאי: רק מחצית מדורשי העבודה היו עובדים שהוצאו לחל"ת, רבע פוטרו

ב-24 השעות האחרונות נרשמו 1,341 דורשי עבודה חדשים ● מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק התקבלו בשירות התעסוקה 263,840 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 107,871 דורשי עבודה חדשים

יזהר שי ודוד אמסלם / צילום: שלומי יוסף, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר המדע נגד שר הסייבר: "דבריו עושים עוול בלתי מוצדק וחסר ביסוס"

פנייתו של השר יזהר שי לנתניהו ולגנץ, נעשתה בגין דברים שאמר אמסלם אתמול מעל בימת הכנסת, בעת שהיה השר המשיב לשאלות חברי הכנסת מטעם הממשלה ● אמסלם פנה לחברי האופוזיציה ואמר "אתם מזכירים לי משטרים אפלים שככה מתנהגים"

משה ממרוד / צילום: איל יצהר

משה ממרוד מימש מניות תדיראן בכ-40 מיליון שקל, ובתו נופר מימשה ב-1.5 מיליון שקל

מנייתה של יבואנית ומשווקת מערכות המיזוג עלתה מתחילת השנה ב-15% ● החברה דיווחה על משא ומתן לרכישת חברת מזגנים זרה ב-80 מיליון שקל

טרנס פלויד, אחיו של ג'ורג' פלויד, נואם לזכר אחיו במיניאפוליס / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאום המרגש של אחיו של ג'ורג' פלויד: "אלימות היא לא הדרך"

טרנס פלויד דיבר במקום בו נרצח אחיו ותקף את אלו שמוחים באלימות, ונדליזם וביזה ● פלויד האיץ במוחים לבחור בדרכי שלום, השכלה וחינוך ובעיקר לצאת להצביע בקלפיות: "רק כך נחזיר להם" ●  הקשיבו הנאום המלא

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-4%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה