גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין פרסום, אין השקות, אין דיילות. זו דרמה. כרגע אנשים מתמקדים בקניות אוכל"

מנכ"ל רשת הפארם Be, אורי וטרמן, מספר על האתגרים בפעילות בצל הקורונה ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על שינוי טעמי הצרכנים והפרת האיזון של המודל העסקי, ומעריך כי מי שיתרגל לקנות אונליין כבר לא יבוא לסניף ● למרות הכול הוא משוכנע שיעמוד בתוצאות שהבטיח

אורי וטרמן, מנכ"ל רשת Be / צילום: איל יצהר
אורי וטרמן, מנכ"ל רשת Be / צילום: איל יצהר

בעוד שהחברה-האם שופרסל צפויה לרשום ברבעון הראשון של 2020 הכנסות שיא, זאת בצל הביקוש האדיר למזון מצד הציבור שיושב בביתו תקופה חסרת תקדים בשל התפרצות וירוס הקורונה, לרשת הפארם Be המציאות הנוכחית מציבה אתגרים חדשים. "כרשת בתי מרקחת, החשיפה שלי לציבור הרבה יותר גדולה, כי אני מהיחידים שעדיין עובדים, אבל זה לא בהכרח אומר שאני מקבל עוד פדיונות, ושאנשים בהכרח קונים יותר", אומר בראיון ל"גלובס" אורי וטרמן, מנכ"ל רשת הפארם Be, שבבעלותה המלאה של רשת המזון הגדולה בישראל - שופרסל.

מה הכוונה ללא קונים יותר?

"ניקח לדוגמה את שוק הקוסמטיקה, שעכשיו נמצא בסטגנציה מוחלטת. כל חברות הקוסמטיקה הפסיקו לעבוד לחלוטין. כל יועצות היופי והדיילות של כולם בבית בלי יוצא מהכלל. רשת המשביר לצרכן סגורה, אפריל סגורה, כל רשתות המותגים כמו מאק ובובי בראון סגורות. בעצם גם אין מי שמציע ללקוחות קוסמטיקה, ויותר מזה, גם לא צורכים קוסמטיקה בתקופה הזאת. את לא צריכה להתאפר כשאת עובדת מהבית או כשאת בחל"ת".

זה אומר שהציבור קונה פחות מהקטגוריות הרווחיות יותר עבורך?

"העסק משתנה בנוגע למרווח. הוא הרבה יותר בית מרקחת ומוצרים בסיסיים. מי בכלל היה מאמין שיהיה כזה מבחר על אלכוג'ל וכפפות, עד לא מזמן אלה היו מוצרים שהיו מונחים מאחורי הרוקח שאף אחד לא היה מבקש אותם".

אז הקניות לפסח אבדו, ועבורכם זה כסף שלא יחזור?

"נכון, זה שוק של פיקים. אנחנו עשרה ימים לפני החג, ואנשים קונים בעיקר מוצרי בית מרקחת, טואלטיקה שלוקחים הביתה, והרבה מוצרים כמו משחקים לילדים וחוברות צביעה. כמו כן, האונליין בקוסמטיקה לא עובד באותם היקפים ולא נותן לזה באמת מענה כרגע. אם מדובר של שוק בהיקפי מכירות של 3-5 מיליארד שקל בשנה, עכשיו פשוט לא קונים. למי עכשיו יש לו ראש לקנות בשמים ומתנות? אין פרסום. אין השקות. אין דיילות. זו דרמה. כרגע אנשים מתמקדים בקניות אוכל".

אך לא רק השינוי בטעמים מקשה על הרשתות שפועלות עתה, ובכללן Be. יש גם אתגרים תפעוליים חדשים וייחודיים לתקופה הזו. "בסוף כשבנאדם בא לחנות ויודע שהוא צריך לשמור על מרחק של שני מטר מבני אדם והוא רוצה לחזור הביתה בהקדם האפשרי, מה הוא יתחיל עכשיו להריח בושם? למרוח מייק-אפ? זה לא הנרטיב של התקופה".

החנויות שלכם בקניונים, שרוב החנויות בהם נסגרו לפעילות, נפגעות יותר מהמצב?

"אנחנו רואים עלייה מאוד גדולה בחנויות הרחוב שקרובות לבתים של הלקוחות. אבל אנשים יוצאים מהבית רק כשהם צריכים, הם לא באים לקנייה חווייתית, אלא לקנייה פונקציונלית. זה גם אומר שסלי הקנייה גדלים כי אנחנו רואים שעד שלקוח כבר יצא מהבית הוא יקנה יותר ממה שהיה קונה בדרך-כלל".

המציאות הזו הביאה חלק ניכר מהעסקים בישראל - גדולים כקטנים - לנסות למצוא חלופות שיחסכו את ההגעה הפיזית לחנות. גם Be מתמודדת היום עם כניסה לפעילות שטרם התנסתה בהם.

"יצאנו בשירות דרייב אין - הלקוח יכול להתקשר או לשלוח וואטסאפ לסניף להגיד מה הוא רוצה לקנות, אוספים את זה עבורו, הלקוח שולח וואטסאפ עם הגעתו לחנות, והוא מקבל את מה שהזמין ישירות לתוך הרכב. עשינו שיתוף-פעולה עם סיבוס לניצול התשלומים מהמעסיק גם ברשת שלנו, ועם Wolt אנחנו יוצאים בשירות חדש שיאפשר להזמין ממגוון של כ-100 מוצרים של הרשת כמו שמזמינים משלוח של אוכל באמצעות שליחים של Wolt".

אגב, וולט נוהגים לקחת עמלות גבוהות מעסקי הסעדה. זה מודל עסקי שמתחבר לרווחיות של תחום כמו שלכם?

"הגענו איתם להסכמים אחרים. ברור שלא נעבוד באחוזים כמו שהם גובים מעסקי ההסעדה כי אנחנו בסוף קמעונאים. אבל אני חושב שהמודל של וולט הוא מודל מצוין שכמו שהם מזמינים אוכל ממסעדה, הם יזמינו גם מוצרי פארם מחנות שלנו. אני לא בונה מודל שאני לא ארוויח ממנו. עם זאת, בתקופה רגילה בחיים לא הייתי מתחבר עם וולט. אלה חיבורים שנוצרים בתקופות כאלה, אבל אני מאמין שזה יישאר גם אחר-כך".

יש הרבה חולים שכלואים בביתם. מה בנוגע לאספקת תרופות?

"תרופות זה שירות יותר מורכב. היום מי שגר בעמק חפר יכול להזמין מהחנות שלנו תרופות ללא מרשם עד הבית, זה התחיל לפני כמה שבועות. עכשיו אנחנו מרחיבים את זה. נרחיב שבוע הבא גם לנתניה ואשדוד, ואני מקווה שתוך שבועיים נגיע לפריסה ארצית עם עשר נקודות. ההתרחבות תלויה בהצטיידות שלנו בצידניות מיוחדות שמאפשרות להוביל את התרופה לבית הלקוח".

בנוסף, לפני כשמונה חודשים רכשה Be את בית המרקחת המקוון בלה, אשר זכה במכרז של קופת חולים לאומית לאספקה של תרופות מרשם במשלוח ללקוחות הקופה.

"לפני המשבר הנוכחי עולם התרופות באונליין היה בחיתולים. מחמישים תרופות ליום, עברנו לספק מאות תרופות ביום. המטרה שלנו היא להגיע ל-1,000 תרופות מרשם ביום. זה גם נותן מענה למחסור ברוקחים. הקהל המבוגר שצורך את התרופות האלה מתרגל עכשיו לקנות באונליין, מבין כמה זה נוח. אין סיבה שבהמשך הם יחזרו להגיע פיזית לחנויות".

כשהציבור מסתכל הם רואים את החנויות שלכם מלאות, כשבסופו של דבר נוצר חוסר איזון במודל העסקי שלכם שמבוסס על בתי מרקחת, טואלטיקה וקוסמטיקה.

"כל מה שהיה נהוג קודם, לא דומה למה שיש היום כשללקוחות יש מלאים בבית. היינו צריכים להתאים את עצמנו לביקושים, ולכן הכנסנו מצות, צעצועים וחוברות צביעה לילדים, למשל".

מדוחות שופרסל, הבעלים של רשת פארם, עולה כי הכנסות Be הסתכמו ב-2019 ב-708 מיליון שקל, גידול של 28.3% לעומת 2018. זאת הודות לפתיחת חנויות חדשות וגם לגידול בהכנסות ממכירות בחנויות זהות. בשורה התחתונה, רשת הפארם רשמה ב-2019 הפסד תפעולי של 70 מיליון שקל לעומת הפסד תפעולי של 29 מיליון שקל ב-2018. עוד מגלים הדוחות של שופרסל לגבי Be כי המכירות בחנויות הזהות של רשת הפארם גדלו ב-6.1% מול אשתקד.

אנחנו יודעים לגבי רשתות המזון שהפדיונות שלהן גדלים ושמנגד שוק האופנה הושבת לחלוטין. עבור שוק הפארם - המציאות הנוכחית תתרום לצמיחה שלכם ולעמידה ביעדים שהבטחתם, או יאט אותה?

"השקענו הרבה כסף בתשתיות, וזה בא לידי ביטוי גם בדוחות. ב-2020 אנחנו מתמקדים בלקצור פירות של ההשקעה שלנו. כפי שאיציק אברכהן מנכ"ל שופרסל אמר, ברבעון הרביעי של השנה הנוכחית נהיה מאוזנים, וב-2021 נרוויח במשך שנה מלאה כסף. כעת אנו רואים את ה-20 חנויות שפתחנו מציגות גידול במכירות ובמקביל סגרנו חנויות מפסידות. נקיים את מה שהבטחנו לפני משבר הקורונה".

"הציבור לא מתנהג בחנויות הפארם כמו שהוא מתנהג בחנויות מזון. בסוף מזון מתכלה, כי אנשים אוכלים יותר בבית. ופארם - אנשים לא צורכים יותר תרופות או מתקלחים יותר. אבל, נעמוד בתוצאות שהבטחנו".

קיבלתם דרישות לעליות מחיר מצד ספקים?

קיבלנו מספקים בקשות להעלות מחיר ולא הסכמנו. אפילו היה ספק ספציפי של מותג פרטי אז שלנו שהתעקש, אז החלפנו אותו". 

עוד כתבות

מנכ"לי הבנקים: דב קוטלר,  חנן פרידמן, סמדר ברבר-צדיק, אורי לוין, אלדד פרשר / צילום: איל יצהר, אביב חופי

הרבעון הראשון של המערכת הבנקאית: יותר עמלות ויותר הפסדי אשראי

הדוחות הכספיים של הבנקים לרבעון הראשון מציבים תמרורי אזהרה להמשך • הבנקים רשמו יותר הפסדי אשראי, הציבור ברח לפיקדונות ושילם יותר עמלות, בעיקר עבור ניירות ערך ועסקאות מט"ח

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מגמה מעורבת בוול סטריט; העוצר בניו יורק יוארך עד סוף השבוע

ראש עיריית ניו יורק: העוצר הלילי יימשך עד סוף השבוע ● הנשיא טראמפ איים להפעיל את הצבא נגד המפגינים ברחבי ארה"ב ● נתוני האינפלציה בדרום קוריאה הצביעו על האטה לשפל של שמונה חודשים ● וויקס ממשיכה לטפס ורושמת שיא חדש

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה חיובית בתל אביב; הדולר ירד מתחת ל-3.5 שקלים

מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, מדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ומדד ת"א 90 הוסיף 0.1% ● ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

עובדי חדשות 13: רשת משלבת תכנים מסחריים בחדשות בניגוד לחוק

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משאל העם על המשך שלטונו של פוטין לעשור הקרוב - בתחילת יולי

אחרי שנדחה בגלל הקורונה, נקבע ה-1 ביולי כתאריך למשאל שמהווה חסם אחרון בפני הישארותו של פוטין בשלטון עד 2036 ● התיקון המוצע בחוקה ישנה את מאזן הכוחות ברוסיה ויעניק לרה"מ ולפרלמנט סמכויות נרחבות יותר

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ועד עובדי נתב"ג: "השדה יעבור למתכונת יום כיפור אם לא ייפתחו השמיים"

בשל נהלי משרד הבריאות, הלכה למעשה נמשך העוצר התעופתי ● ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש״ת יצאו לחל״ת ביום א' הקרוב והצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-4%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

הפרלמנט הסיני מריע לנשיא שי ג'ינגפינג בהגיעו להצבעה על הגבלת האוטונומיה של הונג קונג, ב־28 במאי / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

נשיא סין מנצל את המגפה במערב כדי לשנות את מארג היחסים במזרח

שי ג'ינפינג נוקט בצעדים מדיניים תוקפניים כלפי הונג קונג, טייוואן, מלזיה, הודו ואחרות ● בימים כתיקונם פעולות אלה היו זוכות לגינוי בינלאומי בוטה והתנגדות תקיפה ● בינתיים, הוא בסך הכול מצליח לחמוק מהביקורת, בגלל שארה"ב ובעלות בריתה עסוקות כמעט באופן בלעדי במגפת הקורונה

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"

ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

שוב מפר הוראות קורונה: ח"כ ניר ברקת השתתף במסיבה בתל אביב

החוגגים במקום לא הקפידו על כללי הקורונה, עם הגבלת אירועים ל-50 איש, שמירת מרחק של 2 מטר, וענידת מסיכות על הפנים ● מטעמו של ברקת נמסר: ח"כ ברקת הגיע להשתתף באירוע בר מצווה משפחתי אליו הוזמן כאורח, שהתקיים בבית פרטי, ושסבר שיתקיים על פי ההנחיות

חנות רנואר בקניון TLV נסגרה / צילום: תמונה פרטית

בצל משבר הקורונה: רנואר נוטשת את קניון TLV

רנואר הפעילה בקניון שתי חנויות בשטחים רחבים - רנואר, וטוונטי פור סבן

מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק תרופות: מה קורה בתחום הטיפולים בסרטן

השבוע נערך באופן וירטואלי כנס ASCO, אחד הכנסים העולמיים המובילים בתחום הסרטן • בין היתר דובר בו על ייחודיות הטיפול בחולים מבוגרים, על השפעתן של גישות פסיכולוגיות וכלכליות בטיפול ועל תוצאות טיפול בחולי סרטן שגם חטפו קורונה

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

טרנס פלויד, אחיו של ג'ורג' פלויד, נואם לזכר אחיו במיניאפוליס / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הנאום המרגש של אחיו של ג'ורג' פלויד: "אלימות היא לא הדרך"

טרנס פלויד דיבר במקום בו נרצח אחיו ותקף את אלו שמוחים באלימות, ונדליזם וביזה ● פלויד האיץ במוחים לבחור בדרכי שלום, השכלה וחינוך ובעיקר לצאת להצביע בקלפיות: "רק כך נחזיר להם" ●  הקשיבו הנאום המלא

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים