כדור-פורח יגן על ישראל מטילי שיוט איראניים

משרד הביטחון מגביר המאמצים לסיכול התקפות טילים: מכ"ם על כדור-פורח, קשור לקרקע, שיהיה חלק מגירסה משודרגת של "שרביט קסמים"; ומל"ט נושא מערכת אינפרה-אדום שתבדיל בין טילי דמה לטילים נושאי ראש חץ אמיתי ■ צבא היבשה של ארה"ב מתעניין

משרד הביטחון מפתח שתי מערכות חדשות לסיכול התקפות טילים על ישראל: כדור-פורח נייח נושא מכ"ם מתוחכם, שייסייע ביירוט טילי שיוט, ומל"ט נושא חיישני אינפרא-אדום, שיבדילו בין טילי דמה לטילים נושאי ראש חץ אמיתי כדי ליירט רק את האחרונים.

לפי דיווח ב"דיפנס ניוז", הכדור-הפורח, שיהיה קשור לעוגן קרקעי, יישא מכ"ם מערך-מתואם-מופע (phased array radar), מתוצרת אלתא, חברה-בת של תע"א. הכדור-הפורח יהיה חלק מגרסה משודרגת של מערכת "שרביט קסמים", או "קלע דויד" כפי שהיא ידועה בארה"ב. המכ"ם על הכדור יתוכנן לזיהוי טילי שיוט מנמיכי טוס הרחק מגבולות ישראל.

הייעוד המקורי של "שרביט קסמים", מפיתוח משותף של רפאל (קבלנית ראשית) ורייתיאון האמריקנית ובמימון משותף של ישראל וארה"ב, היה הפלת טילי שיוט בטווח קצר עד בינוני (40 עד 250 ק"מ) ורקטות בעלות קליבר גדול. ניסוי בטילי Stunner, ה'זרוע המבצעת' של המערכת, מתוכנן להתקיים בתחילת 2011, ופרישה ראשונית של המערכת אמורה להתחיל בסוף 2012.

"מערכת 'שרביט קסמים' תוכל להתמודד עם מכלול איומים בתוך האטמוספירה"

השבועון מדווח, כי צבא היבשה של ארה"ב שוקל לפרוש את "שרביט קסמים" להגנה על בסיסים קדומניים ועל אתרים אסטרטגיים. בישראל, מתוכננת המערכת להחליף את סוללות טילי "פטריוט" כחוליית הביניים במערך ההגנה מפני טילים: בין "כיפת ברזל", המיועדת ליירט רקטות בטווח קצר ביותר (פחות מ-50 ק"מ) ולבין "חץ 2" ו"חץ 3", שמיועדות ליירט טילים ברום גבוה.

"בסופו של דבר, מערכת 'שרביט קסמים' תוכל להתמודד עם מכלול איומים בתוך האטמוספירה, מרקטות ארטילריה ארוכות טווח וטיליים בליסטיים טקטיים, שה'חץ' אינו מתוכנן לטפל בהם, וכלה בטילי שיוט", אמר ל"דיפנס ניוז" יוסי דרוקר, ראש המינהל להגנה אקטיבית ברפאל.

על טילי Stunner של "שרביט קסמים", שנגזרים מהפיתוחים האחרונים של משפחת טילי "פייתון", אמר דרוקר: "אנו משוכנעים שהטילים האלה יהיו המהירים ביותר ובעלי היכולות הרבות ביותר ליירוט תוך-אטמוספירי שפותחו אי פעם".

מייק בואן, סגן נשיא של חטיבת ביטחון מתקדם ואנרגיה מכוונת ברייתיאון, שותפתה של רפאל בפיתוח "שרביט קסמים", אמר שהוא צופה שהשותפות תניב "דיבידנדים עצומים לצבאות ישראל וארה"ב". הוא הדגיש שמהנדסים של שתי החברות עובדים אלה בצעד אלה כדי לפתח את המערכת הטובה ביותר, בעלות סבירה. מה שמניע אותם, לדבריו, הוא "הדחיפות למסור את המערכת במהירות לכוחות הלוחמים".

ובינתיים, גורמים רשמיים בישראל הביעו תקווה שארה"ב תאשר מימון משותף לפרוייקט-המשך של פיתוח חיישנים אינפרא אדומים, על פלטפורמה של "איתן", המל"ט הישראליהגדול ביותר, מתוצרת תע"א. החיישנים יוכלו להבחין בין טילים נושאי מטען דמה לטילים שנושאים מטען אמיתי, כדי לא לבזבז משאבים על יירוט מטרות בלתי מסוכנות. הפרוייקט הראשוני לפיתוח חיישנים כאלה בוצע במשותף ע"י ישראל וגרמניה, כפי שדיווח "דיפנס ניוז" באפריל אשתקד. בדיונים בין גורמים ישראליים ואמריקניים ברמות שונות טענו הישראלים שהיכולת להבחין בין טילי דמה לטילי אמת חיונית למערכת הישראלית להגנה מפני טילים על רקע הצמיחה המשמעותית של ארסנל הטילים האיראני והחלטתה הנחושה של טהראן להוסיף ולפתח נשק גרעיני.

מכל מקום, נכון ל-25 במארס, אין עדיין מחויבות אמריקנית למימון משותף של הפרוייקט, לדברי דובר של הרשות האמריקנית להגנה מפני טילים.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988