במקום טילים? רוסיה תעביר לסוריה מטוסי קרב חדישים

מנכ"ל "מיג" הצהיר כי בכוונת החברה להעביר לסורים 10 מטוסי קרב חדישים מסוג "מיג 29" ■ משלחת סורית אף הגיעה לרוסיה על מנת לדון בעסקת המכירה

הפיצוי על השהיית עסקת ה-S-300? על רקע הדיווחים הסותרים לפיהם מערכת ההגנה מפני טילים S-300 הועברה או לא הועברה לסוריה, אמר מנכ"ל חברת "מיג" לייצור כלי טיס כי בכוונת רוסיה להעביר לסוריה מטוסים צבאיים חדישים - זאת במסגרת חוזה שנחתם בין המדינות.

על-פי הדיווח, רוסיה התחייבה לספק לסוריה 10 מטוסי קרב מסוג מיג-29 ודנה על פרטי מכירתם למדינה עם משלחת של בכירים סורים שהגיעו למוסקווה.

ייתכן כי ההצרה של מנכ"ל חברת הענק לייצור כלי טיס אינה מקרית ובאה על רקע הדיווחים ברוסיה כי מערכת ההגנה מפני טילים S-300 לא תועבר לסוריה לפני הסתיו הקרוב. בדיווח אחר אף נכתב כי רוסיה לא תעביר את המערכת המתקדמת למשטר אסד לפני הרבעון השני של 2014.

המקורות הרוסיים סותרים את הצהרות הנשיא הסורי אסד מאמש לפיהן חלקים ממערכת הטילים המדוברת כבר הגיעו לידיו, אך ייתכן כי הדיווח החדש אודות עסקת מכירת המטוסים נועד לשדר מסר לאסד לפיו רוסיה תמשיך בעסקאות נשק עם סוריה.

בכיר ישראלי טוען: חלק ממערכת ה-S-300 כבר הגיע לסוריה

עיתון ה"ניו-יורק טיימס" ציטט הבוקר בכיר ישראלי עלום-שם שטוען כי דמשק דווקא כן קיבלה לידיה חלק מציוד של מערכת הטילים S-300. בכך הצטרף הבכיר לדבריו של הנשיא הסורי בשאר אסד מאמש, לפיהם חלק מהמערכת כבר נמצאת בידיו.

לדברי הגורם הישראלי המערכת מגיעה בחלקים ולא כיחידה אחת: "אפשרי שחלקים מהמערכת כן הגיעו לדמשק. זה לא מגיע ארוז בקופסה אחת, אלא נשלח בחלקים מרוסיה לסוריה". עם זאת, כך על-פי הדיווח - סייג הגורם את האפשרות שחלקי המערכת כבר הפכו למבצעיים, וכי אין ראיות לכך שטילי הנ"מ המתקדמים עצמם הגיעו לידיו של משטר אסד.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988