גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"עורכי הדין צריכים לצאת מנקודת הנחה שהם מוקלטים"

עו"ד אילן בומבך התייחס בכנס לשכת עוה"ד לחקירתו של הפצ"ר לשעבר אביחי מנדלבליט בפרשת הרפז: "אני לא יודע איך לא קמה צעקה גדולה בכל המדינה על מה שקורה בכל הקשור לחיסיון בין עו"ד ללקוח"

עו"ד אילן בומבך / צילום: יונתן בלום
עו"ד אילן בומבך / צילום: יונתן בלום

שמם של יותר ויותר עורכי דין עולה בתקופה האחרונה בהקשרים פליליים. פרשת עורכי הדין רונאל פישר ורות דוד-בלום, לשעבר פרקליטת מחוז תל-אביב, הנאשמים בביצוע עבירות חמורות, היא הדוגמה הקיצונית של תופעה זו, אבל ישנן דוגמאות נוספות. אחת מהן היא זו של מזכיר הממשלה לשעבר, עו"ד אביחי מנדלבליט, החשוד במסגרת פרשת "מסמך הרפז" בביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

לפי החשד, בהיותו פרקליט צבאי ראשי (פצ"ר), מנדלבליט לא הנחה באופן מיידי, אלא רק לאחר יממה, את הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, ליידע את המשטרה שמסמך הרפז מצוי בידיו.

בעתירה שהגיש לבג"ץ, ביקש מנדלבליט להורות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין , לסגור את התיק נגדו בעילה של היעדר אשמה, בטענה כי סגירת התיק בעילה של חוסר ראיות תמנע ממנו להתמנות לשופט. לחילופין, ביקש מנדלבליט להורות לוינשטיין לערוך לו שימוע לפני קבלת ההחלטה בעניינו.

בתחילת השבוע דחה בג"ץ את העתירה, בקבלו את עמדת היועמ"ש, לפיה העתירה מוקדמת מדי, כיוון שטרם התקבלה ההחלטה לגבי עילת הסגירה.

על רקע הפרשיות הללו ונוספות נערך אתמול (ב') בכנס לשכת עורכי הדין באילת מושב שקיבל את הכותרת "הקו הדק בין ייעוץ משפטי לשותפות בעבירה".

בהתייחסו לחשדות נגד מנדלבליט אמר עו"ד אילן בומבך, המשרת במילואים בפרקליטות הצבאית, כי "אני לא יודע איך לא קמה כאן צעקה בכל המדינה על מה שקורה בכל הקשור לחיסיון בין עורך דין ללקוח. מה שקורה במקרה של מנלדבליט זה שכל כללי הסודיות והחיסיון נפרצים".

לדברי בומבך, במקרה של מנדלבליט "כל הכללים שנועדו להבטיח תקשורת חופשית בין הלקוח לעורכי הדין - נפרצו. איך לא קמה פה צעקה גדולה? זה (החקירה של מנדבליט ומקרים נוספים - ח'מ') חותר נגד כל המהות של עבודת עורכי הדין".

"הרחבת העבירה בדיעבד"

עו"ד בומבך הוסיף ואמר כי כל עורכי הדין היום צריכים לצאת כל העת מנקודת הנחה שהם מוקלטים. "עורכי הדין צריכים לצאת מנקודת הנחה שכל מה שאתה לא רוצה לומר - אל תאמר, ומה שאתה אומר - יסתמכו על כך, ולכן תהיה זהיר".

לדברי בומבך, היום עורכי הדין הרבה יותר זהירים גם בחוות-הדעת שהם כותבים. "אם פעם היינו פסקניים, היום אנו הרבה יותר זהירים. ודאות המשפט כורסמה. אנו נמצאים במדרון מאוד תלול, ושלא ישתמע שאני נותן הכשר לעורכי דין להיות שותפים לעבירות, אבל באותה נשימה אי-אפשר לבוא ולכרסם באופן כל-כך משמעותי בחיסיון ובסודיות, כי הם בבסיס העבודה של כולנו".

עו"ד איריס ניב-סבאג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת בימים אלה את איתי שטרום, המואשם בהרצת מניות לצד נוחי דנקנר, לשעבר יו"ר אי.די.בי, אמרה כי "הסיטואציות שאנשי העסקים מתמודדים איתן בעולם העסקים הן מאוד רחבות. המגוון הזה והמורכבות הזו מחייבים ליווי צמוד של עורכי דין".

לדבריה, במסגרת הייעוץ יש טשטוש של גבולות המותר והאסור, וישנה עמימות וחוסר ודאות. "בתוך מציאות זו - עורכי הדין צריכים להתמודד ולתת הכוונה; ואז, בדיעבד, באות רשויות האכיפה ואומרות שהייעוץ שנתן עורך הדין היה מוטעה, ושהיועץ המשפטי היה שותף לקנונייה. כך יש הרחבה של העבירות הפליליות בדיעבד".

"פיחות בעבודת הסנגור"

עו"ד ז'ק חן, המייצג את איש העסקים עופר נמרודי החשוד במעורבות בפרשת רונאל פישר, יצא נגד עצם קיומו של פאנל המתכנס תחת כותרת "הקו הדק בין ייעוץ משפטי לשותפות לעבירה". "המשפט הזה דקר את עיניי", אמר עו"ד חן. "אני חושב שבקלות רבה מדי אנו מניחים שקיימת קירבה בין העבריינים והעבירות לבין עורכי הדין שלהם".

לדברי עו"ד חן, "ההנחה הזו נובעת מהקירבה הטבעית שלנו לחשוד ולמעשי העבריינות שלו, אבל אני רוצה להבהיר: בין העבירה לבין עורכי הדין ישנה תהום. אנו יועצים משפטיים, ואנו אמורים לתת ללקוחות ייעוץ כיצד להימנע מביצוע העבירה. אנו מנסים לסייע לעובר העבירה לייצג עצמו בכלים המשפטיים שלנו.

"אבל שם הפאנל הזה - אני מבקש לחשוב עליו שוב. מאיפה זה בכלל הגיע ששלט כזה יהיה תלוי פה? מדוע זה מובן שעשרות עורכי דין שומעים שיעור על הממשקים שיש בין ייעוץ משפטי לשותפות עבירה?", אמר. לדבריו, "מקורה של ההנחות הללו היא תולדה של פיחות שמתחרש בעבודת הסנגור".

עו"ד יניב ואקי, מנהל תחום עררים בפרקליטות המדינה, חלק על תפיסתו של חן כי הנושא כלל אינו ראוי לדיון בשל נדירותו, ואמר כי קיימים מקרים רבים של עורכי דין החשודים בעבירה פלילית. עו"ד ואקי ציין כי הפרקליוטת נזהרת מאוד מהעמדה לדין של עורכי דין.

עו"ד תמר אלמוג, כתבת המשפט של הערוץ הראשון, ציינה כי ניתן לראות ירידה ברורה במעמדם של עורכי הדין. "הירידה היא במובן שהציבור הרבה יותר מוכן לקבל שעורכי הדין עברו עבירה", אמרה אלמוג. "זה התחיל בעבירות צווארון כחול ועבר גם לעבירות צווארון לבן. הצפת המקצוע גורמת למצוקה. חלק מהכללים האתיים כבר לא מיושמים, כי הם לא רלוונטיים. ישנה גם ירידה בתחושה של שותפות גורל עם עורכי הדין מצד רשויות האכיפה".

הפאנל נערך בהנחייתו של פרופ' דן ביין, והשתתפו בו גם הסנגור הצבאי הראשי, עו"ד אשר הלפרין, וד"ר שחר אלדר מהקריה האקדמית אונו.

עוד כתבות

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

"רוצים לשמר משרות לטווח ארוך": איזי ג'ט תקצץ עד 30% מכוח האדם

בחברת טיסות הלואו קוסט ישנם 15 אלף עובדים נכון לתחילת 2020 ומטוסיה היו מקורקעים בשל התפרצות הקורונה מאז חודש מרץ השנה ● המנכ"ל יוהאן לונדגרן: "אנחנו רוצים לוודא שאנחנו קמים מהמגפה הזאת עסק תחרותי יותר אפילו ממה שהיינו בעבר, כך שאיזי ג'ט תוכל לשגשג בעתיד"

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 משיב מלחמה: עובדי החדשות לא יקבלו את מלוא שכרם בשל העיצומים

לטענת מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו היות ומדובר בשביתה של העובדים, אין זאת הפרת משמעת כי נקיטת עיצומים מביאה להשהייה מיידית של חוזה העבודה ובמצב כזה העובדים אינם זכאים לשכר רגיל אלא לשכר הולם

חללית השיגור של נאס"א וספייסX / צילום: ביל אינגלס, AP

בעקבות מזג האוויר: נדחה שיגור האסטרונאוטים האמריקאים על גבי חללית SpaceX

18 דקות לפני השיגור הודיעה בקרת השיגור לשני האסטרונאוטים כי "בשל תנאי הבטיחות והעובדה שכמה פרמטרים בנוגע למזג האוויר אינם עומדים בהם, אנחנו נאלצים לבטל את השיגור" ● ניסיונות שיגור נוספים נקבעו מראש ל-30 במאי ול-31 במאי

יובל ברונשטיין /  צילום: אלי דסה

פוקס תמנה את מנכ"ל עזריאלי לשעבר יובל ברונשטיין לדירקטור חיצוני בקבוצה

קבוצת האופנה מבקשת לאשר באסיפה הכללית השנתית, שתתקיים ב-7 ביולי, את מינויו של ברונשטיין לכהונה בת שלוש שנים

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

דוח פניות הציבור של משרד התקשורת לשנת 2019: פלאפון בולטת לטובה

פלאפון סיימה את 2019 עם הכי הרבה פחות תלונות מוצדקות ביחס למספר הלקוחות שלה ● פרטנר אחריה במקום השני, ואחריהן גולן טלקום, סלקום והוט מובייל

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

האם טראמפ יגביל את ההגנות על רשתות הסושיאל? טיוטה לצו נשיאותי חדש

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשכתב חוק שהגן מזה זמן רב על טוויטר, פייסבוק וגוגל של אלפאבית מלהיות אחראיות על החומר שמפורסם על-ידי המשתמשים שלהן ● הצו הנשיאותי מגיע לאחר סכסוך של הנשיא עם רשת טוויטר, כשזו סימנה באזהרת "עלולים להטעות" את ציוציו

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח התפעולי של אזורים עלה ב-17% ברבעון הראשון של 2020 ל-48 מיליון שקל

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

סמי מיכאל  / צילום: רפי דלויה

אוצר מלים: סמי מיכאל על רוגע שמצא בקולות אנוש עדינים ובלחשושי הטבע

הסופר סמי מיכאל מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "צליל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית