לראשונה: מנהל רשות המסים פיטר בכיר בגין תלונות של עובדיו

משה אשר פיטר באופן ישיר, ללא התערבות נציבות שירות המדינה, את גובה מכס מרכז, ירדן יופה, זאת בשל תלונות עובדיו כי הוא התעמר בהם "בצורה כרונית" ■ "אנשים נורא פחדו ממנו"

משה אשר / צילום: איל יצהר
משה אשר / צילום: איל יצהר

"אנשים נורא פחדו ממנו, הוא היה צועק על העובדים, מתעמר בצורה כרונית בכל העובדים, מקלל, מאזין לשיחות של העובדים מאחורי דלתות סגורות, עושה הפרד ומשול בין העובדים. ממש הפחיד אותנו" - כך אמרו ל"גלובס" מספר עובדים לשעבר שעבדו תחת ירדן יופה, גובה מכס מרכז, שפוטר לאחרונה מתפקידו על רקע תלונות נגדו על התעמרות והתעללות.

הפיטורים מהווים מהלך תקדימי, היות שמדובר בפיטורים שנעשו ישירות על-ידי מנהל רשות המסים, משה אשר, יחד עם סמנכ"ל בכיר למינהל ומשאבי אנוש, כפיר חן - ולא הליך פיטורים שבוצע באמצעות נציבות שירות המדינה.

יופה הגיש אתמול (ב') ערר על ההחלטה באמצעות עורכי הדין נעמי לנדאו ואורן גרוס ממשרד נעמי לנדאו ושות', לאחר שלטענתו פיטוריו נעשו שלא כדין. הוא אף התייצב היום (ג') במשרד בשעה 14:30 על-מנת "לעבוד". אולם עובדים שעבדו תחתיו אמרו ל"גלובס" כי לא יסכימו להמשיך לעבוד, אם הוא יחזור לרשות המסים.

בשלב זה מחליף את יופה בתפקיד קובי יהב, מנהל מכס חיפה, שמנסה להרגיע את העובדים ולהחזיר את העבודה בבית המכס הממוקם בראשון-לציון לסדרה התקין.

יופה, בעל תואר שני במינהל עסקים ותואר שני במשפטים, הצטרף לשירות הציבורי לפני כ-38 שנה. הוא כיהן כממונה אזורי החקירות של מע"מ תל-אביב והמרכז ושל חקירות מע"מ חיפה והצפון. בהמשך הוא כיהן 5 שנים כנציג הרשות בארה"ב ובצפון אמריקה, ולאחר מכן כיהן במשך 7 שנים כמנהל מע"מ ומס קנייה תל-אביב. בנובמבר 2013 הוא מונה לתפקיד גובה מכס מרכז, במסגרת סבב רוטציה.

"אני אערוף לך את הראש"

מכס מרכז היא אחת מיחידות המכס המרכזיות של רשות המסים. היחידה ממוקמת בראשון-לציון, מעסיקה כ-150 עובדים וגובה כ-22 מיליארד שקל בשנה.

הטענות נגד יופה החלו לצוץ זמן קצר לאחר מינויו לתפקיד, בין היתר במסגרת מפגש של עובדי היחידה עם מנהל רשות המסים, משה אשר, שבמהלכו התלוננו עובדים רבים על התעמרות חמורה ביותר מצד יופה. בין היתר התלוננו העובדים על כך שספגו קללות, השפלות וכינויי גנאי. עוד עלתה טענה על כך שיופה צרח על עובדות בהריון וגרם להן עוגמת-נפש רבה.

בעקבות התלונות המרובות נפתח בירור מול יופה, תוך עירוב נציבות שירות המדינה. במהלך שנת 2014, לאחר הבירור, סוכם בנציבות כי יוסי יהודה, סמנכ"ל רשות המסים, יקיים שיחה עם יופה, שבמהלכה נמסר לו כי אם התנהגותו לא תשתפר, הוא יועבר לתפקיד אחר או שיפרוש. עוד סוכם כי ייערך משוב בין הכפופים לו כדי לבחון אם המצב השתנה.

אולם, גם לאחר סיכום זה המשיכו לעלות טענות מצד העובדים על התנהלותו של יופה. ריבוי התלונות אף הניע את ועד העובדים להתערב בנושא, ובמארס אשתקד התרחש אירוע תקדימי במערכת יחסי העבודה ברשות המסים: יו"ר ההסתדרות במרחב ראשון-לציון, זורי מזרחי, אישר סכסוך עבודה נקודתי בבית המכס על רקע התלונות של העובדים נגד יופה. במכתב ששיגר מזרחי לבכירי ההסתדרות ורשות המסים, הוא נימק את אישור סכסוך העבודה ב"מערכת עכורה, התעמרות והתעללות המנהל בעובדים ובוועד".

ל"גלובס" הגיעו חלק מטענות העובדים, שטענו בין היתר כי יופה היה מתנקם בהם על-ידי עיכוב קידומים, הכריח עובדים לכתוב מכתבים זה נגד זה כדי לסכסך ביניהם ולא בחל בקללות, השפלות, כינויי גנאי ובצרחות על עובדים.

אחד העובדים של יופה סיפר ל"גלובס" כי יופה אמר לו "אני אערוף לך את הראש", וכי הוא לא היחיד ש"זכה" לאיום הזה.

הפעם מנהל רשות המסים כבר לא פתח בהליך בירור נוסף באמצעות נציבות שירות המדינה, והודיע ליופה על פיטוריו ללא מעורבות הנציבות. החודש נכנסו הפיטורים לתוקפם, כניסתו של יופה למשרדים נמנעה, ומחשבו נותק.

יופה: "משה אשר פעל בניגוד לדין. מדובר במסע רדיפה אישי. אערער"

ירדן יופה, שפוטר מתפקידו כגובה מכס מרכז, מכחיש את כל הטענות נגדו. עורכי הדין נעמי לנדאו ואורן גרוס ממשרד נעמי לנדאו ושות', המייצגים את יופה, מסרו בתגובה: "מרשנו, מנהל מכס מרכז, פוטר לאחרונה בניגוד לדין, לאחר מסע רדיפה אישי שהתנהל נגדו על-ידי יו"ר ועד עובדים בבית מכס מרכז. כבר לפני שנה וחצי בדקה נציבות שירות המדינה את התלונות נגד יופה, והוחלט על-ידי עו"ד אסף רוזנברג, הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, על סגירת התיק ללא עונש כלשהו.

"גם בחודש דצמבר האחרון הודיע אבי ארדיטי, מנהל אגף המכס ברשות המסים, במכתב למנהל הרשות, משה אשר, כי בדק שוב ושוב את תלונות העובדים ומצא כי אין בהן ממש, פרט לרכילות זולה ומגמתית, ואף ביקש ממנו שייתן גיבוי ליופה לאור מסע ההכפשות נגדו, שנועד להדיחו מתפקידו. זאת, בשל פועלו להביא להתייעלות אגף המכס ולשיפור השירות לאזרח.

"ראש רשות המסים, מטעמים השמורים עמו, בחר לסלק עובד מקצועי מסור ונאמן לאחר 38 שנות עבודה ללא רבב, תוך שהוא פועל בניגוד לדין ולהוראות הנציבות בכל הקשור לפיטורי בכירים. לאור התנהלות זו הגיש היום יופה ערר לנציבות שירות המדינה, שבו פורטו מניעיו הזרים של משה אשר בהחלטה, וכבר מחר ישוב יופה לעבודתו. אנו משוכנעים כי תוך ימים ספורים יתברר כי החלטתו של אשר התקבלה משיקולים זרים ובניגוד לדין".

באשר לטענות העובדים על קללות והפחדה, ובין היתר אמירות כמו "אערוף לך את הראש", נמסר כי "מדובר באותו קומץ עובדים המובל על-ידי יו"ר הוועד שממחזר טענות חסרות שחר שנבדקו על-ידי כמה גורמים ונמצאו כבדויות לחלוטין. למרבה הצער, ומסיבה לא ברורה, אותו קומץ מצא אוזן קשבת בהנהלת רשות המסים".

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "ההחלטה שלא להאריך את חוזה ההעסקה של מר יופה התקבלה משיקולים ענייניים, לאחר הליך שהתנהל על-פי כללי נציבות שירות המדינה ולפי חוק". 

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988