גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניות הבנקים והביטוח מיתנו את הירידות בבורסה בסיום

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל ● הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון לבנקים ● מדד הביטוח זינק ב-6.3% ● עליות חדות במניות חברות הקנאביס

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

קובי לוי, מנהל דסק אסטרטגיית שווקים, לאומי שוקי הון, מתארח בלייב על מצב השווקים, הסערה בשוק המט"ח ומה הדבר הכי חשוב שהממשלות יעשו - הצטרפו לשידור החי

15:55

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה ננעל היום (א') במגמה שלילית. המדדים המובילים פתחו את היום בירידות של קרוב ל-3% אולם בהמשך הלכו הירידות והתמתנו. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.05 מיליארד שקל

מניות הבנקים והביטוח סגרו בעליות והביאו להתמתנות בירידות במדדי המניות בבורסה. המלט  קפצה ביותר מ-20% לאחר שדיווחה הבוקר על תוצאותיה ב-2019.

ירידות  בולטות נרשמו במניות שיכון ובינוי , דמרי , אורמת , טבע וגילת. 

15:10

יום המסחר הראשון לשבוע ממשיך להתנהל במגמה שלילית. הירידות עם פתיחת שבוע המסחר בבורסה בתל-אביב מגיעות אחרי שאת שבוע המסחר הקודם סיכם מדד ת"א 35 בעלייה של כ-4% - כחלק מהתנודתיות הגבוהה המאפיינת את המסחר כבר שבועות ארוכים, על רקע "בהלת הקורונה" - שהובילה לקריסת המדדים המובילים בבורסה המקומית ובשוקי ההון בעולם. כמו כן, בסוף השבוע המסחר בארה"ב הסתיים בירידות שערים.

כך, למרות העליות בשבוע החולף, מתחילת החודש מציג מדד הדגל של הבורסה צלילה של כ-20%, המסתכמת בכ-25% מתחילת השנה.

בלאומי שוקי הון התייחסו בסקירתם השבועית לנעשה בשווקים וציינו, כי "התנודתיות החריגה בשוק האג"ח הממשלתי כמו גם ביתר השווקים הפיננסיים בעת הזו, נמשכה גם השבוע, וצפויה ככל הנראה להימשך בשבועות הקרובים".

"עם זאת", הוסיפו שם, "ההכרזה של בנק ישראל על התוכנית לרכישת אג"ח ממשלתיות בשוק המשני בהיקף של 50 מיליארד שקל צפויה לייצב בעת הזאת את התנודתיות ובעיקר להזרים נזילות שהייתה חסרה מאוד בראשית המשבר והביאה לירידות השערים החדות, בעיקר באפיק צמוד המדד".

במבט קדימה, בלאומי שוקי הון העריכו כי "בתקופה הקרובה נראה כי סביבת התשואות הנמוכה בעולם צפויה להישמר, זאת עד לקבלת אינדיקציות לעצירת התפשטות הנגיף וכן עד שההרחבות הפיסקאליות יחלו לתת אותותיהן בעלייה משמעותית בגיוסים ממשלתיים בעולם. לפיכך, נראה כרגע כי יש לתת עדיפות להשקעה במח"מ בינוני תוך השקעה ישירה במח"מ זה".

בצד השלילי של מדד ת"א 35 בולטות היום כמה מניות דואליות, בהן טבע  , אורמת   ופריגו  , שצונחות בכ-7%-4%. מניות כיל   ובעלת השליטה בה, חברה לישראל , מאבדות כ-4% וירידות דומות רושמת מניית שיכון ובינוי .

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית פתאל החזקות  החבוטה קופצת בכ-13%, אחרי קריסה של כ-80% מתחילת החודש.

מניית קבוצת דלק  ממשיכה לאבד גובה, והיום היא נחלשת בכ-4%-3%. אמש עדכנה החברה על החלטת מחזיקי האג"ח למנות נציגות משותפת, ועל זימון אסיפת אג"ח להמשך השבוע.

כמה מהמניות במגזר הפיננסים בולטות לחיוב, בהן הראל השקעות  שמטפסת בכ-5%-4% וכלל  ומגדל  שבולטות בצד השלילי מתחילת החודש וקופצות היום כ-15%, כשמדד ביטוח פלוס מטפס בכ-5%. עוד במגזר הפיננסים, מניית מנורה  מטפסת בכ-6%-7% ועליות של 8% ושל 11%, בהתאמה, רושמות מניות בתי ההשקעות מיטב דש  ואנליסט .

עוד במסחר, חברת בזן  עדכנה על החלטת ביהמ"ש ולפיה על עיריית חיפה לחדש את ההיתר הזמני לשינוע חומרים בצנרת של החברה הבת שלה גדיב. מניית בזן מגיבה בטיפוס של כ-11%.

כמה מניות של חברות ממגזר הקנאביס בולטות, בהן אינטרקיור , טוגדר , פנאקסיה  וקנביט , שקופצות ב-18%, ב-17%, ב-14% וב-11%, בהתאמה. ברקע למסחר, קנביט עדכנה הבוקר על מסמך לשיתוף פעולה "לבחינת פוטנציאל" בקשר לאחד ממוצריה, "לטיפול בתסמיני הקורונה".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית. מדד תל-בונד גלובל מאבד כ-1%-0.5%, עם ירידות דו-ספרתיות בלא מעט מהסדרות הנכללות בו. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה שלילית.

14:10

על מנת להבטיח את יכולתם של הבנקים להמשיך להציע אשראי, הפיקוח על הבנקים הודיע על הפחתת דרישות ההון הרגולטורית בנקודת אחוז אחת, כך שיחס הון עצמי המינימלי יעמוד על 9% בבנקים הגדולים (לעומת 10% כיום) ו-8% בבנקים הבינוניים והקטנים (לעומת 9% כיום). החלטה זו תהיה בתוקף למשך שישה חודשים (ובמידת הצורך תוארך בשישה חודשים נוספים). לאחר מכן, ידרשו הבנקים להציג מתווה מדורג לצבירה מחודשת של ההון שנשחק על פני שנתיים, כך נמסר מבנק ישראל.

מדד הבנקים מזנק ביותר מ-3% על רקע ההודעה.

13:45

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות כאשר מחזור המסחר בשוק המניות נושק ל-600 מיליון שקל בשעה זו. מדד ת"א 35 מאבד 1.3%, ת"א 90 יורד ב-1.5%, מדד הבנקים עולה ב-0.6% ומדד הביטוח מטפס ב-3.7%.

גזית גלוב  ודלק קבוצה  מאבדות כ-3% כ"א, מנגד מנייתה של פתאל החזקות  מזנקת ב-9.8%, בזן  קופצת ב-7% ברקע לצניחת מחיר הנפט בסוף השבוע האחרון, הראל השקעות  עולה בכ-4.6%.

בשוק האג"ח אלו הממשלתיות נסחרות בירידות שבין 0.2% ל-0.5%, אגרות החוב הממשלתיות הקליות צונחות בכ-1.9%.

מחיר הדלק צפוי לרדת ב-1.03 שקלים בלילה שבין שלישי לרביעי, וזאת בהמשך לנפילת מחיר הנפט לרמות של 23 דולרים לחבית.

12:00

מתמתנות הירידות בבורסה של ת"א, והמדדים המובילים מאבדים עד 2%. מניית קבוצת דלק  מחקה את כל הירידה החדה שרשמה מוקדם יותר במסחר, והיא נסחרת כעת בעליות קלות. היום פורסם כי הופסקו המגעים למכירת שתי תחנות הכוח של דלק לידי קיסטון. ביום חמישי האחרון דלק דיווחה על השלמת עסקת IDE וכי הכניסה לקופתה 164 מיליון שקל. עוד דיווחה דלק כי הועבר התשלום בסך של כ-121 מיליון שקל למחזיקי אגרות החוב, אם כי התשואות על האג"ח של הקבוצה נסחרות עמוק ב'זבל'. 

את הירידות מובילה כעת מניית טבע   שמאבדת כ-7%, אורמת   שיורדת 6%, ואלקטרה , פריגו   וחברה לישראל  שמאבדות 5%-4%. 

בצד החיובי בולטת פתאל החזקות  בזינוק של 15%. כמו כן, מדד הבנקים עבר לעליות ומדד הביטוח רושם אף הוא עליות.  

11:04

נמשכות הירידות החדות בבורסה. באג"ח הממשלתיות המגמה מעורבת ואילו מדדי התל בונד המרכזיים יורדים בשיעורים של 0.4%-0.5%. 

בעליות חדות בולטות מניות פתאל החזקות  ובזן. 

10:09

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעיכוב ('פתיחה אנגלית') וזאת על רקע תנודתיות גבוהה במדד ת"א 35 בהובלת טבע שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטרז' שלילי של יותר מ-8% וצונחת בפתיחה בהתאם. מדד ת"א 35 צונח ב-2.7% בפתיחה, מדד ת"א 90 מאבד 1.7% ומדד הבנקים יורד בכ-1.8%.

מניית דלק צונחת ביותר מ-12%. בסוף השבוע החולף מחיר הנפט המשיך לרדת. מניית פריגו  צונחת ב-5%, כיל ב-4.3%, אלביט מערכות  יורדת בכ-2% ונייס  מאבדת 1.6%. 

שפיר הנדסה  מאבדת 4.6%, מגדלי תיכון  מאבדת 2%, מבנה  יורדת ב-2.1%, אלוני חץ  מאבדת 2.2%. מליסרון  מאבדת 1.5%, שיכון ובינוי  צונחת ב-5%, אורמת טכנולוגיות  צונחת ב-7%.

בסוף השבוע, מיום שישי לפנות בוקר נרשמו בסך-הכול 32,577 דורשי עבודה במשק המקומי, לעומת כמעט 100 אלף נרשמים בסוף השבוע הקודם. מתחילת מרץ נרשמו בשירות התעסוקה 764,165 דורשי עבודה - 90% מהם בחל"ת. המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון.

לדברי גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריבית של הבנק: "תוכנית הרכישות של בנק ישראל, בשילוב המשך סביבת תשואות נמוכה בעולם, תומכים בטווח הקרוב ביציבות ברמת התשואות הנוכחית. צמודי המדד סגרו בשבוע החולף חלק משמעותי מהפער שנוצר עקב הירידות החדות בראשית המשבר".

עוד הוסיפו, כי "התנודתיות החריגה בשוק האג"ח הממשלתי כמו גם ביתר השווקים הפיננסים צפויה ככל הנראה להימשך בשבועות הקרובים. עם זאת ההכרזה על תוכנית הרכישות של בנק ישראל צפויה לייצב בעת הזאת את התנודתיות ובעיקר להזרים נזילות שהייתה חסרה מאוד בראשית המשבר והביאה לירידות השערים החדות, בעיקר באפיק צמוד המדד. בתקופה הקרובה נראה כי סביבת התשואות הנמוכה בעולם צפויה להישמר זאת עד לקבלת אינדיקציות לעצירת התפשטות הנגיף וכן עד שההרחבות הפיסקליות יחלו לתת אותותיהם בעלייה משמעותית בגיוסים ממשלתיים בעולם. לפיכך נראה כרגע כי יש לתת עדיפות להשקעה במח"מ בינוני תוך השקעה ישירה במח"מ זה".

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לירידות שנרשמו בשווקים ביום שישי האחרון. 

בוול סטריט שבוע המסחר ננעל בירידות שערים חדות לאחר שלושה ימי עליות רצופים, הדאו ג'ונס ירד ב-4%, הנאסד"ק איבד 3.8% מערכו ומדד S&P 500 צלל ב-3.4%. באירופה, מדד הדאקס איבד 3.7%, הקאק נפל ב-4.2% והפוטסי איבד כ-3%.

לאחר שבית הנבחרים בארה"ב אישר את הצעת החילוץ למשק בשווי 2 טריליון דולר, במהלך סוף השבוע הנשיא טראמפ חתם על אישור התוכנית.

בקרב המניות הדואליות, טבע חוזרת עם פער ארביטרז' שלילי של 8.2%, אלביט מערכות עם פער שלילי של 1.6%, אורמת טכנולוגיות חוזרת עם פער שלילי של 5.6% ולייבפרסון חוזרת עם פער שלילי של כ-3%.

בענף הבנייה עיני המשקיעים מופנות להחלטת הממשלה באם להשבית את הפעילות בצל הניסיונות להתמודד עם התפשטות נגיף הקורונה.

במהלך סוף השבוע חצה מספר מקרי הקורונה בארה"ב את ה-100,000 איש.

עוד כתבות

קישואים ממולאים ושזיפי בוסר של עידו שגב / צילום: עדן דותן

"קרון תענוגות של דליקטסים": פירות בוסר ימתקו

המטבחים המסורתיים אימצו מזמן, ועכשיו גם המטבח המודרני: שימוש בפירות בוסר - משמשים, דובדבנים ובעיקר שזיפים ירוקים - על חמיצותם המודגשת, לתיבול ולרטבים ●  
זו העונה, לקנות ולהקפיא

מה נמכר לאחרונה ב-800-750 אלף שקל בצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

מה אפשר לקנות עם 800 אלף שקל בצפון

קוטג' בן 4 חדרים בבית שאן או בעפולה, דירת 4 חדרים במעלות תרשיחא או 
דירת 3 חדרים בקריית ביאליק

 

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א ייפתח באיחור; הבורסה תגיב לקפיצה בוול סטריט

עובדי הבורסה פתחו בעיצומים על רקע מחלוקות מול ההנהלה - יום המסחר לא צפוי להיפתח לפני 13:00 ואולי יבוטל ● בוול סטריט, המדדים קפצו ביום שישי לאחר שפורסמו נתוני אבטלה מעודדים ● אודיוקודס חזרה עם פער שלילי של כ-12% וצפויה לצנוח היום

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" - ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

"הגיע הזמן לנתק את חרדת הקורונה מקבלת החלטות השקעה"

מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השווייצרי קרדיט סוויס, מייקל סטורבק: "השווקים צופים את פני העתיד. הם התקדמו מעבר לחדשות הכלכליות הרעות ופרצו קדימה בחדות מאז השפל, וסביר להניח שלא יגיעו אליו שוב. אל תחכו שיעשו זאת - זו עלולה להיות טעות יקרה"

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

עבודות בנייה בכפר סבא-כרכור / צילום: גלובס

החלטה: יש לקזז מהיטל ההשבחה את עלויות הבנייה של שטחי ציבור בפרויקטים פרטיים

החלטה של ועדת הערר המחוזית בחיפה קובעת כי במקרה שיזם מתבקש לבנות שטחים ציבוריים בתוך פרויקט פרטי - הרשות המקומית תקזז את עלות הבנייה מהיטל ההשבחה שיוטל על היזם

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

העיצומים בבורסה מחריפים: "המסחר לא ייפתח לפני 13:00, אם בכלל"

ועד עובדי הבורסה: "לאורך כל השבוע שעבר המשיכה ההנהלה להתנגח בהסתדרות ובוועד, חרף ההודעה המוקדמת המתריעה מפני צעדים ארגוניים" ● עלות שכרם הממוצעת של עובדי הבורסה עומדת על כ-50 אלף שקל לחודש

שי לי שפיגלמן - ראש מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית שמוביל המשרד לשוויון חברתי - יח"צ

"היא נחמדה מדי": גבר ואישה מונו באותו היום למנכ"לים של משרד ממשלתי. נחשו מי חטפה מקלחת קרה

שלוש נשים בלבד מונו למנכ״ליות של אחד מ-34 המשרדים בממשלה הנוכחית. הן זכו לקבלת פנים צוננת על אף שפע התארים, הניסיון וההצלחות המוכחות שהביאו עמן. למה זה עדיין קורה?

זאב פרבמן, מנכ"ל לייטריקס / צילום: איל יצהר, גלובס

מה מניע יזמים, האם יש דבר כזה יותר מדי כסף ולאן לוקחים חברה שכבר שווה מיליארד ד'? שיחה עם אחד שיודע

זאב פרבמן גדל בסיביר, עשה דוקטורט בירושלים ועזב את האקדמיה כדי להקים את לייטריקס, שפיתחה אפליקציה לעיבוד תמונה למובייל ● לאחר שהביא את החברה לשווי של יותר ממיליארד דולר הוא תוהה איך ממשיכים מפה, ומתעמק בשאלות כמו מה מניע יזמים והאם ההשקעות בהייטק זורמות למקום הנכון

אילן פז מנכ"ל ברקליס ישראל / צילום: יוסי זליגר

"אימצתי רעיונות טובים מהקולגות באסיה, שהתחילו את המשבר לפנינו"

אתגר המנכ"ל עם אילן פז, מנכ"ל ברקליס ישראל, על ההתמודדות עם משקיעים שצריכים לקבל החלטה מרחוק, על ההתייעצויות עם קולגות בעולם ועל "שעת הקפה" שעברה לזום ● ויש גם טיפ: אחרי מי כדאי לעקוב

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

ביהמ"ש: הצמדת חניות לדירות בעלים – רק ב-100% הסכמה

בית המשפט המחוזי הפך החלטה של המפקחת על המקרקעין בנוגע לרוב הדרוש לשם הצמדת חניות לבעלים, וקבע כי לשם כך נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות פה-אחד

בית עסק שנסגר במרכז תל אביב. יותר עסקים ייסגרו ב־2020 מאשר עסקים שיפתחו  / צילום: איל יצהר, גלובס

60 אלף עסקים בסכנת סגירה. עד לאן תוביל אותנו הקורונה הכלכלית?

ההערכות האחרונות שפורסמו על ידי ארגון להב מדברות על 60 אלף עסקים שייסגרו בעקבות משבר הקורונה, אבל החשש הוא שהנתונים יהיו גבוהים יותר • "גלובס" בעקבות הרשימה ההולכת ומתארכת של עסקים שהודיעו על סגירה, והדאגה מתגובת שרשרת שתשפיע על שוק התעסוקה

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה, ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

שני ראשי ממשלה, שתי גרסאות: למה הם מתכוונים כשהם אומרים "תוכנית טראמפ"

פחות מחודש ליעד שהציב ראש הממשלה נתניהו ל"החלת הריבונות", וסימני השאלה הולכים ומתרבים: עד כמה גנץ ואשכנזי מכירים את המפות ומהן הזכויות שיקבלו הפלסטינים • וגם: איך שוב נגרר ניר ברקת לקרבות בוץ

זוג סיני מצטלם לתמונות חתונה בפארק העולמי בבייג'ינג / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

גירושין בהקפאה: כך מתמודדים בסין עם משברי הזוגיות פוסט קורונה

לפי התקנה החדשה של הקונגרס הלאומי העממי בסין, שתיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021, יישלחו זוגות הנרשמים לגירושים לתקופת צינון כדי לאפשר להם לשקול מחדש את הבקשה ולהתחרט

הפגנה בקליפורניה בשבוע שעבר, במחאה על הסגר  / צילום: Ronen Tivony, רויטרס

מצאו פרצה: כך סידרה הקורונה לבעלי בניינים במנהטן סיוע חלומי

עשרות חברות נדל"ן בארה"ב הצליחו לקבל סיוע בהיקף עשרות מיליוני דולרים באמצעות חברות ניהול, בגלל "חור" בתוכניות הסיוע

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אילו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו, שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין ישראל ויפן, לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים