צפו בווידיאו: מעל 250 טיסות בוטלו בגלל הר הגעש באיסלנד

חברות התעופה בריטיש איירוייז, ואייר פראנס ביטלו את טיסות עקב התקדמות האפר הוולקני לשמי בריטניה ■ "האפר צפוי להגיע לבריטניה בהמשך השבוע"

חברות התעופה בריטיש איירוייז, אייר פראנס ועוד 12 חברות תעופה נוספת ביטלו מעל ל-250 טיסות מאירופה ולאירופה עקב התקדמות האפר הוולקני שנפלט מהר הגעש באיסלנד, לעבר בריטניה. נזכיר כי נשיא ארה"ב ברק אובמה קיצר את שהותו באירלנד בעקבות ענן האפר. "צריכים להתרגל לענני האפר", אמר פיליפ המונד, האחראי על ביטחון תעופתי בבריטניה. "למדנו מהמקרה בשנה שעברה".

הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד שהתפרץ ב-21 למאי, הביא לסגירת נמל התעופה הבינלאומי במדינה, בעוד העשן והאפר שנפלטים ממנו מתקדמים במהירות לעבר שמיה של בריטניה, כך לפי מחלקת החזאות של איסלנד. "אם לא יהיה שינוי חריג, האפר עשוי להגיע לבריטניה בהמשך השבוע", אמר הרלדור אריקסון, מטאורולוג במחלקת המטאורולוגיה האיסלנדית "מט", בריאיון טלפוני לסוכנות בלומברג.

"כרגע אין השפעה להתפרצות הר הגעש על טיסות חוצות מדינות ביבשת אירופה", נמסר שלשום בהודעה רשמית ממרכז הבקרה האירופי, אשר מפקח על טיסות ברחבי היבשת. "אנו מצפים שהמצב יתנהל כשורה בזמן הקרוב". מנגד, דובר רשמי מטעם רשויות התעופה בבריטניה הבהיר כי המצב "נתון מאד לשינויים", לדבריו. "אנו בודקים את תנועת האפר כל הזמן. אין לנו הנחות עבודה".

הר הגעש גרימסובותן שהתפרץ הינו הפעיל ביותר באי. בעולם התעופה והתיירות חוששים שהעשן והאפר הרב יביאו לכאוס שנגרם לפני קצת יותר משנה כתוצאה מהתפרצות הר געש אחר במדינה, מה שהוביל לשיתוק רבים משדות התעופה באירופה לימים רבים. בשלב זה לא ידוע על נזק או נפגעים.

ההתפרצות ב-2010: משבר תעופה חמור

נזכיר כי התפרצות הר הגעש באיסלנד בחודש מארס 2010 גרמה למשבר חמור שנמשך מספר שבועות, לאחר שיצרה ענן אפר וולקני אימתני שהתפזר מעל צפון אירופה. שדות תעופה רבים באירופה נסגרו לחלוטין, וטיסות רבות בוטלו או נדחו בעקבות ההתפרצות במדינות נוספות בסביבתה של איסלנד. גם טיסות רבות מישראל לאירופה בוטלו באותה התקופה.

הלבה שפרצה מההר המיסה את הקרחונים שמצפים אותו, אך ההפרעה העיקרית נוצרה בעקבות האפר שנפלט והפך לענן אבק גדול, ששיבש את הראות בטווח של עשרות ואף מאות קילומטרים ממקום ההתפרצות.

aaaaרוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988