גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

פטריק דרהי, בעלי אלטיס, החברה-האם של הוט / צילום: אלון רון
פטריק דרהי, בעלי אלטיס, החברה-האם של הוט / צילום: אלון רון

בדיווח קצר ולקוני הודיעה אמש (ב') קבוצת התקשורת אלטיס, החברה-האם של הוט הישראלית, כי הוט הפסיקה את המגעים לרכישת החברה המתחרה פרטנר בעסקה של 3.6 מיליארד שקל. פרטנר עצמה דיווחה הבוקר (ג') לבורסה את הרקע לסיום המגעים: "הסיבות שצוינו על-ידי אלטיס הן המצב הכלכלי היתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה".

לטענת פרטנר, לאחר שהגיעה להתקדמות משמעותית עם הוט לגבי הצעת הרכישה, ולאחר שהוחלפו טיוטות בין הצדדים, ביקשה פרטנר מכתב התחייבות מהבנק הצרפתי BNP שאמור היה לממן את העסקה, וכן ערבויות למקרה שאלטיס לא תוכל להעמיד קו אשראי לעסקה - ואלטיס לא הצליחה להעמיד זאת. מקורבים לפרטנר ציינו היום כי דרישת ההתחייבות למימון העסקה היא דרישה בסיסית במשא-ומתן כשהוא מגיע לשלב מתקדם, והוא מתבקש אחרי שהצדדים הסכימו על המחיר.

ככל הידוע, המחיר בעסקה לא השתנה, ועד לאחרונה אלטיס הייתה מוכנה לעמוד בהתחייבות שלה, אלא שבשבוע-שבועיים האחרונים התגלו סדקים בעמדתה, בעקבות משבר הקורונה וקריסת השווקים הפיננסיים. לדברי פרטנר, אלה, ביחד עם התארכות המשא-ומתן, יצרו קשיים בגיוס המימון לטובת העסקה והביאו להחלטה של אלטיס לסגת ממנה.

אלטיס לא זנחה ככל הידוע לגמרי את הרעיון לרכוש את פרטנר, ועסקה בין הצדדים, גם אם בתנאים שונים, עשויה לעלות על הפרק מחדש לאחר שיסתיים משבר הקורונה. 

המניות עולות בעקבות הדיווח על הביטול 

עסקה אחרת בשוק התקשורת הישראלי היא זו שבמסגרתה אמורה סלקום לרכוש את גולן טלקום תמורת כ-750 מיליון שקל. בשוק מעריכים  כי בעסקה זו יהיו שינויים, אך כרגע הצדדים ממשיכים במהלכים לקראת השלמתה במחיר המקורי.

נזכיר כי ההצעה הרשמית של אלטיס לרכוש את פרטנר התפרסמה בסוף ינואר - כלומר לפני התפשטות מגפת הקורונה מחוץ לסין. ההצעה נקבה במחיר של 19.11 שקל למניית פרטנר, פרמיה של 28% על מחירה ביום שלפני הדיווח, ופרמיה של 44% על מחיר הנעילה של פרטנר אתמול. במקביל, בתקופה זו ירדה מניית אלטיס, שבבעלות פטריק דרהי, בכ-42%.

היום, על רקע הדיווח על הפסקת המגעים, שתי המניות הגיבו בעליות: מניית אלטיס  עלתה באמסטרדם כ-5% בשעות הצהריים, ומניית פרטנר  עלתה בתל-אביב ב-2%. שווי השוק של אלטיס הוא כ-4.3 מיליארד אירו, ושוויה של פרטנר הוא 2.5 מיליארד שקל.

 פרטנר: חרף המצב נמשכה בדיקת העסקה וכדאיותה

בהודעה שפרסמה הבוקר פרטנר פורט עוד כי במהלך החודשיים האחרונים, וחרף ההכבדה על עסקי החברה עקב התפרצות מגפת הקורונה, בחן הדירקטוריון את העסקה וכדאיותה. במסגרת התהליך נשכרו שירותיהן של פירמת יועצים פיננסיים בינלאומית, גולדמן זאקס, וכן של פירמת רואי החשבון EY, כמעריכי שווי בלתי תלויים.

דירקטוריון פרטנר בחן את המחיר למניה שהוצע במסגרת הצעת המיזוג אל מול הערכת שווי עצמאית שנערכה לצורך התהליך, ובהתחשב בתנאי השוק המשתנים; נשקלו האישורים הרגולטוריים הנדרשים להשלמת העסקה מהרשויות הרלוונטיות; הדירקטוריון שקל את הסיכונים הנשקפים לחברה כתוצאה מהתהליך, כמו גם את ההשלכות הכספיות של סיכונים אלה, לרבות השפעות אפשריות של חוסר הוודאות על פעילותה השוטפת של החברה. כמו כן הוחלפו מספר טיוטות של הסכם המיזוג בין הצדדים. 

לדברי פרטנר, במהלך התקופה האמורה, וחרף השפעת מגפת הקורונה על המשק בכללותו ועל החברה בפרט, קיים הדירקטוריון מספר רב של ישיבות ודיונים פנימיים, ביחד עם היועצים הפיננסיים והמשפטיים, וכן מול הצד השני, במטרה לנסות ולקדם את העסקה.

ב-11 במרץ הודיע דירקטוריון פרטנר לאלטיס ולהוט באמצעות יועציו המשפטיים כי החליט להתקדם לשלב הדיונים הבא, בהתבסס על הבנות ותנאים מסוימים שנדונו קודם לכן בין הצדדים.

לדברי פרטנר, על-מנת לוודא את יכולתן של הוט ואלטיס להשלים את העסקה, ביקש הדירקטוריון כי אלטיס תמציא מכתב מהבנק המממן שלה, BNP, המתחייב לממן את העסקה (שכאמור לא הושג), והדגיש מספר נושאים מהותיים הדורשים עדיין פתרון, בהם בעיקר הצורך בוודאות של תשלום דמי ביטול על-ידי אלטיס והוט במקרה שהעסקה לא תושלם, והעמדת ערבויות מצד חברות בקבוצת אלטיס להתחייבויותיה של הוט בעסקה. 

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

ילדים רצים בקיבוץ / צילום: אייל מרגולין

אחרי חודשיים בבידוד מחפשים קהילה? הקורונה הובילה לעלייה בהתעניינות בבתים בקיבוצים וכפרים

אחרי שהציבור בישראל גילה שאפשר לעבוד מהבית, ושמשפחה עלולה להיתקע לשבועות בין ארבעה קירות, ביישובים הקהילתיים בצפון ובדרום מדווחים על עלייה בפניות אליהם: "אין ספק שמי שחשב ממילא על מעבר לצפון, הקורונה מבחינתו היא טריגר"

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

יעד חדש ל-2030: 30% מייצור החשמל יהיה מאנרגיה מתחדשת

שר האנרגיה יובל שטייניץ הציג תוכנית להגדלת היקף ייצור החשמל מהשמש, שתחייב השקעות בהיקף של 80 מיליארד שקל ● מדיניות ממשלתית תעודד התקנת פאנלים על גגות, מאגרי מים ושטחי קרקע בהיקף 140 אלף דונם

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

מוצרי שטראוס/ צילום: תמר מצפי

שטראוס תציע מבצעים מאחורי הגב של הקמעונאי

ל"גלובס" נודע כי חברת המזון השנייה בגודלה בישראל מציעה לצרכנים לצלם את הקבלות בסופרמרקט ולתרגם אותן לקופונים ברשתות מזון • מדובר ביצרנית המזון הראשונה שמציעה לתת "כסף" לצרכנים בתמורה למידע על הקניות שלהם, ובהמשך תוכל להציע גם מבצעים והנחות ללא תלות בקמעונאי

גבר יוצא עם סחורה מחנות VANS בקליפורניה, בראשון / צילום: Marcio Jose Sanchez, Associated Press

וולמארט, נייק ואדידס סגרו מאות חנויות בגלל הוונדליזם והביזה בהפגנות בארה"ב

אחרי מכת הקורונה, קמעונאים בארה"ב נאלצים לסגור מחדש את חנויותיהם לאחר שספגו נזקים במהלך ההפגנות על מותו של ג'ורג' פלויד

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, מול מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק / צילום: רויטרס

הגרזן מעל ראשן: למה הרשתות החברתיות לא יעשו כלום כדי להשתנות?

קריצה לפוליטיקאים, התעלמות מבעיות וחשש מפני שינוי חקיקה שיפגע בהכנסות שלהן: כל הסיבות לכך שהרשתות החברתיות נמנעות משינוי באלגוריתמים שלהן

אוריאל רייכמן/ צילום: אביב חופי

מתנת הפרידה של מייסד הבינתחומי: המוסד ייקרא על שמו

האסיפה הכללית של הבינתחומי אישרה את שינוי שמו של המוסד ל"אוניברסיטת רייכמן" ● במל"ג לא מתכוונים להשלים עם המהלך ואף אומרים כי הוא מנוגד לחוק וכי הכרה במוסד כאוניברסיטה היא החלטה שלהם

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

דורית קדוש, ראש מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר כשנתיים בלבד: המנהלת החיצונית של מחלקת תאגידים ברשות ניירות ערך פורשת

דורית קדוש הייתה הייבוא הבכיר של יו"רית הרשות ענת גואטה, שהביאה אותה מדלויט ● "תסיים את תפקידה בזמן הקרוב"

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

ניסוי נוסף ברמדסיביר של גיליאד הצליח אך השוק לא מתלהב

מצטברות העדויות לכך שהמוצר אכן משפיע על הקורונה, אבל עד כמה? ● אתר הביומד STAT: חלק מן היעילות במינון הנמוך היא מקרית

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

לאחר נזיפת בג"ץ: ועדת הקורונה תהיה מורכבת מ-9 נשים ו-4 גברים

בג"ץ מתח ביקורת על חוסר הייצוג לנשים בוועדת הקורונה הקודמת, וקבע כי אין לקבל מצב של היעדר ייצוג שכזה, גם אם מדובר בשעות משבר קשה ● הוועדה החדשה להיערכות לקראת הגל השני של הקורונה, אם יגיע, תובל על ידי ד״ר ניצה קסיר

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן, אדלר ומקאן עלו לשלב הבא במכרז שירותי בריאות כללית

משרדי הפרסום יציגו בקרוב מצגות קריאטיב להנהלת הקופה ● היקף הפרסום של כללית עומד על למעלה מ-10 מיליון שקל בשנה

מוקי שניידמן / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביטול הנפקה, מעבר להפסד וצפי לעלייה בכשלי אשראי: האתגרים שיצר משבר הקורונה למימון ישיר

חברת האשראי הצרכני של משפחת שנידמן גנזה הנפקה לפי שווי של יותר מ-1.5 מיליארד שקל והוציאה עובדים רבים לחל"ת ● רשמה הפסד של 28 מיליון שקל ברבעון ומדווחת על ירידה של 50% במתן ההלוואות בחודש מאי

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

גן שעשועים על מסלול ההמראה של שדה התעופה הישן באילת / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלות

ה"תרופה" למכת הקורונה? עיריית אילת מפרסמת מכרז למתחם אטרקציות חדש בשטח שדה התעופה הישן

מדובר בשטח הדרומי של שדה התעופה הישן בעיר ● לאחר הקפאת מכרזי המגורים במתחם בשל הקורונה, מקווים בעירייה שהמכרז יפיח רוח מחודשת בכלכלה המקומית ● להערכת מנכ"ל התאחדות המלונות באילת, ההפסד הכספי לעיר בחודש אפריל לבדו עומד על כחצי מיליארד שקל